Egreše: pestovanie, ako a kedy sadiť, ako a kedy strihať, choroby, rozmnožovanie

Egreš obyčajný (známy aj pod názvom ríbezľa egrešová) je veľmi obľúbeným plodom nejedného záhradkára. Podľa odrody sa vyskytuje v zelenej, červenej alebo žltej farbe. Prvé zmienky o pestovaní egrešov a ríbezlí pochádzajú už z druhej polovice 16. storočia.

Zrelé plody egreša obyčajného

Medzi najčastejšie odrody egreša patrí egreš biely, ktorý pochádza z Anglicka. Má bielozelenú až žltobielu šupku a dozrieva v júli. Je vhodný do záhradiek a nie je náročný na pestovanie. Inou odrodou je typ Trimphant, ktorý dozrieva takisto v júli. Má zlatožltú šupku a elipsovitý tvar. Ďalší typ pochádza zo Škótska a je veľmi odolný proti škodcom. Šupku má tmavočervenú a odroda sa volá Industria. K neposledným typom patrí odroda vyšľachtená v Čechách a volá sa Česká koruna. Má pevnú zelenožltú šupku.

Ako pestovať egreše?

Egreše obsahujú veľa vitamínov a minerálnych látok. V obchodoch ich nájdete len zriedka, preto sa stali obľúbenou plodinou na pestovanie. Starostlivosť o ne nie je náročná a dožívajú sa 10 – 20 rokov. Predtým, ako kúpite krík, je potrebné zvážiť, akú máte pôdu. Egreše nemajú rady suchú pôdu, avšak ani ťažkú a vlhkú pôdu. Potrebujú veľa prírodných živín a v prípade potreby aj doplnkovú závlahu. Najviac im vyhovujú otvorené plochy s miernym prievanom a polotieňom, v temných kútoch a v okrajových častiach záhrad, ale ani pod ovocnými stromami sa im veľmi dariť nebude.

Najlepšou voľbou je dobre priepustná, neutrálna až mierne kyslá pôda. Egrešom sa bude najlepšie dariť v stredne vysokých polohách v stredne ťažkej hlinitej pôde s dostatkom humusu. Krík pomerne dobre znáša aj suché oblasti, avšak jeho úrodnosť sa zhoršuje. Pokiaľ pestujete egreše v pôde zadržiavajúcej vlhkosť, nie je dodatočné zalievanie potrebné, avšak v prípade horúceho a najmä suchého počasia si najmä mladé kríky vyžadujú pravidelné zalievanie. Rovnako tak egreše pestované v nádobách.

Egreše môžete v prípade záujmu pestovať aj v kvetináči. Šírka a hĺbka by mala byť minimálne 45 cm. Vhodný je štandardný kompost v kombináciu s ílovitou zeminou, najlepšie v pomere 1 : 1. Treba dohliadať na pravidelné polievanie a rastlinu hnojiť organickým hnojivom (vhodné je napr. paradajkové hnojivo). Ak zvolíte navrch mulč, postará sa o udržanie správneho množstva vlhkosti.

Ako pestovať egreše?

Ako a kedy sadiť egreše

Egreš – či už egreš stromkový alebo ker – vysádzajte v jesenných mesiacoch, ideálne počas miernej jesene, aby mohla rastlina dostatočne rozvinúť svoju koreňovú sústavu. Samozrejme, možná je výsadba aj na jar, týka sa to najmä voľnokorenných rastlín. Do kvetináčov môžete egreše sadiť počas celej sezóny. V záhrade sa odporúča vysádzať od seba rastliny na vzdialenosť cca 1,5 metra, v prípade stromčekových odrôd (egreše na kmienku) sa vzdialenosť skracuje na 1 meter. Korene kríkov v predpripravenej jame rozprestrite (cca 60 x 60 cm), zasypte ich hlinou (prípadne do zeminy zamiešajte kompost či hnoj), mierne pritlačte a postup opakujte, až kým nebude zemina v dostatočnej výške. Vrstvením hliny zabránite tvorbe kaluží. Dôležité je, aby bola predchádzajúca úroveň pôdy v jednej rovine s novou úrovňou pôdy, teda v preklade, egreš musí byť do jamy umiestnený tak, aby podzemná a nadzemná časť boli v rovnakej polohe ako pred sadením. Keby sa pomer zmenil, hrozilo by vyrastanie odnoží. Na záver rastlinu zalejte a posypte mulčom. K stromčeku pridajte kôl (mal by byť vyšší ako rastlina), ku ktorému egreš priviažte v mieste nad rozkonárením. Ak vysádzate viac stromčekov, tak môžete použiť aj inú podpornú konštrukciu, ako napríklad pri viniči. Egreše sa dobre znášajú s ríbezľami, preto sa často sadia hneď vedľa nich.

Tieto ovocné kry sú veľmi odolné a dokážu sa ubrániť aj mrazu. Pokiaľ sa na rastline už vytvoria kvety a dôjde k mrznutiu, nemalo by to úrodu ovplyvniť.

Ako a kedy strihať egreše

V prvú jar sa kríky zvyknú hlboko zastrihnúť. Pri strihu treba myslieť na to, či ide o krík alebo stromčekový egreš. Postup sa totiž trochu líši.

  • Stromčekové egreše – pri výsadbe sa strihajú na 2 – 3 púčiky. V druhom roku po výsadbe z nich vyberte 4 – 5 najsilnejších výhonov. Skráťte ich o ⅓, zvyšné odstráňte. V nasledujúcich rokov odstraňujte vyrodenédrevo, choré drevo aj prehusťujúce výhony.
  • Kríkové egreše – druhý rok po výsadbe vyberte na jar 5 – 8 najhrubších výhonov a taktiež ich skráťte o ⅓. Zvyšné výhony odstráňte. Ker by mal byť aj nasledujúce roky riedky, nové, ale aj choré a dolámané výhony odstraňujte od koreňov. Bočný obrast skráťte na 2 – 3 púčiky a hlavné konáre skráťte o 5 až 10 cm. K omladzovaniu treba pristúpiť o 10 rokov. Niektoré hlavné výhony je potrebné skrátiť a dať priestor novým.

Prerezávanie egreša je potrebné po ustálení kríkov, aby boli konáre rovnomerne rozmiestnené, prepúšťali dostatok svetla a dochádzalo k cirkuláciu vzduchu. Na prerezávanie je navhodnejším časom stred zimy, najvhodnejší je suchý deň bez rizika zrážok. K prerezávaniu môžete pristúpiť po cca 4 rokoch od výsadby, pretože staršie konáre už nie sú také produktívne.

Ako prvé orežte staré drevo. Na prvý pohľad zbadáte, ktoré konáre sú staršie (sú hrubšie, majú menej púčikov, často sú drsnejšie), tie vystrihnite. Ostatné vetvy skráťte tak, aby ste udržali tvar kríka.

V druhom kroku orežte vetvy v blízkosti zeme a križujúce sa konáre. Dôvodom je predchádzanie plesňovým ochoreniam a zabránenie skákaniu škodcov z pôdy na rastlinu. Prekrížené vetvy taktiež poskytujú miesto pre vstup škodcov, navyše si navzájom opotrebúvajú povrch, čím sa znižuje úrodnosť.

Ako posledné ostrihajte vetvy v strede kríka, aby ste zabezpečili lepšiu cirkuláciu vzduchu a predchádzali vzniku plesňových ochorení.

Strihanie egreša na jar

Návod na jarný strih egrešov si môžete pozrieť napríklad tu:

Potrebujú egreše hnojivo?

Keďže správnym hnojením ovplyvňujete rast, plodnosť aj životnosť rastliny, odpoveď je jednoznačná – hnojenie egreša nepodceňujte. Odporúčame používať organické, vyvážené hnojivo vždy v predjarí (na konci zimy) a pred kvitnutím. Správne vybraté hnojivo zabraňuje opadávaniu kvetov a priaznivo ovplyvňuje vývin plodov po opelení.

Egreše potrebujú pravidelný zdroj draslíka a malé množstvo dusíka. Vhodnou voľbou je aj vyzretý kompost či maštaľný hnoj, avšak ten treba do pôdy zapracovať len každý 3. – 4. rok.

Rozmnožovanie a presádzanie egrešov

Rozmnožovanie je možné viacerými spôsobmi. Najznámejším a najčastejšie využívaným spôsobom je štepenie egrešov za zelena. Na štepenie si potrebujete vytvoriť podpník. Štiepenie sa robí podľa toho, aké vysoké stromčeky chcete v záhrade. Štiepte od cca 40 do 120 cm. Štiepenie prebieha v auguste. Ako podpník môžete použiť napríklad ríbezľu, ktorá často vyrastá zo stromčekových egrešov. Naštiepený vrúbeľ už nevypučí, ale zrastie sa s podpníkom a v budúcom roku vyrastie.

Postup je nasledovný:

  • Do podpníka sa urobí zárez. Hĺbka tohto zárezu nesmie presahovať stred podpníka.
  • Plocha zárezu sa musí kryť so šírkou rezu na vrúbli. Vrúble (tzn. jednoročné zelené výhonky) sa narežú z materských kríkov. Nemôžu zaschnúť, preto sa odporúča priamy odber pred samotným štiepením.
  • Vrúbeľ sa zreže na spodku do klina a zasúva sa do bočného zárezu na podpníku. Štiepence ochránime igelitovým obväzom na 2 až 3 týždne.

Tip: Pred štiepením odstráňte tŕne, aby nebránili samotnému štiepeniu.

Ďalším spôsobom je rozmnožovanie drevnatými odrezkami, ktoré sa zakoreňujú. Odrezky odoberte koncom zimy alebo skoro na jar, mali by mať aspoň 15 až 20 cm a pochádzať z rastu z predchádzajúcich rokov. Skladujte ich v rašeline, prípadne v piesku v chladničke alebo na inom chladnom mieste až do začiatku jari. Odrezky sa lepšie zakorenia, ak predtým ich špičky ponoríte do koreňového hormónu.

K ostatným spôsobom rozmnožovania egrešov patrí kopcovanie alebo potápanie. Nízko visiaci výhon s minimálne 3 púčikmi ohnite na zem a udržte ho na mieste pomocou záhradnej svorky, prípadne použite kameň. Stonku zakryte zeminou. Približne po roku sa zakorení a môže dôjsť k oddeleniu od materskej rastliny. Tento postup aplikujte približne v polovici leta, keď rastlina kvitne.

Egreše sa veľmi často nepresádzajú, pretože majú hlboké korene a nie je náročné vypestovať novú rastlinu. Ak sa však pre presádzanie rozhodnete, je dobré použiť vhodný substrát.

Sadenie egrešov

Choroby a škodce na egrešoch

Pri egrešoch, napriek tomu, že ide o odolné rastliny vyznačujúce sa dobrým zdravím, sa môžete stretnúť s niekoľkými problémami – múčnatkou, piliarkou egrešovou a piadivkou egrešovou. Proti prvému môžete bojovať ešte pred vysadením, dostupné sú totiž egreše odolné proti múčnatke. Pokiaľ však už máte egreše zasadené a múčnatka ich napadne, spoznáte ju podľa typických znakov – na listoch zanecháva biely povlak pripomínajúci pleseň a plody sú malé, bez chuti a často sa na nich vyskytujú aj výrazné hnedé škvrny.

Proti múčnatke sa dá brániť postrekom, ktorý uskutočňujte v predjarí. Najlepším postrekom na trhu je Arbolor, Nitrosan a Oleokamet, obľúbený je tiež Kuprikol. Tieto postreky sa odporúča vykonávať aj bez napadnutia, keďže zároveň slúžia ako ochrana pred vírusovými ochoreniami, larvami, rôznymi červami a cikádami. Egreše a ich choroby sa však múčnatkou nekončia. Celý ker napadnúť a zjesť dokáže húsenica piadivky egrešovej. Je bielo-čierna so žltými koncami, dlhá asi 15 mm. Kry sa postrekujú proti piadivkám najčastejšie Metationom E 50.

Piliarka má zelené telo s čiernymi škvrami a čiernu hlavu. Jej larvy prezimovávajú v hornej pôde, na jar sa prebudia a sú dlhé cca 1 cm. Po spárovaní samice nakladú pozdĺž žíl listov vajíčka (1 mm na šírku aj dĺžku). Vajíčka kladú koncom jari, preto v tomto období rastliny pravidelne kontroluje a ak vajíčka objavíte, len ich roztlačte prstami. Húsenice sa vyliahnu po niekoľkých týždňoch a rýchlo likvidajú všetku zeleň, ku ktorej sa dostanú. Aj v tejto fáze ich môžete pozbierať a zlikvidovať.

Múčnatka americká na plodoch egrešu

Kedy zbierať, ako uskladniť a spracovať egreše?

Z egrešov sa môžete tešiť už začiatkom júla, a to v druhej sezóne po výsadbe. Ide o obľúbené bobule mnohých vtákov, preto by ste rastliny a hlavne dozrievajúce ovocie mali chrániť jemnou sieťovinou. Ak chcete plnú chuť ovocia, musíte ho nechať dozrieť na kríku. Takéto plody sú vhodné na konzumáciu i do dezertov. Na varenie odporúčame zberať mierne dozreté plody. Použiť ich môžete na prípravu kompótov, džemov, ale aj na naloženie do octu.
Keďže zber jedného kríka potrvá 5-6 týždňov, aby ste sa egrešov neprejedli, môžete ich uskladniť v chladničke alebo v mrazničke. Plody vydržia v chladničke 2 až 3 týždne, v mrazničke aj niekoľko mesiacov. Pýtate sa, ako zmraziť egreše? Postup je jednoduchý. Plody treba umyť v studenej vode, odstopkovať ich a odstrániť z nich okvetie. Vhodné sú menšie zrelé plody. Rozdeľte ich do obalov a hneď zamrazte.

Najčastejšie otázky – FAQ

Aké odrody egrešov existujú?

Ak máte radi zelené egreše, môžete si vybrať z druhov Careless a Invicta, ak obľubujete červené egreše, vyskúšať môžete odrody Kamieniar, Krasnoslavjanskij, Pax, Rokula či Whinham’s Industry. Biela je odroda Langley Gage a žlté sú Bedford Yellow, Golden Drop, Leveller a Rodnik.

Aké pH pôdy potrebujú egreše?

Egrešom sa darí v mierne kyslej pôde. Optimálna je pre nich pôda s pH 6,0 až 6,5.

Môžem pestovať egreše v kvetináči?

Áno, egreše môžete sadiť aj do kvetináča, potrebujú veľa vody (najmä vtedy, keď sa tvorí ovocie) a organické hnojivo. Vhodný je väčší kvetináč (45 x 45 cm) a ílovitá zemina kombinovaná s výsadbovým kompostom v pomere 1 : 1.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 05.02.2018
Posledná aktualizácia: 13.02.2023
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.