Bobkový list – pestovanie. Kedy strihať vavrín? Čerstvý a drvený bobkový list proti hmyzu, pod vankúš

Bobkový list, veľmi populárne korenie, pochádza zo stálo zeleného kru Vavrínu pravého (Laurus Nobilis), ktorý má svoju domovinu v stredozemných oblastiach. U nás ho môžete pestovať v kvetináči ako veľmi nenáročnú a vďačnú rastlinku.

Bobkový list pestovanie

Ak ste si ho neobľúbili v jedle, možno si vaše sympatie získa vďaka mnohým iným spôsobom využitia.  

Vypestovať alebo kúpiť?

Bobkový list si môžete vypestovať zo semien (dostanete ich aj v slovenských e-shopoch) alebo z odrezkov, no je to beh na dlhé trate. Semená v prvom rade veľmi rýchlo strácajú klíčivosť a i tie „dobré“ klíčia približne 6 týždňov. Ak by ste sa to predsa len rozhodli skúsiť, semená vložte v ktorúkoľvek časť roka do priepustného substrátu, asi 1 cm hlboko, ktorý udržiavajte vlhký, pri teplote od 23 do 29 °C.

Rozmnožovanie z odrezkov je o čosi istejšie, no taktiež nie najkratšie. Odrezky odoberajte na jar alebo koncom leta z vrchnej časti rastliny. Každý by mal mať 4-6 listov. Vložte ich do vody alebo priamo do zeminy, ktorú prikryte kúskom igelitu. Potrebujú stálu teplotu až okolo 30 °C. Zakoreňovanie trvá od 8 týždňov do 6 mesiacov.

Rýchlejším spôsobom pestovania je kúpa mladej rastlinky. Bobkový list nájdete bežne na pultoch našich predajní. Najčastejšie pestovanými odrodami sú Laurus nobilis Angustifolia (úzke, podlhovasté listy), Laurus nobilis Aurea (mladé lístky sú žlté) a Laurus nobilis Undulata (vrúbkované okraje listov).

Výber vhodného miesta na pestovanie  

Keď si domov prinesiete mladú rastlinku bobkového listu, zabezpečte jej stanovisko s plným slnkom, stálou teplotou okolo 21 °C, vyššou vzdušnou vlhkosťou a bez prievanu. Keď bude staršia a dostatočne silná, môžete ju pestovať aj pri nižších teplotách (16 – 18 °C). Počas chladnejšieho obdobia v roku sa u nás vavrín pestuje v interiéri. Teoreticky prežije aj poklesy teplôt do -10 °C, no naše zimy bývajú o čosi chladnejšie. Keďže ide o stálo zelenú rastlinu, môžete bobkový list aj v zime pestovať v teplejšej izbe, poprípade na chodbe, kde teplota neklesá pod 13 °C.

Vhodné miesto na pestovanie bobkového listu

V lete je možné rastlinu preložiť na balkón alebo do záhrady, nie je to však nevyhnutné. Vysádzanie do voľnej pôdy a opätovné sadenie do kvetináča sa neodporúča. Vhodné je slnečné stanovisko chránené pred vetrom alebo polotieň, no čím viac slnečných lúčov vavrínu doprajete, tým budú jeho listy aromatickejšie.

Primeraná zálievka je zárukou úspešného pestovania

Aby ste si vytvorili lepšiu predstavu o tom, ako je voda pre bobkový list dôležitá, tak okolo 10. tisícročia pred n. l. v Stredomorí rástli rozsiahle lesy tvorené touto rastlinou. S úbytkom zrážok však začali pomaly miznúť a dnes ich uvidíte len v malých zoskupeniach alebo ako súčasť živých plotov. Pri pestovaní v interiéri bobkový list polievajte vždy, keď zemina preschne. V lete, keď bude v záhrade a na priamom slnku, mu vodu doprajte v menších dávkach, no každý deň. Vavrín má veľmi plytké korene, preto je preň dôležitá pravidelná zálievka. Nebezpečné je však i, naopak, premokrenie. Ak to s vodou preženiete, korene začnú veľmi rýchlo hniť.

Bobkový list nezabudnite pravidelne rosiť, a to hlavne v suchých miestnostiach. Vyložený na záhrade ho roste len večer, aby mu slnečné lúče nespálili mokré listy. Ak vavrín v interiéri pestujete na parapetnej doske, ubezpečte sa, že nie je v zime vystavený sálavému teplu z radiátora, ktoré vysúša vzduch.

Kedy strihať vavrín

Vavrín si vyžaduje pravidelné zastrihávanie, ktoré je najlepšie realizovať v období marec – august. Rastlina vďaka tomu zmohutnie a bude mať hustejšiu korunku. Ak by ste si chceli z bobkového listu vypestovať väčší krík – stromček, tvarujte aj kmeň. Stačí pravidelne otrhávať spodné lístky a holé vetvičky omotať okolo seba. Maximálna výška, do ktorej by ste mali nechať bobkový list v kvetináči rásť, sú 2 metre.

Strihanie vavrínu v kvetináči

Presádzanie a výber správneho substrátu 

Substrát pre bobkový list musí byť dostatočne priepustný a bohatý na humus s pH od 4,5 do 5,5 (kyslá pôda). Ideálne podmienky mu zabezpečíte zmiešaním dvoch dielov rašeliny, jedného dielu dobre vyzretého kompostu, jedného dielu piesku a polovice dielu gritu. Nezabudnite na asi 3 cm drenážnu vrstvu na dne kvetináča, ktorú vytvoríte z kamienkov, keramických črepín alebo hrubšieho štrku.

Nie je síce známe prečo, no bobkový list prosperuje lepšie, keď sú jeho korene v kvetináči mierne natlačené. Preto ho pestujte v menšej nádobe (2 metrovému kríku stačí nádoba s priemerom 24 cm) a presádzajte maximálne raz za 5 rokov. Pri vkladaní do novej nádoby, ho zasaďte do rovnakej hĺbky.

Hnojenie bobkového listu

Bobkový list hnojte iba v lete, teda v období rastu, a to malým množstvom vyváženého organického hnojiva, každé 2 týždne. Vyberajte prípravky bohaté na dusík a draslík, ktoré sú pre vavrín najdôležitejšie. Vhodné sú hnojivá s rybacou emulziou, morskými riasami a určené na hnojenie paradajok. Vždy na jar na vrch zeminy v kvetináči pridajte asi 1 cm hrubú vrstvu kompostu alebo čerstvej rašeliny.

Hnojenie a polievanie bobkového listu

Dusík bobkovému listu dodáte aj pridaním kávovej usadeniny a zeleným hnojením. Do kvetináča rozsypte semená Boráku lekárskeho alebo šošovicu, počkajte kým vyklíčia a v dobe, keď budú vysoké asi 5 cm, ich zostrihajte a nechajte prirodzene rozložiť. Nápomocná je aj epsomská soľ bohatá na horčík, ktorý rastlinám umožňuje lepšie vstrebávanie ostatných živín. Počas zimy bobkový list nehnojte vôbec.

Škodcovia a iné choroby: ako s nimi bojovať

 • Bobkový list je voči škodcom veľmi odolný, preto nie je potrebný žiadny preventívny postrek.
 • V našich končinách ho môžu napadnúť vošky a méry, ktoré sa u nás bežne vyskytujú na ovocných stromoch. Ide o potvorky podobné malinkým cikádam. Žlto-oranžové vajíčka kladú zväčša do kôry. Larvy sa po vyliahnutí živia časťami rastliny, čím ju môžu úplne zdevastovať. V oboch prípadoch vám pomôže ručné zbieranie škodcov a odstránenie poškodených častí vavrínu. Napadnuté miesta môžete potierať tampónom namočeným v bielom alkohole alebo použiť lesk na listy s obsahom neem prášku. Ide o rozdrvené listy stromu Azadirachta Indica, ktoré majú silné antiparazitické účinky. Ak by ste u nás nezohnali takýto prípravok, použite čistý prášok, ktorý kúpite v obchode so zdravými potravinami.
 • Vysychaním a opadávaním listov sa vám rastlina snaží dať najavo, že je pre ňu vzduch príliš suchý. Pomôže častejšie rosenie vodou.
 • Žltnutie listov je znakom nedostatku dusíka, preto ho rastline dodajte jedným z vyššie spomenutých spôsobov.
 • Hnednutie listov bobkového listu je prejavom umierania. Spôsobuje ho nedostatok alebo prebytok vody, no i premrznutie koreňového balu. Bobkový list sa môžete pokúsiť zachrániť tak, že ho zostriháte tesne pri zemi. Ak nebol poškodený fatálne, po krátkom čase by sa na ňom mali objaviť nové výhonky.

Zber, sušenie a skladovanie

Lístky z rastliny môžete zbierať priebežne. Dajte si pozor len na to, aby stopka, z ktorej ich odoberáte, neostala úplne holá. Efektívnejšie je však využitie listov, ktoré ste odrezali pri zastrihávaní rastliny. Sušenie by malo prebiehať pri teplote do 30 °C a na tienistom mieste. Uschnuté listy skladujte v dobre uzavretej sklenenej nádobe. Najlepšie je ich použiť v priebehu troch mesiacov, pretože časom strácajú svoju typickú arómu a chuť. Listy môžete využívať aj v čerstvom stave.

Sušenie bobkového listu

Využitie bobkového listu

Bobkový list sa hodí na ochutenie mnohých jedál, je nenahraditeľný pri zaváraní zeleniny a húb, no má i mnohé iné spôsoby využitia, a to ako v praktickom živote, tak pri liečení rôznych zdravotných problémov.

 • Keď bobkový list zapálite, z listov sa vďaka vysokej teplote uvoľnia éterické látky, ktoré majú silné upokojujúce a uvoľňujúce účinky. Rastlina bola na tento účel využívaná celé stáročia, takže by vám mala pomôcť aj dnes.
 • Podobne upokojujúce účinky má aj bobkový list pod vankúšom. Navyše vám vraj môže vnuknúť jasnovidecké schopnosti. Bohužiaľ, len vraj.
 • Aróma vavrínu je priam neznesiteľná pre mnohé druhy hmyzu. Stačí, ak na miesta, kde sa otravné potvory vyskytujú najčastejšie, položíte zopár sušených listov. Je extrémne účinný proti potravinovým a šatovým moliam. Bobkový list proti hmyzu pomôže aj v čerstvom stave, čo je ďalší dobrý dôvod, prečo si zaobstarať aspoň jednu rastlinku.
 • V domovine vavrínu sa z jeho semien vyrába olej, ktorý u nás nie je dostupný. Môžete si ho však vyrobiť sami, a to zaliatím sušených listov olivovým olejom. Pomôže vám pri bolestiach kĺbov, reume, tráviacich problémoch, diabete a zbaví telo nadbytočnej soli.
 • Bobkový list v skutočnosti nie je pre človeka toxický. Dôvodom, prečo by sme ho mali z jedla vyberať, je tvrdosť a ostrosť jeho listov, ktoré by mohli poraniť náš tráviaci trakt. Drvený bobkový list je však úplne bezpečný.
 • S toxicitou je to iné pri mačkách a psoch, pre ktoré je celá rastlina smrteľne jedovatá!!!

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

12/03/2020 14:34
Bea

Nikdy som neuvažovala nad tým, že by som ho pestovala, pritom mám doma kopec byliniek. Pestovanie nevyzerá náročné a je odolný voči škodcom, čo je dobré. Máte niekto s jeho pestovaním osobné skúsenosti? Je to bezproblémová záležitosť?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 09.03.2020
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...

Dálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanieDálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanie

Georgíny sú typickými kvetmi babieho leta a ožívajú pri vlhkom, no zároveň už chladnejšom počasí. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Ako postupovať, aby vám tieto kvety vydržali...

Ako pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovaťAko pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovať

Jar je obdobím, v ktorom máte poslednú šancu v záhradne dohnať to, čo ste nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája....