Ako odmraziť chladničku a mrazničku, keď automatické odmrazovanie nepomáha

Chladnička a mraznička sú dnes neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti. Všetci chceme udržať potraviny čerstvé čo najdlhšie. Posvieťte si na dobré mrazenie a optimálnu spotrebu energie.

Nahromadený ľad v mrazničke

S čistou chladničkou a mrazničkou bez námrazy to ustriehnete lepšie. Ako na to?

Ako často sa do odmrazovania pustiť?

Chladničku alebo mrazničku by ste mali rozmraziť aspoň 2-krát ročne. Môže sa stať, že ľad v mrazničke vzniká príliš rýchlo a rozmrazovanie treba zopakovať častejšie. Námraza zvyšuje spotrebu energie a znižuje výkon mrazničky, potraviny nezamrazí dostatočne rýchlo a stráca na svojej efektivite.

Frost free mraznička 

Moderné mrazničky majú funkciu antifrost, čo znamená, že si s nepotrebnou námrazou poradia aj samy a nedajú jej šancu sa len tak s v mrazničke usadiť. V tomto prípade mrazničku stačí rozmraziť a poriadne poumývať skutočne len dvakrát za rok. Občas v nej pretrite poličky, aby sa na nich nehromadila špina a voda z potravín. Viac vašej pozornosti nepotrebuje. Pípanie mrazničky vám (ne)nápadne naznačí, že vás mraznička potrebuje.

Kedy je na odmrazovanie chladničky správny čas?

V zime sa vám bude rozmrazovať najlepšie. Zamrznuté potraviny, ktoré z mrazničky vyberiete, dáte na balkón alebo do altánku a zima ich udrží v potrebnom chlade. Ak o ne nechcete prísť, poriadne ich prikryte. Mačky sú šikovné a mäsko im chutí.

Zmrznuté jedlo v mrazničke

Námrazu sa snažte odstrániť vždy, keď dosiahne 0,5 cm. Nie vždy sa to podarí, ale presiahnuť 1,5 cm jej zabráňte za každú cenu. Vyššia spotreba energie a slabší výkon sa vašej peňaženky určite dotknú a je možné, že sa vám šuplík nepodarí otvoriť vtedy, keď to budete najviac potrebovať.

Ako si odmrazovanie chladničky vylepšiť?

Vypnúť chladničku či mrazničku na celú noc a čakať, kedy sa z nej stratí všetok ľad a námraza neprichádza do úvahy? Toľko času na jednu mrazničku nemáte! Prezradíme vám pár vylepšení, s ktorými pôjde rozmrazovanie rýchlejšie:

  • dajte do mrazničky hrniec s horúcou vodou. Para uvoľní námrazu a čas čakania skráti na minimum;
  • s fénom to tiež pôjde rýchlo a ľahko. Horúci vzduch nedá námraze šancu a roztopí ju rýchlosťou blesku;
  • soľ a ľad sa nekamáratia. Cestári o tom vedia svoje. Námrazu v chladničke posoľte alebo potrite soľným roztokom. Ľad povolí rýchlejšie;
  • zoškrabte ho. Aj to je možnosť, ako sa námrazy zbaviť. Vyššie spomenuté zlepšováky sú menej pracné a nehrozí poškodenie mrazničky poškriabaním. Ak sa vám táto cesta páči najviac, použite plastovú alebo drevenú škrabku a pracujte opatrne;
  • dvere chladničky i mraziacej časti nechajte počas rozmrazovania otvorené, aby sa do nich dostal teplý vzduch.

Predtým, ako tieto zlepšováky vyskúšate, vytiahnite šnúru chladničky z elektrickej siete a pripravte si nádobu a handru, do ktorej uvoľnený ľad a roztopenú vodu pochytáte, aby sa nedostala všade.

Odmrazenie je len začiatok

Námraza odstránená, vytrite z mrazničky všetku vodu a poriadne ju umyte. Nakoniec všetky priehradky a vnútro mrazničky pretrite octovou vodou, aby ste ju zbavili nepríjemného zápachu.

Dostatočnú pozornosť venujte aj gumovým tesneniam na dvierkach. Musia dobre priliehať, aby nepúšťali vzduch, ktorý má námrazu na svedomí. Pred mesiacom ste mrazničku odmrazili a umyli a námraza je tu zas? Tesnenie je slabé a mali by ste ho vymeniť. Pravidelne ho kontrolujte. Ušetrí vám veľa času a peňazí.

Šuplíky a ostatné prídavné zariadenia mrazničky ste umyli? Nieže ich do vyčistenej mrazničky vložíte špinavé! Rozmrazovanie by bolo skoro zbytočné. Keď sú šuplíky a mraznička čisté, vysušené a voňavé, vráťte do nich potraviny a mrazničku zapnite na plný výkon.

Rozmrazovanie chladničky

Správna teplota chladničky sa pohybuje od 4 stupňov nižšie. Nie v každej poličke je rovnaká. V mrazničke je teplota oveľa nižšia, má cca -18 °C. Keď teplota dostatočne klesne, nastavte mrazničku tak, aby ju udržiavala stále rovnakú. Len tak udržíte potraviny, ktoré do nej vložíte čerstvé dostatočne dlho.

Kedy mraznička pracuje naozaj dobre?

  • keď je naplnená aspoň na 70 %;
  • keď potraviny z mrazničky spotrebujete maximálne do 1 roka, ideálne v priebehu 2 – 3 mesiacov. Pri každom rozmrazovaní si potraviny v mrazničke pretrieďte, aby ste zistili, čo musí vonku ako prvé. Píšte si, čo ste kedy do mrazničky vložili. Budete mať v potravinách väčší prehľad a nestane sa, že niečo vyhodíte len preto, že máte pocit, že to je v mrazničke už 100 rokov;
  • 15 % ľudí opakovane zamrazuje už rozmrazené potraviny a tak znižuje ich kvalitu;
  • na zadnú stranu mrazničky ste ani len nepozreli? Vráťte sa a aspoň prach z nej vysajte. Odvod tepla bude lepší a spotreba energie nižšia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 06.03.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...