Najlepšie darčeky pre deti Vianoce 2019

Vybrať darček pre syna, dcéru, vnúča, neter, synovca na narodeniny, meniny, Vianoce, za vysvedčenie... Príležítostí na obdarovanie dieťaťa je viac než dosť. Pokiaľ je detí v rodine a vo vašom blízkom okolí viac, môžete mať časom problém s tým, akým darčekom dieťa odmeniť a vyvolať v jeho očiach povestnú iskru.

Máte doma knihomoľa, nadšenca do elektroniky, športovca či úplného drobca, ktorý ešte ani nevie chodiť? Poradíme vám, ako pri výbere daru postupovať.

Pripravili sme preto pre vás kategórie, ktorými sa môžete inšpirovať, ale aj zopár konkrétnych tipov, s ktorými bude pre vás výber daru jednoduchší.

 

Ako vybrať darček pre dieťa

Rozmýšľate nad výberom darčeka pre dieťa? V tom prípade by ste si mali ujasniť niekoľko základných vecí. Koľko má dieťa rokov? Aký je váš vzťah k nemu? O akú príležitosť ide? Deti majú rady darčeky, bavia ich nové hračky, objavovanie toho, čo všetko dokážu. Pri výbere darčeka pre dieťa platí jednoduché pravidlo, čím je dieťa staršie, tým viac možností pri výbere daru máte. Na druhej strane je však výber daru čím ďalej, tým komplikovanejší.

Ako vybrať darček pre dieťa

Čím sa pri výbere darčeka riadiť? Pozrite si návod, ako na to.

Vek všetko definuje

Dôležitým kritériom výberu darčeka pre dieťa je jeho vek. Inak budete postupovať pri výbere darčeka pre novorodenca, pre predškoláka, školáka a inak pri výbere darčeka pre teenagera. Darček by mal dieťa potešiť a zároveň prispieť k jeho fyzickému a duševnému rozvoju. Treba si všímať, pre aký vek je hračka určená, aby ho nenudila.

Pre najmenšie deti

Ak hľadáte darček pre novorodencov, najvhodnejšie je opýtať sa rodičov, čo potrebujú, napr. plienky, detské oblečenie, prvé hračky pre bábätko. Hračky by mali byť vyrobené zo zdraviu neškodných materiálov. Dieťa by ich malo poľahky uchopiť, mali by byť farebné a mäkké na dotyk. Pre deti od pol roka sú vhodné hudobné hračky, hračky do vane, úložné boxy na skladovanie hračiek, hryzadlá či skladacie poháriky.

Vhodný darček pre najmenšie deti

Pre deti od jedného roka sú ideálne také darčeky, ktoré prispievajú k ich rozvoju, podnecujú ich fantáziu, kreativitu. V tomto veku potrebujú hračky, ktoré podporujú vnímanie a sebarealizáciu dieťaťa. Skúste napr. knihy, drevené kocky a stavebnice, hudobné nástroje, detskú kuchynku či autíčko.

Chlapci a dievčatá od 3 do 5 rokov začínajú napodobňovať správanie rodičov (svet dospleých) a učia sa samostatnosti. Deti v tomto veku sa rady hrajú na doktora, predavačku, mechanika a pod. Vhodnou voľbou sú preto dary, ktoré im simulácie rôznych situácií umožnia, napr. sada pracovných nástrojov, vedro s mopom na upratovanie, vysávač atď. Krok vedľa neurobíte ani stavebnicou, kreatívnou súpravou, robotickou hračkou či bábikou.

Pri výbere darčeku pre malé dieťa sa vyhnite hračkám obsahujúcim malé časti, ktoré by mohlo dieťa náhodou prehltnúť.

Pre predškolákov

Pokiaľ vyberáte darček pre predškoláka, vzdelávacie a logické hry, puzzle, náučné stolové hry by mali byť na prvom mieste. Chlapcovi urobíte radosť autom na diaľkové ovládanie, autodráhou, kolobežkou či stolným futbalom. Pre dievča je dobrou voľbou kreatívna súprava na tvorenie náramkov, pletenie či šitie.

Chlapec tešiaci sa z darčeka

Pre malých školákov

Dieťa v školskom veku sa síce ešte rado hrá s klasickými hračkami, postupne sa uňho objavujú nové záujmy a koníčky, ktoré by ste v ňom mali podporovať. Darček vyberajte podľa toho, čo dieťa zaujíma. Chce sa naučiť korčuľovať? Potom mu kúpte kolieskové korčule, chrániče a helmu. Baví ho bicyklovanie? Okrem bicykla bude potrebovať aj zvonček a helmu. Zvoliť môžete aj univerzálny darček v podobe stolovej hry, ktorá podporí rozvoj dieťaťa, 3D puzzle či súpravu na experimenty.

Pre staršie deti

Staršie dieťa, ktoré sa dostáva do puberty, pravdepodobne vaše snahy a výber darčeka neocení. Najlepším riešením je sa dieťaťa priamo opýtať, po čom túži. Nebude to síce prekvapenie, ale ide o stávku na istotu.

Stanovte si rozpočet

Väčšina detí si hodnotu peňazí príliš neuvedomuje, dôležité pre ne je, aby sa im darček páčil a zabavil ich. Musíte si stanoviť, koľko plánujete na nákup darčekov minúť a vyberať ho v predstihu, nie na poslednú chvíľu pod stresom, aby ste neurobili zlé rozhodnutie. Ak budete nakupovať viacero darčekov naraz, ušetríte tým aj svoj čas. Pomôže vám aj to, ak si, pokiaľ budete nakupovať cez internet, vo filtri nastavíte hornú hranicu vašej investície.

Balenie vianočných darčekov

Pozor na stereotypy

Nie všetky dievčatá sa zaujímajú o bábiky, šperky a líčenie a nie všetci chlapci sú fanúšikmi hokeja a majú radi autá. Pri hľadaní darčeka pre dieťa sa skúste ponoriť do sveta fantázie, vžiť sa do úlohy dieťaťa, vidieť svet jeho očami. Možno zistíte, že sa z vás stal skvelý vedec alebo sa ocitnete na hrade v rytierskom brnení.

Praktický darček?

Najlepším darčekom pre dieťa je bez pochýb hračka. Avšak v prípade, že dieťaťu záleží na tom, čo má na sebe, potešiť ho môže aj oblečenie. Fanúšikovia Supermana sa potešia tričku či pyžamu s týmto superhrdinom, malé princezné nebudú protestovať, keď im darujete šaty ako mala Elza. Praktické darčeky však nemusia urobiť radosť každému dieťaťu, treba sa riadiť záujmami a vekom dieťaťa, zohľadniť jeho vkus a preferencie.