Ako pestovať egreše?

Egreš obyčajný (známy aj pod názvom ríbezľa egrešová) je veľmi obľúbeným plodom nejedného záhradkára. Podľa odrody sa vyskytuje v zelenej, červenej alebo žltej farbe. Prvé zmienky o pestovaní egrešov a ríbezlí pochádzajú už z druhej polovice 16. storočia.

Zrelé plody egreša obyčajného

Medzi najčastejšie odrody egreša patrí egreš biely, ktorý pochádza z Anglicka. Má bielozelenú až žltobielu šupku a dozrieva v júli. Je vhodný do záhradiek a nie je náročný na pestovanie. Inou odrodou je typ “Trimphant”, ktorý dozrieva takisto v júli. Má zlatožltú šupku a elipsovitý tvar. Ďalší typ pochádza zo Škótska a je veľmi odolný voči škodcom. Šupku má tmavočervenú a odroda sa volá “Industria”. K neposledným typom patrí odroda vyšľachtená v Čechách a volá sa “Česká koruna”. Má pevnú zelenožltú šupku. 

Ako pestovať egreše?

Egreše obsahujú veľa vitamínov a minerálnych látok. V obchodoch ich len ťažko nájdete, a práve preto sa stali obľúbenou plodinou na pestovanie. Starostlivosť o ne nie je náročná a dožívajú sa 10 - 20 rokov. Predtým ako kúpite krík je potrebné zvážiť, akú máte pôdu. Egreše nemajú radi ťažkú a vlhkú pôdu.

Egrešový krík a plody

Nepolievajú sa každý deň a vodu nemajú až tak veľmi v obľube. Vhodnou pôdou je teda živná - čo znamená neutrálna až mierne kyslá. Sadiť egreše je optimálne na jar alebo na jeseň - treba dať pozor, aby zasadené kríky neohrozili mrazy. Egreše sa dobre znášajú s ríbezľami, preto sa často sadia hneď vedľa nich. Egrešový  krík alebo strom má rád miesto viac v tieni alebo polotieni. Určite ho nesaďte na priame slnko. Kríky egrešov dodávajú záhrade príjemný vzhľad a dotvárajú celkovú estetickosť.  

Výsadba egrešov

Egreša  - či už egreš stromkový alebo ker - vysádzame od seba na vzdialenosť 1,5 metra. Korene kríkov v predpripravenej jame rozprestrieme, zasypeme hlinou a hlinu navrstvíme, aby sa nevytvárali kaluže. Ku stromčeku pridáme aj kôl, ku ktorému sa egreš priviaže v mieste nad rozkonárením. Ak vysádzame viac stromčekov, tak môžeme použiť aj inú podpornú konštrukciu ako napríklad pri viniči. 

V prvú jar sa kríky zvyknú hlboko zastrihnúť. Egreše sa strihajú na dva až tri púčiky. Rez egreša po zbere sa v ďalších rokoch tvaruje na niekoľko mocných výhonkov s bočnými výhonkami. Týmto sa krík vytvaruje. Neskôr - keď je egreš už vytvarovaný - tak sa po zbere úrody iba presvetľuje.

Strihanie egreša na jar

Ak si to egreš vyžaduje, tak sa po 8 - 10 rokoch robí omladzovací rez. Ten sa reže pomerne hlboko.

Návod na jarný strih egrešov si môžete pozrieť napríklad tu:

Rozmnožovanie a presádzanie egrešov

Na presádzanie egreša je dobré použiť vhodný substrát. Egreše sa ale veľmi často nepresádzajú. Je to kvôli hlbokým koreňom a nenáročnosti vypestovať nový.

Veľmi často sa však stretávame s pojmom egreše a ich rozmnožovanie. Je na to viacero spôsobov. Najznámejším a najčastejšie využívaným spôsobom je štepenie egrešov za zelena. Na štepenie si potrebujeme vytvoriť podpník. Štiepenie sa robí podľa toho, aké vysoké stromčeky chceme v záhrade.

Štiepime od cca 40 do 120 cm. Štiepenie prebieha v auguste. Ako podpník môžeme použiť napríklad ríbezľu, ktorá často vyrastá zo stromčekových egrešov. Naštiepený vrúbeľ už nevypučí, ale zrastie sa s podpníkom a v budúcom roku vyrastie.  

Postup je nasledovný:

  • Do podpníka sa urobí zárez. Hĺbka tohto zárezu nesmie presahovať stred podpníka.
  • Plocha zárezu sa musí kryť so šírkou rezu na vrúbli. Vrúble (tzn. jednoročné zelené výhonky) sa narežú z materských kríkov. Nemôžu zaschnúť, preto sa odporúča priamy odber pred samotným štiepením.
  • Vrúbeľ sa zreže na spodku do klina a zasúva sa do bočného zárezu na podpníku. Štiepence ochránime igelitovým obväzom na 2 až 3 týždne.  

 Tip: Pred štiepením sa odstránia tŕne, aby nebránili samotnému štiepeniu.

Iný spôsob rozmnožovania môže byť drevnatými odrezkami, ktoré sa zakoreňujú. Odrezky sa lepšie zakorenia, ak ich predtým vložíme do špeciálneho prípravku. K ostatným spôsobom rozmnožovania egrešov patrí kopcovanie alebo potápanie. Tieto spôsoby sa však odporúčajú pre skúsenejších záhradkárov. 

Pre správny rast, vývoj  a plodnosť sa odporúča egreše hnojiť. Hnojiť by sa mali každý rok, ideálne pred jarou, pred samotným kvitnutím. Hnojenie pred kvitnutím zabraňuje opadávaniu kvetov a ovplyvňuje vývoj plodov. Na trhu je viacero prípravkov. Pri hnojení treba dbať aj na dostatočný prísun draslíka. Hnojíme Cereritom. Organické hnojivá ako napríklad maštaľný hnoj dávame do pôdy každý tretí až štvrtý rok.

Choroby a škodcovia na egrešoch

Ako aj iné rastliny, tak aj egreše, napádajú rôzni škodcovi. Najčastejšie sa vyskytuje múčnatka americká. Najlepšou ochranou práve pred ňou je kúpiť egreš, ktorý je voči nej už odolný (bežne dostupné v predajniach). Ak egreš múčnatka tak či tak napadne, spoznáte ju podľa typických znakov - na listoch zanecháva biely povlak. Choroba negatívne ovplyvňuje plody, ktoré sú malé, bez chuti a častokrát sa na nich vyskytujú aj výrazné hnedé škvrny.

Múčnatka americká na plodoch egrešu

Proti múčnatke sa dá brániť postrekom, ktorý uskutočňujeme v predjarí. Najlepším postrekom na trhu je Árbolor, Nitrosan a Oleokament. Tieto postreky sa odporúča vykonávať aj bez napadnutia, keďže zároveň slúžia aj ako ochrana pred vírusovými ochoreniami, larvami, rôznymi červami a cikádami. Egreše a ich choroby sa však múčnatkou nekončia. Celý ker napadnúť a zjesť dokáže húsenica piadivky egrešovej. Sú zelené, dlhé asi 15 mm. Kry sa postrekujú proti piadivkám najčastejšie Metationom E 50.

Cena a predaj egrešov

Egreše sa dajú kúpiť v rôznych záhradných centrách. Ako je spomenuté vyššie, kupujte egreš, ktorý je už rezistentný voči múčnatke americkej. Egreše sú na predaj aj v internetových obchodoch. Cena za egreš sa pohybuje rôznorodo v závislosti od kvality a druhu v rozpätí 5 - 10 eur za krík. 

Egreš je všeobecne považovaný za všeliek. Obsahuje vitamíny C, E, a B. Z minerálov je to draslík, horčík, železo. Egreš prečisťuje organizmus, urýchľuje trávenie a znižuje cholesterol. Čo sa krásy týka, tak pleťová maska z egrešov vyhladzuje vrásky. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 05.02.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár