1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako odstrániť tapety a lepidlo po tapetách zo sakrokartónu aj panelu

Tapety boli a stále sú obľúbeným prvkom na skrášlenie interiéru. Kým v rokoch minulých mali skôr praktickú funkciu a ich nalepením sa dali lacno a efektívne zútulniť panelové domy, dnes sú trendovou záležitosťou, ktorá dokáže hravo osviežiť a premeniť zabývaný interiér.

Odstraňovanie starých tapiet zo steny

Čas na odstraňovanie starých tapiet najčastejšie nastáva práve vtedy, keď sa pustíte do rekonštrukcie staršieho bytu alebo sa vám jednoducho zunuje vaša moderná tapeta a chcete ju vymeniť. Tento krok nemožno podceniť, nakoľko správne odstránenie nechcenej tapety a dokonalé vyčistenie povrchu vám zaručí jednoduchšie a trvácnejšie aplikovanie novej tapety alebo omietky. S naším návodom to hravo zvládnete.

Zjednodušte si odstraňovanie tapiet

Ako odstrániť tapety

Či už potrebujete odstrániť tapetu zo sadrokartónu alebo z panelu, máte na to dve základné možnosti. Prvá je odstránenie tapiet na sucho, druhá pomocou navlhčenia stien vodou. Ktorú metódu odstraňovania zvoliť? To záleží od druhu, ale aj poddajnosti použitej tapety.

Ak odstraňujete tapetu, ktorú ste si predtým sami na stenu nalepili, viete aký podklad pod ňou máte a aj to, aký druh tapety ste použili. Ak sa ale chystáte zbaviť tapety v starom panelovom byte, mali by ste si zistiť, čo vás čaká pod jej povrchom. Často sa môžete stretnúť s viacerými vrstvami tapiet, pod ktorými sa ešte nachádza náter farby alebo holý panel. Ukáže vám to napríklad priestor okolo odmontovanej zásuvky alebo vypínača.

Pred začiatkom prác

Predtým, ako sa pustíte do práce, nezabudnite si priestor dôkladne pripraviť. V prípade odstraňovania tapiet pomocou vody je potrebné dobre pozakrývať podlahu, aby ste ju ochránili pred znehodnotením a taktiež nevytopili susedov pod vami. Ušetríte si aj čas, ktorý by ste strávili dokonalým umývaním podláh.

Odstraňovanie starých tapiet

Nezabudnite tiež vypnúť elektrický prúd! Časti tapety totiž siahajú pod zásuvky a vypínače, kam by sa voda vďaka nasiaknutej tapete mohla ľahko dostať.

Pozakrývajte nábytok, ktorý sa v miestnosti nachádza a pripravte si aj odpadové vrecia na strhnuté kusy tapiet. Samozrejmosťou by mali byť aj ochranné okuliare, prípadne rukavice.

Odstránenie vliesovej tapety

Najjednoduchšie dokážete odstrániť vliesové tapety, ktoré sa dajú ľahko stiahnuť zo steny za sucha a nie je potrebné ich namáčanie vodou či chemickými prípravkami. Pokúste sa nájsť odlupujúci sa roh alebo nožom načať hranu tapety. Následne tapetu stiahnite zo steny pohybom zhora nadol.

Výhodou je aj to, že vliesová tapeta sa dá odstrániť pekne bezo zvyškov a nie je potrebné ani ďalšie odstraňovanie lepidla zo stien. Poklad je pripravený na nanesenie novej tapety.

Odstránenie samolepiacej tapety

Odstrániť samolepiacu tapetu či samolepiace dekorácie zo steny je podobne jednoduché – zvládnete to ich stiahnutím za sucha.

Odstránenie samolepiacej tapety

Ak si to chcete ešte viac uľahčiť, môžete tapetu chvíľu nahrievať fénom, vďaka čomu ešte viac vysušíte jej lepiacu schopnosť. Prípadných zvyškov lepidla na stene sa potom zbavíte použitím čističa na báze alkoholu.

Odstránenie papierovej tapety

Pri odstraňovaní papierových tapiet si už budete musieť pomôcť horúcou vodou. Pridajte do nej rovno odstraňovač tapiet, ktorý vám celý proces uľahčí a pomôže sa popasovať aj s nepoddajnejšími tapetami a vrstvou lepidla.

Roztok postupne nanášajte na všetky steny a nechajte pôsobiť aspoň 15-20 minút. Je možné, že budete musieť procedúru niekoľkokrát zopakovať a počkať, kým sa roztok dostane až k podkladovej vrstve tapety, kde začne rozkladať lepidlo.

Následne môžete začať tapetu strhávať pomocou špeciálnej škrabky na tapety alebo s použitím špachtle.

✅ Odstraňovač tapiet Metylan

Odstraňovač tapiet metylan henkel

Vyskúšajte osvedčený, veľmi účinný a navyše aj lacný odstraňovač tapiet, ktorý maximálne uľahčí túto náročnú prácu. Ide o vysoko koncentrovaný produkt. Vďaka špeciálnej kombinácii tenzidov zvládne odstrániť tapety aj viacnásobné olejové farebné nátery pod nimi. 

» účinkuje po 5-15 minutách
» výdatnosť: 100 - 200m2
» cena: do 5€

 

Viac informácií

Odstránenie vinylovej tapety

Rovnako ako pri papierových tapetách aj odstraňovanie tých vinylových bude o niečo prácnejšie. Často sú totiž zložené z dvoch vrstiev, pričom vrchná je umelá a spodná sa skladá z celulózy. Vrchnú časť tapety sa vám možno podarí stiahnuť za sucha a potom sa pomocou vody popasujete s tou spodnou.

Ak sa vám ale vrchnú časť odstrániť nepodarí, budete musieť narušiť jej štruktúru tak, aby sa nanášaný roztok dostal k spodnej vrstve, na ktorú bude pôsobiť. Pomôcť si môžete nožíkom, ktorým do tapety urobíte pravidelné zárezy alebo praktickým ježkovým valčekom s ostňami.

Keď tapety odolávajú

Nanášať vodu na tapety môžete viacerými spôsobmi. Použite na to maliarsky valček, rozprašovať alebo veľkú špongiu. Rýchlejšiemu nasiaknutiu vody pomôže vytvorenie vlhkého prostredia, takže pozatvárajte všetky okná, aby sa voda nemala kam odpariť.

Ak si chcete prácu ešte viac uľahčiť, môžete použiť ✅ parný odstraňovač tapiet, s ktorým bude manipulácia najčistejšia aj najpohodlnejšia.

https://www.topbyvanie.sk/viac/288

Dôkladne odstrániť lepidlo po tapetách pomôžu na to určené chemické prípravky, ktoré pridáte do vody, ktorou budete vlhčiť steny(napríklad spomínaný odstraňovač Metylan od Henkel).

Pred nalepením nových tapiet nezabudnite steny poriadne vysušiť, aby vás v budúcnosti neprekvapili nepríjemné plesne. Vetranie a dôkladné vysušenie priestoru môže trvať aj niekoľko dní.

Zjednodušte si odstraňovanie tapiet

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 13.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji? Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...