Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Lepidlo na drevenú podlahu

Viete, ktoré lepidlo je najlepšie v prípade PVC podláh a v prípade dreva? Poradíme vám a dokonca, vám prezradíme aj to, ako rýchlo vyrovnať nerovný podklad pod podlahou pomocou lepidla.

Lepidlá na parkety, linoleum, PVC alebo korkovú podlahu nájdete napr. v ✅ e-shope efarby.sk.

Ako vybrať lepidlo na podlahu

Hoci výber lepidla na podlahu síce nie je zvlášť náročný, neodporúčame vám siahnuť po prvom produkte, na ktorý narazíte. Okrem toho, že existuje viacero typov lepidiel (na drevo, korok alebo PVC), je potrebné zohľadniť aj niekoľko ďalších parametrov.

Nie je lepidlo ako lepidlo

Na lepenie podláh sa využívajú stavebné lepidlá (ide o lepidlo alebo tmel), ktoré sú určené na vonkajšie alebo vnútorné použitie. Delia sa na dvojzložkové a jednozložkové lepidlá. Dvojzložkové sú v práškovej forme, ktoré sa riedia s vodou. Druhým typom sú jednozložkové lepiace hmoty, tzv. jednozložkové disperzné lepidlá, ktoré sa vo väčšine prípadov používajú na lepenie obkladu. Disperzné lepidlá sa neriedia vodou, sú pripravené na okamžité použitie.

Kvalita lepidla zabezpečuje kvalitnú pokládku

Lepidlo na podlahu musí byť také kvalitné ako samotná podlaha, aby podlaha dlho vydržala na mieste. Nie je jedno, aké lepidlo použijete. Ak druh lepidla nezodpovedá materiálu, ktorý sa s ním bude lepiť, spoj nebude kvalitný, možno málo elastický či mäkký, nevydrží dlho a môže poškodiť podlahovú krytinu. Preto je potrebné čítať etikety lepidiel a lepiť s nimi len to, na čo sú určené.

Maximálna hrúbka podlahovej krytiny

Pri výbere si všímajte aj to, do akej hrúbky podlahovej krytiny je lepidlo určené. Vo väčšine prípadov je to okolo 2,5 mm. Ide o dôležitý parameter, pretože ak má podlahová krytina väčšiu hrúbku, na akú je lepidlo určené, nemusí dobre plniť svoju funkciu. Dlažba bude nestabilná, ľahko sa zdeformuje, praskne alebo sa zlomí.

Dĺžka tvrdnutia lepidla

Jednotlivé lepidlá sa od seba odlučujú aj dĺžkou schnutia, resp. minimálnym časom, po ktorom je možné podlahu zaťažiť. Táto dĺžka závisí od materiálu, z ktorého je lepidlo a aj od toho, na čo je lepidlo určené. Bežné lepidlá potrebujú okolo 24 hodín na to, aby sa poriadne odvetrali, vplyvom čoho vytvrdnú. Vytvrdnutie lepidla je záverečná fáza schnutia, lepidlo tak podlahu zafixuje dostatočne na to, aby zostala niekoľko rokov stabilná.

Lepidlo na parkety

Existujú aj lepidlá, ktoré majú extrémne krátky čas schnutia a je ich možné zaťažiť už po 6, či dokonca 4 hodinách. Lepidlá s krátkou dĺžkou schnutia sa najčastejšie používajú na lepenie plávajúcej podlahy alebo parkiet, kde je potrebné lepiť len malé plochy, väčšinou spoje. V prípade, že ide o lepidlo, ktoré sa nanáša na väčšie plochy, treba rátať aj s dlhším časom vytvrdnutia.

Najlepšie lepidlá na podlahy

Hľadáte top lepidlo na podlahu? Ponúkame vám 3 tipy na lepidlá, s ktorými vám pôjde kladenie podláh od ruky.

Krok za krokom, ako klásť podlahy

Položiť vinylovú, drevenú či inú podlahu nie je žiadna veda a s dobrým lepidlom, náradím a s trochou snahy to zvládnete určite aj vy. Hoci to nie je náročné, je dôležité, aby ste kladenie a lepenie podlahy urobili dôkladne. V nasledujúcich krokoch vám ponúkame postup na lepenie laminátovej a drevenej podlahy.

Kladenie laminátovej podlahy

1. Základom je pripraviť si podklad, čo znamená, že treba odstrániť starú podlahu a zvyšky, ktoré na betóne zostali. Vybrúste ich buď strojom, alebo ,ručne kartáčovaním a šmirgľovaním.

2. Ošmirgľovanú plochu povysávajte, najlepšie priemyselným vysávačom.

3. Takto ošetrená plocha sa v tejto fáze penetruje, na čo možno využiť disperzné penetrácie.

4. Nasleduje vystierkovanie podlahy, na čo môžete použiť rýchlostierkovacie hmoty, samonivelačné stierky.

5. Celý povrch prejdite ihlovým valčekom, ktorý ovzdušní nanesenú nivelačnú hmotu a zabezpečí rýchlejšie a dokonalejšie uschnutie.

6. Vhodným náradím, najlepšie zubovou lištou, naneste na podklad lepidlo a po uplynutí čakacieho času klaďte podlahu.

7. Na záver podlahu celú pritlačte, vhodným prostriedkom je špeciálny kovový valec.

8. Nechajte 24 hodín schnúť a po uplynutí tejto doby si svoju novú podlahu môžete naplno užívať.

Kladenie drevenej podlahy

1. Prvým krokom je nivelácia – je nutné zabezpečiť, aby podklad, na ktorý bude aplikovaná nivelačná hmota, bol suchý, čistý a rovný.

2. Aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti z nivelačnej hmoty do dreva, nechajte povrch poriadne vysušiť a vyzrieť, 3 dni by mali stačiť.

3. Na podklad ošetrený niveláciou natiahnite hydroizolačnú fóliu alebo parotesné pásky, ktoré zabránia tomu, aby drevo navlhlo.

4. Na okrajoch fóliu utesnite dištančnou a tesniacou páskou, v závislosti od smeru pokladania podlahy. Dištančná páska sa lepí pri dvoch styčných stenách a pri zvyšných 2 sa používa tesniaca páska.

5. Parketové dosky sa pred pokládkou musia aklimatizovať na dané prostredie, preto ich je nutné v balíkoch preložiť do miestnosti, kde sa budú klásť, asi 50 cm od steny. Takto by mali ležať až 2 dni.

6. Po rozbalení dosiek treba skontrolovať, akú šírku má pero na dlhej strane dosky. Ak je širšie ako 20 mm, je nutné z neho pri prvom rade odrezať, inak pri stene vznikne veľká medzera, ktorú nezakryje ani soklová lišta.

7. Nasleduje kontrola rozmerov. Uistite sa, že položením posledného radu podlahy nebude nutné položiť príliš úzky pás. Ak by sa tak stalo, potom hneď na začiatku odrežte z prvého pásu, pokládka posledného pásu tak bude oveľa jednoduchšia a podlaha bude vyzerať rovnomernejšie.

8. Pri kladení podlahy si vždy rozbaľte 3 balíky podlahových krytín a pri každom položení z nich parkety striedavo odoberajte, aby bol vzhľad podlahy prirodzenejší.

9. Prvý kus podlahy sa kladie na dištančnú pásku. Druhá doska sa kladie hneď k nej, na plocho a dosky sa k sebe zatláčajú kladivkom, cez klátik.

10. Pri kladení poslednej dosky prvého pásu bude pravdepodobne nutné kus odrezať. Robí sa to tak, že dosku otočíte vrúbkovanou stranou hore a ceruzkou si naznačíte, kde asi potrebujete odrezať. Pozor, režte tak, aby po zaklepnutí krytiny zostala pri stene približne 10 mm medzera. Tú vo finálnej fáze zakryjete lištami, ale medzera tu musí byť pre bezproblémové rozpínanie materiálu.

11. Ďalší rad sa kladie tak isto, pričom sa zacvakuje najprv dlhšia strana o tú predchádzajúcu lištu a až potom sa pomocou kladivka a klátika posunie ku krajnej doske.

12. Pri kladení posledných dosiek pri stenách vám pomôže kladivko a ťahadlo.

13. Na kladenie kusov pri dverách vám poslúži lepidlo na parkety, s ktorým spoje zafixujete.

Lepidlo môžete použiť pri pokládke všetkých kusov podlahovej krytiny, vrátane líšt. V prípade podlahy vám zabezpečí lepšiu súdržnosť a v prípade líšt vďaka nemu nemusíte vŕtať do steny.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 30.08.2021
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?  

Zatepliť alebo nezatepliť dom? Výhody a nevýhody zatepleniaZatepliť alebo nezatepliť dom? Výhody a nevýhody zateplenia

Zatepľovanie má svoje výhody aj nevýhody. Čo by ste mali urobiť predtým, než sa do tohto procesu pustíte?