4 tipy, ako mať šperky v bezpečí

My ženy máme rôzne vášne. Niektoré z nás neodolajú topánkam, iné kabelkám a pre ostatné sú najväčším pokladom trblietavé šperky. Aby vaše klenoty skutočne vydržali roky či desaťročia, musíte sa o ne, samozrejme, náležite starať.

Strieborné šperky v bielej šperkovnici

Ak na uskladnenie zvolíte nevhodné miesto, môžu zmeniť farbu, stratiť lesk, poškrabať sa či inak znehodnotiť. Našťastie existujú odborné rady, ako týmto nehodám zabrániť. My sme pre vás vybrali štyri najdôležitejšie.

Správne prostredie

Na dlhodobé skladovanie šperkov rozhodne nie je vhodný pôjd ani suterén. Kvôli vlhkému vzduchu sú klenoty náchylnejšie na poškodenie. Takisto extrémne teploty, najmä tie vysoké, môžu spôsobiť zmenu farby či degradáciu drahých kameňov i perál, ktoré zoschnú a popraskajú. Preto svoje perlové náhrdelníky, zlaté náušnice a ďalšie cenné klenoty skladujte ideálne v prostredí so stabilnou teplotou a nízkou vlhkosťou.

Zlaté náušnice v krabičke

A i keď vo svojej zbierke nájdete kúsky, ktoré momentálne až tak často nenosíte, snažte sa im aj tak nájsť dôstojné miesto. Nikdy neviete, či im ešte niekedy neprídete na chuť a bola by škoda, ak by sa nevhodným skladovaním poškodili.

Šperkovnica s výplňou

Ak vyberáte šperkovnicu, zvoľte variant s oddelenými priehradkami vyplnenými textilom. Vďaka tomu budú vaše drahokamy a kúsky vyrobené z mäkkých kovov, ako je napríklad striebro, stopercentne chránené pred poškrabaním a odrením od strán krabičky. Navyše ich budete mať prehľadne poukladané a zo šperkovnice sa môže stať skvelý doplnok interiéru.

Šperkovnica s výplňou na manžetové gombíky

Preto skúste pri jej výbere zablúdiť napríklad aj do starožitníctva. Práve tam nájdete tie najväčšie poklady a kúsky s príbehom. Svoj úlovok si potom môžete vylepšiť a zrenovovať podľa seba alebo nechať v pôvodnom stave aj so všetkými drobnými nedokonalosťami, ktoré mu však pridávajú na kráse. Takáto šperkovnica nielenže ochráni vaše klenoty, ale stane sa aj skutočnou ozdobou vašej spálne.

Platina k platine, drahokamy zvlášť

Každý kov má odlišnú tvrdosť, preto sa môže jednoducho stať, že váš platinový prsteň znehodnotí zlatý náramok, ktorý pri ňom máte uložený. Kvôli tomu spoločne uchovávajte iba šperky z rovnakého materiálu a tie najvzácnejšie drahokamy úplne oddelene. Predídete tak zbytočnému vzájomnému poškodeniu.

Prstienky, náramky či náušnice môžete zavesiť napríklad na rôzne ozdobné stojany. V dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo štýlov a designov, takže si určite vyberiete. Šperky tak budete mať pekne oddelené a každý deň sa môžete kochať pohľadom na ne.

Strieborný šperk v krabičke

Najvyššia ochrana

Pokiaľ vlastníte naozaj hodnotné kúsky, ktoré príliš často nenosíte, zvážte zaobstaranie domáceho sejfu. Za najlacnejšie varianty zaplatíte okolo 50 eur a budete tak mať istotu, že sú vaše zlaté prstene i ďalšie poklady v bezpečí.

Takisto by ste aspoň niektoré zo svojich najcennejších kúskov mali mať poistené. Menej náročným z vás postačí poistenie domácnosti, ktoré sa však vzťahuje iba na škody, ku ktorým došlo v poistenom objekte. Ak teda chcete vsadiť na istotu, zvoľte špecializované poistenie šperkov.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 02.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?

Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie

Nôž nemôže byť nový navždy a rovnako tak nebude ostrý večnosť. Občasné brúsenie čepele noža je preto doslova nutnosťou. A ako správne brúsiť nože? Akým spôsobom možno nôž ostriť? Čítajte...