1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

4 tipy, ako mať šperky v bezpečí

My ženy máme rôzne vášne. Niektoré z nás neodolajú topánkam, iné kabelkám a pre ostatné sú najväčším pokladom trblietavé šperky. Aby vaše klenoty skutočne vydržali roky či desaťročia, musíte sa o ne, samozrejme, náležite starať.

Strieborné šperky v bielej šperkovnici

Ak na uskladnenie zvolíte nevhodné miesto, môžu zmeniť farbu, stratiť lesk, poškrabať sa či inak znehodnotiť. Našťastie existujú odborné rady, ako týmto nehodám zabrániť. My sme pre vás vybrali štyri najdôležitejšie.

Správne prostredie

Na dlhodobé skladovanie šperkov rozhodne nie je vhodný pôjd ani suterén. Kvôli vlhkému vzduchu sú klenoty náchylnejšie na poškodenie. Takisto extrémne teploty, najmä tie vysoké, môžu spôsobiť zmenu farby či degradáciu drahých kameňov i perál, ktoré zoschnú a popraskajú. Preto svoje perlové náhrdelníky, zlaté náušnice a ďalšie cenné klenoty skladujte ideálne v prostredí so stabilnou teplotou a nízkou vlhkosťou.

Zlaté náušnice v krabičke

A i keď vo svojej zbierke nájdete kúsky, ktoré momentálne až tak často nenosíte, snažte sa im aj tak nájsť dôstojné miesto. Nikdy neviete, či im ešte niekedy neprídete na chuť a bola by škoda, ak by sa nevhodným skladovaním poškodili.

Šperkovnica s výplňou

Ak vyberáte šperkovnicu, zvoľte variant s oddelenými priehradkami vyplnenými textilom. Vďaka tomu budú vaše drahokamy a kúsky vyrobené z mäkkých kovov, ako je napríklad striebro, stopercentne chránené pred poškrabaním a odrením od strán krabičky. Navyše ich budete mať prehľadne poukladané a zo šperkovnice sa môže stať skvelý doplnok interiéru.

Šperkovnica s výplňou na manžetové gombíky

Preto skúste pri jej výbere zablúdiť napríklad aj do starožitníctva. Práve tam nájdete tie najväčšie poklady a kúsky s príbehom. Svoj úlovok si potom môžete vylepšiť a zrenovovať podľa seba alebo nechať v pôvodnom stave aj so všetkými drobnými nedokonalosťami, ktoré mu však pridávajú na kráse. Takáto šperkovnica nielenže ochráni vaše klenoty, ale stane sa aj skutočnou ozdobou vašej spálne.

Platina k platine, drahokamy zvlášť

Každý kov má odlišnú tvrdosť, preto sa môže jednoducho stať, že váš platinový prsteň znehodnotí zlatý náramok, ktorý pri ňom máte uložený. Kvôli tomu spoločne uchovávajte iba šperky z rovnakého materiálu a tie najvzácnejšie drahokamy úplne oddelene. Predídete tak zbytočnému vzájomnému poškodeniu.

Prstienky, náramky či náušnice môžete zavesiť napríklad na rôzne ozdobné stojany. V dnešnej dobe nájdete na trhu množstvo štýlov a designov, takže si určite vyberiete. Šperky tak budete mať pekne oddelené a každý deň sa môžete kochať pohľadom na ne.

Strieborný šperk v krabičke

Najvyššia ochrana

Pokiaľ vlastníte naozaj hodnotné kúsky, ktoré príliš často nenosíte, zvážte zaobstaranie domáceho sejfu. Za najlacnejšie varianty zaplatíte okolo 50 eur a budete tak mať istotu, že sú vaše zlaté prstene i ďalšie poklady v bezpečí.

Takisto by ste aspoň niektoré zo svojich najcennejších kúskov mali mať poistené. Menej náročným z vás postačí poistenie domácnosti, ktoré sa však vzťahuje iba na škody, ku ktorým došlo v poistenom objekte. Ak teda chcete vsadiť na istotu, zvoľte špecializované poistenie šperkov.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 02.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...