Ako opraviť poškodenú plávajúcu, poškriabanú drevenú, vinylovú a laminátovú podlahu

Jedným z najdôležitejších prvkov v interiéri je práve podlaha. Dotvára celistvý vzhľad a útulnosť miestnosti. Zároveň je to aj časť interiéru, ktorá je najviac namáhaná. Stále po nej chodíte, hocičo môže na ňu spadnúť a drží váhu všetkého nábytku. Tým pádom je životnosť podlahy obmedzená a po čase ju treba opraviť alebo vymeniť.

Poškriabaná podlaha

Kľúčová je prevencia – opatrné presúvanie nábytku a pravidelné ošetrovanie podľa materiálu. Ak ste narazili na tento článok, tak je pre vás prevencia asi zbytočná, no do budúcnosti sa to zíde. Zisťovali sme, ako opraviť rôzne typy podláh, dlažby a plošných kobercov.

Rozsah poškodenia

Predtým, než sa pustíte do akýchkoľvek opráv, musíte určiť rozsah poškodenia podlahy. To záleží od konkrétneho typu podlahy, materiálu, kvality položenia a aj účelu miestnosti. Najrýchlejšie sa poškodia vrchné vrstvy podlahy. Nie je to nič nezvyčajné a spôsobuje to bežné používanie. V prípade tvrdších a menej pružných typov podláh vznikajú časom menšie praskliny alebo drobenie. Ovplyvňuje to aj vlhkosť, ktorá sa vplyvom teplôt rozpína. Na druhej strane sú mäkšie materiály náchylné na mechanické poškodenie alebo nerovnosť povrchu.

Prírodné materiály sú náchylné na poškodenie biologickými škodcami – rôznymi druhmi plesní, húb, parazitmi, hmyzom a podobne. Podlahy v budovách, v ktorých sa nežije trvalo (chalupách alebo dielňach) sú vystavené zvýšenej vlhkosti, keďže pri stavbe nebýva riešené odvetrávanie či izolácia. To, či potrebuje podlaha opravu, zistíte často len zbežnou kontrolou. Prejavuje sa to zmenou tvaru, farby, štruktúry, prasklinami, odlupovaním alebo drolením.

Oprava laminátovej podlahy

Laminátové podlahy sú obľúbené vďaka ich odolnosti. Aj napriek tomu nie je tento materiál nezničiteľný, takže časom sa na ňom prejavia známky používania. Oprava laminátovej podlahy nie je nijak náročná, takže s pár pomôckami a dobrým návodom to zvládnete aj sami. Podľa rozsahu poškodenia sa rozhodnite, či postačí len menšia oprava alebo je potrebné lamelu vymeniť.

Menšie opravy, vosk a retušovacie pero

Pri škrabancoch, odreninách alebo menších šrámoch, ktoré zasiahli len povrch laminátovej podlahy, poškodenie zamaskujete špeciálnou ceruzkou. Tú si zaobstarajte v odtieni vašej podlahy a jednoducho prejdete po miestach, ktoré si vyžadujú opravu. K takejto oprave môžete použiť aj číry lak alebo živicu na laminátové podlahy.

Oprava laminátovej podlahy

Pri hlbších a väčších poškodeniach je potrebné použiť špeciálny vosk alebo retušovacie pero. Títo pomocníci dokážu vyplniť všetky priehlbiny a podlaha bude vyzerať ako nová. Ak ste sa rozhodli použiť vosk, najprv ho rozohrejte pre lepšiu konzistenciu a potom ho aplikujte na podlahu. Keď stvrdne, môžete ho obrúsiť a znovu nalakovať. Pri opravách by mala byť podlaha vyčistená od najväčších nečistôt.

Výmena lamely

Značné poškodenia laminátovej podlahy sa nedajú len tak zamaskovať retušovacím perom alebo voskom. V tomto prípade musíte lamelu vymeniť. Máte na výber dve možnosti – vyrezanie len zničeného kúsku a jeho nahradenie alebo výmenu celej lamely. Druhý variant je možný iba v prípade, ak sa poškodenie nachádza niekde na okraji podlahy. Keď je poškodená lamela v strede miestnosti, je najlepšie vyrezanie a nahradenie novým kusom. Problémom môže byť to, že sa presný typ a odtieň vašej podlahy už nepredáva. Ak je farba podlahy zmenená slnečnými lúčmi, aj nový kus by ste mali nechať pár dní zosvetliť.

Ako vyrezávať lamelu? Poškodené miesto vyrežte opatrne kotúčovou pílou. Rez nesmie zasahovať do zvyšku podlahy a dávajte pozor aj na podklad. Zničený kus vyberte pomocou dláta a v rovnakom rozmere vyrežte nový kus. Ten už len na záver zacvaknete do zámkového systému.

Prevencia

Aby ste sa do budúcnosti vyhli potrebným opravám laminátovej podlahy, treba dodržiavať pár zásad. V prvom rade by ste sa mali vyhýbať chodeniu po byte alebo dome v topánkach. Nanosia sa na nich kamienky či piesok, ktoré podlahu mechanicky poškodzujú. Prevenciou je aj pravidelné upratovanie.

Všetok nábytok by mal mať na nožičkách plstené podložky, ktoré si vystrihnete podľa potreby a nalepíte. Ak nie sú kolieska na kreslách alebo stoličkách silikónové, tak by ste si mali zaobstarať tenké plastové podložky chrániace podlahu. Pri pravidelnej údržbe sa vyhnite používaniu agresívnych chemikálií a nemali by na podlahe vznikať mokré miesta.

Oprava rýh a škrabancov v drevenej podlahe

Drevo prírodný materiál, preto ho jednoducho poškodia aj huby alebo plesne. Určenie rozsahu „škôd“ v tomto prípade nie je jednoduché, preto musíte celú podlahu strhnúť a povrch vyčistiť. Pri poškodení podlahy hubami treba postupovať rýchlo, obmedzte prašnosť a odstránenú podlahu spáľte mimo objektu. Ako prevenciu potom použite impregnáciu.

Oprava drevenej podlahy

S drevenou podlahou sú spojené aj rôzne druhy mechanického poškodenia. Odtlačené priehlbiny z ťažkého nábytku možno opraviť horúcou parou. Tým sa vlákna dreva narovnajú a vrátia do pôvodného stavu. Ak sú na niektorých miestach vlákna vytrhnuté, použite tmel na drevo. Hlbšie ryhy a škrabance sa dajú odfrézovať a vyplniť epoxidom.

Plávajúca podlaha

Už pri výbere plávajúcej podlahy v obchode si dajte pozor na jej materiál a odolnosť. Tak si poistíte to, že vám bude slúžiť dlhé roky. Na kvalitu stavte, ak máte deti alebo domácich maznáčikov. Tí vedia kvalitu plávajúcej podlahy poriadne otestovať. Zároveň si kúpte o trošku viac materiálu, než podľa rozmerov miestnosti potrebujete. V budúcnosti sa môže stať, že tento konkrétny typ podlahy prestane firma vyrábať.

Pri oprave poškodenej plávajúcej podlahy je zásadný stupeň poškodenia. Drobné nedostatky stačí zatrieť tmelom. Väčšie škody vyžadujú výmenu konkrétnej časti plávajúcej podlahy. Ak je poškodená časť na okraji miestnosti, odstráňte lištu a poškodený diel vymeňte. Pri výmene dielu v strede miestnosti by ste mali postupovať takto:

 • Poškodený diel rozrežte krížom bez toho, aby ste poškodili ďalšie diely a dlátom s kladivom časti vyberte.
 • Nový diel by mal mať vytvorenú polodrážku, vďaka čomu sadne do zvyšku podlahy.
 • Podsuňte čelnú časť a bočnú stranu pod horný výstupok pôvodnej podlahy. Poklepte po druhej strane a tým ho usadíte na miesto.
 • Vymenenú časť plávajúcej podlahy zaťažte aspoň na 12 hodín alebo pokým nezatvrdne lepidlo.

Vlysové a parketové podlahy

Najväčším nepriateľom tohto typu podláh je vysoká vlhkosť. Prvým krokom, ako by sa mal materiál ochrániť pred poškodením vlhkosťou je, že sa nechá dostatočne vysušiť. Až potom sa môže pokladať. Vystavenie vlysových a parketových podláh vlhkosti spôsobuje ich rozpínanie a následnú deformáciu. Škáry, ktoré po stiahnutí dreva medzi jednotlivými časťami podlahy zostanú, môžete vyplniť kúskami dreva alebo tmelom. Po takejto oprave musíte povrch zarovnať prebrúsením.

Oprava parketovej podlahy

Ideálne je, ak už pri pokladaní tejto podlahy rátate s tým, že sa môže časom rozpínať. Vtedy nechajte dilatačnú škáru širokú približne 2 centimetre po jej obvode pri stene. Škára sa prikrýva podlahovou lištou. V miestnostiach, ktoré sú ošetrené voči vysokej vlhkosti a pri použití dostatočne presušeného dreva môžete šírku dilatačných škár minimalizovať len na pár milimetrov. V prípade poškodenia častí podlahy ju vysekáte dlátom a na toto miesto vlepíte náhradný vlys. Celkovo by sa vlysy nemali ukladať na nepriedušný podklad, ale pripevňovať na hrubú podlahu.

Oprava poškodenej dlažby

Dlažba je odolný, ľahko udržiavateľný materiál. Ak vám na dlaždicu niečo spadne, netreba hneď panikáriť, dlažba sa dá jednoducho opraviť. Ako postupovať v takejto situácií alebo keď náhodne objavíte praskliny či iné poškodenia?

 • Odstráňte z poškodeného miesta úlomky dlaždíc a maltu z úložnej plochy a styčných plôch.
 • Zvyšky úlomkov a malty vysekajte murárskym dlátom až po podkladovú vrstvu dlažby. V tejto fáze skontrolujte, či sa neuvoľnili aj okolité dlaždice.
 • Odkryté miesto, kde bola poškodená dlaždica dôkladne vyčistite od zvyškov a prachu.
 • Aplikujte maltu do takej výšky, aby nová dlaždica lícovala so zvyškom obkladu. Zarovnajte ju hladidlom a zaprášte cementom.
 • Na takto pripravený povrch poukladajte náhradné dlaždice. Keď sa ukladajú staršie kusy, je dôležité ich navlhčiť – pár hodín pred položením ich uložte na niekoľko hodín do vody.
 • Škáry zalejte špeciálnou hmotou alebo tmelom, zatrú sa gumovou stierkou a po stvrdnutí sa dlažba dočistí.

Plošný koberec – treba ho celý vymeniť? 

Kvapka farby pri maľovaní, vypálená diera zo zápalky alebo fľak od čistiacich prostriedkov môže v prípade plošného koberca znamenať veľký problém. Vlastne, iba vtedy, ak neviete ako takýto defekt zamaskovať. Na takéto situácie je dobré nechať si zvyšky koberca, ktoré zostali pri pokladaní. Vyrežte z neho potrebnú veľkosť na zakrytie poškodenia a zrovnajte vzor. Priložte ho ku kobercu a režte okolo okrajov záplaty. Pomocou noža sa vám podarí vybrať poškodenú časť. Vzniknutý otvor podlepte obojstrannou kobercovou páskou a na vrch položte záplatu.

Opravené miesto poriadne zaťažte, aby sa záplata prichytila. V prípade menej pevných materiálov je potrebná aj doplnková ochrana proti páraniu. Stačí, keď na okraje aplikujete tenkú vrstvu silného priesvitného lepidla.

Oprava betónových podláh

Betónové podlahy sa využívajú zvyčajne v garážach, technických a priemyselných budovách. Znesú toho veľa, jednoducho sa udržiavajú a nie sú nákladné. Betónová podlaha sa dá opraviť aj svojpomocne, treba však na to použiť vhodné prípravky.

V niektorých prípadoch sa dá opraviť len časť podlahy, no nie je to trvalé riešenie. Dôvodom na výmenu celej podlahy môžu byť hlbšie a väčšie množstvo prasklín, alebo zosunutý povrch podlahy. Príčin môže byť hneď niekoľko:

 • Zle uskutočnené prípravné práce pred položením podlahy.
 • Nevhodne pripravená betónová zmes.
 • Vplyv vody nedostatočným odvodnením alebo vysokou vlhkosťou.
 • Nízke teploty pri zlom zateplení.

Ako postupovať v prípade, že netreba vymieňať celú podlahu? Najprv vyprázdnite priestor a vyčistite podlahu, aby ste odhalili ďalšie možné poškodenia. Väčšina opravných hmôt sa dá použiť len na odmastený povrch, takže nezabúdajte ani na túto časť. Pri hlbších prasklinách odstráňte betón, ktorý by mohol ďalej praskať alebo sa odlamovať. Teraz je čas použiť opravnú hmotu. Vždy by mala byť na báze epoxidu, polyuretánu a polyurea.

Konkrétny postup nanášania sa líši podľa výrobku. Všeobecne platí, že by sa mala teplota pohybovať od 5 do 25 stupňov Celzia. Pred nanesením treba použiť penetráciu. Na nanášanie hmoty použite špeciálnu stierku, ktorou rozotriete zmes po povrchu. Najjednoduchšie je použiť tmel, vtedy netreba používať penetráciu. Pre lepšiu odolnosť podlahy v budúcnosti môžete betónovú podlahu vydláždiť.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

27/05/2022 14:44
Kamila

podlahu mame kvalitnu z jutex a zatial sa nam nestalo, aby sme ju poškrabali

29/05/2022 15:56
Treu

po celom byte mam e drevenu podlahu a som s nou spokojna. Nie su na nej žiadne škrabance

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 25.05.2022
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zateplenie šikmej strechy medzi, pod alebo nad krokvami – postupZateplenie šikmej strechy medzi, pod alebo nad krokvami – postup

Zateplenie šikmej strechy má množstvo výhod. V článku nájdete postup, ako šikmú strechu zatepliť a ktoré chyby sa pri zatepľovaní objavujú najčastejšie.

Plochá strecha – výhody, nevýhody, skladba, postupPlochá strecha – výhody, nevýhody, skladba, postup

Pripravili sme pre vás porovnanie plochej a šikmej strechy, základné rozdelenie a aj to, ako docieliť, aby bola plochá strecha kvalitná a funkčná dlhé roky.

Montáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postupMontáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postup

Aby vám umývadlo správne slúžilo, potrebujete ho správne namontovať.   Ako na montáž umývadla bez toho, aby ste si na pomoc museli zavolať odborníka?