Ako pestovať begónie – starostlivosť, polievanie, rozmnožovanie

Patria u nás medzi tie najobľúbenejšie kvety a často ju môžete vidieť v množstve záhradiek či na balkónoch. Begónia pochádza z dažďových pralesov z Brazílie a pestuje sa u nás ako letnička, pretože nie je odolná voči mrazom. Chcete si vyzdobiť okná zvonka alebo zvnútra týmito zaujímavými kvetmi? Alebo si s nimi chcete vyzdobiť svoju predzáhradku?

Begónie v kvetináči - pestovanie, starostlivosť, zimovanie

Potom je na mieste otázka ako ich pestovať, čo všetko na svoj rast potrebujú, ako ju rozmnožovať a ktoré druhy sú najkrajšie. Existuje veľké množstvo vyšľachtených odrôd begónií hľúznatých, ktoré môžu byť vzpriamene rastúce alebo previsnuté. Tiež sa môžu líšiť v kvetoch, a to jednofarebných, viacfarebných, jednoduchých či plných.

Starostlivosť o tento druh kvetov vôbec nie je náročný, a preto je vhodná aj pre úplných začiatočníkov pestovateľov alebo pre takých, ktorí sa v kvietkoch moc nevyžívajú, no chcú mať peknú záhradku. Nebojte sa preto zaobstarať si semiačka a pustiť sa na jar do pestovania. Všetko o begóniách sa dočítate v tomto článku.

Vhodné hnojivo na begónie


Špecifikácia

Ako sme už vyššie spomínali, tak begónie sú rastlinky z dažďových pralesov v najteplejších častiach Ameriky, hlavne teda z Brazílie. Patrí do čeľade Begonicae a v súčasnosti je vyšľachtených už niekoľko tisíc druhov. Primárne sa delia podľa veľkosti kvetov na veľkokveté a drobnokveté. Delia sa aj podľa typu koreňov s vláknitými a mäsitými koreňmi. Vláknité korene má napríklad Kráľovská begónia, ktorá má listy svetlo zelené. Najznámejšia begónia s mäsitými koreňmi je Begónia hľúznatá. Je to tiež veľkokvetý druh kvitnúci od júna do septembra.

Vďaka svojmu tropickému vzhľadu a zároveň rôznym druhom sa stali u slovenských pestovateľov veľmi obľúbenými. Nie sú nijak náročné na pestovanie a nepotrebujete na starostlivosť o ne žiadne špeciálne náradie ani podmienky. Kde je najlepšie ich pestovať? Najčastejšie sa pestujú v kvetináčoch alebo závesných nádobách. Ak potrebujete oživiť záhradku, no tam je možné zasadiť len tie odolnejšie druhy. Vhodné sú aj na tmavý balkón alebo na hrobové miesta.

Zasadenie begónií

Celý proces pestovania sa, samozrejme, začína zasadením kvetu. No aj keď je to samozrejmosť, tak je to jedna z najkľúčovejších častí pestovania nie len begónií, ale všetkých rastlín. Hľúzy by ste mali zasadiť koncom zimy, najneskôr začiatkom jari, čiže vo februári až marci, preto je dobré v tomto období ich aj kupovať. Zasadiť ich treba do rašelinového substrátu s podielom piesku asi 5 cm pod povrch. Zemina, do ktorej begónie zasadíte, by mala byť prevzdušnená, bohatá na živiny a nízky obsah vápnika. Po zasadení by mali byť na slnečnom a svetlom mieste.

Výsadba begónií v záhrade - stanovište, substrát, zálievka

Keď trochu podrastú, tak prisypte trochu zeminy. Ideálna teplota na klíčenie begónií je 20 stupňov Celzia. Celý čas ich majte vo vnútri a až v polovici mája ich môžete vysadiť vonku. V tomto období im už nebudú hroziť mrazy. Neobľubujú ani príliš veľké sucho a vysoké teploty, skôr sa im darí vo vysokej vlhkosti.

Ako postupne begónia rastie, tak z nízkej mäsitej byli začnú vyrastať stopkaté listy. V ich pazuchách vyrastajú súkvetia s väčšími alebo menšími kvetmi. Najčastejšími farbami sú červená, žltá, ružová alebo biela. Hlavným obdobím kvitnutia je potom čas medzi júnom až októbrom. V tomto období si vyžadujú begónie najväčšiu starostlivosť, o ktorej sa viac dočítate v ďalších riadkoch.

Starostlivosť o begónie – substrát, svetlo, zálievka

Substrát, v ktorom by ste mali begónie pestovať, musí obsahovať dostatok humusu. Najideálnejší je doma vyrobený kompost, takže sa nebojte zaobstarať si kompostér, pretože domáci kompost využijete viacerými spôsobmi a na hnojenie rastlín je ideálny. Ak ale nemáte domáci kompost, tak si urobte zmes piesku a rašeliny obohatenú o malé kúsky dreveného uhlia. Pôda by ale nemala byť úplne mokrá, no zároveň dávajte pozor na to, aby úplne nevyschla.

Begónie tiež potrebujú dostatok svetla, no nedávajte ich na priame slnko. Nároky na teplotu pri raste sa už potom líšia podľa konkrétnej odrody begónie. Pravidelné prihnojovanie je taktiež nevyhnutnosťou a ideálnym hnojivom je tekutá zmes. Prihnojovať by ste mali pravidelne každých sedem dní. Dbajte na to, aby bolo tekuté hnojivo bezchlórové a vhodnejšie je bezvápnité hnojivo. Vyberajte hlavne podľa toho, na aký konkrétny druh je hnojivo určené a poriadne si čítajte spôsob použitia a zloženie.

Pestovanie a starostlivosť o begónie

Čo sa týka polievania, tak najlepšie je begónie polievať vždy ráno a výdatne, aby mohli čerpať vodu počas celého dňa. Aj napriek tomu, že sa odporúčajú polievať výdatne, tak treba dávať pozor na premokrenie. Ako náhle by ste ich moc poliali, tak by uhynuli. Keď uvidíte, že niektorý z kvetov uhynul, tak ho treba odstrihnúť a to isté platí aj u listov.

Príprava na zimu

Ako pripraviť begónie na zimu? Keď už na konci októbra prestanú kvitnúť, tak je ideálne začať s prípravou na studené obdobie roka. Treba prestať so zálievkou a keď begónie úplne preschnú, tak je potrebné vybrať hľuzy zo zeme. Očistite ich od hliny a vyschnutých častí. Čo sa týka uskladnenia, tak každú osobitne zabaľte do novinového papiera a dajte do škatule na suché, tmavé miesto. Vhodná je napríklad pivnica, chodba alebo špajza. Na to, aby sa hľuzy begónie dostali do stavu prezimovania a nerástli, tak vyžadujú teplotu maximálne 15 stupňov Celzia a nízku vlhkosť.

Aby boli hľuzy chránené pred vlhkosťou alebo ak ich máte veľmi veľa, tak je lepšie dať ich do debničky so suchou rašelinou alebo pilinami. Tie budú vlhkosť odoberať a begónie tak bez problémov prezimujú. Hľuzy poukladajte do debničky vegetačným vrcholom nahor, zasypte a debničku uložte na pripravené miesto. Dbať by ste mali aj na to, aby teplota na mieste, kde sú begónie uložené, neklesla pod 2 stupne Celzia, keďže sme spomínali, že zimu dobre neznášajú.

Rozmnožovanie begónií

Aby ste dostali nové rastlinky z vašej begónie, tak ich získate hlavne z begónií s okrasným listom z jedného listu alebo z jeho časti. Aj rozmnožovanie má svoje ideálne obdobie, a to od marca do apríla a potom v auguste.

Ako pri rozmnožovaní postupovať? List, ktorý ste si vybrali na tieto účely narežte na kúsky dlhé 5 centimetrov a v smere rastu ich zastrčte do pripraveného substrátu. Časti listov zapustia korene a na bokoch vytvoria nové výhonky.

Rozmnožovanie begónií z lístkov

Rozmnožovanie bude najúspešnejšie pri trochu vyššej teplote a vyššej vlhkosti, ktorú dosiahnete pomocou plastovej fólie, vreciek alebo krytov. Najideálnejšie je umiestniť tieto odrezky do malého izbového skleníka. Listy begónií sú tiež známe vysokou regeneračnou schopnosťou, takže je proces rozmnožovania pomerne jednoduchý. Ak list položíte na substrát spodnou časťou a zaťažíte ho kamienkom, tak vám môže vyrásť nová rastlinka.

Škodce a choroby begónií

Aj begónie majú svojich nepriateľov, pred ktorými ich treba chrániť a tými sú rôzne škodce. Najčastejšie to bývajú vošky, puklice a roztoče. Tento problém už potom treba riešiť špeciálnymi postrekmi proti jednotlivému škodcovi alebo ďalšie overené rady, ktoré nie sú také drastické ako postreky a nájdete ich jednoducho na internete.

Ďalšími „nepriateľmi“ begónií sú choroby, ktoré ich postihujú. Pôvodcami chorôb sú rôzne druhy baktérií, húb alebo vírusov. Proti hubám viete begónie z časti uchrániť, no čo sa týka vírusov a baktérií, tak je to prakticky nemožné. Najčastejšie býva ochorenie zapríčinené baktériami. Vstupnou bránou infekcie býva poranenie a niektoré druhy baktérií sa dostanú do rastliny aj pomocou otvorov v listoch, ktoré slúžia na dýchanie alebo na vylučovanie. Ďalej sa po celej rastline rozširujú pomocou vodných pletív, ktoré zabezpečujú transport živín a telo rastlín.

Ak sa napríklad objavia na listoch begónií fľaky, čo sa stáva pomerne často, tak môže ísť len o príliš veľké množstvo vody, ktoré listy zle znášajú, v spojení s priamym slnkom, a to begóniám moc nevyhovuje. No fľaky na listoch môže spôsobovať aj choroba spôsobená baktériou Xanthomonas begoniae. Prejavuje sa to tak, že sa na spodnej strane listov objavujú malé olejovité škvrny jasnej farby, ktoré sa rýchlo zväčšujú a postupne začínajú splývať. Napadnuté pletivá rastliny potom hnednú a postupne odumierajú. Ako sa tejto choroby zbaviť? Napadnuté časti je potrebné okamžite odstrániť. Rastliny nepostrekujte vodou, ale prihnojujte ich draslíkom a umiestnite ich na vzdušné miesto, pozor ale na prievan.

V boji proti chorobám je u begónií dôležitá aj prevencia. Z jednej rastliny na druhú sa totiž tieto ochorenia môžu rozširovať rôznymi spôsobmi a veľmi rýchlo. Prenášajú sa napríklad náradím, ktoré na rastliny používate, vašimi rukami alebo hmyzom. Dávajte si teda pozor na dostatočnú hygienu vašich rúk aj nástrojov, ktoré na rastliny používate.

Najobľúbenejšie a najčastejšie druhy begónií

Medzi tie najčastejšie pestované druhy begónií, ktoré nájdete v množstve záhradiek určite patrí begónia vždykvitnúca. Má červeno – žltú farbu a je určená pre rozsiahlejšie kobercové ornamentálne výsadby, na hroby aj do kvetináčov. Je naozaj bohato kvitnúca a bude vám kvitnúť od júna do októbra. Begónia vždykvitnúca je samočistiacou rastlinou, čiže odkvitnuté kvety odhadzuje. Výhodou je, že ju môžete zasadiť na polotienisté aj slnečné miesto.

Rôzne druhy begónií (Begónia Elatior, Dragon, Vždykvitnúca begónia)

Ďalšia je begónia elatior, ktorá je najobľúbenejším druhom do izby. Má žiarivo sfarbené kvety, väčšinou sýto ružové, a vďaka tomu vytvára farebný akcent. Najlepšie je umiestniť ju na stôl alebo na skrinku, určite nie na okno. Dorastá aj do 30 centimetrov a kvitnúť vám bude niekoľko mesiacov.

Určite je dobré spomenúť aj begóniu dragon, vďaka ktorej budete mať záhradu o čosi pestrejšiu. Je takým pestrofarebným kríkom a dorastá do väčších rozmerov ako obyčajné kvietky v kvetináči. Opäť nie je starostlivosť o ňu ničím náročným a kvitnúť vám bude bez prerušenia až do mrazov.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

26/02/2020 14:58
Tina

CHystam sa tento rok konecne nieco zasadit a skraslit svoj balkon, toto vyzera lepsie ako muskaty. Uvidim, ci mi vas navod skutocne pomoze.

17/05/2022 15:17
Viera Kardosova

Dobry deň. Milujem begónie, prosím ak si na sadim odrezky z listu tam už nie je cibuľka tie sa ako prezimuju, alebo musíme na jar nové sadiť?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 11.02.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.