4 tipy, ako mať šperky v bezpečí

My ženy máme rôzne vášne. Niektoré z nás neodolajú topánkam, iné kabelkám a pre ostatné sú najväčším pokladom trblietavé šperky. Aby vaše klenoty skutočne vydržali roky či desaťročia, musíte sa o ne, samozrejme, náležite starať.

Strieborné šperky v bielej šperkovnici

Ak na uskladnenie zvolíte nevhodné miesto, môžu zmeniť farbu, stratiť lesk, poškrabať sa či inak znehodnotiť. Našťastie existujú odborné rady, ako týmto nehodám zabrániť. My sme pre vás vybrali štyri najdôležitejšie.

Správne prostredie

Na dlhodobé skladovanie šperkov rozhodne nie je vhodný pôjd ani suterén. Kvôli vlhkému vzduchu sú klenoty náchylnejšie na poškodenie. Takisto extrémne teploty, najmä tie vysoké, môžu spôsobiť zmenu farby či degradáciu drahých kameňov i perál, ktoré zoschnú a popraskajú. Preto svoje perlové náhrdelníky, zlaté náušnice a ďalšie cenné klenoty skladujte ideálne v prostredí so stabilnou teplotou a nízkou vlhkosťou.

Zlaté náušnice v krabičke

A i keď vo svojej zbierke nájdete kúsky, ktoré momentálne až tak často nenosíte, snažte sa im aj tak nájsť dôstojné miesto. Nikdy neviete, či im ešte niekedy neprídete na chuť a bola by škoda, ak by sa nevhodným skladovaním poškodili.

Šperkovnica s výplňou

Ak vyberáte šperkovnicu, zvoľte variant s oddelenými priehradkami vyplnenými textilom. Vďaka tomu budú vaše drahokamy a kúsky vyrobené z mäkkých kovov, ako je napríklad striebro, stopercentne chránené pred poškrabaním a odrením od strán krabičky. Navyše ich budete mať prehľadne poukladané a zo šperkovnice sa môže stať skvelý doplnok interiéru.

Šperkovnica s výplňou na manžetové gombíky

Preto skúste pri jej výbere zablúdiť napríklad aj do starožitníctva. Práve tam nájdete tie najväčšie poklady a kúsky s príbehom. Svoj úlovok si potom môžete vylepšiť a zrenovovať podľa seba alebo nechať v pôvodnom stave aj so všetkými drobnými nedokonalosťami, ktoré mu však pridávajú na kráse. Takáto šperkovnica nielenže ochráni vaše klenoty, ale stane sa aj skutočnou ozdobou vašej spálne.

Platina k platine, drahokamy zvlášť

Každý kov má odlišnú tvrdosť, preto sa môže jednoducho stať, že váš platinový prsteň znehodnotí zlatý náramok, ktorý pri ňom máte uložený. Kvôli tomu spoločne uchovávajte iba šperky z rovnakého materiálu a tie najvzácnejšie drahokamy úplne oddelene. Predídete tak zbytočnému vzájomnému poškodeniu.

Prstienky, náramky či náušnice môžete zavesiť napríklad na rôzne ozdobné stojany. V dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo štýlov a designov, takže si určite vyberiete. Šperky tak budete mať pekne oddelené a každý deň sa môžete kochať pohľadom na ne.

Strieborný šperk v krabičke

Najvyššia ochrana

Pokiaľ vlastníte naozaj hodnotné kúsky, ktoré príliš často nenosíte, zvážte zaobstaranie domáceho sejfu. Za najlacnejšie varianty zaplatíte okolo 50 eur a budete tak mať istotu, že sú vaše zlaté prstene i ďalšie poklady v bezpečí.

Takisto by ste aspoň niektoré zo svojich najcennejších kúskov mali mať poistené. Menej náročným z vás postačí poistenie domácnosti, ktoré sa však vzťahuje iba na škody, ku ktorým došlo v poistenom objekte. Ak teda chcete vsadiť na istotu, zvoľte špecializované poistenie šperkov.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 02.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najčastejšie poruchy chladničiek a ich riešenie (Whirlpool, Samsung, Electrolux) Najčastejšie poruchy chladničiek a ich riešenie (Whirlpool, Samsung, Electrolux)

Vďaka širokej dostupnosti náhradných dielov je možné opraviť takmer každú chladničku. V článku sa dozviete najčastejšie chyby chladničiek, ich príčiny a poradíme vám, kedy je nutné...

Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany

Lastovičie hniezda sú večnou komplikáciou. Hlavným problémom je fakt, že lastovičky a iné vtáčie hniezda znečisťujú fasády budov. Ako vyčistiť lastovičie hniezdo? Ako zabrániť...

Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku

Máte na dvore studňu a potrebujete z nej dostať vodu do domácnosti alebo do záhrady? Odpoveďou pre vás sú domáce vodárne. Povieme si, ako taká domáca vodáreň funguje, aké sú jej dôležité...