Ako pestovať africkú fialku?

Africká fialka (Sauntpaulia) patrí medzi nenáročné izbové rastliny. Vyniká svojimi kvetmi, ktoré majú nápadné sfarbenie od fialovej až po snehobielu, pričom nájdeme aj odlišné kombinácie týchto farieb.

Ružová africká fialka

Má výrazne mäsité listy, ktoré majú okrem dekoračnej aj ekologickú funkciu -  zachytávajú prach v ovzduší. Fialka narastá do výšky 7 - 15 cm, pričom rozpätie môže mať oveľa väčšie. Jej pestovanie zvládne každý začínajúci záhradník bez menších problémov.

Umiestnenie a teplota

Fialke prospieva dostatok svetla, preto je vhodné ju umiestniť na svetlé alebo polotienisté miesto. Priamemu slnku sa vyhnite, mohlo by to spôsobiť  poškodenie rastliny napr. popálenie jej listov. Neuškodí keď ju budeme pravidelné otáčať. Rada sa naťahuje za slnkom a otáčaním zabezpečíte pravidelný rast ružice rastliny. Teplota miestnosti, v ktorej sa fialka nachádza, by nemala klesnúť pod 15 stupňov. Ideálne podmienky na jej priaznivý rast sú teploty okolo 20 - 23 °C. Fialka nemôže byť umiestnená v prievane, to by ju mohlo výrazne oslabiť.

 

Zálievka

Zalievať môžeme dvomi spôsobmi -  zvrchu alebo zospodu. Obe polievania majú však svoje riziká. Pri prvom spôsobe musíme byť veľmi opatrní, aby sa voda nedostala do ružice a nespôsobila hnitie listov. Pri druhom sa musíme presvedčiť, že sme fialku nepreliali. Pokiaľ sa rozhodneme pre druhú možnosť, teda zalievanie fialky zdola, musíme ju aspoň raz za mesiac poliať aj zvrchu, aby sme prepláchli soli, ktoré sa usadili na jej povrchu.

Zalievame 1 - 2 x do týždňa vlažnou, odstátou alebo prevarenou vodou.

Zemina a hnojenie

Fialky majú jemné korienky, preto im najviac vyhovuje ľahká a vzdušná pôda. Najvhodnejšia je rašelina, piesok či substrát pre citrusy. Na hnojenie je najlepšie použiť špeciálne tekuté hnojivo pre Africké fialky, ktoré kúpime za cca 3€ v akomkoľvek záhradkárskom obchode. Hnojíme pravidelne (1x do týždňa), rastlina sa nám za to odvďačí krásnymi kvetmi. 

Hnojivo pre africké fialky

Presádzanie a rozmnožovanie

Najvhodnejšie obdobie na presádzanie fialky je na jar (v prípade potreby môžeme presádzať i inokedy). S pestovaním fialky je vhodné začínať v črepníku, ktorý má približne rovnaké rozmery ako zasadená fialka. Ak by sme použili príliš veľký črepník, tak je možné, že fialka vôbec nezakvitne. 

Na rozmnožovanie si vyberáme zdravé silné listy, nie príliš malé ani zvädnuté. Najúspešnejšie je rozmnožovanie pomocou stopiek listov, čím zabezpečíme, že sa uchová viacfarebnosť. Odrezky skrátime a zrežeme pod 45° uhlom a dáme ich zakoreniť do vody. Prvé korienky sa objavia už po pár dňoch.

Rozmnožovanie Africkej fialky listami

Odrezané lístky možno zasadiť aj priamo de črepníka. V takomto prípade je vhodné vytvoriť skleníkový efekt. Kvetináč obalíme vreckom alebo umelohmotným krytom. Prvé lístky sa objavia o cca 4 - 6 týždňov.

Delenie a druhy Afrických fialiek

Existuje veľké množstvo afrických fialiek. Delia sa na základe počtu okvetných lístkov na rastline, tvaru kvetu či farby kvetov a listov. Špeciálne ich môžeme rozlíšiť na základe textúry, povrchu či tvaru listov. Medzi najjednoduchšie rozlíšenie však patrí delenie podľa množstva okvetných lístkov na rastline. Jednoduché majú  5 – 6 okvetných lístkov, poloplné - 5 okvetných lístkov a v strede je chumáč s menšími okvetnými lístkami. Asi najkrajšie sú tzv. plné fialky, kedy má fialka viac radov okvetných lístkov.

Choroby

Padlí Saintpaulie - je hubová choroba, ktorá postihuje africkú fialku. Hube sa darí výborne vo vlhkom prostredí, kde je zlá alebo žiadna cirkulácia vzduchu. Prejavuje sa bielym popraškom na listoch a kvetoch. Pokiaľ odhalíme chorobu dostatočne skoro, je možné proti nej bojovať. Postup je jednoduchý: odstránime kvety a listy, na ktorých je biely povlak. Zároveň dávame pozor, aby sme ho nepreniesli na ostatné. Potom si pripravíme roztok z cesnaku alebo prasličky a rastlinu postriekame. Ak chorobu neodhalíme v rannom štádiu, potom rastlina pravdepodobne uhynie. 

Biely povlak na Africkej fialke

Hniloba koreňového krčku - je to jedna z najzávažnejších a najčastejších chorôb, ktoré postihujú fialku. Prejavuje sa vädnutím listov po obvode rastliny a v strede sú listy výrazne mäkké, začínajú černieť a hniť. Choroba je spôsobené nesprávnou starostlivosťou o kvet. Buď je to prílišná zálievka alebo je rastlina zasadená v kvetináči príliš hlboko.

Hniloba srdiečka - pri tomto druhu hniloby odumierajú najprv listy zo stredu, pričom listy na okrajoch vyzerajú stále zdravo. Príčinou je opäť nesprávna starostlivosť o rastlinu - príliš veľká zálievka a prievan.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

15/08/2017 11:41
Ivka

vždy zalievať zospodu a hnojiť, potom sa africkým fialkám v byte páči. Ja prebytočné dlhé lístky pravidelne odtrhávam, nech má rastlinka viac energie na kvitnutie.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 04.08.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Ktoré odrody sú na to...

Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici

Patríte medzi milovníkov húb? Od dnes ich už nemusíte chodiť hľadať do lesa, pohodlne si ich vypestujete aj doma. Prezradíme vám všetko potrebné na to, aby ste sa už o pár týždňov mohli...

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...