Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?

Používame ich dennodenne, momentálne sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov a bez nich by sme boli stratení. Reč je práve o smartfónoch, prípadne tabletoch. Pri takejto frekvencií používania by ste sa o tieto zariadenia mali správne starať. Čistenie dotykového displeja by malo byť preto samozrejmosťou u každého z nás. S čím však nebol problém pri mobiloch s tlačídlami, je nepraktická dotyková obrazovka. Aj keď sa s jej vynájdením oveľa viac uľahčil život, nie je až taká praktická. Telefóny už nie sú také pevné ako kedysi, "žerú" omnoho viac energie a v prvom rade sa veľmi rýchlo „zalapkajú“.

Ako vyčistiť dotykový displej telefónu?

Niektorí používatelia sú na špinavý displej už imúnni, iní neznesú ani najmenšie zrnko prachu. No pri smartfónoch aj tabletoch sa s takýmito vecami musí rátať, inak by ste museli do displeja ťukať v rukaviciach a neustále ho čistiť. Či už ste jeden prípad alebo druhý, raz za čas displej treba očistiť, no netreba to preháňať. Ako na správne čistenie displeja a čo na to použiť?

Ochranné sklo a obal

Hneď prvý krok, ktorý by ste mali spraviť po kúpe nového telefónu, je kúpiť si ochranné sklo a obal na telefón. Nielenže ochránite displej priamo od prachu a nečistôt, ale tiež je to skvelá ochrana proti pádom a škrabancom. Priamo od predajcu by ste mali mať na telefóne fóliu spredu aj zozadu, takže predtým, než si kúpite sklo a obal by mohli postačovať aj tieto fólie.

Máte na výber z viacerých druhov skla a obalov. POdľa kvality sa dajú rozdeliť do niekoľkých cenových kategórií. Najlacnejšie sklá si viete bez problémov kúpiť aj do 5 €, no vydržia vám maximálne jeden pád. U tých drahších skiel máte poriadne pokrytý celý displej, často bývajú aj zakrivené podľa obrazovky telefónu a sú oveľa hrubšie. Čo viacero ľudí nevie, tak kvalita skla ovplyvňuje potom aj kvalitu a farby displeja.

Ochranné sklo telefónu nestojí veľa a mobil ochráni pred škrabancami

Pri obaloch máte výber o čosi jednoduchší. Tu si vyberáte hlavne podľa vášho vkusu a aj preferencií, čo vám príde viac praktické. Či už to bude plastový obal, silikónový alebo látkový obal aj so zatváraním. Látkový obal vám ochráni telefón pravdepodobne najlepšie, keďže chráni aj prednú stranu, no zároveň je oveľa nepraktickejší. Nevojde sa vám s ním telefón do vrecka, jednoduchšie sa zničí a ak ho nemáte na magnet, tak sa začne pravidelným používaním zle zatvárať.

Handrička z mikrovlákna

Ako vyčistiť mobil? Základom vašej starostlivosti o displej, či už pri telefóne alebo tablete, by mala byť práve takáto malá handrička. Ak máte okuliare, tak ste sa s ňou určite stretli, používa sa napríklad aj na čistenie objektívov fotoaparátov, a môžete ju používať práve aj na displej. Výhodou pri nej je, že ju môžete mať všade so sebou, stačí, ak si ju schováte do obalu. Naopak, nevýhodou je, že vďaka nej viete odstrániť len prach a smeti, mastné fľaky z displeju s ňou nezmyjete.

Takáto handrička je šetrná k povrchom na poškriabanie a na jej požívanie nepotrebujete žiadne tekutiny, takže tým nespôsobíte poškodenie telefónu. V tomto prípade ide o veľmi lacnú záležitosť, ktorá vás pravdepodobne bude stáť pár centov (ak máte okuliare, tak nič). K takej tej poriadnej údržbe telefónu a tabletu by ste však mali použiť niečo viac, ako len takúto handričku.

Sady utierok z mikrovlákna nájdete napr. v ✅ e-shope 4home.sk.

Pri čistení sa vyhýbajte vode

Aj keď máme väčšinou čistenie spojené s vodou, v tomto prípade je to práve naopak. Displej telefónu totiž nie je vodotesný (u väčšiny telefónov), a preto by nemal prísť do kontaktu s akýmikoľvek tekutinami. Platí to pre čistiace prostriedky na sklo, ale tiež pre dážď či zvýšenú vlhkosť. Naopak, odporúčame použiť prostriedky na obrazovky a monitory, ktoré slúžia aj ako ochrana proti zachytávaniu prachu a mastnoty.

Pri čistení telefónu sa vyhýbajte vode

Čo môžete urobiť je to, že nanesiete čistiaci prostriedok najprv na servítku alebo handričku, a tak vyčistíte obrazovku telefónu. Dávajte pozor na správne množstvo prostriedku, aby z handričky nekvapkal a aby na displeji nezostávali väčšie množstvá tohto čistiaceho prostriedku. Potom je potrebné ešte displej utrieť suchou handričkou alebo servítkou.

Pomocníci na čistenie displeja, ktorých nájdete doma

Aj vo svojej domácnosti viete nájsť „čistiace prostriedky“, ktorých primárna funkcia nie je práve čistenie takýchto povrchov. Sú však také účinné, že dokážu odstrániť mastnotu a špinu z displeja telefónu či tabletu. Okrem toho niektoré z nich pomáhajú aj odstraňovať škrabance a priehlbiny v displeji.

Zubná pasta

Prvým z takýchto spôsobov, ako sa zbaviť nečistôt a čiastočne aj škrabancov, je práve zubná pasta. Použiť by ste ju mali nasledovne: naneste malé množstvo zubnej pasty na vatový tampón alebo jemnú handričku. Pastu potom jemne rozotierajte po ploche displeja, hlavne do takých oblastí, kde došlo k poškriabaniu. Potom použite suchú, prípade mierne vlhčenú utierku a dôkladne pastu z displeja poutierajte.

Jedlá sóda

Taktiež veľmi účinný čistiaci prostriedok, ktorý sa dá využívať nielen na čistenie displejov a odstraňovanie škrabancov, ale tiež ako čistič v domácnosti. V spojení s citrónovou šťavou má silné čistiace aj bieliace účinky. Ale späť k starostlivosti o váš telefón. Jedlú sódu použijete tak, že zmiešate dva diely sódy a jeden diel vody v menšej nádobe. Túto zmes je potrebné miešať, pokým vám nevznikne hustá pasta. Tú potom naneste na handričku a vyčistite s ňou celú plochu displeja smartfónu alebo tabletu. Potom použite suchú servítku a utrite zvyšky tejto pasty.

Mobilný telefón si môžete vyčistiť aj pomocou jedlej sódy

Ako zakryť škrabance na displeji?

S týmto problémom vám môže pomôcť práve vyššie spomenutá pasta alebo jedlá sóda. Skvelým pomocníkom na jemné škrabance, ktoré sa nachádzajú na každom telefóne, je napríklad rastlinný olej. Stačí vám len jedna kvapka, ideálne na handričke, a pretieranie krúživými pohybmi po displeji.

Pridaním pár kvapiek vody do detského púdru získate zmes, ktorá vám tiež dokáže pomôcť so všetkými druhmi škrabancov. Je potrebné použiť presne rovnaký pomer, ako je to pri jedlej sóde. Postup je rovnaký.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 06.04.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Komáre – ako sa ich zbaviť? Pomôžu kupované repelenty, ale aj prírodné odpudzovače komárov

Komáre sú vskutku veľmi nepríjemnými spoločníkmi v našich záhradách i v domoch. Ako si s komármi poradiť v dome, byte, záhrade či na terase?

Ako vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémyAko vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémy

Kávovary Dolce Gusto sú výborným riešením, ako si aj v domácich podmienkach pripraviť dokonalé espresso, cappuccino ci „latéčko“. Pokiaľ chcete dosiahnuť čo najlepšiu chuť vašich nápojov...

Únik plynu v dome a byte: Čo robiť, keď zacítite plyn? Komu volať?Únik plynu v dome a byte: Čo robiť, keď zacítite plyn? Komu volať?

Únik plynu môže spôsobiť výbuch a jeho zlé spaľovanie zas otravu, ktorá sa vo väčšine prípadov končí smrťou. Pozrite sa, ako úniku plynu zabrániť, čo robiť, ak k nemu dôjde, a ako čo...