Obitý a prasknutý porcelán nevyhadzujte – dá sa jednoducho opraviť

Ak máte doma porcelánovú súpravu na jedenie, prípadne porcelánovú súpravu na čaj o piatej, tak viete, akú radosť vám robí a akú vysokú hodnotu pre vás má. Samozrejme, hodnota je ešte vyššia, ak ste tento porcelán dostali na svadbe, zdedili po babke alebo prababke. Keďže je porcelán pomerne krehká vec, tak nie je ničím nezvyčajným, keď sa jedna šáločka alebo tanier rozbije. Na starožitných kúskoch sa môžu po tom dlhom čase začať objavovať praskliny, ktorým už stačí len jemné doťuknutie, a máte ďalší rozbitý porcelán.

Rozbitý porcelánový pohár

Netreba zúfať, pretože v množstve prípadov sa dá váš obľúbený riad ešte zachrániť. Aj časti, ktoré pôsobia, že sa roztrieštili na milión kúskov a nikdy ich už nezlepíte dokopy, môžete zlepiť. Musíte len poznať správnu techniku, použiť správne materiály a hlavne vám treba množstvo trpezlivosti. Dobré je si vyhradiť na túto aktivitu aj dostatok času, pretože to naozaj nie je len na pár minút. V dnešnom článku sa dočítate, ako dať dokopy špáry v porceláne, pukliny, rozbité časti aj využitie rôznych materiálov. Tak teda poďme na to.

Nádherné porcelánové taniere, hrnčeky a dekorácie nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

O porceláne

Aby ste vedeli niečo opraviť, zlepiť alebo poskladať, je dobré vedieť o ňom niečo bližšie, aby ste poznali jeho vlastnosti. Oproti klasickému materiálu má aj niekoľko výhod, no o tom vám povieme neskôr. Najprv niečo všeobecne o porceláne. Je to druh keramickej hmoty, ktorá sa vyrába pálením zmesi vyrobenej z kaolínu, kremenca a živca. Svoje vlastnosti, ktoré ho odlišujú od ostatných materiálov, získava hlavne z kaolínu. Táto zložka tiež zabezpečuje pevnosť porcelánu a dokonalú belosť.

Z vyrobenej zmesi sa potom rôznymi technikami tvaruje konkrétny výrobok a následne treba porcelán vypáliť. Najprv sa páli pri teplote 900 °C,potom sa vypáli glazúra až na teplote 1 400 °C. Takto získa finálny výrobok ešte lepšiu pevnosť a odolnosť voči nárazu (samozrejme, v rámci možností, nie je to tak, že by vydržal pád na tvrdú zem z výšky).

A prečo je porcelán taký obľúbený? Medzi jeho najväčšie plusy patrí mechanická odolnosť, dá sa použiť aj v mikrovlnnej rúre, môžete ho umývať v umývačke riadu, má nižšiu nasiakavosť oproti klasickej keramike a tento riad vždy podlieha prísnym hygienickým normám.   

Vyberáme z nášho katalógu

Čo sa dá využiť na opravu porcelánu

Pri opravách porcelánu záleží hlavne na danom poškodení, pretože pri rôznych prípadoch sa používajú rôzne nástroje a látky. Ak ide o praskliny alebo obité rohy, musíte siahať po materiáli, ktoré tieto poškodenia na povrchu vyplnia. Najčastejšie sa na toto používa zmes epoxidového lepidla a oxidu titaničitého – bieleho prášku, ktorý zafarbí lepidlo. Epoxidové dvojzložkové lepidlá sú na prácu s porcelánom veľmi vhodné, pretože sú odolné voči teplu, netvrdnú rýchlo – čo sa hodí na takúto detailnú prácu, keď potrebujete s lepidlom dlhšie manipulovať, no na druhej strane sa dá doba schnutia urýchliť zvýšením teploty. Je dobré dať hotovú, opravenú nádobu z porcelánu na radiátor alebo niekam na slnko.

Podobné je aj tixotropné lepidlo, ktoré patrí k pomalšie tuhnúcim lepidlám, a preto máte dostatok času na jeho tvarovanie a nápravu vychýlenej časti, ktorú sa snažíte prilepiť.  Okrem takýchto podomácky vyrobených tmelov sa dá kúpiť aj hotový, ktorý sa predáva v dvoch tubách a vy si ich už len zmiešate. 

Na odpadnuté väčšie kusy porcelánu odporúčajú na niektorých stránkach použiť sekundové lepidlo. To je na tieto účely skvelé, pretože oproti tomu epoxidovému schne oveľa rýchlejšie a dokonca tuhne takmer okamžite. Na špárovanie ho, samozrejme, neodporúčame, pretože sa vám môže stať, že zostane len na povrchu a nestihnete ho dostatočne zapracovať. Tu by sme ešte radi dodali, že sa taniere a misky opravujú oveľa ťažšie ako šáločky či menšie nádoby, preto musíte rátať s tým, že to bude beh na dlhšiu trať. Potom je dobré zvážiť si, či sa vám oplatí investovať do opravy toľko času. Samozrejme, ak ide o drahý riad alebo o riad s vysokou sentimentálnou hodnotou, tak vám jednoznačne odporúčame pustiť sa do práce.

Postup pri vyplňovaní špár

Okraje šálok, misiek a tanierov sa veľmi ľahko obijú aj pri klasickej manipulácii, akou je utieranie riadu, aj napriek tomu, že je porcelán pevný materiál. Tieto miesta, kde sa riad otĺkol, pôsobia nevzhľadne a často sa v nich zachytávajú kúsky špiny. Ak sú tieto otlčené časti hlboké, tak sa výplň musí robiť niekoľkokrát – postupne po vrstvách je potrebné vyplniť celú priehlbinu. Aby vyzeral porcelán čo najlepšie, tak je dobré použiť materiál v tej istej farbe. Problém pri porceláne je, že je zdobený, takže ho nemôžete len tak jednoducho pretrieť. Musíte teda dávať pozor na dokonalú a detailnú prácu.

Porcelánová šálka naplnená mliekom

Ako prvé je potrebné poškodené miesto (či už ide o špáry, pukliny alebo rozbité časti) očistiť denaturovaným liehom alebo technickým benzínom. Je to hlavne na odstránenie všetkých nečistôt, aby lepidlo lepšie držalo a nebol v ňom žiaden prach. Ak na porceláne vznikli akékoľvek nerovnosti, najčastejšie sa to vypĺňa zmesou epoxidového lepidla a oxidu titaničitého. Obe tieto suroviny viete jednoducho zohnať v papiernictve alebo umeleckých potrebách, prípade v obchodoch s kreatívnymi potrebami. Keďže je titaničitý prášok biely, tak aj celá zmes bude mať bielu farbu a bude to pekne splývať so zvyškom porcelánu. V prípade, že má porcelán inú farbu, tak je potrebné primiešať pár kvapiek farbiva a namiešať si presný odtieň. S farbou buďte opatrní, na začiatok pridajte najprv menej a potom postupne pridávajte.

Na poškodené miesto postupne pridávajte hmotu a zaplňujte voľný priestor. Keď táto zmes zatuhne, tak zvyšok lepidla, ktoré prečnieva je potrebné odstrániť. Na to použite ostrý nôž. Povrch uhlaďte kúskom šmirgľového papiera a skontrolujte, či už je celý povrch bez nevyplnených špár alebo trhliniek. Ak by ste náhodou niečo našli, tak opäť pridajte malé množstvo hmoty a zahlaďte ho nožom alebo maliarskou škrabkou. Výplň treba poriadne vtlačiť, aby vnikla dostatočne hlboko do špár. Po zaschnutí opäť zarovnajte povrch. Nemusíte sa čudovať, ak budete tento proces opakovať viackrát, pretože je to normálne a kým bude celý povrch dokonale hladký, tak to bude chvíľku trvať. Na záver ešte preleštíte povrch chrómovým leštidlom, ktorá dokonale zamaskuje opravy a porcelán bude ako nový.

Vyplňovanie trhlín

Čo sa týka trhlín, tak pri tých to je o niečo zložitejšie ako u špár a obitých okrajoch. Trhliny často prechádzajú od jedného okraju ku druhému, čiže cez celý porcelánový riad. Predtým, než s vybraným predmetom začnete čokoľvek robiť, poistite ho oblepením páskou. Je to hlavne kvôli tomu, aby sa puklina nerozšírila, výplň vám zostane tam, kde ste ju umiestnili, a porcelán sa pri manipulácii nerozbije. Tiež tak zaistíte to, aby zostali všetky časti na mieste a riad zostal zlepený presne tak, ako má. Ako prevenciu si tiež položte riad na mäkší povrch, aby sa nepoškodili ani okraje.

Popraskaný porcelán

Menším nástrojom umiestnite pripravenú hmotu (rovnakú, ako pri výplni špár) na miesto pukliny, no dávajte si pozor, aby jej nebolo príliš veľa. Potom na vrch prelepte niekoľko vrstiev lepiacej pásky a prstami, tlakom na pásku vtlačte výplň dovnútra. Začnite postupne od okrajov, jemne ju roztrite, aby nezostali na povrchu hrudky a postupne pokračuje po celej trhline. Následne potom pásku odlepte a povrch zahlaďte, aby ste mali potom menej práce s brúsením. Po zatvrdnutí znovu zoberte do rúk šmirgľový papier a následne ho naleštite chrómovým leštidlom, čo by sa malo robiť vo všetkých prípadoch.

Čím vytvarovať povrch

Keď už je zmes, s ktorou ste vypĺňali poškodenia, zaschnutá a zistili ste, že tam zostali väčšie hrudky, ktoré len tak neošmirgľujete, môžete na to použiť žiletku alebo nôž so zaguľatenou špičkou. Tým vám to pôjde oveľa ľahšie a tiež vám to nebude trvať tak dlho. Keď už bude povrch vyrovnaný, tak ho už len doťuknete šmirgľom na špičke prsta a miesto uhladíte. Tento proces budete musieť pravdepodobne opakovať viackrát, až kým nebude povrch úplne hladký.

Na záver máme pre vás malý tip. Ak ste neobjavili suroviny na prípravu zmesi určenej na výplň poškodení, tak môžete použiť aj celulózovú výplň v práškovej forme. Toto je možné využiť hlavne pri riade, ktorý si len vystavujete a nepoužívate ho pravidelne na podávanie jedla. Okrem porcelánového riadu ho môžete využiť aj na opravu prasklín v omietke a nájdete ju v obchode pre domácich kutilov.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 08.10.2020
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovkyAko čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovky

Odtlačky, prstov, prach, množstvo špiny a baktérie, to všetko denne sadá na povrchu elektroniky a aj do jej vnútra. Aby vám televízor vydržal čo najdlhšie, nemali by ste zanedbávať jeho...

Kôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľneKôš na bielizeň z bambusu, ratanu alebo dreva môže byť praktickým doplnkom do kúpeľne

Kôš na bielizeň by mal skrývať bielizeň, izolovať pach a aj vkusne vyzerať. Poradíme vám, ako ho vybrať správne.

Čo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škoduČo robiť, keď vás vytopí sused? Náhrada škody pri vytopení bytu, krízová zodpovednosť za škodu

Vrátiť sa po niekoľkých dňoch domov a zistiť, že váš byt vytopil sused, je situácia, v ktorej sa nikto nechce ocitnúť. Vytopil vás sused? Tak by ste mali vedieť, ako sa v takej situácii...