Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Zimné mesiace sú ťažké pre všetky zvieratá. Ide najmä o to, že nájsť v tomto čase potravu je prakticky nemožné. Najohrozenejšou skupinou zvieratiek sú vtáky. Nemali by sme sa na ne vykašľať a mali by sme im pomôcť. Vtáčiky nám totiž pomáhajú likvidovať na jar a v lete škodlivý hmyz. Buďme starostliví a oplaťme im ich služby.

Búdka pre vtáčiky

Pýtate sa čo dať vtáčikom v zime? Prezradíme vám, čím naplniť drevené krmítka pre vtákov, aby vtáčiky prežili celú zimu v zdraví.

Obľúbené krmivá a krmítka pre vtáčikov

Ktoré vtáčiky u nás zimujú?

Ak by sme išli dávať dohromady zoznam, aké zimné vtáky na Slovensku môžete stretnúť, bol by extrémne dlhý. K najbežnejším vtáčikom však patria všetkým známe sýkorky, drozdy, hrdličky, vrabce, škorce či vrany. Platí zásada, že všetky vtáky si zaslúžia rovnaký diel opatery. Sýkorky či vrabce patria k pravidelným návštevníkom krmítok, kde si pochutnávajú na rôznych semienkach či ovocí. Krkavcovité vtáky ako havrany či vrany sú zasa prešpekulovanejšie a potravu si zahrabávajú pod lístie. Skúste sledovať, ktoré druhy vtákov sa vyskytujú pri vašom obydlí a podľa toho zvoľte spôsob kŕmenia.

Kŕmte vtáčiky vhodným krmivom

Suchý chleba, zvyšky pečiva či iná potrava z domácnosti sú síce lacným variantom ako nakŕmiť vtáctvo, ale odborníci ho nedoporučujú. Chemicky upravená strava, soľ či korenie sú pre vtáky totiž toxické. Aké krmivo na zimu pre vtáky je teda vhodné? Ideálnym variantom sú rôzne sušené semená, napríklad slnečnicové, konopné, makové a iné. Vtáčiky rovnako môžu jesť vybrané druhy obilnín. Napríklad špeciálne, v zverimexoch predávané proso pre vtáky.

Krmítko pre vtáčiky

Okrem semiačok či obilnín môžu okrídlení priatelia konzumovať aj ovocie a sušené ovocie. Samozrejme, nesmie byť plesnivé či inak pokazené. Pokojne im naservírujte do krmítok jablká, hrušky, marhule či ananás. Vtáctvo ocení aj orechy. Určite ste tiež počuli o tom, že vtákom sa dáva odzobávať slanina či loj. Je to pravda. Vhodná slanina pre vtáky musí byť nesolená. Ak máte doma len slanú, zbavte ju soli umytím v teplej vode.

Vyrobte si vlastné krmivo pre vtáky

Hotové krmivo, ktoré kúpite v obchodoch je zbytočne predražené. Niektoré balenia sú dokonca pre vtáctvo nebezpečné. Určite poznáte balenia semiačok či lojových guľôčok v sieťke. Tento druh balenej potravy sa používa najmä ako krmivo pre sýkorky. Pri nešťastnej zhode náhod sa môže do očiek sieťky zamotať vtáčikovi noha a on uhynie. Lacnejšie krmivo si môžete pripraviť aj vlastnoručne doma. No a ako vyrobiť krmivo pre vtáky

Budete potrebovať rôzne druhy semiačok, proso, oriešky, sušené ovocie, prípadne hovädzí či baraní loj. Ak chcete vyrobiť suchú zmes, čo jedia sýkorky v klasických krmítkach, stačí pomiešať semená a pridať menšie množstvo ovocia. Základ je to, aby obsahovala zmes čo najviac tukov, ktoré chránia drobné telíčka vtákov pred podchladením a zamrznutím. Doma si rovnako môžete pripraviť lojové krmivo. Zmiešajte suché prísady s lojom, ktorý ste predtým nechali zohriať na izbovú teplotu. Zmes vytvarujte do guličiek alebo natlačte do vhodnej nádobky.

Kde, kedy a ako kŕmiť vtáctvo?

Vtáctvo môžete začať kŕmiť od októbra a v ideálnom prípade prikrmujte až do konca apríla. Samozrejme, v závislosti od vonkajších teplôt. V krmítkach môžu mať vtáčiky potravu k dispozícii počas celého dňa, ale najdôležitejšie je, aby ju mali k dispozícii vždy ráno, keď sa rozvidní. Po noci sú vtáky vyhladované a vracajú sa na miesta, kde po minulé dni našli potravu. Ak potravu párkrát po sebe nenájdu, odídu ju hľadať inam.

Krmítka pre vtáky

Existuje hneď niekoľko spôsobov, kde môžete umiestniť kŕmidlo či kŕmenie. Vhodnou pomôckou sú búdky pre vtáčikov, ktoré môžete umiestniť na strom či balkón. Lojové guľôčky napichnite na špajdlu a umiestnite ich do kvetináčov na balkóne. Ak vám nevadí trocha jemnej práce, môžete tiež vyrobiť retiazky zo semien, sušeného ovocia a orechov. Tie potom ľahko zavesíte kamkoľvek. Pri umiestnení krmítok voľte miesta, kam sa nedostanú mačky. Inak majú vtáčiky po chlebe.

Rôzne búdky a kŕmidlá pre vtáky

Zaobstarať si hotové kŕmidlo pre vtáky je v dnešnej dobe hračka. Nemusíte ani chodiť do obchodu, stačí si kliknúť na internet. Najlacnejšie kúsky stoja okolo 5 eur a ceny sa pohybujú zhruba po hranicu 15 eur. Predávajú sa závesné búdky, ale aj krmítka, ktoré sa pokladajú na patapety či iné vyvýšené miesta. Niektoré sú doslova dizajnovými skvostmi a skrášlia okolie vášho obydlia.

Ak sa chcete trochu zabaviť, môžete si spraviť kŕmidlo vlastnoručne. Táto činnosť bude baviť aj vaše deti. Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky z dreva? Zvládnete to aj vďaka tomuto praktickému video návodu.

Vyrobte si vlastné krmítko

Na náš jednoduchý návod na výrobu krmítka pre vtáky budete potrebovať plastovú fľašu so širokým hrdlom, dva vrchnáky zo zaváraninového pohára, čínske paličky na jedenie, háčik na zavesenie, vŕtačku a lepidlo. Do stredu vrchnáka fľaše a jedného z kovových vrchnákov zo zaváranín navŕtajte dieru. Následne navrátajte dve dierky na opačných stranách dolnej časti fľaše vo výške asi 4 cm od spodu. Naprieč týmito dierkami prestrčte paličku z ázijského jedla. Tá poslúži ako bidielko. Približne 4-5 cm nad paličkami vyvŕtajte väčšie otvory, ktoré poslúžia ako prístupové miesta ku krmivu.

V nasledujúcom kroku prestrčte háčik cez vyvŕtané otvory v oboch vrchnákoch a upevnite ho zospodu maticou. Následne zašróbujte plastový vrchnák na hrdlo fľaše ako keby fľašu idete bežne zatvoriť. Spodnú časť fľaše natrite vhodným lepidlom a prilepte na vnútornú stranu druhého vrchnáku zo zaváraninového pohára. Vrchnák bude slúžiť ako miska na vypadávajúce semiačka. Nechajte všetko zaschnúť, naplňte fľašu semiačkami a krmítko zaveste na strom.

Obľúbené krmivá a krmítka pre vtáčikov

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 17.12.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať tienenie do kancelárie?Ako vybrať tienenie do kancelárie?

Kyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – receptyKyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – recepty

Ako nakladať kapustu, ako uchovať kapustu prostredníctvom zavárania? Pozrite si recepty na najlepšiu zaváranú a kvasenú kapustu.

Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?

Existuje viacero spôsobov, ako naplno využiť voľný priestor v záhradnom domčeku. Spravte z neho fitness centrum, vonkajšiu kuchyňu, kreatívny priestor či dokonca bar.