Pestovanie vôňovca – ako zakoreniť citrónovú trávu v kvetináči, rozmnožovanie, prezimovanie

Aj keď sa nachádzame vo veľmi modernej a vyspelej spoločnosti, tak postupne prichádzame na to, že je v niektorých prípadoch dobré vrátiť sa k tomu tradičnému a overenému. Či už sa to týka zvykov, prípravy jedál alebo práve pestovania ovocia, zeleniny, byliniek a kvetov. Faktom totiž je, že domáce bude vždy najlepšie, pretože v tom prípade naozaj viete, čo dávate do svojho tela. A rovnako to môže byť aj s pestovaním citrónovej trávy, ktorá plní nielen dekoratívne účely, ale má aj svoje praktické využitie.

Pestovanie citrónovej trávy v kvetináči

Citrónová tráva je totiž veľmi rýchlo rastúca rastlina, ktorá sa najčastejšie vysádza vonku, v záhone alebo skalke. Veľmi obľúbená je v Indií a na Srí Lanke – tam ju používajú do svojich tradičných polievok, omáčok a čajov. Rovnako je veľmi obľúbená aj ako dochucovadlo na mäso, ryžu, ryby a zemiaky. Keď si citrónovú trávu zasadíte a vypestujete, tak s ňou budete môcť experimentovať pri akomkoľvek type jedla, všetko je to na vašej fantázii. Ako si citrónovú trávu zasadiť, vypestovať a správne sa o ňu starať? To sa dočítate v tomto článku.

Základné informácie

Cymbopogon, alebo inak povedané – citrónová tráva, je rod ázijských, afrických, austrálskych a rod tropických trávových rastlín. Niektoré druhy tejto citrónovej trávy sú aj na kulinárske a liečivé účinky, iné druhy sú len okrasné a nedajú sa požívať. Obľúbené sú hlavne kvôli svojej vôni, ktorá výrazne pripomína vôňu citrónov, no na druhej strane je chuť odlišná. Názov rastliny pochádza z dvoch gréckych slov, a to kymbe, čo znamená loď a pogon, čo je v preklade brada. Ak by sme to teda spojili alebo vysvetlili, tak to charakterizuje chlpaté klásky, ktoré majú tvar člna.

Citrónová tráva rastie do výšky maximálne 2 metrov a má purpurovo sfarbené stonky. Najčastejšie sa tradične používa na výrobu citrónového oleja, ktorý sa vyskytuje v mydlách, repelentoch proti hmyzu (najúčinnejšie sú najmä proti komárom), v sprejoch, sviečkach a v esenciálnych olejoch. Látky, ktoré sa v citrónovej tráve nachádzajú, sú antiseptiká, a preto sa často táto zložka používa aj v domácich a ekologických čistiacich prostriedkoch a mydlách. Východoindická citrónová tráva sa vyskytuje v Kambodži, Vietname, Laose, Idií, na Srí Lanke, v Barme a Thajsku. Západoindická citrónová tráva je naopak z oblasti morskej juhovýchodnej Ázie. Aj keď sú obe vhodné na varenie, tak vhodnejšia je tá západoindická. Okrem toho je množstvo ďalších druhov citrónovej trávy, ktoré sa vyskytujú na viacerých kontinentoch a krajinách.

Ako citrónovú trávu zasadiť

Ak ste sa rozhodli, že si chcete začať citrónovú trávu pestovať a využívať ju pri varení, tak máme pre vás jednoduché inštrukcie na to, ako si ju zasadiť a vypestovať. Najprv začneme tým vysádzaním. CSemená citrónovej trávy by sa mali vysádzať na začiatku jari, keď už nebude šanca, že by vysiatu trávu ovplyvnili posledné mrazy. Je lepšie pestovať ju v kvetináčoch, než v zemi. Keďže citrónová tráva veľmi ťažko znáša mrazy, tak je jednoduchšie schovať ju s nádobou do vnútra. Keď už sa vonku oteplí, tak ju opäť vynesiete na slnečné miesto, pretože cez deň musí byť aspoň 6 hodín na priamom slnku.

Pestovanie citrónovej trávy vonku v záhrade

Najlepšie sa citrónovej tráve darí na priamom slnku, takže v našom podnebí je potrebné vysádzať ju na slnečných stanovištiach. Čo sa týka pôdy, tá by mala byť bohatá a dobre priepustná. Ak chcete kvalitu pôdy zvýšiť, tak by ste mali do nej pridať kompostovaný hnoj zmiešaný s kupovaným hnojivom. Keď sadíte rastliny do záhonu alebo skalky, tak by mali mať medzi sebou medzeru aspoň 8 centimetrov, pretože tak bude citrónová tráva rásť najlepšie a nebude si pri raste zavadzať. Ak sadíte trávu do kvetináčov, tak to opäť so sadením nepreháňajte a radšej zasaďte trochu menej ako viac, pretože potom by vám vyrástli veľmi slabé steblá trávy. Citrónová tráva sa rozmnožuje hlavne vegetatívne (najčastejšie delením), čo značí, že keď už budete mať vypestované svoje prvé rastlinky, stačí z odrezkov stoniek vypestovať novú rastlinku.

Pestovanie citrónovej trávy

Keď už máte trávu vysadenú a chcete sa dočkať jej používania, tak je potrebné sa o ňu dostatočne starať. Ako na to? Keďže ide o tropickú rastlinu, ktorej sa najlepšie darí v tropických krajinách, tak jej musíte prispôsobiť podmienky aj napriek tomu, že sa nachádzame v miernom pásme. Preto sa vysádza na jar, aby rástla primárne v lete, keď sú u nás teploty vysoké.

Po vysiatí by ste ju mali udržiavať vo vlhkom prostredí, takže je nevyhnutné ju pravidelne polievať. Zároveň by mala byť teplota prostredia aspoň na úrovni 20 stupňov Celzia. Substrát by mal byť ľahký až priepustný. Počas celej sezóny rastu by ste ju mali pravidelne prihnojovať dusíkatým hnojivom a počas zimy, naopak, by ste mali zálievku obmedziť a polievať trávu oveľa menej.

A ako riešiť prípadné problémy pri pestovaní? Čo sa týka hmyzu, tak ten rastliny nenapáda, pretože ich skôr odpudzuje a dokonca sa používa ako ochrana pred štípancami. Veľmi výnimočne však môžu trávu ohrozovať roztoče, ak dávate rastliny na zimu do interiéru, môžu sa na citrónovú trávu presunúť z iných izbových rastlín napadnutých týmito škodcami. Časom si už citrónová tráva vytvára pevné korene a listy, takže je oveľa odolnejšia aj voči poveternostným vplyvom.

Ak chcete citrónovú trávu používať postupne na varenie, tak odrezávajte jednotlivé steblá tesne nad substrátom po jednom. Po zbere ich potom poriadne umyte a nakrájajte na drobno. V čerstvom stave sa dajú využiť na dochutenie čajov (podobne ako to robíme so šťavou z citróna), na osvieženie do letných limonád, šalátov alebo rôznych jedál z ázijskej kuchyne. Rovnako môžete nechať steblá citrónovej trávy aj usušiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Benefity citrónovej trávy pre naše telo

Aj to, aký má citrónová tráva pozitívny vplyv na naše zdravie a telo môže byť pre mnohých dôvodom, prečo si ju zasadiť. V podstate spĺňa podobnú funkciu ako ostatné, tradičné bylinky, ktoré nájdete vo väčšine domácností. Dokonca už aj vedci skúmali zdravotné a liečivé účinky, ktoré vyplývajú z pitia čaju z citrónovej trávy a výsledky boli pomerne zaujímavé. Tak sa poďme teda pozrieť na to, čo všetko citrónová tráva v našom organizme dokáže urobiť.

Uvoľnenie úzkostí

Keď si uvaríte horúci čaj a zabalíte sa do deky, tak to pôsobí na organizmus veľmi upokojujúco. Výrazná vôňa citrónovej trávy dokáže pri úzkostiach veľmi pomáhať. Rovnako je to aj pri vdychovaní esenciálneho oleja z citrónovej trávy.

Zníženie hladiny cholesterolu

Viaceré štúdie potvrdili u zvierat zníženie hladiny cholesterolu po požití presne odmeraného množstva citrónovej trávy. Predpokladá sa teda, že to bude rovnako fungovať na ľudí, aj keď sa bližšie výskumy ešte neuskutočnili. Všetko závisí od toho, koľko tej citrónovej trávy je, pretože jej musíte naozaj požiť viac, aby mala účinky na hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň je to určite veľmi dobrý spôsob pre tých ľudí, ktorí majú cholesterol zvýšený a nevedia, ako s týmto problémom bojovať.

Strihanie citrónovej trávy

Zvyšovanie zdravia ústnej dutiny

Zuby sa vám nemusia pokaziť len na základe toho, že si ich nečistíte a zostáva na nich povlak, ale na ich kondíciu vplýva aj stav ďasien a celej ústnej dutiny. Nedávna štúdia potvrdila, že bylinné extrakty z citrónovej trávy sú jedným z najsilnejších inhibítorov rastu baktérií.

Znamená to, že vďaka citrónovej tráve dokážete ústnu dutinu dezinfikovať a zbaviť sa všetkých baktérií, ktoré sú v ústach škodlivé. Zároveň sa citrónová tráva už dlhé roky používa v ázijských krajinách a to tak, že ju priamo žujú na udržiavanie čistoty v ústach a pre zdravie zubov a ďasien.

Zvyšovanie hladiny červených krviniek

V roku 2015 sa uskutočnila štúdia, ktorá potvrdila, že pravidelné pitie čaju z citrónovej trávy každý deň aspoň pod dobu 30 dní dokáže zvýšiť koncentráciu hemoglobínu a vďaka tomu sa teda zvyšuje počet červených krviniek. Potvrdili to aj krvné testy u testovaných osôb, na ktorých sa štúdia vykonávala. Nie je síce úplne jasné, ktoré zložky citrónovej trávy to zapríčiňujú, no predpokladá sa, že dôvodom sú antioxidačné účinky, ktoré sa zachovávajú aj po tepelnej úprave citrónovej trávy.

Zmiernenie nadúvania a bolesti

Čaj z citrónovej trávy má močopudné účinky, čo v preklade znamená, že má vplyv na funkciu obličiek a „donúti“ ich k vylučovaniu väčšieho množstva moču ako obvykle. Oproti iným nápojom a čajom má práve tento oveľa väčší vplyv na vylučovanie. Tento diuretický účinok môže byť prospešný hlavne vtedy, keď zadržiavanie vody v tele spôsobuje opúchanie a nadúvanie. Je to napríklad aj veľmi častý príznak PMS.

Čo sa týka zmierňovania bolesti, tak to rovnako potvrdzujú vykonané štúdie. Vedci totiž tvrdia, že je citrónová tráva schopná vplývať na nervový systém a tak blokovať bolesť. Ak teda trpíte nepríjemnou bolesťou v akejkoľvek časti tela, na jej utíšenie skúste použiť citrónovú trávu.

Recept na čaj z citrónovej trávy

Ak si pestujete doma citrónovú trávu, tak príprava čaju nie je ničím zložitým a určite to hravo zvládnete. Aj keď citrónovú trávu nepestujete alebo nebola tohtoročná úroda veľká, tak si môžete zaobstarať citrónovú trávu v obchode s potravinami alebo u bylinkárov.

Čaj z čerstvej citrónovej trávy

Keď už máte steblá trávy, tak nasledujte takto: ako prvé si stonky nakrájate približne na centimeter široké prúžky. Potom si nechajte zovrieť vodu, záleží od toho, koľko čaju pripravujete (podľa toho potom musíte prispôsobiť aj množstvo citrónovej trávy). Nakrájané kúsky je potrebné zalievať naozaj vriacou vodou. Potom ich nechajte lúhovať aspoň 5 minút, aby sa z trávy uvoľnili všetky telu prospešné látky. Následne stačí už len čaj precediť, aby sa vám lepšie pil. Ak sa rozhodnete piť čaj v lete, tak tam na záver pridajte pár kociek ľadu a z čaju bude svieži letný nápoj.

Ak chcete začať s pitím tohto čaju pravidelne, aby ste čerpali z jeho benefitov na ľudský organizmus, tak je treba začať s jednou šálkou denne, viac určite nie. Ak bude naň reagovať vaše telo v poriadku, tak môžete postupne dávku zvyšovať počas ďalších dní.

Na čo ďalšie môžete citrónovú trávu použiť

Čo si pripraviť z citrónovej trávy okrem klasického čaju? Ako ste si už vyššie prečítali, tak sa citrónová tráva najčastejšie vyskytuje v receptoch z Ázie – hlavne v thajskej a vietnamskej kuchyni. Tam pridávajú citrónovú trávu hlavne do omáčok a polievok. Najlepšie chutí, keď je v kombinácii s kokosovým mliekom. Okrem toho si môžete pripraviť jednoduché hranolky z citrónovej trávy, ktoré sú zdravé a je to veľmi svieže jedlo.

Ak si chcete ušetriť citrónovú trávu aj na zimu alebo ste si jej nakúpili v obchode viac, tak sa dá jednoducho zamraziť a po rozmrazení chutí úplne rovnako. Pred vložením do mrazničky naukladajte tenké plátky vo vrstvách do mikroténových vreciek so zipsom, tak sa vám to bude skladovať najjednoduchšie.

Citrónovú trávu môžete tiež zamraziť mletú alebo rozmixovanú. Listy citrónovej trávy slúžia rovnako ako bylinky na dochutenie, takže sa hodia do marinád na mäso. Ak chcete citrónovú trávu vysušiť, tak jednotlivé listy zviažte do zväzkov a dolu hlavou ich zaveste na tmavé miesto, kým poriadne nepreschnú. Vysušená citrónová tráva skladovaná v uzavretých nádobách si dokáže svoju chuť zachovať až po dobu jedného roka.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 22.03.2021
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Mrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanieMrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanie

Olivovník má síce na juhu pre rast plodov lepšie podmienky, no dopestujete ho bez problémov aj na Slovensku.Prezradíme vám, ako na to.

Dažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodnéDažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodné

Dažďové záhrady pomáhajú zmierniť následky povodní, udržiavať dažďovú vodu v pôde, filtrujú ju a dopĺňajú tak zásoby podzemnej vody. Dažďovú záhradu si môže každý vybudovať svojpomocne...

Mrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníkuMrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníku

V tomto článku sa budeme venovať pestovaniu granátového jablka. Je to najzdravšia možnosť a keď si toto ovocie sami vypestujete, tak vám bude chutiť o čosi viac.