Chov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cena

Kým ježka nie je až také ťažké stretnúť za šera vo voľnej prírode, ježko ako domáce zvieratko nie je až taký obvyklý úkaz, no toto roztomilé stvorenie rozhodne naberá na popularite u mnohých chovateľov. Od bežných domácich miláčikov sa líši v mnohom, nielen čo sa týka pichľavého kožúška.

Ako chovať ježka

V tomto článku si preto predstavíme, aké nároky má ježko na stravu, úkryt, klietku, teplotu a ďalšie podmienky.

Výbava pre ježka


Ježko ako domáce zviera

Ak sa bavíme o ježkovi ako o domácom zvieratku, nemyslíme tým ježa tmavého či ježa bledého, ktorého môžete pri jesennom upratovaní stretnúť v záhradke. Ako domáce zviera je možné chovať ježka bielobruchého (Atelerix albiventris) pôvodom z Afriky, ktorý je od tunajších ježov o čosi menší aj inak sfarbený. Ďalšou odlišnosťou je napríklad aj to, že sa neukladá na zimný spánok, čiže majiteľ sa nemusí starať o jeho zazimovanie.

Ježko bielobruchý má dĺžku tela 20 – 25 cm a váži 300 – 500 g, pričom samičky bývajú väčšie. Ako už názov napovedá, vyznačuje sa svojím bielym bruškom, pričom chrbát má pokrytý pichliačmi, ktorých farba sa rôzni od čiernej cez sivú, hnedú až po najsvetlejšie odtienky hnedej. Telo má oválneho tvaru, nízke nôžky a veľmi krátky chvostík. Ježko bielobruchý sa pri dobrej starostlivosti dožíva priemerne 5 rokov.

Prečo si (ne)zaobstarať ježka

Ježko je ešte stále považovaný za pomerne nezvyčajné domáce zviera. Nie je taký prítulný alebo vycvičiteľný ako povedzme pes alebo mačka, ale má zase svoje osobité vlastnosti. V čom teda spočívajú pozitíva chovu ježka a na čo je potrebné sa vopred pripraviť?

  • Ježko je nenáročné zvieratko – V porovnaní s inými domácimi miláčikmi je ježko pomerne nenáročný. Nevyžaduje veľa priestoru ani času a je možné si ho zadovážiť za pomerne nízku cenu. Môže tak byť dobrou voľbou aj ako zvieratko pre deti, ktoré sa budú môcť naučiť zodpovednosti.
  • Potrebuje tiché a pokojné prostredie – Ježkovi sa nebude dariť v hlučnom prostredí plnom vzruchov, ktoré by mu spôsobovali stres. Rušný domov by mohol viesť aj k vzniku rôznych ochorení spôsobených dlhodobým stresom.
  • Je aktívny v noci – Ježko je prirodzene nočný tvor, a preto sa gro jeho aktivít deje vtedy, keď budete spať. Vtedy čakajte aj ruch v jeho klietke, preto sa neodporúča mať ju niekde v blízkosti spálne.
  • S inými zvieratkami si nebude rozumieť – Ježko je pomerne samotárske zviera a potrebuje miesto, kde sa bude cítiť bezpečne. Prítomnosť iných domácich zvierat by mu mohla spôsobovať príliš veľa stresu.
  • Ich prítulnosť závisí od ich osobnosti – Od ježka nemôžete očakávať, že sa bude rád hladkať a túliť ako napr. pes. Miera jeho náklonnosti závisí od ich individuálnej osobnosti aj od toho, ako si od malička zvykol na svojho majiteľa.
  • Vyžaduje si dostatok pozornosti – Nenechajte sa odradiť jeho pichľavým kožúškom – ježko si tiež každodennú vyžaduje pozornosť svojho majiteľa. Ježkovia sú hraví a aktívni a určite vás bude baviť ich pri hre pozorovať.
  • Ježko má špecifické potreby – Rovnako ako každé zvieratko aj ježko má svoje špecifické potreby pre život, o ktorých by ste sa mali naučiť čo najviac ešte predtým, než padne rozhodnutie o jeho kúpe, aby ste boli schopní zaobstarať mu tie najlepšie podmienky pre život.

Terárium pre ježka

Čo všetko ježko potrebuje

Okrem primeranej klietky potrebuje ježko aj vhodnú podstielku, teplo, stravu či rôzne aktivity, ktorým sa môže vo vašej neprítomnosti venovať, aby sa nenudil.

Klietka

Ježka môžete mať v klietke alebo v teráriu – je dôležité, aby mal dostatok priestoru na beh a hranie, aby bol priestor vzdušný a aby bol jeho domov bezpečným miestom. Klietka by mala mať rozmery minimálne 60 x 60 x 100 cm, pričom sa do nej musí zmestiť všetko vybavenie (misky na jedlo, hračky, záchod, preliezky a pod.) tak, aby klietka nebola preplnená a ježko by sa v nej nemohol voľne pohybovať. Najlepšie je, keď je klietka vyššia a ježkovi vytvoríte viacero poschodí a úrovní, kde môže byť aktívny.

Pokiaľ siahnete po klietke, mala by mať plastové dno, ktoré sa bude dať odňať a ľahšie čistiť. Kovové drôtené dno by tiež znamenalo, že si ježko môže ľahko poraniť pri chôdzi nohy. Vhodné sú klietky s 2 dvierkami pre jednoduchšiu manipuláciu. Pokiaľ siahnete po teráriu, musí mať otvory na vetranie, pretože sa v ňom rýchlo môže akumulovať teplota, vlhkosť aj smrad z moču a vzniknú tak nepríjemné podmienky pre život.

Podstielka

Ježko potrebuje spodok klietky alebo terária vystlať podstielkou, ktorá bude jednak mäkkým materiálom, po ktorom môže kráčať, a jednak bude izolovať a pôsobiť absorpčne, teda nasiakne moč alebo vodu. Na podstielku sa najčastejšie používa papier, drevené pelety a látka.

  • Papier – Papier a noviny sú častou voľbou preto, že ide o lacnú podstielku, hlavne ak dostávate kopu nevyžiadaných letákov do schránky. Ale pozor, papier nie je vždy dobrou voľbou a použiť by ste ho mali len vtedy, keď ste si úplne istí, že atrament, ktorým je potlačený, je netoxický. Papier si tiež vyžaduje častejšiu výmenu, lebo rýchlo nasiakne a znehodnotí sa.
  • Drevené pelety – Drevené pelety ako podstielku pre hlodavce nájdete v každom chovprodukte. Majú dobré absorpčné vlastnosti, sú mäkké a hlavne netoxické a nedráždivé. Navyše pri nasiaknutí moču časť pachu absorbujú, takže klietka až tak nezapácha.
  • Látka – Klietku je možné vystlať aj látkou, napr. mäkkou dekou, ktorá dobre vsaje moč a tekutiny, je príjemná pre ježka pri chôdzi a nespôsobuje žiadne podráždenie. Navyše ide o ekologické riešenie, keďže deku jednoducho vyperiete a použijete znova a znova.

Klietka pre ježka podstielka

Nech si už vyberiete akúkoľvek podstielku, vyhnite sa pilinám, štrku, slame a aromatickým drevám (céder). V pilinách je množstvo prachu, ktorý by ježko vdychoval a spôsobil by mu respiračné problémy. Štrk je zase ostrý pre nohy, ktoré by si mohol poraniť, a slama by sa mu mohla okolo nôh obmotávať. Aromatický céder je zase toxický a predstavuje hrozbu.

Domček

Domček, búdka alebo úkryt – ježko jednoducho potrebuje útočište, kde sa môže skryť, keď je v strese a bojí sa, a kde môže nerušene odpočívať bez toho, aby ho niekto pozoroval. Môže ísť o klasický domček, aký zakúpite pre škrečka alebo iné hlodavce (primeraný jeho veľkosti), ktoré sa vyrábajú z plastu alebo z dreva. Ale obľúbené sú aj látkové vrecká pre hlodavce, do ktorých ježko jednoducho vlezie a ju mu tam príjemne teplo a mäkko.

Toaleta

Ježkovi môžete do klietky umiestniť aj toaletu. Zaobstarať si môžete klasickú toaletu pre hlodavce, čiže rohovú nádobku, do ktorej bude ježko vykonávať potrebu. Toaleta však má zmysel len vtedy, ak ju ježka naučíte používať, čo si vyžaduje veľa trpezlivosti. Výhodou toalety je, že ježko nebude mať výkaly rozmiestnené po celej klietke, ale len na jednom mieste, aj keď aj to nebude stopercentne vždy tak.

Koliesko pre pohyb

Koliesko umožní ježkovi dostatok fyzickej aktivity, udrží ho v zdravej kondícii a pomáha predchádzať nude. Treba však vybrať ten správny produkt, pretože pri rýchlom točení sa kolieska môže dôjsť k zraneniam. Neodporúča sa kupovať kovové kolieska, kde si môže ježko ľahšie zraniť nohy, vytvoriť modriny aj nebezpečnejšie zranenia, kedy sa môže noha zaseknúť v medzere. Lepšie sú plastové kolieska, ktoré nemajú medzierky, ale zvnútra vytvorené stupienky, kde sa noha nezasekne. Ľahko sa čistia a pri chode sú tichšie než kovové kolieska. Nevýhodou je, že ich povrch môže byť viac klzký a taktiež môžu byť menej stabilné. Preto vyberajte kolieska s pevným základom, ktoré sa pri používaní neprevrátia.

Preliezky

Ak máte vyššiu alebo viacposchodovú klietku, vhodné sú schodíky a preliezky, po ktorých bude môcť ježko loziť. Aj keď sa to nemusí zdať, v lezení sú ježkovia pomerne zdatní, no nie až tak, ako niektoré hlodavce. Preto všetky schodíky a preliezky dobre zaistite, aby sa náhodou neuvoľnili a nedošlo by k pádu a zraneniu, a neumiestňujte ich až príliš vysoko, max. do výšky 40 – 50 cm. Vyhnite sa umiestňovaniu lanových rebríkov, pretože ježko by mal problém so zlezením dole z rebríka, čo by opäť mohlo vyústiť až k pádom a zraneniam.

Koliesko pre pohyb ježka

Hračky

Hračky by mali byť súčasťou každého terária a klietky, pretože poskytujú ježkovi možnosť vyhrať sa, zahnať nudu, potrápiť myseľ a byť aktívny. Hračky si môžete zakúpiť v chovprodukte, ale mnohé sa dajú vyrobiť doma z rôznych predmetov, ako loptičky, krabičky a rolky z toaletného papiera. Ježkom sa páčia rôzne plastové rúrky a krabičky, do ktorých môžu zaliezť a schovať sa. Ocenia plastové loptičky ako pingpongovú loptičku, malé plyšové hračky aj autíčka. Ježkov totiž láka to, že môžu danú hračku tlačiť, ťahať, prenášať, vyliezť na ňu alebo sa v nej skryť. Lákajú ich farebné hračky, takže pri výbere myslite aj na ne. Každú hračku najprv prezrite, či nie je nejakým spôsobom nebezpečná, či nemá ostré hrany alebo čiastky, ktoré sa dajú ľahko odpojiť a prehltnúť.

Teplo a vlhkosť

Jež bielobruchý potrebuje teplé a vlhké podnebie, ideálne 23 – 25 °C. V našich klimatických podmienkach nie je problém zabezpečiť mu správnu teplotu v lete, no horšie je to v zimných mesiacoch. Ak milujete vyššiu izbovú teplotu aj v zime, možno nemusíte investovať do ohrevnej lampy. Avšak pokiaľ je vaša izbová teplota len 19 – 20 °C, je potrebné dodať ježkovi teplo. Ak si nie ste istí, akú má ježkova klietka teplotu vo vnútri, zabezpečte si jednoduchý teplomer do terária, ktorým budete mať teplotu stále pod kontrolu.

Pokiaľ je teplota v klietke nižšia než 22 °C, je potrebné ju zvýšiť, čo môžete urobiť buď bežným kúrením a zvýšiť teplotu v celej miestnosti, alebo lokálne, prostredníctvom lampového ohrevu klietky. Ten musí byť pevne zaistený tak, aby sa ježko neporanil. Vhodné je použiť termostat na kontrolu teploty v určitom rozhraní, aby sa ohrev spustil vždy, keď teplota klesne pod určitú úroveň.

Okrem teploty je vhodné kontrolovať aj vlhkosť za pomoci hygrometra. Tá by sa mala pohybovať v rozsahu 50 – 70 %. Prinízka vlhkosť môže spôsobiť zdravotné problémy, najmä kožné, ako suchá a svrbivá pokožka. Vlhkosť môžete zvýšiť umiestnením nádobky s vodou v okolí, použitím zvlhčovača v blízkosti alebo rozprášením vody v okolí klietky.

Potrava

Ježko je hmyzožravec, a teda vo voľnej prírode tvorí hmyz najväčšiu časť jeho potravy. Živí sa dážďovkami, stonožkami, červami, slimákmi aj menšími zvieratami, napr. mláďatami myší. Nepohrdne ani ovocím a zeleninou, no len v menšom množstve. V zajatí sa jeho strava líši, keďže nie každý chovateľ by bol schopný zabezpečiť mu dennú dávku hmyzu. Domáci ježkovia sa preto často kŕmia kvalitnými granulami pre mačky. Tie musia mať obsah mäsa aspoň 60 %.

Napájadlo pre ježka

Granule pre mačky sú skvelou možnosťou, pretože nie každý obchod s krmivami ponúka špecializované krmivá pre ježkov. Ak však máte možnosť, zvoľte si priamo krmivo pre ježkov, ktoré bude obsahovať potrebné množstvo bielkovín a tukov, ale aj potrebné vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny. Navyše veľkosť a tvrdosť granuliek bude lepšie prispôsobená ježkom.

Granule by nemali byť jedinou zložkou stravy, ale je potrebné ju obohatiť predovšetkým o hmyz, ktorý môžete zakúpiť ako sušené kukly, kobylky, múčne červy, cvrčky aj rôzne namiešané zmesi sušeného hmyzu. Do stravy pridávajte občas aj živočíšne bielkoviny v podobe vareného kuracieho mäsa, tuniaka a vajíčok, ale aj ovocie a zeleninu ako jablká, hrušky, banány, paradajky, tekvicu, šalát, reďkovky či bobuľovité ovocie. Pozor na jogurty a syry; je možné ich z času na čas pridať do potravy, ale v malom množstve, inak môže mať ježko zažívacie problémy.

Každý deň by mal mať ježko k dispozícii aj čistú, vymenenú vodu, ku ktorej by mal mať nepretržitý prístup. Na vodu môžete použiť misku alebo napájadlo. Napájadlo je výhodnejšie z toho hľadiska, že si do vody ježko nestúpi, nezanesie si do nej výkaly alebo nečistoty a nerozleje si ju po klietke. Čo sa týka misky na vodu alebo na jedlo, mali by byť z odolného, ťažšieho materiálu, napr. z keramiky, aby si ježko misku ľahko neprevrátil.

Možné zdravotné problémy

Pri chove ježka je potrebné počítať aj s radou možných zdravotných problémov. Zdravie vášho domáceho miláčika nezáleží len od genetiky a predispozícií, ale aj od toho, ako sa oň staráte, v akom prostredí žije a akú stravu dostáva. Najčastejší je výskyt rôznych parazitov, zažívacie problémy a problémy v ústnej dutine, rakovina, ochorenia dýchacieho ústrojenstva a ďalšie. Čo sa týka parazitov, môže ísť o vonkajších parazitov, ako blchy, kliešte a roztoče, alebo vnútorných parazitov, ako hubovité ochorenia. Parazity sa prejavujú predovšetkým ako kožné ochorenia. Môžete si všimnúť chrastovitú a šupinatú pokožku a častejšie škrabanie sa ježka.

Ježko môže mať zažívacie problémy, hnačku a dehydratáciu, ktoré môžu byť spôsobené infekciou salmonely. Toto ochorenie môže byť potenciálne nebezpečné aj pre vás, keďže sa môže preniesť aj na ľudí, a to aj vtedy, ak ježko baktériu má, no je asymptomatický. Stretnúť sa môžete taktiež s respiračnými ochoreniami, pri ktorých ježko kýcha, má výtok z nosa a dýchavičnosť. Možné sú aj neurologické ochorenia a onkologické choroby. Preto ak spozorujete akékoľvek nezvyčajné symptómy alebo neobvyklé prejavy (strata chuti do jedla, letargia), mali by ste sa obrátiť na skúseného veterinára.

Výbava pre ježka


Odkiaľ si môžete ježka zadovážiť

Ak sa rozhodnete si ježka zadovážiť, zvážte, odkiaľ si ho zakúpite. Najčastejšie sa stretnete s možnosťami zakúpenia ježka od profesionálneho chovateľa, od hobby chovateľa, z chovproduktu a sem-tam sa nájde ježko aj v útulku. Najlepšou možnosťou je vždy kúpa od profesionálneho chovateľa, ktorý vie, čo zviera potrebuje, a chová ho v súlade s jeho potrebami. Pri kúpe od profesionálneho chovateľa je nízke riziko toho, že si zakúpite choré zvieratko, resp. že bude mať predispozície na niektoré ochorenia, keďže tieto faktory si chovateľ testuje. Problémom môže byť vyššia cena. K dispozícii budete mať ale rodokmeň a istotu, že váš ježko pochádza z dobrých podmienok.

Ak si ježka zakúpite od hobby chovateľa, vždy podstupujete riziko, či ide o niekoho, kto sa o svoje zvieratá naozaj príkladne stará, zabezpečí im všetko potrebné a ich zdravotný stav testuje, alebo či ide o množiteľa, ktorý chce skrátka vytvárať zisk. Pri kúpe z chovproduktu je nevýhodou to, že títo ježkovia sú málo v kontakte s človekom, preto bývajú plaché, bojazlivé a z kontaktu s človekom môžu byť až vystresované.

Ak si ježka adoptujete z útulku alebo od rodiny, ktorá sa oň už nemôže starať, často ide o jedinca, ktorého si niekto kúpil bez toho, aby skutočne zistil, čo starostlivosť o ježka obnáša. Ide predovšetkým už o dospelého jedinca, čiže neviete, akým spôsobom s ním kto zaobchádzal. Cena ježka sa môže pohybovať v rozmedzí 80 – 200 eur, záleží od toho, odkiaľ si ho zadovážite.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 13.06.2022
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké vybavenie pre mačku? Potrebujete pelech, odpočívadlo, granuly, misky, škrabadlo i toaletuAké vybavenie pre mačku? Potrebujete pelech, odpočívadlo, granuly, misky, škrabadlo i toaletu

Predtým, než si domov prinesiete mačku, je potrebné pripraviť si základnú výbavu. Ponúkame vám zoznam toho, na čo všetko je v rámci výbavy pre mačku potrebné myslieť.

Ako správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratamiAko správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratami

Na socializácii psa sa dá popracovať v každom veku. Ak sa chcete dozvedieť, v akom veku začať psa socializovať, ste na správnom mieste. Akým spôsobom treba začať a čo robiť, keď sa...

Starostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápachStarostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápach

Potkany sú hravé, prítulné, veľmi inteligentné a učenlivé. Čo všetko starostlivosť o potkana prináša a prečo si ho zaobstarať či nezaobstarať?