Návod, ako odstrániť vosk zo svietnika, skla, obrusu, koberca, z dlažby, oblečenia alebo dreva

Sviečky sú jedným z najlepších a najobľúbenejších doplnkov do interiéru. Dokážu vytvoriť útulnú atmosféru aj vo väčšom priestore, ich vôňa naplní váš domov a zachránia vás v situáciách, keď vám prestane fungovať elektrina. Často vás sprevádzajú aj pri dôležitých udalostiach v živote, spájajú sa s Vianocami i s relaxom, situáciami, keď chcete prestať myslieť na všetko.

Ako odstrániť vosk z oblečenia

Tečúci vosk zo sviečok sa však môže dostať na miesta, ktoré nechcete. Dokáže zaschnúť na textíliách, nábytku aj iných povrchoch a potom je ťažké ho odstrániť. Netreba sa báť, pretože to nie je nemožné. Keď poznáte správnu techniku, tie pravé čistiace prostriedky a aj postup, tak dokážete škvrnu z vosku jednoducho odstrániť.

Informácie o vosku: Vosky sú estery mastných kyselín. Živočíšne vosky sú nepolárne a chemicky stabilné látky, ktoré sú ťažko hydrolyzovateľné. Pri normálnej teplote si držia pevné skupenstvo, no pri vyšších teplotách sa začnú roztápať. Medzi základné typy voskov patria žltý a biely vosk produkovaný včelami, lanolín je vosk z ovčej vlny, vosky produkované hmyzom a rastlinné vosky z korenia. Parafínové sviečky sa začali vyrábať v roku 1830 kvôli tomu, že mali sviečky z loja nepríjemný zápach. Spojenie parafínu a stearínu vytvorilo pevnejšie sviečky, podobné tým dnešným. Dnes už nájdete aj gélové sviečky (v porovnaní s voskovými sviečkami vydržia trikrát dlhšie), kryštálové voskové (sú z prírodného vosku a lepšie držia vôňu) alebo sójové sviečky (najzdravší variant a biologicky rozložiteľný). 

Odstraňovanie vosku z oblečenia

Najčastejší problém s voskom nastáva, keď sa ocitne na oblečení (obruse, látkovej sedačke, koberci). Ukážeme vám viacero spôsobov, ako odstrániť vosk. Ak k nehode s voskom dôjde, treba ho nechať úplne zaschnúť. Odstraňovanie bude potom jednoduchšie. Pokiaľ by ste začali odstraňovať mokrý vosk, spôsobíte viac škody, než úžitku. Keďže vosk tuhne rýchlo, nebudete musieť čakať dlho. V prípade, že sa ponáhľate, bude rýchlejšie tuhnúť, keď ho potriete kockou ľadu. Keď vosk stuhne, môžete sa vrhnúť na samotné odstraňovanie.

Odstránenie pomocou žehličky

Odstraňovanie vosku z textílií pomocou žehličky je najčastejším spôsobom. Okrem samotnej žehličky a škvrny od vosku budete potrebovať technický benzín, savý papier a nôž. Vďaka všetkým týmto pomôckam docielite, že na látke nezostane po vosku ani stopa. Ako prvé odstráňte pomocou zahriateho noža vrstvu vosku, ktorá zostala na oblečení.

Potom z oboch strán umiestnite na látku papier, aby sa vám vplyvom tepla nepoškodila a zároveň aby sa lepšie škvrna, ktorá po vosku zostala, odstránila. Syntetické látky nemôžu prísť vôbec do kontaktu s takouto vysokou teplotou, takže tie radšej vyčistite iným spôsobom. Párkrát ho prežehlite žehličkou zhora aj zdola. Ak by bol papier už celý špinavý, tak ho vymeňte za čistý, aby sa mal vosk kam vpíjať. Ak by aj po prežehlení zostala škvrna na látke, použite benzín alebo podobný prípravok. Oblečenie alebo látku už potom len nechajte vyschnúť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Čím môžete nahradiť žehličku

Keď nemáte aktuálne po ruke žehličku alebo ju chcete nahradiť niečím iným, tak máte, opäť, viacero možností. Jednou z nich je fén – zapnite ho na najvyššiu teplotu a horúci vzduch vosk roztopí.

Podobne dokáže pôsobiť aj horúca voda s jedlou sódou. Stačí, keď vo veľkom hrnci uvaríte vodu, pridáte do nej 6 čajových lyžičiek jedlej sódy a nechajte textíliu aspoň 5 minút lúhovať. Ak by sa škvrna neodstránila, tak to môžete aj viackrát zopakovať.

Použite šampón na vlasy

Na odstránenie vosku z oblečenia alebo inej textílie môžete použiť aj šampón určený na mastné vlasy. Vosk nechajte zaschnúť, až kým nie je úplne tvrdý. Potom ho ošúpte príborovým nožíkom a pod ním bude mastná škvrna, na ktorú nanesiete spomínaný šampón. Dá sa použiť akýkoľvek, no najlepšie funguje vysušujúci, čiže šampón na mastné vlasy.

Namočte si ruku alebo kefku a krúživými pohybmi šampón na povrchu speňte. Potom ho nechajte pôsobiť. Ak je to možné, tak textíliu preperte jemne v rukách a potom hoďte do práčky na program, ktorý bežne používate. Po vypraní ju už len nechajte vyschnúť. Škvrna po bielom vosu zmizne pomerne rýchlo, po farebnom zmizne úplne až po viacerých praniach.

Zmrazenie

Ak nechcete používať na vosk žiadne agresívne čistiace prostriedky alebo ide o jemnejšiu látku, môže byť účinným spôsobom aj zamrazenie. Tým, že sa látka zamrazí, sa vosk jednoduchšie oddelí bez toho, aby za sebou zanechal škvrnu alebo by látku poškodil. Oblečenie vložte do mrazničky aspoň na hodinu a potom sa pokúste vosk opatrne odstrániť.

Vosk na nábytku

Voskové kvapky sa z nábytku odstraňujú veľmi ťažko. Máme pre vás pár tipov na to, ako vosk z nábytku odstrániť bez toho, aby ste ho poškodili.

Záleží od materiálu

To, ako škvrnu budete odstraňovať, záleží aj od presného materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený. Niektoré materiály totiž vyžadujú šetrnejšie zaobchádzanie ako iné, takže musíte byť opatrní, aby ste ho nijako nepoškodili.

Škvrny od vosku na dreve

Najopatrnejšie treba postupovať pri lakovanom nábytku, aby sa vám nepodarilo poškrabať aj vrchnú vrstvu laku. Najjednoduchšie sa odstraňuje v prípade, že je povrch nábytku sklenený. Vtedy stačí vosk len opatrne zoškrabať a nezostane po ňom žiadny mastný fľak.

Odstránenie vosku z nábytku 

Pri odstraňovaní vosku z akéhokoľvek povrchu je najlepšie použiť teplo. Hlavne ak ide o materiál, ktorý sa ľahko poškodí. Aby bola manipulácia čo najjednoduchšia a bezpečná, vosk zohrejte fénom a utrite handričkou. Niektorí odporúčajú použiť žehličku a savý papier, tento postup si vyžaduje opatrnosť, pretože vrstva laku sa môže jednoducho poškodiť. My radšej odporúčame použitie fénu. V prípade nábytku bez laku a odolnejšieho povrchu môžete vosk zoškrabať mechanicky, pomocou kuchynského nožíka alebo žiletky. Pomaly a hlavne opatrne odstránite zvyšky vosku.

Pokiaľ pod vrstvou vosku zostala mastná škvrna, je stále možné ju odstrániť. Na malú a povrchovú škvrnu postačí mydlová voda alebo ocot. Nikdy nedávajte čistič priamo na povrch, ale pokvapkajte ním handričku a tou sa potom snažte škvrnu vyčistiť.

Odstránenie vosku z vane

Romantika v kúpeľni, množstvo sviečok a nakoniec množstvo stečeného vosku po vani. Tak jednoducho to z nej dole nepôjde, no keď poznáte tie správne produkty, tak sa viete vosku aj z takéhoto povrchu zbaviť. Najprv sa snažte stuhnutú vrstvu odstrániť mechanicky. Použite na to tupý predmet, aby ste nepoškodili farbu, ktorou je vaňa natretá.

Keď je horná vrstva odstránená, siahnite po izopropylalkohole. Namočte doň utierku a priložte ju na škvrnu. Tá nebude odstránená hneď, utierku s izopropylalkoholom treba nechať pôsobiť niekoľko hodín. Postupne sa začne mastnota z vane chytať do látky a na povrchu nič nezostane. Potom vaňu umyte bežným čistiacim prostriedkom.

Čistenie tvrdých povrchov

Ak sa vám vosk vylial na akýkoľvek odolnejší a tvrdší povrch (sklo, kov, kameň...), s odstraňovaním to bude o čosi jednoduchšie. Môžete totiž použiť agresívnejšie prípravky. Stáva sa to napríklad pri náhrobných kameňoch alebo na dlažbe. Jedným zo spôsobov je použitie jedlej sódy a peroxidu vodíka. Po odstránení vrchnej vrstvy vosku naneste na mastnú škvrnu trochu jedlej sódy, na ktorú nakvapkáte alebo nanesiete rozprašovačom peroxid vodíka. Obe tieto zložky nechajte pôsobiť aspoň 10 minút a zotrite utierkou. Druhým spôsobom je použitie riedidla na farby. Na povrch naneste pár kvapiek riedidla a nechajte pôsobiť približne minútu. Potom škvrnu prešúchajte a vyčistite utierkou.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 21.01.2022
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?

K starostlivosti patrí pravidelná kontrola, nový náter alebo menšie opravy poškodených miest. Ako sa správne starať o altánok a čím by ste ho mali natrieť, aby bolo drevo odolnejšie?

Akú záhradnú techniku/nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?Akú záhradnú techniku/nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?

Ako teda vedieť, čo si do záhrady zaobstarať? V tomto článku nájdete presný zoznam základných vecí, ktoré patria do povinnej výbavy starostlivosti o záhradu.

Zelená strecha svojpomocne – skladba/vrstvy, postup, cenaZelená strecha svojpomocne – skladba/vrstvy, postup, cena

Ako trochu zelene vrátiť medzi množstvo domov a bytoviek? Riešením je zatrávňovanie strechy.