Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku

Máte na dvore studňu a potrebujete z nej dostať vodu do domácnosti alebo do záhrady? Odpoveďou pre vás sú domáce vodárne. Tieto šikovné zariadenia slúžia práve na to, aby zásobovali váš dom, chatu či iný priestor pitnou alebo úžitkovou vodou bez toho, aby ste sa pri tom namáhali.

Domáca vodáreň vhodná na čerpanie vody do záhrady

Povieme si, ako taká domáca vodáreň funguje, aké sú jej dôležité komponenty a prečo sa oplatí do nej investovať.

Obľúbené produkty

Čo je to domáca vodáreň?

Začnime zľahka – ak sa povie domáca vodáreň, tak sa má na mysli systém, ktorý sa stará o čerpanie vody zo studne, vrtu či iného vodného zdroja a následne ju odvádza na miesta, kde ju potrebujete. Princíp fungovania domácej vodárne je veľmi jednoduchý a po úvodnom zapojení je všetko automatizované.

Vodáreň funguje na princípe čerpadla a tlaku a je neoceniteľným pomocníkom najmä v domoch so záhradou, keďže sa často využíva práve na polievanie.

Súčasti domácej vodárne

Základom domácej vodárne je určite čerpadlo buď nasávacie, alebo ponorné. Ďalej je to automatika a ďalšie príslušenstvo ako tlakový spínač, spätná klapka, tvarovka, flexibilná hadica či ovládacia jednotka. Ďalšou súčasťou je tlaková nádrž na vodu, ktorá môže byť horizontálna alebo vertikálna.

Modrá domáca vodáreň na čerpanie vody

Práve ako prvé spomenuté čerpadlo je veľmi dôležitou súčasťou a jeho výber by mal byť podmienený tým, akú vodu plánujete čerpať (čistú/znečistenú) a z akej hĺbky budete odsávať.

Ako funguje domáca vodáreň?

Celé fungovanie domácej vodárne je založné na mechanizme čerpadla a tlakovej nádoby. Tento proces je vskutku nenáročný – vysoký tlak napumpuje vodu presne na miesto, kde ju vy potrebujete. Môže ísť napríklad o polievanie záhrady, ale tiež sa používa napríklad v kúpeľniach.

Je dobré, ak má domáca vodáreň tepelnú ochranu. Veľmi ľahko sa môže stať, že ak vodáreň pracuje nepretržite, tak sa prehreje. Ochrana poslúži na to, aby sa v takýchto prípadoch vodáreň vypla, trochu vychladla a následne sa sama opäť spustila.

Čo skontrolovať pred inštaláciou a spustením?

Než sa pustíte do inštalácie, tak sa uistite, že ste vykonali nasledovný zoznam činností a opatrení:

  • Sacie potrubie nesmie byť väčšie ako sacie hrdlo.
  • Pred prvým spustením do priestoru čerpadla nalejte vodu.
  • Výtlačné potrubie zapojte na výtlačné hrdlo.
  • Sacia trubka s košom musí byť vo vode.
  • Urobte finálnu revíziu – skontrolujte, či je všetko dotiahnuté a správne zapojené.

Inštalácia domácej vodárne

Spomenuli sme, že princíp fungovania domácej vodárne je jednoduchý a to platí aj pri jej inštalácii. Vodáreň sa zapojí do elektrického napätia. Záležiac od daného modelu, môže ísť o hodnotu 230 alebo 400 V. Sacia hadica so sacím košom sa pripojí k hrdlu a ponorí do vody. Na záver sa vodáreň pripojí k rozvodom vody a už stačí len spustiť prúd. Všetko prebieha automaticky.

Vysokotlaková domáca vodáreň

Využitie a výhody

Domáce vodárne sú veľmi vhodné na použitie najmä v tých domácnostiach, ktoré nemajú prístup k verejnému vodovodu. Nie je to však absolútnym pravidlom, keďže sa vo veľkom využíva aj v prípadoch vlastného zdroja. Vodáreň ponúka ekonomické riešenie a investíciu, ktorá sa vám časom vráti.

Jednou z najväčších výhod je to, že slúži celoročne. Samozrejme, zimné mesiace môžu byť náročnejšie, pretože pri rapídnom poklese teplôt môže voda zamrznúť, no ak ste vyberali správne, tak vás tento problém nebude trápiť. Na trhu nájdete tiež výkonné vodárne, ktoré dokážu čerpať aj mierne znečistenú alebo kalnú vodu. Je nutné počítať s tým, že takéto modely sú o niečo drahšie ako tie klasické.

Ako vybrať domácu vodáreň?

Pri výbere toho správneho modelu sa zameriavajte hlavne na objem tlakovej nádrže výkon čerpadla. Musíte vedieť, akú vodu plánujete čerpať, za akým účelom, prípadne koľko ľudí bude čerpadlo zásobovať.

Objem tlakovej nádrže sa pohybuje od 30 do 100 litrov, no viete nájsť aj veľké objemy 200 litrov. Na zásobovanie bežného rodinného domu si vystačít pokojne aj s vodárňou do 50 litrov. Ak budete čerpať pitnú vodu, tak tlaková nádrž by mala byť z potravinárskeho vaku z hygienických dôvodov.

Nezabudnite si skontrolovať aj parameter prietoku – čiže koľko vody dokáže prečerpať za minútu. Dôležitá je aj maximálna výška od vodnej hladiny, z ktorej dokáže vodáreň čerpať.

Obľúbené produkty

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 06.06.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?

Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie

Nôž nemôže byť nový navždy a rovnako tak nebude ostrý večnosť. Občasné brúsenie čepele noža je preto doslova nutnosťou. A ako správne brúsiť nože? Akým spôsobom možno nôž ostriť? Čítajte...