Ako namontovať zásuvky a vypínače

Potrebujete nutne vymeniť zásuvky alebo vypínač, ale neviete ako na to? S nasledujúcim návodom to zvládnete ľavou zadnou. Napriek tomu však na elektroinštalačné práce odporúčame zavolať kvalifikovaného odborníka.

Montovanie elektrickej zásuvky

Montáž zásuviek a vypínačov bude kvalitnejšia, ale hlavne bezpečnejšia pre vás. 

Bezpečnosť na prvom mieste 

Nič nie je dôležitejšie, ako ľudský život. Myslite na to, ak sa pustíte do prác s elektrikou samostatne. Elektrika je dobrý sluha, ale zlý pán, preto je práca s elektrikou nebezpečná a malá nepozornosť sa môže skončiť pri najlepšom ľahkým úrazom. Väčšinou sa človek po zasiahnutí prúdom odpojí od elektriky samostatne buď odskočením alebo odtiahnutím ruky a len ho „potrasie“. Inokedy však človek po zásahu elektrickým prúdom dostane kŕč do svalstva a nie je schopný sa samostatne odpojiť od prúdu, vytvorí tzv. elektrický obvod a elektrika ním naďalej prechádza.

Vtedy veľa ľudí spanikári a nevie čo má robiť. V horšom prípade sa dotknú zasiahnutého človeka a sami sa pripoja do elektrického obvodu. V takomto prípade musíte dotyčného odstrčiť tak, aby ste sa svojou kožou nedotkli tej jeho, pretože koža obsahuje vodu a tým pádom je vodivá. Najlepšie je chytiť dotyčného za oblečenie a odstaviť od elektriky. Ak vidíte, že je zasiahnutý človek viditeľne prepotený, tak môžete použiť napríklad metlu.

Rada: Ak sa rozhodnete zásuvky alebo vypínače zapájať samostatne, zavolajte si na pomoc ďalšiu osobu. Táto osoba by mala vedieť ako sa zachovať, ak dôjde k ohrozeniu vášho zdravia. 

Nástroje potrebné na výmenu zásuviek a vypínačov

Náradie, bez ktorého sa pri výmene zásuvky (ľudovo nazývanej aj zástrčka) nezaobídete sú štipacie kliešte a krížový skrutkovač. Obe by mali mať gumovú alebo plastovú rúčku, ktorá je vhodným elektrickým izolantom. 

Skúšačka napätia a elektrického prúdu

Voliteľné náradie je skúšačka, ktorou dokážete zmerať, či káble s ktorými pracujete nie sú pod elektrickým prúdom. Ak ju doma ešte nemáte, najlacnejší typ stojí v obchodoch 1,5€ a môže vám poslúžiť pri ďalšej výmene zásuviek, či vypínačov.

Pre ešte väčšiu bezpečnosť odporúčame mať po celý čas pracovné gumené rukavice. Ak budete inštalovať úplne novú zásuvku, môžu sa vám zísť tzv. odizolovacie kliešte, ktorými dáte dole izoláciu z nových vodičov. 

Montáž novej alebo výmena starej zásuvky

Či už idete vymieňať zásuvku alebo vypínač, prvým a zároveň najdôležitejším krokom je vypnutie elektrického prúdu pomocou ističa. Ak si nie ste istý tým, ktorý istič máte vypnúť, vypnite všetky ističe. Následne skontrolujte pomocou skúšačky, či máte v zásuvke nulové napätie.

Ak idete vymieňať starú zásuvku, budete to mať o čosi jednoduchšie. Po odskrutkovaní skrutky v strede demontujte kryt zásuvky.Následne odskrutkujte skrutky po stranách (vo väčšine prípadov sú vľavo a vpravo, niekde však môžu byť skrutky hore a dole), ktoré držia vnútornú konštrukciu zásuvky.

Vyberte vnútornú konštrukciu zásuvky a všimnite si farebné rozloženie vodičov na vnútornej strane. Môžete si to napríklad aj odfotiť, neskôr sa tak jednoducho uistíte o správnosti rozmiestnenia vodičov do konštrukcie. Teraz odskrutkujte skrutky, ktoré držia jednotlivé vodiče na vnútornej konštrukcii zásuvky. Vizuálne skontrolujte odizolované časti vodičov, ak sú v poriadku, nemusíte nič robiť a potreba odizolovania vám odpadá. Ak sú na vodičoch viditeľné zhorené miesta, prípadne je poškodená izolácia, skráťte vodiče pomocou kliešťov, ak to dovoľuje dĺžka káblov.

Ak idete inštalovať novú zásuvku, budete si musieť odizolovať vodiče pomocou odizolovacích kliešťov. Dĺžka odizolovania vodiča je podľa potreby, bude sa však pohybovať okolo dĺžky 10 milimetrov. Dĺžka samotných káblov by mala byť taká, aby vám s nimi pohodlne pracovalo, ale zároveň ste ich vedeli bezproblémovo aplikovať s konštrukciou zásuvky do steny. Skracujte ich vždy postupne, pamätajte, že dlhý kábel vždy viete ľahko skrátiť. Problém však môže nastať, ak si káble skrátite príliš. 

Skrátenie kábla odizolovacími kliešťami

Pred zapájaním vodičov si môžete predpripraviť skrutky, ktoré držia konštrukciu zásuvky a namontovať ich na krabicu zásuvky.
 
Rozmiestnenie vodičov v zásuvke je nasledovné:

  • Pri čelnom pohľade na zásuvku je fáza (hnedý alebo čierny vodič) umiestnená vľavo
  • neutrálny (modrý) vodič, ľudovo nazývaný aj nulák, je umiestnený vpravo
  • ochranný vodič resp. uzemnenie (zelenožltý) je hore

Rozmiestnenie vodičov v zásuvke

Vodiče zapojte do príslušných častí zásuvky podľa návodu rozmiestnenia vyššie. Začnite fázou, teda hnedým alebo čiernym vodičom. Dotiahnite vodič k zásuvke skrutkou pomocou skrutkovača. Rovnako postupujte aj pri ostatných vodičoch.

Ak máte všetky káble správne umiestnené v konštrukcii zásuvky, naposledy sa uistite, že všetky pevne držia na konštrukcii. Potom vnútornú konštrukciu zásuvky aplikujte do steny, ak je to potrebné, pomocou skrutkovača si môžete „upratať“ káble v stene. Naskrutkujte bočné skrutky, ktoré budú držať konštrukciu zásuvky na stene. Ak ste si ich pripravili vopred, stačí nasadiť konštrukciu zásuvky a skrutky dotiahnuť. Teraz aplikujte vrchný kryt zásuvky, ktorý upevníte dotiahnutím skrutky v strede. 

Rada: Ak máte poistený byt, pri nehode ako napríklad požiar, ktorý vznikol v zásuvke, vám poisťovňa nemusí uznať poistnú udalosť. Môže to odôvodniť  neodbornou inštaláciou elektriky, preto je lepšie, ak vám zásuvku namontuje odborník, ktorý vám o tom dá aj potvrdenie. 

Ako vymeniť vypínač

Rovnako ako pri zásuvke vypnite hlavný istič. Skontrolujte prítomnosť elektrického prúdu vo vypínači jeho stlačením (rozsvietením). Ak ste vypli správny istič, po stlačení sa vám nerozsvietilo príslušné svetlo. Dajte pozor, aby ste nemali nefunkčnú iba žiarovku a vypínač by bol naďalej napájaný elektrikou. 

Pri klasickom vypínači sa kryt demontuje najčastejšie zboku pohyblivej časti vypínača, napríklad pomocou plochého skrutkovača. Po demontovaní krytu ešte pre istotu zmerajte skúšačkou, či káble stále nie sú pod prúdom.

Demontovanie krytu vypínača

Výmena elektrického vypínača

Ak je všetko v poriadku, pokračujte odskrutkovaním potrebných skrutiek. Všimnite si zapojenie vodičov, rovnako ich zapojte do nového vypínača.

Usporiadanie vodičov vo vypínači

Vodiče upevnite k vypínaču utiahnutím skrutiek. Nasaďte kryt vypínača a utiahnite bočné skrutky. Na záver na kryt nasaďte pohyblivú časť vypínača. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 03.12.2017
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Marek Baláž

V žilách mi koluje minimalizmus, ktorý sa snažím aplikovať do každej sféry života. S nadšením sledujem najnovšie technologické inovácie a trendy v...

V tejto kategórií nájdete aj:

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti? Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je   časovo i finančne náročná. Ako si...

Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné? Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné?

Zimné záhrady sú veľmi pekným spestrením každého domu. Príbytok vkusne spájajú s dotykom prírody. Pri troške fantázie si zo zimnej záhrady môžete vytvoriť útulné miesto na oddych.

Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok

Komáre, ktorí s vami zdieľajú spálňu, vás nenechajú vyspať sa a kazia inak idylické leto. Chcete bez ťažkostí spať pri otvorenom okne? Potom pre vás máme jednoduché riešenie - sieť proti...


Pridať komentár