Ako odnaučiť psa štekať v noci, keď je sám doma, na ľudí a iných psov. Sú obojky proti štekaniu účinné?

Neustále štekajúci pes je problémom, ktorý dokáže poriadne nahnevať susedov a potrápiť majiteľa psa. Od momentu, keď začne šteňa štekať, sa snažíme utíšiť ho rôznymi spôsobmi, odviesť jeho pozornosť hrou, dať mu maškrtu alebo ho vziať na prechádzku. Paradoxne, práve to je správanie, ktoré šteňa vyhodnotí ako odmenu za to, že zaštekalo.

Ako odnaučiť psa štekať

Ako teda skutočne odnaučiť psa nadmerne štekať? Dá sa spoľahnúť na obojky proti štekaniu alebo poznáme účinnejšie metódy?

Vedeli ste, že...?

Intenzita štekania môže závisieť aj od plemena psa. Niektoré plemená štekajú minimálne alebo vôbec, iné sú skrátka od prírody hlučnejšie. Pri šľachtení určitých plemien bolo štekanie žiaduce, napr. pri ovčiakoch a strážnych psoch, ktoré mali ochraňovať ľudské obydlia a štekotom upozorniť na nebezpečenstvo. Pri šľachtení napr. spoločenských plemien, ktoré boli menšieho vzrastu a robili ľuďom spoločnosť, bolo štekanie potláčané.

Medzi tichšie plemená patrí francúzsky buldoček, chrt, bullmastiff, cavalier, bulldog či basendži, ktorý je známky ako pes, ktorý nešteká. Naopak, medzi plemená, ktoré štekajú častejšie, sa radí bígl, špic, bradáč, sibírsky husky, čivava, nemecký ovčiak aj yorkšírsky teriér. Plemeno psa rozhodne nie je jediným, ani hlavným ukazovateľom frekvencie štekania psa. Štekot je nástroj komunikácie psa podobne, ako je u ľudí reč. Prostredníctvom štekotu sa pes snaží niečo komunikovať, ako „pozor, nebezpečenstvo“ alebo „nudím sa“.

Prečo štekajú niektoré psy viac než ostatné?

Každý jeden pes je jedinečný a prejavuje sa to aj v správaní. Kým susedov pes pri zazvonení poštára naďalej pokojne leží, váš pes možno začne neprestajne brechať. Prečo reagujú dva psy na rovnaký podnet úplne rozdielne? Faktorov je niekoľko a nemusí ísť len o genetiku a plemeno psa.

 • Prostredie – Výrazným faktorom je environmentálny faktor, teda to, kde pes vyrastal. Typickým príkladom sú psy, ktoré pochádzajú z tichej oblasti, z vidieka, z farmy, kde žili na dvore a podnetov mali menej, no neskôr si museli zvykať na život v rušnom meste. Ak pes nebol zvyknutý na množstvo okoloidúcich ľudí a psov, sirény, dopravné prostriedky, častejšie zvoniaci zvonček a rôzne iné podnety, bude ich vnímať ako nebezpečenstvo, ktoré je treba zakaždým preveriť.
 • Zanedbaná výchova – Výchove psa je potrebné sa intenzívne venovať v prvom až prvých dvoch rokoch života, kedy musí zvládnuť základný výcvik poslušnosti. Pri výchove psa mu stanovíte hranice, aké správanie je akceptovateľné a aké nie je. Časté štekanie je neraz problémom hlavne šteniat a mladých a energických psov, u ktorých treba tento problém pri výcviku určiť. Všetko sa dá zvládnuť pravidelným výcvikom, z ktorého budete benefitovať vy aj váš pes.
 • Úzkosť z odlúčenia – Veľmi častým problémom dnešných psov žijúcich v dome je úzkosť, ktorú zažívajú po odchode majiteľa do práce. Medzi prejavy úzkosti patrí nielen nadmerné štekanie, ale často aj deštrukčné správanie. Nadmerné štekanie určite obťažuje aj susedov, hlavne ak je pes sám doma 8 a viac hodín. Aj s úzkosťou psa sa dá pracovať, no je potrebné venovať dostatok hodín výcviku a zabezpečiť, aby sa pes sám doma nenudil.
 • Energia navyše – Najčastejšou príčinou nadmerného štekania psa býva energia navyše. Platí to hlavne u šteniat, mladých psov a energických plemien. Ak si niekto kúpi borderskú kóliu do bytu a očakáva, že 20-minútová prechádzka zaručí psovi dostatok pohybu, je na omyle. Pes potrebuje dostatok podnetov, výbeh, čas strávený hraním aj výcvikom. Ak sa chystáte na dlhší čas opustiť dom, to najlepšie, čo môžete urobiť, je vziať psa na dlhú prechádzku a zabaviť ho hraním.
 • Vymáhanie pozornosti – Psy často štekajú aj preto, aby získali vašu pozornosť. Štekotom si vymáhajú jedlo, maškrty, hru, hladkanie či prechádzku. Tento problém treba identifikovať čím skôr, aby sa nestalo, že pes ovláda vás. Aj za vymáhaním pozornosti môže byť nedostatočná aktivita psa, zanedbaný tréning a nesprávne odmeňovanie. Jednoduchými cvičeniami sa však dá správanie upraviť tak, aby pes postupne pochopil, že neodmeňujete jeho brechot, ale žiadané správanie – napr. to, že počká, kým sa mu budete venovať.
 • Zlá skúsenosť z minulosti – Máte psíka z útulku, nájdeného na ulici alebo odniekiaľ, kde si mohol zažiť aj zlé veci? Všetko to, čo si v živote psík prežil, sa môže prejaviť na jeho správaní. Nadmerné brechanie môže byť prejavom jeho trápenia. Typickým príkladom je neutíchajúce štekanie pri vašom odchode v prípade, ak v predchádzajúcom domove býval psík často a na dlhú dobu zatváraný do klietky. Aj takéto správanie sa dá u psíka upraviť – chce to však trpezlivého majiteľa a poctivý tréning.

Štekanie psa – dôvody

Ako odnaučiť psa štekať

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa majitelia vzdajú svojho psa, je jeho nadmerné štekanie. Často majú pocit, že už vyskúšali všetko, a keďže sú už z neustáleho štekania unavení aj oni, aj susedia, nevidia inú možnosť, než psíka priniesť do útulku alebo ho predať. Aj vy máte doma havkáča, ktorý akoby musel brechať vždy a na všetko? Nezúfajte, od nadmerného štekania sa dá psa odnaučiť, a to aj ak ide o staršieho a nevycvičeného psa. Chce to však poriadnu dávku trpezlivosti, dostatok času strávený tréningom a hlavne správnu metódu. Nečakajte, že pes prestane štekať po 2 – 3 hodinách cvičenia. Takisto nehľadajte rýchle riešenia, vďaka ktorým sa vraj pes sám odnaučí štekať.

Protištekacie obojky

Protištekacie obojky sú skvelým príkladom toho, ako k problému s brechotom nepristupovať. Ide o zariadenie, ktoré sa psovi upevní na krk a zakaždým, keď pes zabreše, vyšle stimul, ktorý je psovi nepríjemný. Jestvujú rôzne druhy protištekacích obojkov:

 • Zvukové, ultrazvukové – Po zaštekaní obojok zareaguje zvukovým signálom, ktorý je pre citlivý psí sluch nepríjemný. V prípade ultrazvukových obojkov ide o zvuk, ktorý ľudské ucho nepočuje, no pes ho zachytí. Ultrazvuk je pre psa nepríjemný, no tieto obojky majú najmenšiu účinnosť.
 • Vibračné – Fungujú na rovnakom princípe, avšak po zabrechaní vyšlú vibračný signál. Tieto obojky sú vo väčšine prípadov neúčinné. Vibrácia prekvapí skôr menšieho a citlivejšieho psa. Pre mohutného psa ako bernardín alebo malamut je vibrácia len akousi masážou.
 • Sprejové – Po zaštekaní sa zo zásobníka na obojku uvoľní obsah a psovi sa tak posprejuje ňufák. V zásobníku môže byť buď len voda, ale väčšina obojkov má vlastnú náplň – „citronellu“, teda tekutinu z citrónovej trávy.
 • Elektrické – Najrozporuplnejšie sú obojky, ktoré psovi po zaštekaní vyšlú elektrický impulz. Zakaždým, keď sa pes ozve, mu bude vyslaný mierny elektrický šok. Takáto metóda nie je ani humánna, ani účinná.
 • Pachové – Medzi najhumánnejšie obojky sa radia tie s pachovou stopou. Obojok je nasiaknutý feromónmi, ktoré šteňa zo svojej mamy cíti pri dojčení. Známa vôňa má mať upokojujúci efekt, znižovať úzkosť, a tým aj intenzitu štekania.

Koľko ľudí, toľko názorov – a rovnako je to aj v prípade protištekajúcich obojkoch, búdok a jednotiek, ktoré fungujú na podobnom princípe. Je nepopierateľné, že v niektorých prípadoch môže byť takýto obojok účinný. Najčastejšie však ide len o skvelý marketingový ťah. Nadmerné štekanie psa totiž nie je problém, ktorý za vás vyrieši obojok s citronellou. Je to komlexný problém, ktorému sa treba aj náležite venovať. Obojok rieši len symptóm, nie samotný problém. Vždy je totiž dôležité prísť na príčinu štekania. Ak pes breše, pretože trpí úzkosťou z odlúčenia, keď je 8 hodín sám doma, nepríjemným obojkom úzkosť len zhoršíte, čo môže, ale nemusí viesť k apatii alebo agresivite. Ak sa pre obojok rozhodnete, na výber máte z množstva modelov:


Čo proti štekaniu psa?

Ak sa vyhnete obojkom a ultrazvukovým jednotkám, ktoré majú snahu trestom psa vychovávať, nezostáva už nič iné, ako poctivý tréning. Pri cvičení psa je dôležité sa vždy zamyslieť nad príčinou toho, prečo koná, ako koná. Inak sa totiž pristupuje k psovi, ktorý šteká, keď je sám doma a znudený, a inak zase k tomu, ktorý štekotom neustále ohlasuje okoloidúceho psa, poštára a všetko, čo sa okolo neho mihne. V každom prípade sa vyhnite chybám a pri tréningu:

 • Buďte trpezliví, pochváľte psa za malé kroky vpred a nebuďte frustrovaní, ak sa zmena neudeje hneď.
 • Na psa nikdy nekričte, keďže z jeho pohľadu to znie tak, že ste sa k jeho brechotu pridali. Kričaním brechot len podporujete.
 • Brechot sa nesnažte utíšiť pochvalnými slovami a hladkaním, keďže to zase vyvoláva pocit, že štekanie odmeňujete.
 • Buďte konzistentní, cvičte každý deň po dobu niekoľkých týždňov rovnakou metódou, inak bude psík zmätený a pokrok sa nedostaví.
 • Ak dané cvičenie nefunguje, vráťte sa o krok späť v tréningu a zamerajte sa na to, čo psík zvláda. Jeho schopnosti rozvíjajte postupne – neočakávajte okamžitý pokrok vo všetkom.
 • Ak máte pocit, že si sami nedokážete poradiť, neváhajte a vyhľadajte pomoc cvičiteľa. Čím skôr problém adresujete, tým väčšiu šancu máte na jednoduché riešenie situácie.

Ako odnaučiť psa štekať v byte na všetko

V prvom prípade sa zameriame na psy, ktoré štekajú doma v byte aj vtedy, ak ste v ich blízkosti. Často ide o mladé psy a energické psy, ktoré si štekaním vyžadujú pozornosť. Ľahko sa nudia a chcú sa hrať. Možno ste už skúšali odviesť ich pozornosť na hračku alebo žuvaciu maškrtu dúfajúc, že ho aspoň nachvíľu zabavíte. Takýto trik funguje, no naozaj len na chvíľu. Prvá vec, ktorú môžete urobiť, je uistiť sa, že pes dostáva dostatok pohybu a že mu venujete dostatok času hraním sa a tréningom. Ak je pes príjemne unavený, určite si bude pýtať pozornosť menej intenzívne.

Trpasličí špic štekajúci na gauči

Väčšina majiteľov si myslí, že svojmu psovi zabezpečuje dostatok pohybu a aktivít, no nie vždy to tak je. V takomto prípade vyvstáva otázka, koľko pohybu vlastne pes potrebuje. Množstvo pohybu závisí od povahy aj energickosti psa. Psa by ste mali venčiť 3 – 4x denne minimálne po dobu 15 minút. 15-munútová prechádzka predstavuje úplne minimum, ktoré pokryje potreby malých šteniat, starších psov a psov s nízkymi nárokmi na pohyb. Psy so stredným nárokom na pohyb by mali mať minimálne 1 hodinu prechádzok a hier a u vysokoenergetických psov sú to minimálne 2 hodiny. Ak sú uspokojené nároky psa na výdaj energie, pes bude mať tendenciu štekať menej.

Na štekanie na vynútenie pozornosti môžete skúsiť jednoduché cvičenie, ktoré spočíva v odmeňovaní žiaduceho správania, teda keď pes počká, kým sa mu budete venovať. Keď pes začne brechať, ignorujte to a odmeňte ho maškrtou až vtedy, keď stíchne, aj keby to malo byť len na chvíľu. Spočiatku to môže byť ťažšie, no postupom času začne pes rozumieť tomu, že štekaním nedosiahne nič, ale keď sa utíši, čaká naňho maškrta. S tréningom predlžujte nároky na to, ako dlho nemá štekať – kým na začiatku vydrží 2 sekundy, neskôr ho odmeňte až po 5 s, 10 s či 15 s. Ak je táto doba pre psa pridlhá, vráťte sa o krok späť ku kratšiemu časovému úseku. Táto metóda si vyžaduje denný tréning po dobu niekoľkých týždňov, no v konečnom dôsledku je veľmi efektívna.

Ako odnaučiť psa štekať na iných psov a ľudí

Štekanie na iných psov a ľudí je u psov bežné – upozorňujú vás tak na blížiace sa potenciálne nebezpečenstvo. Táto črta je u strážnych psov žiadaná, no ak chodíte na prechádzky medzi ľudí alebo bývate pri rušnej ulici, prehnaný štekot môže byť ťažko zvládnuteľný. Výcvik psa v tomto prípade spočíva v tom, zbaviť ho pocitu, že iné stimuly predstavujú nebezpečenstvo. Tréning môžete spočiatku praktizovať sami, no neskôr si naň pozvite kamaráta so psom. V prvom kroku si natrénujte to, aby pri prechádzke na vôdzke pes nasledoval to, čo robíte. Ak v tempe zrýchlite, pes by mal zrýchliť tiež. Ak spomalíte, aj on by mal spomaliť. Nacvičte si aj to, že sa v strede prechádzky náhle otočíte a vyberiete sa opačným smerom.

Pes sa pri zvládaní prvého kroku učí rešpektovať vás ako vodcu svorky, ktorý udáva smer, preto jeho inštinkty je vhodné nasledovať. V ďalšom kroku poproste kamaráta so psom, aby sa k vám pridal. Najprv nechajte, nech sa so svojím psom prechádza na druhej strane ulice tak, aby ho váš pes videl, no v diaľke necítil takú hrozbu. Pri prechádzke sa k psovi mierne približujte, no v dostatočnej vzdialenosti sa otočte a vráťte. Psovi tak ukážete, že o nebezpečenstve viete a situáciu ste vyhodnotili tak, že sa stiahnete. Túto situáciu opakujte s tým, že sa k cudziemu psovi budete približovať stále viac, až napokon okolo neho prejdete. Pes pocíti, že ste situáciu prečítali ako bezpečnú a ako vodcu svorky bude vaše rozhodnutie nasledovať. Toto cvičenie niekoľko dní opakujte, až kým psovi dovolíte druhého psa oňuchať a zistiť, že vlastne o žiadne nebezpečenstvo nejde – práve naopak.

Ako odnaučiť psa štekať, keď niekto zvoní alebo klope na dvere

Pri zvonení alebo klopaní na dvere psy štekajú jednak preto, že zvuk zvončeka im môže byť nepríjemný (ak má príliš vysoký tón, porozmýšľajte nad jeho zmenou), ale hlavne preto, že ako v predchádzajúcom príklade, osobu za dverami považujú za nebezpečenstvo, na ktoré vás musia upozorniť. Aj to sa dá zvládnuť tréningom, na ktorom ich naučíte, že za dverami nebezpečenstvo nie je. Pri tréningu poproste kamaráta alebo ďalšiu osobu o asistenciu pri klopaní na dvere. Nechajte, nech kamarát zaklope na dvere. Keď váš psík začne brechať, maškrtou v ruke odveďte jeho pozornosť na vás. V momente, keď prestane brechať, odmeňte ho.

Pes štekajúci v byte

Situáciu zopakujte niekoľkokrát s tým, že postupne dosahujte, aby psík vydržal ticho dlhšie, aby s brechotom ani nezačal, alebo aby ste ho s maškrtou odviedli ďalej od dverí. Ak psík tieto úlohy nezvláda, požiadajre kamaráta, aby zaklopal pri polootvorených dverách, psík bude mať prehľad o tom, čo sa deje. Pri opakovaní dvere vždy o čosi viac privrite, až kým ich úplne zatvoríte. Keď zvládne hneď pri prvom zaklopaní nezaštekať, skúste naliehavé klopanie, dlhšie klopanie, hlasné klopanie a pod. Ak má psík problém so zvonením, situáciu cvičte rovnakým spôsobom. Pri tréningu si psík zvykne, že na klopanie alebo zvonenie nie je potrebné reagovať štekaním – naopak, ak naň nebude reagovať, dostane odmenu. Tréning potrvá niekoľko týždňov, kým bude pre psíka správanie automatické.

Ako odnaučiť psa štekať, keď je sám doma

Psy štekajúce samy doma často trpia úzkosťou z odlúčenia. Nejde len o problém samotného štekania, ale psík odlúčením naozaj trpí a je potrebné mu pomôcť. Pri odchode z domu si vždy vyhraďte čas na dlhšiu prechádzku a dostatok hier na to, aby bol psík unavený a aspoň časť vášho odlúčenia prespal. Ďalšou stratégiou je nechať psíkovi dostatok aktivít, ktorým sa vo vašej neprítomnosti môže venovať. Hovoríme o žuvacích kostiach a interaktívnych hračkách, ktoré ho na nejaký čas zabavia. Okrem týchto trikov je tiež dôležitý tréning, ktorým si zvykne, že čas strávený sám nemusí byť až taký hrozný.

Začnite v malom a psíka nechajte v izbe samého na niekoľko sekúnd. Vráťte sa a za čakanie ho odmeňte. Dĺžku odlúčenia postupne predlžujte. Psíkovi pri tréningu v izbe striedavo nechajte hračku, vaše staršie tričko, no niekedy ho nechajte len tak, samého. Psík si bude postupne na neprítomnosť zvykať, pričom vy budete intervaly predlžovať. Ak zvládne cvičenie s izbou, skúste za sebou zavrieť vchodové dvere a po niekoľkých sekundách sa vráťte. Intervaly predlžujte – môžete sa autom previezť v okolí alebo si odskočiť do obchodu a sledujte, ako psík odlúčenie zvláda. Ak je preňho odlúčenie pridlhé, vráťte sa v tréningu o krok späť. Pamätajte, že psík by nemal zostávať 8 hodín doma sám, preto sa pokúste s ním aspoň cez obed ísť na prechádzku alebo zabezpečte niekoho, kto s ním počas dňa bude, na chvíľu sa s ním pohrá, vyvenčí ho a zníži tak jeho úzkosť z odlúčenia.

Ako odnaučiť psa štekať v noci

Problém štekania v noci býva spojený so šteniatkami a mladými psami, ktoré ešte nezvládajú spať celú noc sami, prípadne ich majiteľ zvykol brávať do postele a neskôr s tým prestal. Podobne je to aj, ak na štekanie a vytie reagoval hrou, tíšením alebo vypustením ich z búdy, čím psík zistil, že štekotom dosiahne pozornosť. Keďže štekanie v noci ruší nielen vás, ale aj susedov, takejto snahe o pozornosť sa ťažko odoláva. No ak pes zistí, že štekaním dosiahne svoje, so štekaním v noci neprestane.

V takom prípade je najlepšie štekanie a vytie psa ignorovať (pokiaľ nejde o mimoriadne prípady – vytie by mohlo naznačovať zranenie, úzkosť a pod.). V tomto správaní buďte konzistentní vy aj členovia vašej rodiny. Keď pes zistí, že štekaním nič nedosiahne, ani preňho nebude nočné štekanie žiadece. Ak pes šteká preto, že má ešte stále energie na rozdávanie a skrátka nezaspí, vezmite ho pred spaním na dlhšiu prechádzku, nechajte ho vybehať sa, aportovať, zahrať sa a pes bude počas noci pokojnejší.

Štekanie psa a práva susedov

V rámci témy nadmerného štekotu psa stojí za to zistiť aj to, aké práva majú susedia, ktorých nadmerný štekot obťažuje. Každý majiteľ psa je za svojho štvornohého miláčika zodpovedný, a to platí aj v prípade nadmerného štekania. Táto povinnosť je uvedená aj v Občianskom zákonníku, ako povinnosť vlastníka psa zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného. „Miera primeraná pomerom“ je pritom individuálna – každý, aj vychovaný pes, bude raz za čas štekať, je to preňho prirodzené. Dôležité je, aby neprekračovali primeranú mieru. Inak sa ako majiteľ psa dopúšťate priestupku.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

03/02/2022 20:43
Jaro

Dobry den.Mam psa v koterci pri dome.Pes NO dva roky.Cez noc konečne už pekne spinka a je ticho.Ale cez den ked je zatvoreny v koterci vyštekava.Breše na susedov čo mi je dosť neprijemne.Pridw mi akoby chcel byt stale pusteny alebo aby som celí deň bol s nim.Len čo bijdem za dom a on ma pocuje hned vyštekava.Mate prosim vas niejaky recept.Ďakujem

16/05/2022 10:10
Libor

Jaro, pes naozaj chce byť pustený. Byť zatvorený v malom väzení je utrpenie, navyše on ani nechápe, prečo je zamykaný. Pes je mentálne na úrovni malého dieťaťa, je to ako by sme zamkli jednoročného do klietky a nechávali ho tam samého.

Držať zviera len v klietke nie je v poriadku, ľudia by si nemali zaobstarávať vôbec psov, ak im potom neposkytnú starostlivosť akú potrebujú. Máte pozemok, kde by sa cítil dobre a on je v klietke. Uzavretie, platí pre zvieratá aj ľudí, zvyšuje agresivitu. Psychicky mu to škodí, čo sa prejaví aj štekaním, aj agresivitou. Primitívni ľudia takto zvykli učiť psov na stráženie, že ich mali celé dni v klietke a v noci ich púšťali, čím bol pes viac agresívny na každého, kto sa k domu priblížil a tým ho strážil, takže to považovali za metódu ako vychovať strážneho psa, ale je to týranie.

Pes je šťastný, keď má spoločnosť. Môj druhý pes zvykol hodiny sedieť pri dverách a čakať na mňa, keď som odišiel z bytu, čo mi vravela mama. Prvý pes mal zase na ležanie starú deku, ktorú si nosil po byte, lebo chcel byť pri nás, takže ak sme išli do inej izby, vzal si deku a priniesol ju k nám. Chcel byť pri nás a ležať na deke, tak si ju nosil so sebou.
Potrebujú voľnosť, ak je v byte tak 3 krát denne prechádzky vonku denne pár hodín, ráno pred prácou krátko, 10 - 20 minút, hlavne aby si urobil potrebu, poobede po príchode hneď vziať von, lebo mu zase treba na záchod, na kratšie, alebo aj na dlhšie, ale potom tretí krát večer aspoň na hodinu, ale kľudne aj viac, na 2 hodiny. A cez víkend tiež. Je to záväzok vziať si k sebe živého tvora.
A kto má pozemok, môže ho nechať pusteného.
Psovi veľa netreba, on je šťastný, ak môže byť pri vás, niekde niečo robíte na záhrade, alebo v dielni a on si ľahne kúsok ďalej tak, aby vás videl a je spokojný, že ste spolu.
Šteká, keď vás zbadá, lebo chce byť s vami, šteká aby ste ho pustili, aby ste sa mu venovali, že tam nechce sedieť stále zatvorený. Kľudne ho pustite aj do domu, psa naučíte pýtať sa na potrebu von a akurát budete mať v dome chlpy, čo sa povysáva. My čo bývame v bytoch im napríklad zvykneme umyť labky po príchode z vonku, trochu vody do lavóra, handričku a pes dostane príkaz aby sedel pri dverách a čakal, kým sa vyzujem, prinesiem lavór s vodou a trochu mu labky umyjem.
Psovi sa netreba venovať stále, ľudia chodia do práce, nechávajú ich samých doma 9 hodín, no potom prídu domov a pes je s nimi. Hlavne nemá byť nonstop niekde sám zatvorený.
Pes je radosť a venovať sa mu nie je zabitý čas, je to obohatenie aj pre majiteľa, človek pri vychádzkach spozná mnoho ľudí, nájde nových priateľov a hýbe sa.

18/06/2022 14:17
Nika

Dobry den chcem sa spytat co mam ked mam border koliu a odmalicka mu susedia okolo robia zle. Drazdili ho roznymi strojmi motorkami, traktormi tym ze nam turovali pod oknami on si na to tak zvykol ze po vsetkom teraz lieta a steka. Snazim sa to odfiltrovat ale je to tazke. Mam dojem ze ho hecuju aby nieco urobil lebo sa ho chcu zbavit nakolko im vadi ze ich vzdy odhali ked spehuju. Na plote mame plachty ale pol metra som mu nechala volne aby videl a nemal vsetko uzavrete. Aj tak si nasli susedia dovody kosia nam krovinorezom pred domov kamene len aby niekomu z nas ublizili. Chcem vediet ako to riesit a co mam robit, bola by som rada keby bol pri nas vzdy ked nieco bude aby sa mu nic nestalo. Ked ho vezmem do zahrady tam je dalsi sused a ani tieniace siete si nemozeme dat lebo nam naschval znicil s dalsim oplotenie. POlicia na nas kasle lebo oni su policajna rodina takze nechavaju nech nam robia zle a okresny urad im len pomaha. Neviem ako to riesit bojim sa co mam robit lebo aj ked sa snazim byt v zahrade ked kosia potom zas ide niekto kosit tam takze vobec nemam kam psika zobrat jedine ho zavriet na cely den do domu a nemienim. Vie mi niekto poradit co robit? Na vychadzku ako som vravela sa bojim ist sama ze by som ho zobrala inde nakolko nas s matkou uz napadol pes a najhorsie je ze je 30 stupnov takze do toho ho tahat na vychadzku nebudem a ked kosia cely den sa mozem rovno odstahovat, co je zjavne ich iniciativou.
rada by som radu ako sa ho snazit motivovat aby si vsimal mna. Skusam pamlsky ale na tie nereaguje je to tazke, hracky tiez nie. Podarilo sa mi ho naucit aspon na to nech si vezme hracku napr loptu aby nestekal ale rada by som ho naucila aj to aby si ich nevsimal vobec a kaslal na nich uplne. Vie mi niekto poradit prosim?

19/10/2022 13:00
petruska

nainstalujte si na dom kamery, aby ste vedeli co sa deje a mali dokaz keby niekto zlomyselne drazdil vasho psika (mozete aj z prace skontrolovat cez mobil co sa doma prave deje).

01/08/2022 17:43
Milan F

Moj pes šteká iba na ludí nedobrých.Taký aj mne vadia a preto psíka odvediem alebo zaujmem na niečo inšie.

03/09/2023 14:17
Vladimíra

Dobrý deň. Mám 14rocneho maltezaka a začal štekať, knučat keď odídeme z domu. Občas sa nám aj vykaka v izbe. Doteraz to vôbec nerobil. Ďakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 17.09.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.