Ako zariadiť klietku pre chov fretky, cena, potrava, zápach. Koľko rokov sa dožíva fretka?

Fretky sú zvedavé, hravé a aktívne tvory, ktoré sa postupom času stali obľúbeným zvieraťom aj do domácnosti. Tento nezvyčajný domáci miláčik však môže svojím správaním a potrebami zaskočiť začínajúceho chovateľa. Preto je dôležité pred tým, než si fretku zadovážite, prečítať si o nej čo najviac informácií.

Ako chovať fretku?

V tomto článku sa dozviete základné informácie o chove fretky aj to, s čím treba vopred rátať.

Výbava potrebná na chov fretiek

Základné informácie o fretkách

Fretky sú vzrastom malé zvieratá s podlhovastým telom, dlhým chvostom a krátkymi nohami. Tieto zvieratá sa stali obľúbeným domácim miláčikom, aj keď ich chov môže byť náročný a zaskočiť nepripraveného začínajúceho chovateľa. Dožívajú sa 6 – 10 rokov, no doposiaľ najdlhší rekord drží 14-ročná fretka. Fretky majú ostré pazúriky, ktoré radi používajú, a nevyhnete sa ani uhryznutiam, hlavne u mladších jedincov. Ich príbuznými sú rosomáky, lasice i tchory – počítať preto treba aj s typickým zápachom, ktorý sa síce dá čiastočne riešiť skorou kastráciou, no nie vždy sa mu úplne vyhnete. Zápach závisí aj od individuálneho jedinca, niektoré fretky zapáchajú viac, iné takmer vôbec.

Aj keď fretky sú nočné živočíchy, svoju aktivitu sa dokážu prispôsobiť životnému rytmu domácnosti, v ktorej žijú. Neodporúča sa však zaobstarať si fretku, ak máte v domácnosti malé deti. Tie by sa s nimi mohli neopatrne hrať a neúmyselne ich tak zraniť. Taktiež sa neodporúča zaobstarať si len jednu fretku, ale pár, keďže ide o spoločenské zviera. Vždy sa však prispôsobte povahe konkrétneho zvieraťa – nie všetky jedince vychádzajú s ďalšími zvieratami. Fretky sú zvedavé a hravé zvieratá, ktoré si budú vyžadovať dostatok aktivít, preliezok, hračiek a vašu pozornosť. So spánkom sú na tom podobne ako mačky – dokážu prespať aj 20 hodín denne.

Čo treba pred zadovážením fretky zvážiť

Tak, ako pri kúpe či adopcii akéhokoľvek iného zvieraťa, si tento krok v prvom rade dôkladne premyslite. Zvážte, či budete mať na chov a starostlivosť o fretku dostatok času, financií a motivácie nielen teraz, ale aj o rok či niekoľko rokov. Ide predsa o živého tvora, ktorého nemožno len tak niekam odložiť ako hračku, ktorá vás už prestala zaujímať. Zvážte niekoľko faktorov a opýtajte sa sami seba:

 • Budete mať na starostlivosť o fretku dostatok času?
 • Budete mať dostatok finančných prostriedkov teraz, ale aj o rok/pár rokov?
 • Dokážete jej zabezpečiť vhodnú potravu, podmienky na život a pravidelnú veterinárnu starostlivosť?
 • Je vaša domácnosť pripravená na nový prírastok? Dokážete sa zmieriť s poškriabaným a poškodeným nábytkom?
 • Máte iné zvieratá alebo deti?
 • Ste zmierení so zápachom a čistením toaliet?
 • Ste dostatočne trpezliví a dokážete zvládnuť aj počiatočné hryzenie či tvrdohlavú povahu fretky?

Koľko stojí fretka

Prvým finančným nákladom, s ktorým sa stretnete, je cena samotnej fretky. Tá sa môže výrazne líšiť na základe toho, či kupujete mláďa alebo dospelú fretku, s preukazom o pôvode alebo bez. Počítať môžete s cenou v rozpätí približne 80 – 200 eur, pričom vyššia cena býva u mláďat s preukazom o pôvode. V bazároch nájdete aj fretky za 50 a menej eur, pričom ide zväčša o dospelé jedince, ktorým ich majitelia hľadajú nový domov. V prípade takejto kúpy sa zaujímajte o dôvody predaja a overte si aj podmienky, v akých fretka žije.

Vhodná klietka pre fretku so závesným odpočívadlom

Častou otázkou tiež býva, odkiaľ si fretku zadovážiť. Najlepšou voľbou býva kúpa fretky od skúseného chovateľa alebo chovateľskej stanice. Chovateľské stanice dbajú na správny chov a starostlivosť o fretky a zabezpečujú im pravidelnú zdravotnú starostlivosť, vďaka čomu sa dozviete presné informácie o pôvode mláďaťa fretky i zdravotnom stave rodičov. Takéto mláďata dostanete už zvyčajne odčervené, začipované aj s preukazom. Skúsený chovateľ vám taktiež rád poradí s výchovou fretky a zvládnutím prvotných problémov pri výcviku.

Ďalšie finančné náklady

Okrem kúpy fretky vás budú čakať aj ďalšie finančne náklady. Medzi počiatočné náklady patrí kúpa klietky, ktorá vás môže vyjsť od 50 po pár stoviek EUR, nákup toaliet za pár desiatok EUR, do ktorých môžete kúpiť výstelku alebo natrhať noviny. Fretkám môžete kúpiť aj rôzne doplnky v podobe preliezok a ďalšej výbavy, ktorou si budú krátiť čas. Na pár desiatok EUR vás vyjde aj nákup misky na potravu a vodu, prípadne napájadlo, a prvých pár balení krmiva. V začiatkoch sa u malých fretiek odporúča vyskúšať niekoľko druhov krmív a potravy, aby v dospelosti pri zmene potravy nemali tráviace problémy alebo neodmietali aj inú potravu.

Okrem týchto nákladov nezabúdajte na veterinárnu starostlivosť. Dôležité sú preventívne prehliadky, no môžu sa vyskytnúť potrebné vakcinácie, lieky, kastrácia a rôzne ďalšie výdavky. Ak sa rozhodnete pre kastráciu, odporúča sa vykonať do 6 – 12 mesiacov. Ak sa rozhodnete brávať fretku so sebou von, na prechádzky, za pár eur jej môžete zakúpiť vôdzku s postrojom. Po zakúpení základnej výbavy vám ale stále zostanú opakované výdavky, teda najmä výdavky za stravu, veterinárne poplatky a občasnú kúpu novej hračky.

Fretka a ďalšie zvieratá

Spolužitie fretky a ďalších domácich zvierat je možné, no závisí od niekoľkých faktorov. V prvom rade ide o povahu fretky a vašich ďalších zvierat – čím priateľskejšie a mierumilovnejšie sú, tým ľahšie si na seba zvyknú. Ďalším faktorom je vek zvierat, keďže čím mladšie zviera je, tým ľahšie si zvykne na okolité podmienky, teda aj na spolunažívanie s inými zvieratami. Ak bude fretka vyrastať v úplnej samote, len s ľudským kontaktom, ostatných zvierat ako mačky či psa sa môže báť alebo sa k ním správať útočne. Veľkú rolu zohráva aj to, o aké zvieratá ide. Dobre socializované psy a mačky väčšinou s fretkou vychádzajú dobre, no plachejšie alebo dominantnejšie zvieratá môžu mať problém. Problémom sú aj drobné zvieratá ako hlodavce či vtáčiky, ktorá fretka môže vnímať skôr ako potravu než priateľov. Asi najlepším zvieracím spoločníkom pre fretku je ďalšia fretka, s ktorou si budú krátiť čas počas vašej neprítomnosti.

Starostlivosť o fretku

Každá fretka si vyžaduje vhodnú starostlivosť, ktorá nespočíva len v kŕmení. Fretkám je potrebné zabezpečiť vhodnú klietku, výbeh, ktorý možno ohraničiť voliérou, čistiť toalety, zabezpečiť im hračky a aktivity, aby sa nenudili, a venovať im dostatok svojho času.

Starostlivosť o fretku

Klietka

Vhodným domovom pre fretku je mrežová klietka, ktorá má dostatočne malé medzery medzi mrežami, aby sa cez ne fretka nedostala. Mrežová klietka je vhodná práve preto, že zabezpečí cirkuláciu vzduchu na rozdiel od skleneného terária alebo iných zariadení. Aby sa vo svojej klietke fretka nenudila, mala by mať aspoň 2 pochodia spojené rúrou, povrazmi či schodíkmi, po ktorých by mohla loziť. Na to budete potrebovať klietku s rozmermi minimálne 50 x 50 x 70 cm. Fretka by nemala byť v klietke zavretá celý čas, no je to priestor, v ktorom budete môcť fretku nechať napr. pri odchode z domu. Klietku umiestnite mimo prievanu na miesto s prirodzeným denným svetlom, no nie priamymi slnečnými lúčmi. V klietke bude fretka odpočívať, preto sa uistite, že nebude rušená a že nebude vystavená hluku. Klietku je potrebné vystlať stelivom, ktoré je tiež potrebné čistiť, avšak vyhnite sa používaniu pilín, ktoré by mali negatívny vplyv na dýchaciu sústavu fretiek.

Výbeh

Okrem klietky by mala mať fretka k dispozícii aj výbeh, teda určitý priestor vo vašom príbytku, v ktorom jej dovolíte voľne sa pohybovať. Výbeh by nemal byť v celom dome, pretože svojím prirodzeným správaním môžu fretky niektoré veci poškodiť. Pazúriky napr. často ničia pohovky, postele a textílie, na kobercoch a textilnom nábytku môžu zanechávať pachové stopy, odpadky z koša, ale aj ďalšie drobné predmety môžu roznášať a poskrývať. Fretky sa môžu ukrývať v dutinách nábytku, poškodiť závesy, zničiť rastliny, vyhrabať hlinu z kvetináčov alebo ľahko rozbiť vašu obľúbenú vázu. V priestore, v ktorom sa budú pohybovať, by ste mali tieto predmety obmedziť.

Snažte sa obmedziť prítomnosť kobercov a textílií, ale nahraďte ich rôznymi preliezkami, rúrkami, tubami, hojdacími sieťami, krabicami a predmetmi, ktoré môžu objavovať a po ktorých môžu loziť. Fretky by nemali mať možnosť výbehu do kuchyne a miestností, kde sa nachádza množstvo elektrospotrebičov a predmetov, ktorými by sa mohli zraniť. Uistite sa, že sa v ich blízkosti nenachádzajú žiadne nezaistené káble, jedovaté rastliny, čistiace prostriedky, nebezpečné látky či predmety, ktoré by mohli rozbiť. Zároveň sa zmierte s tým, že predmety, ktoré im vo výbehu necháte, budú do určitej miery poškodené a poškriabané.

Toaleta

Dobrou správou je, že fretku môžete naučiť chodiť na toaletu. Tá by mala byť umiestnená nielen v klietke, ale aj vo výbehu. Ak je výbeh väčší, umiestnite viacero toaliet. Tie môžu byť štvorcové, ktoré poskytujú viac priestoru, alebo trojuholníkové, ktoré sú vhodné do rohov. Toaleta by mala byť vystlaná napr. natrhaným novinovým papierom alebo granulovaným stelivom pre mačky, ale nie pilinami. Toaletu je potrebné čistiť pomerne často, najlepšie každý deň, keďže fretky svoje výkaly nezahrabávajú. Častým čistením tak predídete nechcenému zápachu. Zápach môžete znížiť aj výberom vhodného krmiva.

Potrava

Základom potravy fretiek by mala byť živočíšna strava, keďže ide o mäsožravé živočíchy, ktoré potrebujú stravu bohatú na živočíšne bielkoviny s dostatočným množstvom tuku. Fretky nedokážu poriadne stráviť vlákninu a konzumácia rastlinných bielkovín by mohla viesť k rôznym zdravotným problémom. Vhodnou potravou pre fretky je mäso, napr. kuracie alebo morčacie mäso. V obchodoch s krmivami pre zvieratá však narazíte na širokú ponuku krmív pre fretky v podobe granuliek, konzerv, taštičiek a podobne.

Kúpanie fretky v umývadle a čistenie zubov

V nevyhnutnom prípade možno fretky nakŕmiť aj potravou pre mačky, konkrétne granulkami pre mačatá. Dôležité totiž je, aby malo krmivo vysoký podiel živočíšnych bielkovín, ale aj tukov a ďalších potrebných živín. Najlepšie vyváženú stravu však svojim domácim miláčikom zabezpečíte vtedy, ak im zakúpite krmivo určené konkrétne pre ne. Bonusom niektorých granúl pre fretky je aj to, že obsahujú látky ako juka schidigera, ktorá pomáha znižovať zápach zvieracích výkalov, alebo látky pôsobiace preventívne proti vzniku zubného kameňa.

Súčasťou stravy je aj pitný režim. Svojej fretke preto zabezpečte čistú vodu, ktorá bude neustále v jej dosahu a ktorú budete pravidelne vymieňať. Na trhu nájdete aj rôzne vitamínové a výživové doplnky. Tie nie je potrebné kupovať, ak svojej fretke zabezpečíte vyváženú výživu a pokiaľ vám ich neodporučí veterinár. Vitamínové doplnky môžu pomôcť, ak zbadáte na fretke nejaké prejavy nedostatku mikroživín, napr. suchá a šupinatá pokožka. Aj v takom prípade je vhodné poradiť sa s veterinárom.

Čas venovaný hrám

Okrem materiálnych vecí je potrebné zabezpečiť fretke spoločnosť a dostatok času stráveného hraním. S fretkou by ste denne mali stráviť aspoň 4 hodiny, čo neznamená 4 hodiny v kuse, ale počas celého dňa. Ak máte fretku len jednu, bude si vyžadovať viac pozornosti a bude na vás viac naviazaná. Ak máte fretky 2 (alebo viac), budú si vedieť robiť spoločnosť vtedy, keď s nimi nie ste. Fretke skúste venovať svoj čas počas celého dňa, ráno, popoludní aj večer, a zabaviť ich rôznymi hrami, maznaním sa, hladením, prechádzkami a rôznymi aktivitami.

Výbava potrebná na chov fretiek

Často kladené otázky

 • Samček alebo samička? Záleží na pohlaví? Výber pohlavia fretky môže byť tiež dôležitý. Samičky sú vzrastom menšie, sú energickejšie, pohybujú sa rýchlo a rady šplhajú a lozia. Samčeky sú v dospelosti väčšie ako samičky, no nemotornejšie, nemej lozia a celkovo sú pokojnejšie. Samčeky však v čase ruje viac značkujú svoje teritórium, čím spôsobujú viac zápachu.
 • Je potrebné brať fretku na prechádzky? Prechádzka a pobyt na čerstvom vzduchu fretkám prospieva, môžu sa vyblázniť, objavovať nové prostredie, fyzickou aktivitou sa unaviť a zlepšovať si tak fyzickú kondíciu aj psychické zdravie, keďže prechádzky predstavujú stimuláciu zmyslov a určitú zmenu oproti tomu, keď sú celé dni doma. Nie všetky fretky však obľubujú vôdzku, na ňu je potrebné zvykať odmalička, avšak bez vôdzky ju do prírody nepúšťajte, mohla by sa vám ľahko zatúlať.
 • Dá sa ovplyvniť zápach fretiek? Na zníženie zápachu sa odporúča kastrácia do 6 – 12 mesiacov, správna a vyvážená strava (krmivo vhodné pre fretky, vylúčenie konzumácie rýb), ale aj dôkladná starostlivosť. To znamená pravidelné čistenie toaliet a výkalov mimo nich, čistenie ušiek, ktoré môžu byť zanesené, čistenie podstielok a obmedzenie kúpania fretiek na max. raz za pár mesiacov, keďže príliš časté kúpanie môže spôsobiť nadmernú produkciu olejov, a tým aj zápachu.
 • Sú fretky vhodné do domácnosti s malými deťmi? Do takejto domácnosti sa fretky neodporúčajú. Deti sú zvedavé a hravé, často s frektami neopatrne narábajú, chytajú ich, naháňajú, čím fretkám spôsobujú stres. Vystrašené fretky môžu vrátiť „útok“ hryzením. Vo výsledku tak môže dôjsť k zraneniam na oboch stranách a zbytočnému stresu.
 • Ako zabezpečiť domácnosť pre fretky? Zvedavé a aktívne fretky rady všade lozia a hľadajú skrýše, preto sa môžu schovávať za nábytkom, ale aj v ňom. Preto je potrebné zabezpečiť diery a priestory s priemerom 2,5 a viac cm, do ktorých by mohli vojsť. Zároveň je potrebné zabezpečiť elektrospotrebiče, káble, predmety, ktoré by sa mohli rozbiť a všetko to, k čomu máte citovú väzbu.
 • Je fretka divoké zviera? Nie, fretky sú domestikované zvieratá, čo sa možno niekedy nezdá, keďže sú aktívne a energické tvory, ktoré rýchlo stratia pozornosť a dokážu aj pohryznúť. Fretky sa začali domestikovať už pred 2 500 rokmi. O ich domestikovaní máme málo poznatkov, avšak ich pravdepodobným predchodcom bol tchor tmavý a účel domestikovania mohol mať dočinenia s lovom.
 • Čím by sa fretky nemali kŕmiť? Je nejaká potravina zakázaná? Fretky sú mäsožravce, preto by sa nemali kŕmiť rastlinnou stravou ani potravou, ktorú konzumujú ľudia. Pšenica, zelenina, ryža, obilniny, ovocie, ale aj sladkosti, čokoláda či mliečne produkty by im mohli spôsobiť tráviace ťažkosti a niekedy aj vážne problémy. Pri dlhodobej nevhodnej strave môžu vzniknúť vážne zažívacie problémy aj rakovina.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 23.04.2021
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cenaKvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cena

Aj mačky majú určité nároky na potravu. Potrebujú vyváženú stravu prospešnú ich zdraviu. Viete, ktoré krmivo je pre vašu mačku najvhodnejšie?

Ako vybrať pelech pre psa? Obľúbené sú plastové i chlpaté pelechy so strieškouAko vybrať pelech pre psa? Obľúbené sú plastové i chlpaté pelechy so strieškou

Každý láskavý majiteľ chce pre svojho chlpáčika to najlepšie a to sa týka aj kúpy luxusného pelechu. Poradíme vám, ako vybrať ten správny.

Najlepšia podlaha pre psa – plávajúca, vinylová podlaha, parkety, dlažba alebo korok?Najlepšia podlaha pre psa – plávajúca, vinylová podlaha, parkety, dlažba alebo korok?

Je vaša podlaha dostatočne odolná voči náporu labiek a pazúrikov vášho štvornohého kamoša? Prezradíme vám, ktoré podlahy sú najvhodnejšie, ak sa o svoju domácnosť delíte so psom.