Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?

V našich klávesniciach žije množstvo baktérií, choroboplodných zárodkov i plesní a keďže do nich pravidelne prisypávame omrvinky a iné nečistoty, tak všetkým týmto potvorám vytvárame dokonalé podmienky na rozmnožovanie.

Ako vyčistiť počítačovú klávesnicu od nečistôt a baktérií?

Ako tomu zabrániť? Veľmi jednoducho. Klávesnicu stačí raz za čas vyčistiť.

Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení klávesnice

Pri čistení klávesnice si dávajte pozor hlavne na vlhkosť. Ak ju budete iba pretierať zvonku, použite naozaj jemne navlhčenú handričku alebo papierovú utierku. Najnáchylnejšia je elektronická doska, ktorú by ste nemali za žiadnych okolností namočiť. Neriskujte to ani s vlhkou handrou či vlhčenými utierkami.

Prostriedky vhodné na čistenie

 • Odmasťovací prostriedok na riad je najlepší na odstránenie mastnoty a nečistôt z povrchu klávesnice.
 • Biely alkohol, minimálne 50 percentný, čistí horšie, no má silné dezinfekčné účinky.
 • Spreje na elektroniku dokážu zabiť baktérie aj odstrániť nečistoty.
 • Vlhčené obrúsky na klávesnice a elektroniku majú taktiež antibakteriálny účinok. Sú praktické, pretože ich môžete mať neustále položené pri počítači a klávesnicu nimi pretierať pravidelne.
 • Antiseptická gélová hmota je použiteľná opakovane a na všetky druhy elektroniky (diaľkové ovládače, mobily atď.). Za 70 g balenie zaplatíte okolo 6 eur.

Rýchle čistenie a dezinfekcia

 • Klávesnicu odpojte od počítača, otočte ju naopak a jemne po nej pobúchajte. Takto sa zbavíte aspoň istej časti omrviniek a ostatnej špiny.
 • Namočte handričku do vody s odmasťovacím čistiacim prípravkom poriadne ju vyžmýkajte (musí byť len mierne vlhká) a dôkladne pretrite všetky tlačidlá aj priestor medzi nimi. Ak použijete alkohol alebo špeciálny čistič, voda nie je potrebná.
 • Pred tým, ako klávesnicu opätovne zapojíte, počkajte cca 30 minút, aby poriadne vyschla.

Dôkladné čistenie zvnútra

 1. Z klávesnice odpojenej od počítača pomocou vidličky vyberte jednotlivé tlačidlá. Dajte si pozor pri väčších, ako je ENTER, SHIFT alebo medzerník. Vypáčte ich postupne, inak sa môžu zlomiť.
 2. Odskrutkujte malé skrutky na bokoch klávesnice. Pred sebou budete mať tri časti: plastový kryt, ktorý slúži na uchytenie tlačidie, gumenú membránu na ich stláčanie (môžete ju opatrne pretrieť mierne vlhkou handričkou) a kontaktnú elektronickú dosku s riadiacim čipom (nepretierajte ju vlhkou handrou, pretože aj minimum vlhkosti môže spôsobiť skrat a poškodenie, na jej vyčistenie použite vysávač alebo štetec).
 3. Všetky plastové časti, teda vrchný kryt a tlačidlá, môžete pokojne vložiť do lavóra alebo umývadla napusteného vodou s čistiacim prostriedkom a poriadne vyšúchať zubnou kefkou. nepoškoďte kovové a plastové úchytku vo vnútri tlačidiel a nezošúchajte nápisy.
 4. Aby ste sa nemuseli trápiť so sušením každého tlačidla, položte ich na radiátor a nechajte pomaly vyschnúť.

Ako často klávesnicu čistiť

Svoju vlastnú klávesnicu by ste si mali povrchovo vyčistiť raz za mesiacdôkladne aj s rozobratím raz za rok. Iné je to pri počítačoch v kanceláriách alebo školách. S jednou klávesnicou pracuje veľké množstvo ľudí, čo môže byť nebezpečné.

Ako často čistiť klávesnicu počítaču alebo notebooku?

Nie každý dodržiava hygienu rúk na 100%, navyše nikdy neviete, kto má chrípku či črevnú virózu. Takéto klávesnice by mali byť povrchovo dezinfikované špeciálnymi utierkami každodenne a ich celkové čistenie je potrebné vykonať raz za 3 mesiace.

Ako čistiť klávesnicu na notebooku

S čistením klávesníc notebookov je to trošku komplikovanejšie. Nedajú sa odpojiť od elektronickej časti, ktorá môže jednoducho skratovať alebo sa poškodiť mechanicky.

Najprv vyberte tlačidlá. Každé z nich je upevnené na mechanizme pozostávajúcom z dvoch plastových úchytiek a gumeného vankúšika. Plastové háčiky sa nachádzajú aj na spodnej strane tlačidiel. Pri vyberaní a opätovnom vkladaní si dávajte veľký pozor, aby ste ich nepoškodili alebo nezlomil a aj v tomto prípade buďte opatrní pri shifte, medzerníku ďalších väčších klávesoch.

Miesta pod tlačidlami povysávajte alebo ich opatrne vyčistite suchou vatovou tyčinkou. Ani elektronická doska notebooku nesmie prísť do kontaktu s vlhkosťou. Tlačidlá vyčistite jedným zo spôsobov, ktoré sme si spomenuli vyššie, a nastoknite ich späť na plastový mechanizmus.

Koľko stojí odborné čistenie klávesnice na notebooku

Ak by ste sa obávali domáceho čistenia, notebook môžete odniesť do špecializovaného servisu. Za čistenie zaplatíte okolo 30 eur. Výmena nefunkčnej klávesnice je o čosi drahšia. Pri klasických notebookoch sa pohybujeme v cenových reláciách od 50 do 100 eur. Výmena klávesnice na Macbookoch sa môže vyšplhať až na 300 eur, pretože je potrebné vymeniť celú vrchnú časť notebooku, touchpad, zdroje nabíjania a všetky svetelné kontrolky.

Čo všetko žije v našich klávesniciach

Život v našich klávesniciach je vskutku pestrý. Prvou z potvoriek, ktorá nám po nich „behá“, je Staphylococcus aureus. Napáda črevá a následne spôsobuje infekčné ochorenia pľúc. Našli by sme tu aj streptokoky (infekcie pažeráka), pôvodcov šarlachu, vírus chrípky, fekálne baktérie a rôzne druhy plesní.

Čistenie špinavej klávesnice vatovou tyčinkou

Podľa testov, pri ktorých boli pod mikroskopom kontrolované „domáce“ klávesnice, sa na nich nachádza viac ako 60 druhov baktérií. Drvivá väčšina z nich pritom patrí do skupiny pôvodcov otravy z jedla. Testy v Londýnskych kanceláriách ukázali, že 4 z 30 klávesníc predstavovali vážne zdravotné riziko a viac, ako polovica z nich bola pokrytá asi 150 krát väčším počtom baktérií než záchodová doska.

Prečo baktérie milujú klávesnice?

Prečo sú práve klávesnice špinavšie ako iné predmety v domácnostiach či kanceláriách? Baktérie milujú teplo a tmu. Útroby klávesnice tieto podmienky dokonale spĺňajú. Do veľkej miery však k ich množeniu prispievame aj my. Pred používaním klávesnice si určite nikto z nás neumýva ruky a navyše nad nimi neraz konzumujeme jedlo. Omrvinky, vlasy, chlpy a ďalší bordel slúžia ako potrava pre baktérie, takže v našich klávesniciach im k životu naozaj nič nechýba.

Netradičné spôsoby čistenia, ktoré radšej neskúšajte

Na internete sa môžete stretnúť aj s netradičnými spôsobmi čistenia tlačidiel klávesnice, ktoré sú nepochybne rýchlejšie, no nie až tak bezpečné. Prvým z nich je umytie v umývačke riadu na najšetrnejšom režime. Plast by mal túto teplotu vydržať, je však možné, že ju nevydržia nápisy na tlačidlách.

Podľa niektorých návodov je možné tlačidlá prať v práčke, a to zabalené v látkovej utierke alebo vreckách na pranie. Ak z nich však tlačidlá vypadnú, môžete sa s nimi rozlúčiť, pretože malé kovové úchytky už nikdy nenájdete. Aj v tomto prípade hrozí nebezpečenstvo zmytia nápisov na tlačidlách.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

14/02/2020 11:08
Livka

Ďakujem za článok. Pravidelne riešim, ako vyčistiť klávesnicu na notebooku od prachu a omrviniek tak, aby som ju nepoškodila. Vyskúšam antiseptickú hmotu

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 07.02.2020
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si založiť kvások? Ako sa oň starať a ako ho prikrmovať?Ako si založiť kvások? Ako sa oň starať a ako ho prikrmovať?

Mnohých začiatočníkov dokážu odradiť prvé neúspechy. Nepodarí sa im založiť prvý kvások alebo sa im na prvýkrát nedarí upiecť dokonalý kváskový chlebík. My vám poradíme, ako na to!

Ako vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dveríAko vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dverí

Mreže sú jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť stavebné otvory proti vniknutiu. Tento typ účinnej ochrany sa tak ľahšie stane prirodzenou súčasťou fasády objektu.

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...