Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva

Máte doma starú skriňu, ktorá sa vám nepáči, ale je vám ľúto ju vyhodiť, lebo je zdravá a pevná? Potrebujete natrieť plot, lebo pôvodná farba už nie je taká, ako by ste chceli?

Odstránenie starého náteru z dreva

Nezúfajte. Aj starú, na pohľad nepríťažlivú vec môžete obliecť do nového šatu, len treba vedieť ako na to. Zbavte sa starého náteru a dajte priestor novému.

Čistý povrch pre lepšiu úpravu

Skôr, ako začnete na kov alebo drevo nanášať novú vrstvu, zbavte ich tej starej a povrch dôkladne vyčistite.  Staré nátery, hrdza, mastnota, mechanické nečistoty. To všetko musí ísť preč.

3 tipy, ako z kovu a dreva dostať starý náter

Brúsenie

  • Kov

Na dosiahnutie antikorózneho účinku je najlepšie opieskovanie. Je to spôsob, ktorý používajú veľké firmy. Stroje na opieskovanie sú pre víkendových kutilov finančne dosť náročné. V domácich podmienkach ho môžete nahradiť brúsením. Pomôže brusný papier alebo rotačné, excentricképásové brúsky.

Brúsenie starého náteru z kovovej stoličky

  • Drevo

Ak má pôvodný náter dobrú priľnavosť, zbrúste poškodené miesta, aby nebolo vidieť ostrý prechod. Pri zlej priľnavosti použite brusný papier hrubšieho zrna (č. 36–180) a na dôkladné vyhladenie stavte na jemný brusný papier. Na odstránenie náterov z rohov použite škrabku. Elektrické brúsky sú skvelým pomocníkom pri veľkých plochách. Vďaka množstvu nadstavcov, ktoré môžete pri práci s brúskou použiť sa dostanete do každého rohu a na menej prístupné miesta. Elektrická brúska vám prácu poriadne uľahčí a urýchli.

Opaľovanie

  • Kov

Na opaľovanie starých povrchov sa používa plameň benzínovej lampy, plynového alebo teplovzdušného horáka. Opaľovaný povrch sa zošuverí a škrabkou ho z povrchu pekne odstránite. Pri opaľovaní plechov na odkvapochparapetoch buďte opatrní, aby ste ich neprepálili a neozdobili ste ich drobnými vlnkami alebo hrčkami. V tomto prípade použite radšej odstraňovač náterov alebo brusný papier.

  • Drevo

Opaľovanie náter nahrieva a ten mäkne alebo sa rozkladá. Opálený povrch odstránite špachtľou. Dávajte pozor, aby opaľovanie nepoškodilo podklad. Náter zoškrabujte v smere textúry dreva, aby ste ju zbytočne nepoškodili nechcenými ryhami a ich odstraňovaním ste nezabili viac času, ako je potrebné. Opaľujete náter z okien? Chcete sa zbaviť starého náteru, nie ublížiť sklu. Pozor na to! Sklo ochráňte preglejkou alebo staršími drevenými lištami, aby ste zabránili pôsobeniu tepla na sklo.

Opaľovanie starej farby teplovzdušnou pištoľou

Odstraňovač náterov

  • Kov

Štetcom alebo hubkou odstraňovač naneste rovnomerne na starý náter. Dĺžka pôsobenia odstraňovača záleží na jeho kvalite a kvalite a hrúbke náteru. Nechajte ho pôsobiť 15 minút ale aj 3 hodiny. Náter zoškrabte stierkou. Ak je starý náter príliš hrubý, najskôr použite teplovzdušnú pištoľ. Odstraňovač náterov použite v ďalšom kroku a zbavte plochu, ktorú chcete očistiť všetkých nečistôt. Náter nanášajte dovtedy, kým čistota kovu nebude spĺňať vaše predstavy. Prikryte miesto, na ktoré ste náter naniesli fóliou a tým znásobte jeho účinok.

  • Drevo

Odstraňovače na drevo obsahujú parafín, ktorý treba po použití obrúsiť a povrch umyť mydlom a vodou. Odstraňovače na báze lúhu drevo zafarbia a negatívne ovplyvňujú priľnavosť a vzhľad vrchných náterov. Ak sa tomu chcete vyhnúť, podklad pred nanesením novej vrstvy dôkladne osušte.

Veľkej obľube sa teší Natrima!

Zbaviť sa starých náterov už nemôže byť jednoduchšie. Odstraňovač Chemolak - Natrima! vás zbaví starých náterov zo syntetických, olejových, vodou riediteľných, nitrocelulózových, epoxidových, polyuretánových a práškových náterov. Postupujte podľa pokynov, ktoré nájdete na obale a práca vám pôjde pekne od ruky.

Odstraňovač starých náterov Chemolak Natrima!

Objednať online

Odstraňovač hravo zvládne aj starú farbu na stvrdnutých štetcoch. Namočte štetec do odstraňovača a ten sa o ostatné postará. Štetec bude ako nový a pripravený na ďalšie použitie.

Neodstraňujte starý náter za každú cenu

Pôvodný náter je pevný a príde vám zbytočné jeho odstraňovaním strácať čas? Mierne povrch zdrsniteodmastite, aby sa vám nový náter nanášal lepšie.

Zdrsnenie starého náteru stoličky

Pred nanášaním nového náteru si každý povrch dôkladne očistiteodmastite technickým benzínom. Nová vrstva sa bude ľahšie nanášať a vyhnete sa drobným nezrovnalostiam, ktoré môže vzniknúť brúsením alebo opaľovaním.

Ochrana pri práci aj v domácom prostredí

Náter odstraňujte v dobre vetrateľnej miestnosti, aby vám práca nepriniesla viac škody ako úžitku. Pri brúsení použite respirátor s vložkou proti prachu a organickým výparom a ochranné rukavice, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu s odstraňovačom a nepopálili sa padajúcou vrstvou starého náteru. Predpokladáme, že práce tohto druhu sa vykonávajú v lete. Choďte von a vyhnite sa nepríjemnostiam v podobe prachu, neporiadku a prenikavého zápachu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 24.05.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov

Ako budúci majiteľ chameleóna sa musíte poriadne pripraviť, aby ste mu vytvorili, čo možno najviac identické prostredie, v ktorom žije aj v prírode. 

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...

Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje? Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje?

Netušíte, čo to prepäťová ochrana je a k čomu vlastne slúži? Neslúži iba ako ochrana pred bleskom. Chcete vedieť, na čo všetko sa vďaka nej môžete spoľahnúť?


Pridať komentár