Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?

Motýle má každý rád, pokým vám nepožierajú vašu úrodu. Malý biely motýlik, ktorý sa vám na prvý pohľad môže zdať tak rozkošný, je postrachom mnohých malých záhradkárov, ale i veľkých poľnohospodárov.

Mlynárik kapustový - známy škodca kapusty či kelu

Dávajte si na neho pozor, pravdepodobne ide o "nebezpečného" Mlynárika kapustového alebo repového.

Účinné postreky proti Mlynárikovi

Ako vyzerá Mlynárik?

"Pieris brassicae" - názov, ktorý vám asi veľa nehovorí, je latinské meno Mlynárika kapustového, ktorý patrí na našom území k najrozšírenejším motýľom a nájdeme ho hlavne tam, kde je kapusta alebo zelenina. Má biele sfarbenie s nádychom žltej. Vrcholy predných krídel sú olemované širšou čiernou kosákovitovou škrvnou. Zadné krídla majú tmavšiu škvrnu a samičky majú navyše na predných krídlách dve okrúhle škvrny.

Mlynárik repový "Pieris rapae" je veľmi podobný tomu kapustovému. Jediný rozdiel je medzi nimi ten, že sa mierne od seba odlišujú sfarbením. Nemá na sebe výraznú čiernu farbu po okrajoch krídel, ale skôr hnedastú. Samica je celá sfarbená do žltého, hnedastého nádychu.

Niečo o jeho živote

Mlynárik obľubuje sucho a teplo. Najlepšie je, ak je okolo 25°C a vlhko, jednoducho, presne také obdobie aké obľubuje aj zelenina. Hoci to znie drasticky, Mlynárik je škodca, ktorý na zelenine, hlavne na kapuste a karfiole, parazituje už od mája. Pri párení samice a samca, nakladie samica mlynárika 20 až 50 vajíčok na spodnú stranu listov hostiteľských rastlín. Liahnu sa až 3-krát za sezónu.

Vajíčka a larvy Mlynárika kapustového na listoch

Po mesiaci sa húsenice mlynárika zakuklia. Toto štádium trvá približne 13 dní. Prvá generácia však nie je taká nebezpečná ako druhá a tá nasledujúca, pretože vajíčka kladú aj na múry a na ploty. Druhá generácia však kladie vajíčka výlučne len na zeleninu, na ktorej sa v pokročilom štádiu vývinu (fáza húsenice) pasú na spodnej strane listov. Môžu dokonca spôsobiť holožer, teda na komplet požrať vašu úrodu. Počas zimy prezimujú v kukliach na stromoch, plotoch, múroch kde si počkajú na ďalšiu "kapustovú sezónu".

Ako sa ho zbaviť?

Dôležité je si naštudovať, aký prirodzene sa vyskytujúci živočích je nepriateľom Mlynárikov. Ten totiž môže ochrániť vašu záhradu a vy nebudete musieť použiť žiadne pesticídy či chemicky toxické látky na to, aby ste sa Mlynárika zbavili. Jeho nepriateľom je napr. Lumčík žltohnedý ("Apanteles glomeratus / Cotesia glomerata"), ktorý spôsobuje zabezpečí úhyn húseníc a to tak, že nakladie vajíčka do húseníc Mlynárika. Pred tým však ako húsenica zahynie, Lumčík vylezie, zakuklí sa a čaká kedy vyrastie a znovu zlikviduje ďalších Mlynárikov.

Pomôžu aj rastliny

Príroda to zariadila aj tak, aby sa z nás nemuseli hneď stať vrahovia Mlynárika. Možno ich stačí len vystrašiť a odlákať. Ako? Jednoducho tak, že si medzi zeleninu vysadíme rastliny, ktorých aróma Mlynárikom vôbec nevonia.

Ako ochrániť zeleninu pred Mlynárikom?

Sú to bylinky ako je Šalvia, Mäta, Rozmarín alebo Materina dúška, z ktorej si navyše môžete pripraviť chutný a zdravý čaj alebo limonádu. Pomôcť by mali aj sadenice rajčín.

Chémia až na koniec

Poslednou, ale za to najúčinnejšou variantov ako sa zbaviť Mlynárika kapustového alebo repkového je chemický postrek. Odporúča sa ho však použiť len v prípade, ak na húsenice už nič nezaberá a ak ich je už pomerne dosť veľa (jedna húsenicu na jednej zelenine.

Zvolená chémia musí byť ale povolená na použitie do kapustovín a riadne registrovaná proti larvám motýľov. Vždy pri nej používajte zmáčadlo a postrek používajte ešte pred tým, ako sa larvy zahryznú do zeleniny. 

Aký postrek či chémiu zvoliť?

Z chemicky dostupných prostriedkov existuje napr. postrekový prípravok Decis Protech ovocie a zelenina, ktorý sa používa na široké spektrum škodcov, proti Mlynárikovi aj proti More kapustovej. Môžete ho použiť na zemiaky, rajčiny, ovocné dreviny a stromy, reďkovku, kapustovú zeleninu a pod. Riedi sa s vodou, doba účinku je približne 10 dní a stojí okolo 2,40 € v záhradkárskych potrebách.

Ďalším prípravkom je Karate Zeon 5 CS, ktorý chráni vaše plodiny pred cicavým a žravým škodcom. Hmyz usmrcuje, čakacia lehota je 14 dní. Ide o najpredávanejší preparát, ktorý sa riedi s vodou a stojí okolo 1,76 €.

Z biologických prípravkov sa ďalej používajú napr. Lepinox Plus alebo Biobit XL.

Čo odporúčate vy?

Na internete sme našli, že odporúčate hlavne chemické postreky a biolity, ktoré sme už uviedli vyššie. Zaujímavý bol jeden nápad s amoniakom. Približne jeden mesiac pred zberom postriekate kapustu roztokom z amoniaku a vody. Roztok pripravíte tak, že do 5 l vody primiešate 30 ml 10% amoniaku. Škodcovia budú vašu kapustu a zeleninu obchádzať a kapusta vydrží po zbere oveľa dlhšie.

Prírodné postreky proti Mlynárikovi

Prírodnú zbraň proti Mlynárikovi si môžete pripraviť z 25 ml tinktúry z Valeriány lekárskejz 3 l vody a z 1 lyžice tekutého mydla. Všetko zmiešajte a nastriekajte na kapustu. Ďalším babským receptom je postriekanie kapusty odvarom zo žihľavy.

Prírodné zbavenie sa škodcov je vždy finančne menej náročné a zdraviu šetrnejšie. Hoci je to časovo náročnejšie a vyžaduje to poriadnu dávku trpezlivosti, zelenina bude chutnejšia, zdravšia a bez toxických látok.

Ak však zvolíte spomínané vysadenie byliniek medzi zeleninu, záhrada vám bude robiť radosť nielen prosperitou, ale aj vôňou a estetikou. Nezabúdajte kapustu ošetrovať aj obtrhávaním spodných listov, prekyprovať pôdu a očisťovať ju od buriny.

Ak poznáte ďalšie účinné zbrane proti tomuto škodcovi, tak sa o ne určite poraďte s ostatnými v komentároch pod článkom.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 13.08.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.

Obnova trávnika na jar: Hnojenie, vertikulácia, výsev, choroby trávnikaObnova trávnika na jar: Hnojenie, vertikulácia, výsev, choroby trávnika

Ako sa o trávnik postarať, kedy ho začať hnojiť, polievať a po prvýkrát vytiahnuť kosačku z garáže? S dnešným počasím sa môžete konkrétneho dátumu držať len ťažko. Preto sa radšej naučte...