Ako nalepiť vliesovú, vinylovú či papierovú tapetu na stenu?

Vdýchnite interiéru nový život! Premeňte fádne steny na steny s pútavým a moderným dizajnom. Pýtate sa ako? Jednoducho vytapetujte. Viete ako bezchybne lepiť tapetu na stenu?

Lepenie tapety na stenu

Sú lepšie vinylové alebo vliesové tapety? S lepidlom alebo bez? Môže sa lepiť tapeta na tapetu? Pripravili sme si pre každého domáceho majstra praktický návod ako správne tapetovať.

Nevyhnutnosti pri tapetovaní


Vliesové alebo vinylové tapety?

Tapety patria medzi nestarnúci nadčasový prvok atraktívneho dizajnu v  interiéri.

Vliesové tapety sú momentálne veľmi obľúbené a populárne. Disponujú samými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré určite oceníte. Vliesové tapety sú odolné voči oderu, tvoria dokonalý zvukový izolant a zároveň poskytujú aj perfektnú tepelnú izoláciu. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou, nemenia farbu a sú priedušné. Bez problémov ich môžete umývať a nemusíte sa pritom báť, že zmenia tvar alebo farbu. Lepenie vliesovej tapety je jednoduché, rýchle a praktické a o to ľahšie to ide aj pri ich strhávaní.

Papierové tapety si môžete vybrať jednovrstvové alebo dvojvrstvové. Oslovia vás výhodnou cenou a širokým výberom z tých najatraktívnejších motívov. Avšak mnohých od kúpy odradia mínusy papierových tapiet. Medzi mínusy jednoznačne patria: vyššia citlivosť na vlhké prostredie, rozmerová nestálosť pri lepení, nízka odolnosť proti oderu.

Vinylové tapety tvoria dve vrstvy. Papierová a vinylová. Na papierový podklad sa nanesie vinylová vrstva. Ide o tapety, ktoré sú vhodné aj do miestností s vyššou vlkosťou ako je napr. kúpeľňa alebo kuchyňa. Sú čiastočne vodeodolné, ľahko a dobre sa umývajú, sú odolné voči oderu, mechanickému poškodeniu a udržiavajú si farbu. Bez problémov ich nalepíte na väčšinu povrchov. Ako bonusová pozitívna vlastnosť je, že vinylové tapety čiastočne izolujú teplo.  Nevýhodou vinylových tapiet je ich typický zápach po PVC materiály a nulová priedušnosť.

Dvakrát meraj, raz strihaj

Prvý a zároveň najdôležitejší krok pri tapetovaní je, kúpiť si správne množstvo tapety. Ako si správne vypočítať, koľko tapety budete potrebovat? Koľko roliek budete potrebovať závisí aj od toho či ide o tapetu so vzorom alebo bez a aj od obvodu miestnosti.

Pre výpočet použite nasledovný vzorec:

 1. (šírka steny + repeat/raport alebo aj prestrih) x výška steny= X na m²
 2. Výsledok zaokrúhlite na celé čísla nahor.
 3. Ako štandard sa berie tapetová rolka s rozmermi - 10,5 x 0,53 = cca 5m².
 4. Vydelíte plochu steny plochou tapety, pri čom použijete vzorec - X:5 =Y
 5. Hodnota Y predstavuje finálny výsledok počtu roliek tapety. Tento výsledok zaokrúhlite vždy smerom nahor.

Názorný príklad: 

Stena, ktorú chcete tapetovať má šírku 3,45 m a výšku 2,80 m. Repeat/raport alebo aj prestrih je výrobcom daný, pri vami vybranej tapete 0,2 m. (Repeat/raport alebo aj prestrih je číslo, ktoré nájdete na rolke tapety. Označuje vzdialenosť, teda interval, po ktorom sa vzory pravidelne opakujú. Napr. údaj 64/32 vám napovie, že vzor sa opakuje každých 64 cm a posunutie motívu medzi krajmi tapety je 32 cm).

V praxi výpočet vyzerá nasledovne:

(3,45 + 0,2 ) = 10,22 m² ( zaokrúhlení 11 m²)

11: 5 = 2,2 ( po zaokrúhlení 3)

Na tapetovanie budete potrebovať 3 rolky. Najideálnejšie je mať 1 rolku tapety navyše ako rezervu, ktorá vám môže byť nápomocná pri dodatočných opravách či úpravách interiéru.

Pri kúpe tapety zohráva dôležitú úlohu aj sériové číslo. Tapetujte vždy len s tou istou sériou. Netúžite predsa po obývačke v rôznych odtieňoch.

Lepenie tapety na omietku

Príprava podkladu je kľúčová

Lepenie tapety je možné len na čistú stenu. Ideálne je zbaviť sa starej tapety, starej opadávajúcej omietky či maľby. Prípadné nerovnosti alebo diery je najlepšie opraviť alebo upraviť. Novú, čerstvú omietku alebo "maľovku"  nezabudnite penetrovať.

Pred samotným tapetovaním by ste si mali jednotlivé pásy tapety poukladať na zem. Skontrolovať si farebnosť a aj napájanie vzorov. Ak je to potrebné, označte si ceruzkou, ako po sebe pásy tapety nasledujú. Pri meraní tapety vždy ku každému pásu pripočítajte max. 20 cm ( 10 cm ako rezerva u horného okraja a 10 cm pri spodnom okraji). Ak máte napr. výšku steny 2 m, pás tapety by mal mať 220 cm.

Môže sa lepiť tapeta na tapetu?

Môže, ale nemala by sa. Možno si myslíte, že nalepiť novú tapetu na starú, vám uľahčí prácu a zároveň aj ušetrí čas. Chyba. Stará tapeta pod novou je nevyspytateľná. Pôvodná tapeta sa môže začať odlepovať alebo vytvárať pod novou neželáne bubliny. Zbavte sa starej, pôvodnej tapety ešte pred samotným tapetovaním novou tapetou. Ako odstrániť staré tapety?

Papierové tapety odstránite pomocou vody. V horúcej vode rozmiešate odstraňovač tapiet. Zmes potom naneste pomocou štetca na pôvodné papierové tapety smerom od zhora nadol. Keď budú tapety dostatočne nasiaknuté pripravenou zmesou, môžete ich začať strhávať. Zvyčajne je pre dobré nasiaknutie vodou potrebných približne 15 minút.

Vliesové tapety najrýchlejšie odstránite s pomocou špeciálneho odstraňovača na vliesové tapety. Takýto odstraňovač si hravo poradí aj s impregnovanou spodnou vrstvou.

Vinylové tapety dokážete odstrániť špachtľou na tapety.

Základná výbava pri tapetovaní

Na tapetovanie stien budete potrebovať nasledujúce pomôcky:

 • tapetu
 • fóliu na podlahu, aby ste zabránili zbytočnému znečisteniu podlahy
 • lepidlo
 • nádobu, kde si lepidlo rozrobíte
 • miešadlo
 • štetec alebo valček, ktorým lepidlo na tapetu na nesiete
 • odlamovací nôž alebo nožnice
 • vodováhu
 • meter
 • gumový valček na tapetovanie stien
 • tapetovacia kefa
 • špachtľu, ktorá poslúži pri odstraňovaní menších nerovností
 • stierka na tapety
 • rebrík
 • penetráciu na prípravu podkladu ešte pred samotným tapetovaním

Pomôcky na tapetovanie (lepidlo, meter, orezávač, penetračný náter)

Postup, ako lepiť vliesovú tapetu na stenu

Tapetu už máte kúpenú, nameranú, podklad perfektne pripravený a ošetrený, pomôcky prichystané. Teraz už môžete začať s tapetovaním. Nezabudnite však odmontovať elektrické zásuvky a vypínače, ktoré vám pri tapetovaní na danom mieste určite budú zavadzať.  Vliesové tapety môžete lepiť na akýkoľvek povrch. Lepia sa vždy len za sucha. 

To znamená, že lepidlo sa nanáša priamo na stenu alebo aj na iný podklad, ktorý chcete tapetovať. Nikdy nie priamo na tapetu. Lepenie za sucha je obrovskou výhodou, najmä ak sa rozhodnete pre tapety so vzorom. Pokiaľ nie ste žiaden profík a náhodou sa zo vzorom netrafíte, jednoducho tapetu odlepíte a posuniete tak, ako potrebujete.

Postup lepenia vliesových tapiet:

 1. Tapetu si dôkladne premerajte a nastrihajte.
 2. Tak isto si musíte dôkladne premerať a označiť aj miesto, kde sa bude tapetovať.
 3. V nádobe si rozrobte lepidlo, najlepšie podľa návodu od dodávateľa.
 4. Pripravené lepidlo bez hrudiek naneste na stenu (čistý, suchý a dobre penetrovaný podklad) valčekom alebo štetcom na tapety.
 5. Lepenie vliesovej tapety začnite smerom od okna. Nalepený pás tapety nalepte na stenu s 3 cm presahom ku stropu, zvyšok tapety zrolujte smerom nadol.
 6. Pomocou vodováhy nalepíte tapetu rovno a vďaka tapetárskej kefe docielite nalepené tapety bez neželaných vzduchových bublín. Tapetu vyhladzujte smerom zhora nadol a od stredu ku vonkajším okrajom.
 7. Tapeta, ktorá vám prečnieva, odrežte odlamovacím nožom. Ešte predtým ju však poriadne pomocou stierky pritlačte do rohu alebo ku krajom.
 8. Ak sa rozhodnete tapetovať strop, prizvite na pomoc ďalší pár šikovných rúk. Tapetovanie stropu je náročnejšie. S vodováhou neustále v ruke to nepôjde. Jednoduchšie je vyznačiť si body lepenia ceruzkou a natiahnutým špagátom.
 9. Pri tapetovaní stropu pracujte v smere dopadu najsilnejšieho svetla.
 10. Pokiaľ ste sa rozhodli lepiť tapetu v blízko okna, začnite tapetovať vždy od okna do rohov miestnosti. Ďalším pásom vytapetujte susedné steny tupým spojom.
 11. Pýtate sa, čo s prebytočným lepidlom, ktoré vám ostalo na stene? Jednoducho ho očistite mokrou handričkou alebo špongiou.
 12. Tapetujte vždy pri teplote 18 až 20 °C. A vytapetované steny nechajte 1 deň schnúť.

Postup lepenia vinylových a papierových tapiet

Lepenie vinylových a papierových tapiet je v podstate totožné ako lepenie vliesových tapiet. Rozdiel je len pri nanášaní lepidla. Pri vinylových a papierových tapetách nanášate lepidlo priamo na tapetu. Pri práci musíte byť dostatočne rýchly a zručný, lepidlo by ste mali nechať na tapete pôsobiť do 7 min. Je dôležité, aby tapeta “nasiakla” lepidlo. Zvyšný postup lepenia je úplne rovnaký ako pri lepení vliesových tapiet.

Lepenie vinylových a papierových tapiet

Tapetovanie stien a nábytku so samolepiacimi tapetami 

Ide to aj bez lepidla! Jednoducho, rýchlo a efektívne. Samolepiace tapety sú ideálne na tapetovanie nábytku, kuchynskej linky alebo dverí.  Ako nalepiť samolepiacu tapetu na stenu alebo aj na nábytok? Či už pôjde o tapetovanie dverí alebo steny je prvoradé pripraviť si podklad na tapetovanie. Podklad by mal byť pevný, hladký a predovšetkým čistý. Stena by mala byť odmastená a samozrejme zbavená každej nerovnosti.

Výhodou tapetovania so samolepiacimi tapetami je, že nepoužívate žiadne lepidlo. Po dôkladnom premeraní tapety a aj miesta, ktoré chcete tapetovať, pomaly odlepujte tapetu a postupne (smere zhora nadol) prikladajte tapetu na stenu alebo iný podklad. Poriadne popritláčajte. Vzniknuté bubliny ľahko odstránite ako aj pri ostatných tapetách. Pomocou tapetárskej kefy alebo gumového valčeka. Je dôležité, aby ste zbytočne na viackrát samolepiace tapety neodlepovali a opakovane prilepovali. Pokiaľ je to možné vyvarujte sa tomu. Pri neustálej manipulácií s dielmi tapety, by sa mohlo stať, že tapeta už nebude dobre držať nalepená.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 09.07.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.