Ako odstrániť tapety a lepidlo po tapetách zo sakrokartónu aj panelu

Tapety boli a stále sú obľúbeným prvkom na skrášlenie interiéru. Kým v rokoch minulých mali skôr praktickú funkciu a ich nalepením sa dali lacno a efektívne zútulniť panelové domy, dnes sú trendovou záležitosťou, ktorá dokáže hravo osviežiť a premeniť zabývaný interiér.

Odstraňovanie starých tapiet zo steny

Čas na odstraňovanie starých tapiet najčastejšie nastáva práve vtedy, keď sa pustíte do rekonštrukcie staršieho bytu alebo sa vám jednoducho zunuje vaša moderná tapeta a chcete ju vymeniť. Tento krok nemožno podceniť, nakoľko správne odstránenie nechcenej tapety a dokonalé vyčistenie povrchu vám zaručí jednoduchšie a trvácnejšie aplikovanie novej tapety alebo omietky. S naším návodom to hravo zvládnete.

Zjednodušte si odstraňovanie tapiet

Ako odstrániť tapety

Či už potrebujete odstrániť tapetu zo sadrokartónu alebo z panelu, máte na to dve základné možnosti. Prvá je odstránenie tapiet na sucho, druhá pomocou navlhčenia stien vodou. Ktorú metódu odstraňovania zvoliť? To záleží od druhu, ale aj poddajnosti použitej tapety.

Ak odstraňujete tapetu, ktorú ste si predtým sami na stenu nalepili, viete aký podklad pod ňou máte a aj to, aký druh tapety ste použili. Ak sa ale chystáte zbaviť tapety v starom panelovom byte, mali by ste si zistiť, čo vás čaká pod jej povrchom. Často sa môžete stretnúť s viacerými vrstvami tapiet, pod ktorými sa ešte nachádza náter farby alebo holý panel. Ukáže vám to napríklad priestor okolo odmontovanej zásuvky alebo vypínača.

Pred začiatkom prác

Predtým, ako sa pustíte do práce, nezabudnite si priestor dôkladne pripraviť. V prípade odstraňovania tapiet pomocou vody je potrebné dobre pozakrývať podlahu, aby ste ju ochránili pred znehodnotením a taktiež nevytopili susedov pod vami. Ušetríte si aj čas, ktorý by ste strávili dokonalým umývaním podláh.

Odstraňovanie starých tapiet

Nezabudnite tiež vypnúť elektrický prúd! Časti tapety totiž siahajú pod zásuvky a vypínače, kam by sa voda vďaka nasiaknutej tapete mohla ľahko dostať.

Pozakrývajte nábytok, ktorý sa v miestnosti nachádza a pripravte si aj odpadové vrecia na strhnuté kusy tapiet. Samozrejmosťou by mali byť aj ochranné okuliare, prípadne rukavice.

Odstránenie vliesovej tapety

Najjednoduchšie dokážete odstrániť vliesové tapety, ktoré sa dajú ľahko stiahnuť zo steny za sucha a nie je potrebné ich namáčanie vodou či chemickými prípravkami. Pokúste sa nájsť odlupujúci sa roh alebo nožom načať hranu tapety. Následne tapetu stiahnite zo steny pohybom zhora nadol.

Výhodou je aj to, že vliesová tapeta sa dá odstrániť pekne bezo zvyškov a nie je potrebné ani ďalšie odstraňovanie lepidla zo stien. Poklad je pripravený na nanesenie novej tapety.

Odstránenie samolepiacej tapety

Odstrániť samolepiacu tapetu či samolepiace dekorácie zo steny je podobne jednoduché – zvládnete to ich stiahnutím za sucha.

Odstránenie samolepiacej tapety

Ak si to chcete ešte viac uľahčiť, môžete tapetu chvíľu nahrievať fénom, vďaka čomu ešte viac vysušíte jej lepiacu schopnosť. Prípadných zvyškov lepidla na stene sa potom zbavíte použitím čističa na báze alkoholu.

Odstránenie papierovej tapety

Pri odstraňovaní papierových tapiet si už budete musieť pomôcť horúcou vodou. Pridajte do nej rovno odstraňovač tapiet, ktorý vám celý proces uľahčí a pomôže sa popasovať aj s nepoddajnejšími tapetami a vrstvou lepidla.

Roztok postupne nanášajte na všetky steny a nechajte pôsobiť aspoň 15-20 minút. Je možné, že budete musieť procedúru niekoľkokrát zopakovať a počkať, kým sa roztok dostane až k podkladovej vrstve tapety, kde začne rozkladať lepidlo.

Následne môžete začať tapetu strhávať pomocou špeciálnej škrabky na tapety alebo s použitím špachtle.

✅ Odstraňovač tapiet Metylan

Odstraňovač tapiet metylan henkel

Vyskúšajte osvedčený, veľmi účinný a navyše aj lacný odstraňovač tapiet, ktorý maximálne uľahčí túto náročnú prácu. Ide o vysoko koncentrovaný produkt. Vďaka špeciálnej kombinácii tenzidov zvládne odstrániť tapety aj viacnásobné olejové farebné nátery pod nimi. 

» účinkuje po 5-15 minutách
» výdatnosť: 100 - 200m2
» cena: do 5€

 

Viac informácií

Odstránenie vinylovej tapety

Rovnako ako pri papierových tapetách aj odstraňovanie tých vinylových bude o niečo prácnejšie. Často sú totiž zložené z dvoch vrstiev, pričom vrchná je umelá a spodná sa skladá z celulózy. Vrchnú časť tapety sa vám možno podarí stiahnuť za sucha a potom sa pomocou vody popasujete s tou spodnou.

Ak sa vám ale vrchnú časť odstrániť nepodarí, budete musieť narušiť jej štruktúru tak, aby sa nanášaný roztok dostal k spodnej vrstve, na ktorú bude pôsobiť. Pomôcť si môžete nožíkom, ktorým do tapety urobíte pravidelné zárezy alebo praktickým ježkovým valčekom s ostňami.

Keď tapety odolávajú

Nanášať vodu na tapety môžete viacerými spôsobmi. Použite na to maliarsky valček, rozprašovať alebo veľkú špongiu. Rýchlejšiemu nasiaknutiu vody pomôže vytvorenie vlhkého prostredia, takže pozatvárajte všetky okná, aby sa voda nemala kam odpariť.

Ak si chcete prácu ešte viac uľahčiť, môžete použiť ✅ parný odstraňovač tapiet, s ktorým bude manipulácia najčistejšia aj najpohodlnejšia.

https://www.topbyvanie.sk/viac/288

Dôkladne odstrániť lepidlo po tapetách pomôžu na to určené chemické prípravky, ktoré pridáte do vody, ktorou budete vlhčiť steny(napríklad spomínaný odstraňovač Metylan od Henkel).

Pred nalepením nových tapiet nezabudnite steny poriadne vysušiť, aby vás v budúcnosti neprekvapili nepríjemné plesne. Vetranie a dôkladné vysušenie priestoru môže trvať aj niekoľko dní.

Zjednodušte si odstraňovanie tapiet

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 13.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy farieb do interiéru aj exteriéru  - aká farba je aká Druhy farieb do interiéru aj exteriéru - aká farba je aká

To, čo bežne nazývame farbou, je v skutočnosti náterová hmota. Aké náterové hmoty poznáme a na čo všetko ich vieme použiť?

Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji Najlepšia farba na plast: Vyskúšajte klasiku alebo pohodlne v spreji

Viete o tom, že aj umelohmotným predmetom môžete dať druhú šancu? Existujú farby, ktoré na plastoch pekne držia a neolupujú! V našom článku vám odporučíme osvedčené produkty.

Fosforeskujúca maľovka: Farby svietiace v tme si zamilujete! Fosforeskujúca maľovka: Farby svietiace v tme si zamilujete!

Túžite po svietiacich hviezdach, aj keď ich zakrývajú tmavé mraky? Presťahujte hviezdnu oblohu do svojej izby. Ako je to možné a čo všetko potrebujete?