Starostlivosť o morské prasiatka: vhodná klietka a domček, jedlo, spánok, choroby

Premýšľate nad kúpu domáceho zvieraťa a do užšieho výberu sa dostalo aj morča? Aj keď tieto zvieratá patria k hlodavcom, v skutočnosti dokážu plnohodnotne zastúpiť psa. Na druhej strane si vyžadujú trochu viac pozornosti a starostlivosti ako škrečok či myš.

Ako chovať morské prasiatko

Predtým, ako si toto chlpaté klbko definitívne kúpite, si preto poriadne zvážte všetky plusy a mínusy.

Výbava potrebná na chov morských prasiatok

Základné informácie o morčatách

Domovinou morčiat je Južná Amerika, konkrétne oblasť Ánd. Pôvodne slúžili ako potrava, avšak iba v týchto častiach sveta. V priebehu 16. storočia, po ich privezení do Európy, sa okamžite stali obľúbenými domácimi miláčikmi, a to hlavne pre ich nekonfliktnú povahu. Morčatá patria k hlodavcom, v porovnaní so svojimi súkmeňovcami sa však dožívajú vyššieho veku, v priemere 6 – 8 rokovdorastajú do váhy 800 gramov až 1 kilogram.

Povaha morských prasiatok

Morčatá patria k hlodavcom, avšak na rozdiel od iných populárnych maznáčikov z tejto kategórie majú mnohé pozitívne vlastnosti. V prvom rade nehryzú tak ako škrečky či myši. Teda, ak sa im niečo znepáči, alebo ak narazíte na hyperaktívnejšieho jedinca, môže sa vám od neho ujsť nejaké to uhryznutie, ubližovanie človeku však skutočne nepatrí k ich obľúbeným činnostiam.

Morčatá taktiež nezvyknú robiť cirkus ako napríklad škrečky džungárske, ktoré sú svojou divokou povahou povestné. Nemusíte sa obávať ani nočného vyvádzania a koleso na behanie tiež nepatrí k ich top aktivitám. Spokojné morča väčšinu dňa trávi žraním, vyvaľovaním sa, hrou a poprípade maznaním s jeho majiteľom. V noci si zas veľmi rado dopraje kvalitný spánok.

Inteligencia morských prasiatok

Ak hľadáte alternatívu k psovi, morča môže byť tým pravým orechovým. Nie je to o ňom síce veľmi známe, ale toto zviera sa pri troške snahy naučí reagovať na meno, dokonca ho viete naučiť aj privolanie. Morčatá zvládnu tiež jednoduché základy agility, teda rôzne prekonávanie prekážok. Inak povedané, i keď ide o hlodavcov, ktoré nepatria k najväčším géniom v zvieracej ríši, morčatá sú v tomto smere výnimkami. Sú to skutočne inteligentné zvieratá, teda v rámci svojich možností.

Dlhosrsté morské prasiatko

Kde kúpiť morča

Áno, morčatá dostanete za pár eur v každej akvaristike. Zvieratá, ktoré sú množené pre komerčný predaj, však nepatria k tej najlepšej voľbe. Dajme bokom to, že chovné morčatá nežijú ten najkrajší život. Jedinci, ktorí sú produktom komerčného predaja, neraz trpia celou radou vrodených porúch, majú oslabenú imunitu, čo sa prejaví na zvýšenej náchylnosti na rôzne ochorenia a taktiež na ich kratšom živote. Bohužiaľ, nie je ničím neobvyklým, že morča z akvaristiky uhynie niekoľko dní potom, ako si ho prinesiete domov.

Najistejšou voľbou je preto kúpa morčaťa s rodokmeňom, teda z oficiálnej chovnej stanice, poprípade aspoň od súkromného chovateľa, pre ktorého je chov morčiat koníčkom. Musíte počítať s tým, že cena morského prasiatka s rodokmeňom je podstatne vyššia. Hlavne vtedy, keď chcete toto zviera zaobstarať vašim deťom, sa môže takáto investícia zdať zbytočná. Pozrite sa na to z praktického pohľadu. Viete si predstaviť, že milovaný domáci maznáčik vášho dieťaťa umrie z ničoho nič po dvoch mesiacoch? Alebo, ak po čase ochorie, necháte ho uhynúť bez toho, aby ste navštívili veterinára? Ak odmietate za morské prasiatko vyhadzovať desiatky eur, poobzerajte sa napríklad po jedincoch vyradených z chovu.

Ak by ste sa predsa len rozhodli pre kúpu morčaťa v klasickej predajni, nikdy nekupujte už napohľad slabých či chorých jedincov.

Ako si vybrať zdravé morča:

 • Má peknú a lesklú srsť – neprirodzené kučeravenie, matná farba alebo vypadané chumáče srsti nehovoria o ničom dobrom
 • Má „živé“ oči a záujem o okolie
 • Výtok z očí, nosa alebo uší je jasným znakom ochorenia
 • Uši sú vo vzpriamenej polohe
 • Nemá na tele žiadne viditeľné zranenia
 • Je aktívne – na rovinu, apatické zviera skrčené v kúte klietky s najväčšou pravdepodobnosťou neprežije nasledujúci týždeň

POZOR: Kupujte si zásadne mladé morčatá, približne vo veku okolo 5 – 6 týždňov.

Jedno verzus dve morčatá

Na začiatok jedna zlá správa. Morčatá žijú vo voľnej prírode v kolóniách, preto k životu nutne potrebujú partnera. Toho im vy nikdy nenahradíte plnohodnotne. Aby bolo morča spokojné, potrebuje sa stočiť do klbka s ďalším morčaťom, potrebuje s ním behať po klietke počas dňa a spať počas noci. Uvidíte, potom, ako si toto zveira zamilujete, aj tak nakoniec neostanete len pri jednom „kúsku“. Ak ste ochotní pristúpiť na kúpu dvoch morčiat, kupujte ich vždy spolu, ideálne z jedného vrhu. Takto sa vyhnete prípadným konfliktom a ich následnému riešeniu.

Dve morčatá na vlnenej deke

Výber pohlavia

Samček a samička, rovná sa potomstvo. Pri chove morčiat opačného pohlavia sa však stopercentne vyhnete vzájomným nezhodám či bitkám. Dvaja samci, a to i tí, ktoré spolu vyrastali od malička, môžu v priebehu puberty voči sebe prejavovať dominanciu. Samičky sú v tomto smere vo všeobecnosti pohodovejšie.

Z hľadiska povahy sú samci, ako to už býva pri všetkých zvieracích druhoch, k človeku o čosi vľúdnejší. Ocenia viac maznanie a vašu pozornosť. Neznamená to, že samička na vás ani nepozrie, jednoducho je len trošku viac samostatná.

Ako udomácniť morča

Morčatá sú extrémne citlivé na stres a práve zmena prostredia ich môže doslova zabiť. Keď morča premiestnite do nového domova, zvýši sa uňho produkcia stresových hormónovsrdcová frekvencia sa zrýchli asi o 30 minút. Jediným skutočne účinným spôsobom, ako morčaťu zmierniť stres z jeho premiestnenia, je kúpa dvoch jedincov, ktorí sa dôverne poznajú.

Potom, ako si morča alebo morčatá prinesiete domov, ich aj spolu s krabičkou či klietkou vložte do ich nového domova. Nechajte ich, nech vyjdu samy, do ničoho ich nenúťte. Následne im nechajte dostatok času na aklimatizovanie. Je najlepšie, ak si ich aspoň prvých 24 hodín nebudete všímať. Ochráňte ich aj pred inými rušivými momentmi – hluk, búchanie, a zoznamovanie s ostatnými domácimi zvieratami odložte na nasledujúce dni.

Klietka pre morské prasiatko

Základné pravidlo znie, že klietka alebo akvárium pre jedno morča musí mať minimálne rozmery 60 x 40 x 40 cm (d x v x š), klietka pre dve morčatá 120 x 80 x 45 cm. Druhé poschodie je vždy iba výhodou, v takomto prípade však musí byť klietka o niečo vyššia.

Vhodná klietka pre morské prasiatko

Pri klietke by mali byť mreže vodorovné, ideálne pozinkované alebo chrómované, v prípade akvária nie je na škodu vrchný poklop. I keď tieto zvieratá nepatria k veľkým „utekačom“, dlhšia chvíľka nudy ich k menším lapajstvám vyprovokovať môže. Klietku umiestnite mimo prievanu, na ktorý sú morčatá extrémne citlivé. Vhodné je pokojné miesto, na ktoré aspoň pár hodín denne svieti slnko. Dajte si pozor, aby sa v okolí klietky nenachádzali elektrické káble!

TIP: Ak chcete vašim zvieratám dopriať skutočný luxus, zaobstarajte si dve klietky predelené mostíkom alebo tunelom. Jednu budú využívať na hru a leňošenie, druhú na kŕmenie a spánok.

Vybavenie klietky pre morské prasiatko

Voda: Na misku radšej hneď zabudnite, morča ju prevráti po niekoľkých minútach, takže ju budete môcť stále nanovo napĺňať, čo je horšie, podstielka bude neustále mokrá. Jedno morča potrebuje napájačku s objemom minimálne 300 ml, ak si chcete uľahčiť život, zaobstarajte si aspoň 500 ml napájačku. Tieto zvieratká vodu cucajú v pomerne veľkom množstve. Pri dvoch morčatách nie sú na škodu 2 napájačky, nie je to však nevyhnutnosťou.

 • Suché krmivo: Miska na suché krmivo musí byť ťažia, najlepšie sú betónové mištičky. Plastovú morča veľmi rýchlo prevráti, krmivo sa premieša s podstielkou a výtrusmi, čo sa časom odzrkadlí aj na financiách. Pri 2 morčatách klietku vybavte minimálne 2 miskami na suché krmivo.
 • Seno a čerstvá potrava: Minimum je 1 ks jasličiek na seno alebo čerstvú trávu na jedno morča. Jasličky môžete nahradiť závesnými košíkmi.
 • Domčeky: Morčatá milujú úkryty všetkého druhu, preto nezabudnite na domček, ideálne viacero domčekov. Myslite na to, že dospelý jedinec váži aj cez kilo, preto musia byť všetky úkryty dostatočne veľké. Opäť platí, že na jedno morča pripadá minimálne jeden úkryt.
 • Preliezačky: Tunely, preliezky či hojdačky sú obrovským plusom. Takýmto vybavením klietky predídete nude u morčiat, čo oceníte najmä vy. Kolotoče pre tieto zvieratá nie sú až také atraktívne, ak už kolotoč, tak dostatočne veľkých rozmerov.

Starostlivosť o klietku a vybavenie

Misky a napájačky je dobré opláchnuť čistou vodou cca každý druhý deň. Dôkladnejšie čistenie zrealizujte vždy spolu s výmenou podstielky. Dbajte na to, aby v miskách neostávalo nedožraté alebo zvlhnuté krmivo. Vodu je potrebné vymieňať denne!

Podstielku meňte minimálne raz za týždeň, pri menšej klietke alebo dvoch morčatách i dvakrát. Pri výmene vždy dôkladne vodou opláchnite aj dno klietky. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám, vhodnou alternatívou je obyčajný ocot, ktorý pohlcuje pachy, dezinfikuje a nie je nebezpečný pre zvieratá.

TIP: Pri čistení klietky môžete vždy premiestniť domčeky, hračky a misky na iné miesto. Morčatám takto zabezpečíte nové podnety, ktoré k životu bezvýhradne potrebujú.

Podstielka pre morské prasiatka

Najideálnejšou podstielkou sú obyčajné piliny, najlepšie z mäkkého dreva. Nevhodná je slama a seno, to budú morčatá konzumovať spolu s močom a výkalmi, čo pre nich nie je najlepšie. Vyhýbajte sa rašelinovej alebo kôrovej drvine a aromatizovaným podstielkam. Morčatá majú citlivý nos, navyše sa u nich môže prejaviť aj kožná alergia. Mimochodom, takéto podstielky voňajú maximálne deň a stoja asi dvakrát viac. Absolútne nevhodná je podstielka do mačacej toalety.

Podstielka pre morča z pilín

Vrstva pilín nesmie byť menšia ako 4 cm, čím hrubšia, tým lepšie. Rozhadzovanie podstielky okolo klietky vyrieši dostatočne hlboké dno klietky, poprípade zábrana, ktorú umiestnite na spodnú časť mreží.

Morské prasiatko – jedlo

 • Suché krmivo, teda už hotové zmesi, ktoré kúpite v obchode, má byť zvieraťu k dispozícii neustále. Vyberajte krmivá pre morčatá, ideálne s obsahom vitamínov a minerálov.
 • Suché pečivo morčatá milujú, nepreháňajte to však s jeho množstvom, pretože spôsobuje obezitu. Kúsok dokonale vyschnutého chleba dávajte morčaťu max. 2-krát za týždeň.
 • Seno je každodenným chlebom morčiat! Musíte im k nemu zabezpečiť neustály prístup.
 • Zelené krmivo je obzvlášť potrebné – morčatá si nedokážu vytvárať vitamín C! Vhodná je čerstvá tráva, petržlenová a mrkvová vňať či púpavové listy.
 • Zeleninu a ovocie by mali morčatá v menších dávkach dostávať každý deň.
 • Doplnková strava, ako minerálne alebo soľné kamene na olizovanie a závesné tyčinky na hryzenie sú pre morčatá taktiež veľmi dôležité.
 • Suché konáriky z chemicky neošetrených stromov (najlepšie sú ovocné dreviny) musíte morčaťu zabezpečiť kvôli pravidelnému obrusovaniu zubov. Inak mu prerastú, čo musí riešiť veterinár. Na rovnaký účel slúži aj suché pečivo.

Zelenina

Vhodná:

 • Mrkva
 • Uhorka
 • Zeler
 • Petržlen
 • Špenát
 • Cuketa
 • Karfiolové listy
 • Červená repa

Nevhodná:

 • Kapusta
 • Hlávkový šalát
 • Karfiol
 • Paradajky
 • Paprika
 • Zemiaky
 • Baklažán
 • JEDOVATÉ: avokádo, cibuľa, cesnak, zelená fazuľa

Ovocie

Vhodné:

 • Jablká
 • Slivky
 • Banány
 • Čerešne
 • Citrusy
 • Kiwi
 • Melón

Nevhodné:

 • Hrušky

Zelená strava

Vhodná:

 • Tráva
 • Púpavové listy
 • Rebríček
 • Kostihoj
 • Žihľava
 • Petržlenová a mrkvová vňať

Jedovaté:

 • Jesienka
 • Ľuľkovec zlomocný
 • Zlatý dážď
 • Tis
 • Bolehlav
 • Starček (všetky druhy)
 • Zanoväť (všetky druhy)

Morské prasiatko – starostlivosť

Základom starostlivosti o morské prasiatko je vhodná strava, prístup k čerstvej vode, dostatok miesta, hračiek, vašej pozornosti a čistenie klietky spolu s výbavou. Kúpanie a česanie nie je nutné, v tomto smere sa o seba morčatá postarajú samy. Česanie je potrebné len pri dlhosrstých plemenách.

Vhodná strava pre morča

Dôležité je pravidelné strihanie pazúrikov, ktoré si morčatá nemajú ako obrúsiť. Ak nemáte s touto činnosťou skúsenosti, zverte ju do rúk veterinára. Morčatám môžu prerásť aj zuby. Najlepšia je prevencia, teda ohrýzanie tvrdých predmetov (drevo, suché pečivo). Prerastené zuby je možné aj zbrúsiť u veterinára.

Morča a chov v exteriéri

Morčatá by mali mať v lete zabezpečený prístup vonku. V rodinnom dome im na záhrade postavte vonkajší výbeh (riešením sú i špeciálne klietky pre králiky a morčatá), ktorý musí byť zakrytý aj z vrchnej časti, inak im hrozí útok od mačky, psa alebo dravého vtáka. Vo výbehu by mala byť čerstvá tráva, slnko aj tieň, aby sa malo zviera kam schovať, a samozrejme voda.

Pri pravidelnej kontrole môže morča vonku tráviť pokojne celý deň. Z hľadiska bezpečnosti by ste ho mali na noc premiestniť do klietky. Výnimkou sú výbehy postavené tak, aby v nich mohli morčatá bezpečne prežiť celé leto. Ak bývate v paneláku, morča môžete venčiť na popruhoch a vôdzke. Počas zimy sú vychádzky alebo chov v exteriéri zakázané, morčatá sú extrémne náchylné na prievan a chlad.

TIP: Vonkajší výbeh pre morčatá môže vyzerať napríklad takto:

Ako skrotiť morča

Morčatá nezvyknú byť agresívne, ak im však nebudete venovať dostatok pozornosti, môžu byť nadmerne hyperaktívne. Základom je, aby mali v živote dostatok podnetov. Minimálne raz za deň morča vyberte z klietky na cca 2 hodiny, už len kvôli zmene prostredia. Nezabudnite na hračky, tieto zvieratá milujú aj „mojkanie“. Môžete si ich napríklad vziať na kolená pri pozeraní televízie. Svoju spokojnosť prejavujú slabým mrnčaním, ktoré pripomína hrdličku, a takzvaným „žabičkovaním“ – morča si ľahne na brucho a zadné nohy vystrie ako žaba.

Strihanie pazúrikov morského prasiatka

Čím viac času budete s vašim morčaťom tráviť, tým dôveryhodnejší vzťah budete mať, čo sa prejaví aj na jeho celkovom správaní. Pamätajte, že fyzické ani slovné tresty nemajú pri týchto zvieratách absolútne žiadny zmysel. Ak morča hryzie, snažte sa s ním manipulovať veľmi opatrne a zabráňte tomu, aby sa zbytočne ľakalo. Sú to veľmi plaché zvieratá, preto vždy predtým, ako ich vezmete do rúk alebo vyberiete z klietky, sa k nim najprv ozvite a postupujte pomaličky.

TIP: Pri výchove morčaťa vám pomôže, ak porozumiete reči jeho tela a tiež zvukovým prejavom.

Ako riešiť konflikty medzi morčatami

Konflikty medzi dvoma zvieratami vám môžu život poriadne skomplikovať. Časom sa totiž môže stať, že ich budete musieť rozdeliť. Morčatá majú dlhé a skutočne silné predné hryzáky, ktorými si dokážu poriadne ublížiť. Či už dôjde ku konfliktom medzi dvoma morčatami, ktoré spolu žijú dlho, alebo sa rozhodnete pre kúpu nového k „starému“ maznáčikovi, pomôže len dostatočne veľká klietka s viacerými poschodiami, úkrytmi a deliacou stenou, aby malo každé zo zvierat svoje vlastné teritórium a možnosť úniku. Takýmto morčatám dajte vždy dve samostatné napájačky na vodu, misky na žrádlo aj jasličky na seno.

POZOR: Do konfliktov nikdy nezasahujte! Morčatá si medzi sebou vytvárajú hierarchiu, preto je normálne, že z času na čas dominantný jedinec musí toho podriadeného upozorniť na jeho postavenie. Navyše, žiadne „odťahovanie“ alebo slovné upozorňovanie nemá najmenší zmysel.

V prípade dvoch samcov môže byť riešením kastrácia, ktorá vás vyjde od 20 do 40 eur (cena závisí od toho, kde presne prebehne kastrácia), pri samičkách musíte jednoducho čakať. Keď chcete spriateliť vaše „staré“ morča s novým jedincom, postup je rovnaký. Prvý kontakt by mal prebehnúť mimo klietky, napríklad vo vonkajšom výbehu, kde si ani jedno zo zvierat nenárokuje na svoje územie. Staršie zviera si vždy bude rozumieť lepšie s mláďaťom, bezproblémové je aj zoznamovanie opačných pohlaví. Pri morčatách rovnakého pohlavia je to vždy risk.

Výbava potrebná na chov morských prasiatok

Rozmnožovanie morských prasiatok

Samičky pohlavne dospievajú už v priebehu prvých 2 – 3 mesiacov života, samčekom to trvá o pár týždňov dlhšie. Ak by ste sa však rozhodli pre „plánované tehotenstvo“, s rozmnožovaním počkajte aspoň do veku 5 mesiacov, najneskôr však do 1 roka u samičky.

Morské prasiatka – rozmnožovanie

Mláďatá sa rodia plne osrstené, majú zuby a otvorené oči, dokonca už od prvého dňa môžu okrem materského mlieka prijímať aj pevnú potravu. V jednom vrhu sa v priemere rodí 3 – 6 mláďat. Starostlivosť o ne by mala bez problémov zvládnuť ich matka. Problém môže nastať pri prvorodičkách, ktoré je niekedy potrebné prikladať k mláďatám. Po narodení morčiat samičku oddeľte od samca, v prvom rade preto, aby im neublížil, a tiež preto, aby samička nevenovala viac pozornosti jemu. Ak by došlo k akýmkoľvek problémom, musíte sa obrátiť na veterinára.

Choroby morských prasiatok

Medzi najvážnejší a zároveň veľmi ťažko riešiteľný problém patria nádorové ochorenia, na ktoré sú morčatá pomerne náchylné. Ich vznik nemáte ako ovplyvniť a vzhľadom na krátky život týchto zvierat sú aj operácie veľmi diskutabilné. Ak na tele morčaťa nahmatáte hrudku, vezmite ho k veterinárovi, ktorý vás bude inštruovať najlepšie. Hrudka môže byť niekedy aj nevinný – nezhubný tukový nádor, ktorý sa u všetkých zvierat, ale i ľudí, objavuje často, takže nerobte paniku.

K ďalším častým zdravotným problémom patria ochorenia kože. Morčatá sú náchylné na vonkajšie parazity, plesne aj bakteriálne ochorenia. Kým sa z vás nestane skutočný odborník, nemáte ako zistiť, čo presne trápi vášho miláčika. Ak si teda na jeho koži všimnete červené miesta, vyhryzenú srsť alebo sa bude častejšie škriabať, vezmite ho k veterinárovi.

POZOR: Vyhnite sa aj svojvoľnému používaniu antiparazitárnych prípravkov určených pre psy alebo mačky. Niektoré z nich sú pre hlodavcov vyslovene toxické.

Ochorenia dýchacích ciest nie sú taktiež ničím neobvyklým. Morčatá sa dokonca môžu nakaziť aj od vás (chrípka, nádcha ad.), preto, ak ste chorí, vyhnite sa kontaktu so zvieraťom. Najčastejším prejavom je výtok z nosa a očí. Aj v tomto prípade vám najlepšie pomôže veterinár.

No a nakoniec tu máme tráviace problémy. Tie spozorujete podľa konzistencie stolice. Jednoduchá pomôcka – hnačka je vždy negatívnym prejavom! Ak si všimnete riedku stolicu v klietke, počkajte 2 – 3 dni a nasaďte diétu, niekedy môže ísť len o dôsledok nevhodného kŕmenia. Ak sa hnačka nezlepší, môže ísť o celý rad infekčných alebo bakteriálnych ochorení tráviaceho traktu, takže, bez veterinára si opäť nepomôžete.

Ako odhaliť zdravotný problém u morčaťa:

 • Stolica: Má byť pevná a pravidelná.
 • Správanie: Morča má byť hravé, zvedavé a veselé. Apatia je vždy zlým prejavom. Naopak, i zvýšená nervozita (napr. pobehovanie po klietke, cvakanie zubami, pískanie) nie je dobrá! Negatívnym prejavom je tiež nechutenstvo.
 • Srsť: Musí byť zdravá a lesklá. Zlým znakom je i to, ak sa o ňu morča prestane starať.
 • Váha: Morča je potrebná z času na čas odvážiť. Chudnutie môže byť prejavom ochorenia.

POZOR: Akútna hnačka je veľmi nebezpečná. Také malé zviera, akým je morča, môže v dôsledku dehydratácie uhynúť už po dni! Chronická hnačka zas oslabuje steny hrubého čreva aj ďalších orgánov, čo môže viesť tiež k smrti.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

14/06/2021 14:44
Janka B.

Ako každé dieťa, aj ja som mala niekoľko zvieratiek, najprv andulky, potom škrečky a nakoniec morské prasiatko. Škoda, že som vtedy nevedela, že sú až také spoločenské tvory, vtedy sa veciam nevenovalo toľko pozornosti, som rada, že informujete o takýchto veciach

29/08/2021 23:22
Erika

Keď som bola malá, bola som šialený milovník zvierat. Moja 5-ročná dcéra to veru mala po kom zdediť :) Mala som v detstve morské prasiatka, no napriek tomu som o nich nevedela toľko, koľko úžasných a užitočných informácií som sa dozvedela z článku. Vďaka za ne! Apropo. Čítam ich preto, lebo do našej rodinky o 3 dni pribudnú 2 malé nezbedné prasiatka, narodené na zvieracej farmičke. Veľmi sa tešíme aj s mužom, akú radosť prinesú do nášho rodinného života. Uvidíme, čo na ne povie náš vnútorný psík a dve polovnútorné mačky :D Prasiatka budeme chrániť vlastným telom :D

10/10/2021 09:15
Michaela Michnová

To to bude moje prvé zviera mala som strach že to nezvládnem ale veľmi mi tento článok pomohol.

14/10/2021 19:35
Timea Kohútová

Mala som marča ale zomrelo a teraz o ňom píšem referát veľmi mi to pomohlo☺️❤️

08/11/2021 11:45
Daniela

Velmi dobry clanok a velmi dobre informacie. Nas Pirozko nas opustil po 7 rokoch vcera poobede. Bol uzasne zvieratko a momentalne sme z toho velmi smutny. Ma aj svoj hrobcek. Tak sme to citili. Syn ma dnes dokonca volno v skole. Ale tak informacie nepustia - max.doba zivota je 8 rokov, ku ktorym uz spel. Dufam, ze mal u nas len dobry zivot. Bude nam velmi chybat - velka "malicka" radost v byte ????

27/10/2021 20:53
Kristina

Ja by som sa chcela opytat ci treba morca aj odcervovat? Pribudli nam totiz dvaja fesaci a sme v chove este zaciatocnici a nechceli by sme nic zanedbat. Dakujem ????

09/11/2021 15:09
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
morčatá sa môžu "odčervovať" 2-krát ročne, pastou (zvyčajne ide o preliečenie kokcidiózy). To, či je to potrebné aj v prípade vašich morčiat, sa informujte u svojho veterinára, ten vám určite odporučí aj nejaký dobrý prípravok.

01/12/2021 21:14
Patrícia

Dobrý deň. Viete mi napísať prečo šalát nieje vhodný pre morčatá. Mám doma tri a idú sa zblázniť za šalátom. Konkrétne za ľadovým šalátom. Ďakujem za odpoveď.

03/12/2021 07:01
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
šaláty sú vo všeobecnosti pre morčatá vhodnou potravou, ale v minimálnom množstve. V článku je trochu nešťastne spomenutý len hlávkový šalát bez ďalšieho vysvetlenia. Prvým problémom šalátov vo všeobecnosti je, že majú nízku energetickú hodnotu. Obsahujú niektoré vitamíny, minerály a stopové prvky (najmä vit. C, A a K, vápnik, fosfor, draslík), morča z nich však nezíska energiu potrebnú pre život. Ak by ste teda kŕmili prevažne šalátmi, z dlhodobého hľadiska by nepokryli biologické potreby zvieraťa.
Druhým problémom nadmerného skrmovania šalátmi je vysoký obsah vody. Nadmerná konzumácia teda môže spôsobiť hnačku, pretože voda urýchľuje trávenie, zároveň riedi stolicu. Do tretice sú to pesticídy, ktoré sa na šalátoch nachádzajú vo veľkom množstve (predpokladá sa, že vo väčšom ako na inej zelenine). Morčatá sú na pesticídy extrémne citlivé – využívajú sa aj ako laboratórne zvieratá, a to práve pre ich vysokú citlivosť na niektoré látky.
Poslednou nevýhodou šalátov je vysoký obsah dusíkatých látok (tzv. dusitany a dusičnany), ktoré môžu spôsobiť methemoglobinémiu. Šaláty ich spomedzi zeleniny obsahujú bezkonkurenčne najviac. V zásade ide o to, že dusíkaté látky premieňajú dvojmocné železo na železo trojmocné, pričom kyslík má schopnosť naviazať sa len na dvojmocné železo. Zjednodušene, pri methemoglobinémii bunky nedostávajú dostatok kyslíka.
Všetky vymenované riziká spojené s konzumáciou šalátov sú potenciálne nebezpečné aj pre psa, mačku či človeka. Pri morčatách ale musíte pozerať na pomer ich telesnej hmotnosti. Ak dáte 600 g morčaťu za deň 50 g šalátu, je to ekvivalent k tomu, ako keby 60 kg osoba zjedla takmer 5 kg šalátu. Šaláty sú teda vhodným doplnkom stravy, ale len v primeranom množstve.

04/01/2022 07:24
Júlia vincekova

Dobrý deň chcela by som sa opýtať nás žolík už tak 4 dni nejako nejde uhorku mrkvu co tieto veci miluje začal piť veeeela vody. Ešte seno a trávu spapa ale vidím na ňom že sa sním niečo deje. Môžete mi poradiť.

15/03/2022 20:20
Viktória Hartmannová

Morčatá môžu trpieť rôznymi tráviacimi ťažkosťami (zápcha, nadúvanie, hnačka...), ktoré môžu byť spôsobené stravou, no tiež vírusmi či baktériami. To, že zvieratko nežerie, však patrí k hlavným príznakom, že sa niečo deje. Preto je potrebné čo najskôr navštíviť veterinára. Bez dôkladného vyšetrenia by bola akákoľvek rada skôr na škodu.

Ak aj medzičasom morčiatko začalo jesť a zdá sa vám „normálne, určite vám odporúčam navštíviť veterinárnu ambulanciu. Morčatá sú náchylné napr. na nádorové ochorenia (zhubné aj nezhubné) a práve odmietanie stravy, zmeny v správaní alebo zanedbávanie starostlivosti o srsť patria k najčastejším príznakom. Nechcem vás strašiť, všetko sa dá riešiť ???? vášho miláčika by mal ale nepochybne vyšetriť odborník.

13/03/2022 23:16
Marek

Dobrý deň
chcem sa opýtať ako dlho v prípade núdze, dokáže vydržať morča samé bez dozoru v klietke?.
Ďakujem

15/03/2022 20:22
Viktória Hartmannová

Z praktického hľadiska, kým má morča čo jesť a piť, tak by malo byť v poriadku (je otázne, na ako dlho mu viete zabezpečiť stravu a vodu). Ide o to, či sa pýtate na hodiny, dni alebo týždne, avšak za žiadnych okolností by som akékoľvek zvieratko nenechávala bez kontroly viac ako 2 dni (už aj to je risk). Môže si napr. zaseknúť labku v klietke, v skratke, stať sa môže čokoľvek.

14/03/2022 20:35
jana

dobry podvecer chcem sa opytat mam doma 1rok staru samicku morske prasiatko a kedze uz vzpadali depresivne rozhodla som sa jej kupit kamosku tiez kamosku ,no 1vy den dopadol katastrofalne behala za nou ta nasa starsia,skakala po nej ,.Teraz su oddelene ale v jednej ohradke z klietkou stym ze raz jedna raz je vo vybehu raz druha ale stale i to pride akoby ta nasa starsia vrcala po nej a chodila sledovat tej novej kroky,viete mi poradit?

15/03/2022 20:34
Viktória Hartmannová

S morčatami, resp. hlodavcami vo všeobecnosti, rovnakého pohlavia je to vždy risk. Môžu si padnúť do oka, bohužiaľ, bežnejší je práve scenár, ktorý práve zažívate. Ak by boli z jedného vrhu, teda žili spolu od narodenia, bolo by to iné.

Vždy je tu ale možnosť, že si zvyknú. Odporučila by som vám ich dávať spolu, len pod dozorom, do väčšieho priestoru, kde bude dostatok úkrytov, aby sa v prípade „krízovej“ situácie mohla jedna alebo druhá skryť a neisť do, takpovediac, otvoreného konfliktu. Začnite pár minútami a podľa toho, ako sa vyvinie situácia, čas predlžujte. Malo by ísť o neutrálne územie (aby ani jedna zo samičiek nemala potrebu chrániť svoje teritórium). Na rozptýlenie je dobré, ak im dáte na rôzne, dostatočne vzdialené miesta, atraktívnu potravu.

A ešte jedna vec, pokiaľ sa vám vaša prvá samička zdala depresívna, mali by ste ju nechať vyšetriť u veterinára. Apatia a akékoľvek zmeny v správaní vo všeobecnosti môžu signalizovať zdravotný problém.

Ak sa vám ich nepodarí skamarátiť, bude lepšie novému morčiatku nájsť iný domov a k vašej prvej samičke zaobstarať kamaráta – samca (samozrejme, nechajte ho vykastrovať) ????

25/06/2022 15:18
Lucia

Zdravim.
Nie je to zly clanok ale zopar veci by tu malo byt poopravenych. Velkost klietky pre 1 morca 6ox40 je malo, cim vacsia tym lepsie.
Pisete o pilinach, no je rozdiel medzi pilinami a hoblinami a piliny su absolutne nevhodne.
Tiez mi pride ze mate tie vhodne a nevhodne zeleniny a ovocia pomiesane..a neodporucala by som podavat chlieb radsej viac konarikov. Zakladom stravy je kvalitne lucne seno v jaslickach..nie je potreba to ani prehanat s krmivom, to treba hlavne vybrat spravne, ziadne farebne lacne zmesky, inak to prinesie morcatu len traviace problemy.
Tiez tu spominate...akvarium s krytom. Morca napriek tomu ze nesmie byt v prievane musi mat dostatocne prudenie vzduchu a to by v akvariu nemalo. Moze sa pridusit acetonom z vlastneho mocu.
Ale dakujem za celkom schopny clanok o prasiatkach. Majte sa.

02/08/2022 17:57
Andrea

Dobrý deň zaujali ma morcatka ale nič som nerozumela lebo hovorila po anglicky keď to zverejňujete tak prosím vás nech hovoria po slovensky nie po anglicky Ďakujem

02/08/2022 17:57
Andrea

Dobrý deň zaujali ma morcatka ale nič som nerozumela lebo hovorila po anglicky keď to zverejňujete tak prosím vás nech hovoria po slovensky nie po anglicky Ďakujem

02/08/2022 17:57
Andrea

Dobrý deň zaujali ma morcatka ale nič som nerozumela lebo hovorila po anglicky keď to zverejňujete tak prosím vás nech hovoria po slovensky nie po anglicky Ďakujem

02/08/2022 17:57
Andrea

Dobrý deň zaujali ma morcatka ale nič som nerozumela lebo hovorila po anglicky keď to zverejňujete tak prosím vás nech hovoria po slovensky nie po anglicky Ďakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 18.08.2020
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratamiAko správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratami

Na socializácii psa sa dá popracovať v každom veku. Ak sa chcete dozvedieť, v akom veku začať psa socializovať, ste na správnom mieste. Akým spôsobom treba začať a čo robiť, keď sa...

Chov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cenaChov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cena

Ježko sa od bežných domácich miláčikov líši v mnohom, nielen čo sa týka pichľavého kožúška. V článku vám prezradíme, aké nároky má ježko na stravu, úkryt, klietku, teplotu a ďalšie...

Starostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápachStarostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápach

Potkany sú hravé, prítulné, veľmi inteligentné a učenlivé. Čo všetko starostlivosť o potkana prináša a prečo si ho zaobstarať či nezaobstarať?