1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako navrhnúť dokonalú vstavanú skriňu

Aj Vy túžite po nových úložných priestoroch a zvažujete kúpu vstavanej skrine? Ste na správnom mieste! Poradíme Vám, ako navrhnúť dokonale funkčný odkladací priestor a zároveň získať estetický doplnok pre Váš interiér.

Veľká vstavaná skriňa

Svojou variabilitou poskytujú vstavané skrine nespočetne veľa možností vonkajšej podoby a vnútorného rozloženia. Všetky rozhodnutia sú len a len vo Vašich rukách, čo ale prináša aj veľkú mieru zodpovednosti. Preto vznikol tento článok, ktorý sa Vám bude snažiť objasniť základné pojmy z oblasti vstavaných skríň, poradiť pri plánovaní a vyhnúť sa chybám, ktoré by Vás pri využívaní vstavanej skrine mohli mrzieť dlhé roky.

Správne zvolené miesto

Pri hľadaní vhodného miesta pre vstavané skrine zohráva najväčšiu úlohu priestor, ktorý si samotná vstavaná skriňa pre svoju existenciu vyžaduje. I keď vstavané skrine s posuvnými dverami nepotrebujú pred sebou priestor na otváranie dverí, nesmieme zabúdať na minimálnu plochu potrebnú na pohodlné prechádzanie. Zo skúseností odporúčame pred skriňou aspoň 50 cm priestoru. Ak plánujete umiestniť vstavané skrine do predsiene alebo na chodbu, minimálny priestor medzi skriňou a protiľahlou stenou by mal byť 90 cm. Dôvodom je dostatok miesta pre presun rozmernejších predmetov, či už do bytu(domu) alebo naopak.

Príprava stien

Jednou s charakteristík vstavanej skrine je častá absencia bočných a zadných stien skrine. Je to logický výsledok používania existujúcich stien a zároveň spôsob, akým sa dá úšetriť nemalá suma. Nevýhodou sa v tomto prípade stáva ošuchovanie oblečenia o steny a tým i jeho znečistenie. Predísť tomuto nechcenému javu môžeme vhodnou prípravou stien. Najjednoduchšou možnosťou je nanesenie umývateľnej interiérovej farby. Steny musíme takýmto spôsobom pripraviť v dostatočnom predstihu, aby sa stihli zbaviť vlhkosti.

Druhou možnosťou je použitie umývateľných tapiet. Neodporúčame použitie sololitovej dosky ako zadnej steny šatníka, nakoľko vplyvom vlhkosti v domácnosti prichádza k jej zvlneniu a tým znehodnoteniu.

Optimálna hĺbka

Celková hĺbka vstavanej skrine pozostáva z priestoru potrebného na pohyb dverí a samotnej vnútornej hĺbky (úložného priestoru). Priestor potrebný na pohyb posuvných dverí je určený šírkou vodiacich dverových líšt (obvykle 10cm). Za najpraktickejšiu sa považuje vstavaná skriňa s hĺbkou 65 cm. Tá zaručuje bezproblémové používanie bežných vešiakových ramienok a uloženie aj rozmerovo väčších predmetov. Naozaj opodstatneným je odporúčanie vyhnúť sa hĺbke vnútornej časti menšej ako 40 cm. Skladovanie predmetov akéhokoľvek druhu je v takto plytkej vstavanej skrini naozaj náročné.

Optimálna hĺbka vstavanej skrine

Optimálna šírka dverí

Šírka dverí je závislá od rozloženia vnútornej časti. Pri plánovaní vstavanej skrine sa snažte vyhnúť príliš širokým dverám, ktoré sa vďaka veľkej výplni stávajú priveľmi ťažkými. Následkom toho sa ložiská mechanizmu posuvných dverí stávajú viac namáhanými a znižuje sa ich životnosť. Príliš úzke dvere zase zhoršujú prístup k úložnému priestoru.

Rámy dverí pre vstavané skrine

Rámy dverí sú dôležitým prvkom pre vstavané skrine. Zvolený tvar a farba dotvárajú vzhľad skrine. Rozhodovať sa budete medzi rámami oceľovými a rámami hliníkovými. Oceľové rámy pre vstavané skrine sú v porovnaní s hliníkovými lacnejšie, ale pri ich výbere nebudete pociťovať žiadne nedostatky. Odporúčame výber tohto typu pre ich nižšiu cenu. Hliníkové rámy pre vstavané skrine pôsobia luxusnejším dojmom a viacero výrobcov na ne poskytuje predĺženú záruku. Zároveň sú ľahšie a povrchovo stálejšie ako oceľové.

Posuvné dvere pre vstavané skrine s tlmeným zatváraním – automatickým doťahovaním

Tlmiaci systém s automatickým doťahovaním pre vstavané skrine a ich posuvné dvere je novinkou v ponuke vstavaných skríň. Dvere vybavené tlmiacim mechanizmom sa pomocou tlmiča automaticky doťahujú a následne fixujú na určenej pozícii. Systém možno použiť ako na dvere krajné, tak aj na dvere stredové. Minimálna šírka dverí, na ktoré možno tlmič umiestniť je 55 cm. Príplatok za jedny dvere sa začína na úrovni 30 €

Dobrou pomôckou pri plánovaní vnútornej časti šatníkovej skrine je náčrtok na štvorčekový papier. Zakresľovanie v určitej mierke (napr.1 štvorček = 10cm) zreálni náčrtok a napomáha logickému rozloženiu vnútornej časti šatníkovej skrine. Nesmieme zabúdať na vyčlenenie úložného priestoru pre veci neštandardných veľkostí, ako napríklad žehliaca doska, sušiak na prádlo…

Zásuvky pre šatníkové skrine

Zásuvky sú najbežnejším prvkom vnútorného vybavenia pre vstavané skrine využívaným na zprehľadnenie a ľahký prístup k odkladaným veciam. Slúžia hlavne na uloženie drobných vecí, ako sú spodné prádlo, ponožky, kravaty, ale aj napríklad šperky a dokumenty. Dno zásuvky by malo byť dostatočne pevné, aby sa pri častom používaní a väčšom zaťažení neprehýbalo. A tak ak zvažujete odkladanie ťažších predmetov do zásuviek vstavanej skrine, vyžadujte dno zásuvky z pevnej laminovanej drevotriesky namiesto bežne používaného sololitu.

Zásuvky pre šatníkové skrine

Ďalšou užitočnou investíciou pre vstavané šatníkové skrine je investícia do výmeny klasického zásuvkového výsuvu za ložiskový plnovýsuv. Ložiskový plnovýsuv umožňuje vysunúť celú hĺbku zásuvky z korpusu skrinky a tým zvyšuje prehľadnosť, uľahčuje prístup k veciam uloženým v zadnej časti zásuvky a dovoľuje vkladať objemnejšie predmety (! pri plánovaní rátajte s priestorom pred vstavanou skriňou potrebným na otvorenie zásuvky !). Mechanizmus ložiskového plnovýsuvu zároveň zabraňuje vypadnutiu zásuvky a tým prispieva k zvýšeniu bezpečnosti. Túto skutočnosť ocenia hlavne rodiny s malými deťmi.

Kombinácia ložiskového výsuvu s tlmeným dojazdom Vám zaručí úplnú bezhlučnosť a pocit vysokého komfortu. Cena ložiskového plnovýsuvu na jednu zásuvku sa pohybuje bežne od 5 do 10 €. Jednou z výhod zásuviek je aj sloboda pri ich plánovaní. Zásuvky nie sú limitované výškou ani šírkou na rozdiel od drôtených košov, ktoré sú dodávané v štandardizovaných rozmeroch (40cm, 80cm). Vďaka tomu sa často stretávame so zásuvkami o šírke aj 100 cm. Pri takto širokých zásuvkách odporúčame ich vnútorné členenie, ktoré napomáha udržiavať poriadok a prehľadnosť.

Úchytky zásuviek určené pre šatníkové skrine

Pri výbere úchytiek pre Vaše zásuvky máte možnosť voľby z dvoch základných skupín. Do prvej skupiny patria klasické nábytkové úchytky montované na čielko zásuvky. Pri použití tohto typu pre vstavané šatníkové skrine je nutné znížiť hĺbku zásuvky aby úchytky nezasahovali do priestoru potrebného na pohyb dverí. Z tohto dôvodu sú tieto úchytky zásuviek pre vstavané šatníkové skrine využívané len zriedka.

Úchytky zásuviek určené pre šatníkové skrine

Druhou možnosťou je použitie zapustených úchytiek, ktoré sa montujú vložením do zafrézovaných otvorov v čielku zásuvky. Toto riešenie je trošku finančne náročnejšie oproti použitiu klasických nábytkových úchytiek. Možnosť otvárania zásuviek ale nie je podmienená použitím úchytiek. Osvedčeným a najpoužívanejším spôsobom umožňujúcim otváranie zásuviek je jednoduché zníženie čielka zásuvky alebo jeho časti. Tým vzniká priestor na vloženie prstov a uchopenie čielka zásuvky. Nevýhodou tohto typu otvárania je vzniknutá medzera, ktorá v otvorených častiach skrine nechráni uskladnené veci pred prachom.

Obľúbený je aj systém PUSH TO OPEN (pre otvorenie stlač). Po stlačení čielka zásuvky vstavanej skrine sa zásuvka vysunie o pár centimetrov. Potom už zásuvku otvoríme jednoduchým potiahnutím

Police a vstavané skrine

 • pri policiach umiestnených v spodnej časti vstavanej šatníkovej skrine(do 50 cm) je sťažený prístup do ich zadných častí. Riešením je použitie výsuvných políc
 • pre najčastejšie používané veci vyhraďte miesto v priestore očí, pre sezónne veci priestor nad 170 cm alebo pod 50 cm
 • výsuvné police sú vhodné na odkladanie topánok
 • zmenšením priestoru medzi policami sa zvýši prehľadnosť uložených vecí vo vstavanej skrini
 • nosnosť 80 cm police je približne 20 kg (pre prístup k horným priestorom skrine NIKDY NEPOUŽÍVAJTE POLICE AKO REBRÍK)

Vnútorný priestor vstavanej skrine

Vešanie a vstavané skrine

 • na košele, saká, nohavice, sukne, blúzky, tričká… treba rátať s priestorom 90 až 100 cm, takzvané krátke vešanie
 • krátke vešanie je vhodné pre viac ako 70 % vecí, tomu treba prispôsobiť aj pomer priestoru vyhradeného pre jednotlivé vešania
 • pre zavesenie dámskych šiat do vstavanej šatníkovej skrine budete potrebovať priestor 120 cm
 • dlhé vešanie – vhodné pre spoločenské šaty a dlhé kabáty . Vhodným riešením je umiestnenie police na topánky do spodnej časti dlhého vešania
 • požadovaný priestor pre dlhé vešanie je 160 cm
 • pre vstavané šatníkové skrine s vnútornou hĺbkou menšou ako 50 cm je nutné umiestniť namiesto bežnej, pevnej vešiakovej tyče výsuvný vešiakový mechanizmus
 • pre vešanie v horných častiach vstavanej šatníkovej skrine sa vo veľkej miere využívajú pantografy – sklopné vešiakové tyče

ABS hrana

ABS hrana je dnes prevažujúcim typom hrany nábytku z laminátovej drevotriesky. Je to vlastne druh termoplastu s veľkým radom výhod, ako napríklad vysoká nárazová odolnosť, svetlostálosť, vodeodolnosť, moderný dizajn, chráni drevotriesku pred poškodením a nasávaním vlhkosti.

Na počudovanie sa stále nájdu firmy, ktoré upravujú hrany nábytku papierovou nažehlovacou páskou, ktorá už dávno patrí minulosti. Táto laminátová hranovacia páska nechráni konce dosiek proti opotrebeniu a má krátku životnosť. Pred použitím takejto hranovacej pásky vyslovene varujeme. Kvalitne opracovaná hrana predlžuje životnosť a zvyšuje estetickú úroveň nábytku

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 03.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém

Vedeli ste, že? Najväčšiu položku pri zariaďovaní bytu predstavuje kuchyňa. Po nej nasleduje obývacia izba a na chvoste s najnižšími nákladmi je práve spálňa. Poradíme vám ako ju zariadiť.

Ako vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačky Ako vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačky

Luster v domácnosti je vnímaný predovšetkým ako dekoračný prvok, no pri jeho výbere by ste mali dbať aj na funkčné vlastnosti. Poradíme vám ako si vybrať ten najlepší!

Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne. Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vedeli ste, že do každej miestnosti sa hodí iný typ osvetlenia? Pozrite sa, podľa čoho si v jednotlivých miestnostiach osvetlenie vyberať.