Ako odstrániť mach z dlažby?

Mnohokrát sa stáva, že sa na dvore či niekde v okolí rodinných domov nachádza mach. Mach je rastlina, ktorá narúša estetickú stránku chodníkov. Niektorí bojujú proti tejto rastline aj niekoľko rokov, no márne. Viete, ako sa machu zbaviť? 

Mach na dlažbe a jeho odstránenie

Patríte medzi ľudí, ktorí sa snažia mať okolie domu a dvor čistý, bez zbytočných rastliniek? Ak áno, určite ste aspoň raz už bojovali proti zelenej rastline menom mach. Zbavte sa jej raz a navždy tým správnym spôsobom, aby ste už mach v zámkovej dlažbe nikdy nemali. 

Ako sa ho zbaviť? 

Pri čistení zámkovej dlažby by ste mali vedieť, ako správne odstrániť mach. V obchodoch nájdete viacero produktov, ktoré sa zameriavajú na čistenie zámkovej dlažby. Sú to postreky na mach, kefy na zámkovú dlažbu, požierače machov - machožrúti, či odstraňovače zelených povlakov a machu. Viete však s nimi správne narábať? 

 

Ako sme už skôr spomínali, dá sa ísť na to chemickou cestou, pomocou rôznych prípravkov. Je to najúčinnejší a najrýchlejší spôsob, ktorým odstránite mach z dlažby.

Prvý prípravok je HG odstraňovač zelených povlakov a machu, ktorý dokáže naozajstné zázraky. Za málo peňazí máte veľa muziky. Po použití tohto prípravku mach zmizne už za 36 hodín. Nie je škodlivý ani pre iné rastliny, takže ak máte v okolí iné druhy rastlín, ničoho sa nemusíte báť. Nezabúdajte však, že tento prípravok musíte používať len za sucha, takže ak je náhodou po daždi, chvíľu si počkajte. Prípravok sa riedi 1:20 vodou. 

HG odstraňovač zelených povlakov a machu

Roztok sa nanesie pomocou krhly, tvrdšou kefou alebo rozprašovačom. V obchodoch tento prípravok nájdete za približne 5-6 .  

Druhým prípravkom, ktorý by ste mohli použiť je Machožrút, ktorý vám naozaj veľkou rýchlosťou "požerie" všetok mach. Vhodný je nielen na zámkovú dlažbu. Môžete ho používať aj na strechy, skleníky, verandy či dokonca aj na náhrobné dosky. Okrem toho, že sa machu zbavíte, máte aj prevenciu pred jeho ďalším vytvorením, pretože tomu zabraňuje. Prípravok sa najlepšie aplikuje pomocou záhradného postrekovača. Na mach nastriekajte dostatočné množstvo prípravku, aby ním nasiakol. Prípravok používajte pri suchom počasí a neoplachujte. Nechajte ho pôsobiť niekoľko hodín.

Machožrút - prípravok na odstránenie machu

Výhodou je najmä to, že machožrút je síce silný prípravok, no neničí podklad, na ktorom mach vznikol. Tento prípravok bežne nájdete v obchodoch, za 1 liter zaplatíte približne 12 .  

Strojové odstránenie machu

Pri chemickom odstraňovaní machu zo zámkovej dlažby je potrebné mať dostatok trpezlivosti a času. Mach však môžete skvelo odstrániť aj strojom. Značka Kärcher má v ponuke vysokotlakové čističe, ktorými môžete perfektne ovládnuť mach vo vašej zámkovej dlažbe. Vďaka tomu, že prístroj má silný tlak, dokáže si s machom veľmi jednoducho poradiť.

Mach nie je len na vrchnej časti. Nachádza sa aj v póroch, a preto je dôležité, aby ste použili rotačnú trysku. Tá vytvára rotačný prúd, ktorý perfektne vyčistí každú jednu prasklinu či medzeru. Vysokotlakový prúd veďte kolmo od povrchu približne 20 až 30 cm od jedného kraja machom porasteného chodníka k druhému. Najlepší výkon má na mach vysokotlakový čistič Kärcher  K 2 Premium, ktorý kúpite za cca 135 €.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 30.08.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Naďa Černá

Som bloggerka a copywriterka, ktorá miluje písanie článkov, fotografovanie a práca na sociálnych sieťach. Okrem toho, že ešte stále študujem a...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť

Vzor rezervačnej zmluvy nájdete na mnohých internetových stránkach, poďme si však objasniť, na čo taká zmluva slúži a aké práva a povinnosti z nej predávajúcim, kupujúcim či realitným...

Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom

Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt? Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt?

Kúpili ste dom či byt v pôvodnom stave a najradšej by ste sa do rekonštrukcie pustili hneď? Vydržte! Statický posudok nám napovie aké úpravy si pri prestavbe môžete dovoliť.


Komentáre

07/09/2017 12:39
Danka

Dobrý deň, ďakujem za článok. Aplikovala som na dlažbu a musím povedať, že zatiaľ to je v poriadku. Výsledky sa dostavili.

Pridať komentár