Ako pestovať africkú fialku?

Africká fialka (Sauntpaulia) patrí medzi nenáročné izbové rastliny. Vyniká svojimi kvetmi, ktoré majú nápadné sfarbenie od fialovej až po snehobielu, pričom nájdeme aj odlišné kombinácie týchto farieb.

Ružová africká fialka

Má výrazne mäsité listy, ktoré majú okrem dekoračnej aj ekologickú funkciu -  zachytávajú prach v ovzduší. Fialka narastá do výšky 7 - 15 cm, pričom rozpätie môže mať oveľa väčšie. Jej pestovanie zvládne každý začínajúci záhradník bez menších problémov.

Umiestnenie a teplota

Fialke prospieva dostatok svetla, preto je vhodné ju umiestniť na svetlé alebo polotienisté miesto. Priamemu slnku sa vyhnite, mohlo by to spôsobiť  poškodenie rastliny napr. popálenie jej listov. Neuškodí keď ju budeme pravidelné otáčať. Rada sa naťahuje za slnkom a otáčaním zabezpečíte pravidelný rast ružice rastliny. Teplota miestnosti, v ktorej sa fialka nachádza, by nemala klesnúť pod 15 stupňov. Ideálne podmienky na jej priaznivý rast sú teploty okolo 20 - 23 °C. Fialka nemôže byť umiestnená v prievane, to by ju mohlo výrazne oslabiť.

 

Zálievka

Zalievať môžeme dvomi spôsobmi -  zvrchu alebo zospodu. Obe polievania majú však svoje riziká. Pri prvom spôsobe musíme byť veľmi opatrní, aby sa voda nedostala do ružice a nespôsobila hnitie listov. Pri druhom sa musíme presvedčiť, že sme fialku nepreliali. Pokiaľ sa rozhodneme pre druhú možnosť, teda zalievanie fialky zdola, musíme ju aspoň raz za mesiac poliať aj zvrchu, aby sme prepláchli soli, ktoré sa usadili na jej povrchu.

Zalievame 1 - 2 x do týždňa vlažnou, odstátou alebo prevarenou vodou.

Zemina a hnojenie

Fialky majú jemné korienky, preto im najviac vyhovuje ľahká a vzdušná pôda. Najvhodnejšia je rašelina, piesok či substrát pre citrusy. Na hnojenie je najlepšie použiť špeciálne tekuté hnojivo pre Africké fialky, ktoré kúpime za cca 3€ v akomkoľvek záhradkárskom obchode. Hnojíme pravidelne (1x do týždňa), rastlina sa nám za to odvďačí krásnymi kvetmi. 

Hnojivo pre africké fialky

Presádzanie a rozmnožovanie

Najvhodnejšie obdobie na presádzanie fialky je na jar (v prípade potreby môžeme presádzať i inokedy). S pestovaním fialky je vhodné začínať v črepníku, ktorý má približne rovnaké rozmery ako zasadená fialka. Ak by sme použili príliš veľký črepník, tak je možné, že fialka vôbec nezakvitne. 

Na rozmnožovanie si vyberáme zdravé silné listy, nie príliš malé ani zvädnuté. Najúspešnejšie je rozmnožovanie pomocou stopiek listov, čím zabezpečíme, že sa uchová viacfarebnosť. Odrezky skrátime a zrežeme pod 45° uhlom a dáme ich zakoreniť do vody. Prvé korienky sa objavia už po pár dňoch.

Rozmnožovanie Africkej fialky listami

Odrezané lístky možno zasadiť aj priamo de črepníka. V takomto prípade je vhodné vytvoriť skleníkový efekt. Kvetináč obalíme vreckom alebo umelohmotným krytom. Prvé lístky sa objavia o cca 4 - 6 týždňov.

Delenie a druhy Afrických fialiek

Existuje veľké množstvo afrických fialiek. Delia sa na základe počtu okvetných lístkov na rastline, tvaru kvetu či farby kvetov a listov. Špeciálne ich môžeme rozlíšiť na základe textúry, povrchu či tvaru listov. Medzi najjednoduchšie rozlíšenie však patrí delenie podľa množstva okvetných lístkov na rastline. Jednoduché majú  5 – 6 okvetných lístkov, poloplné - 5 okvetných lístkov a v strede je chumáč s menšími okvetnými lístkami. Asi najkrajšie sú tzv. plné fialky, kedy má fialka viac radov okvetných lístkov.

Choroby

Padlí Saintpaulie - je hubová choroba, ktorá postihuje africkú fialku. Hube sa darí výborne vo vlhkom prostredí, kde je zlá alebo žiadna cirkulácia vzduchu. Prejavuje sa bielym popraškom na listoch a kvetoch. Pokiaľ odhalíme chorobu dostatočne skoro, je možné proti nej bojovať. Postup je jednoduchý: odstránime kvety a listy, na ktorých je biely povlak. Zároveň dávame pozor, aby sme ho nepreniesli na ostatné. Potom si pripravíme roztok z cesnaku alebo prasličky a rastlinu postriekame. Ak chorobu neodhalíme v rannom štádiu, potom rastlina pravdepodobne uhynie. 

Biely povlak na Africkej fialke

Hniloba koreňového krčku - je to jedna z najzávažnejších a najčastejších chorôb, ktoré postihujú fialku. Prejavuje sa vädnutím listov po obvode rastliny a v strede sú listy výrazne mäkké, začínajú černieť a hniť. Choroba je spôsobené nesprávnou starostlivosťou o kvet. Buď je to prílišná zálievka alebo je rastlina zasadená v kvetináči príliš hlboko.

Hniloba srdiečka - pri tomto druhu hniloby odumierajú najprv listy zo stredu, pričom listy na okrajoch vyzerajú stále zdravo. Príčinou je opäť nesprávna starostlivosť o rastlinu - príliš veľká zálievka a prievan.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 04.08.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Komentáre

15/08/2017 11:41
Ivka

vždy zalievať zospodu a hnojiť, potom sa africkým fialkám v byte páči. Ja prebytočné dlhé lístky pravidelne odtrhávam, nech má rastlinka viac energie na kvitnutie.

Pridať komentár