Ako pestovať hlivu ustricovú

Hliva ustricová rastie na kmeňoch listnatých stromov v sezónnom období - od októbra do marca. Mimo sezóny sa pestuje na špecializovaných farmách, kde sú prispôsobené podmienky na jej rast. 

Pestovanie hlivy ustricovej

Táto obľúbená huba rastie v trsoch. Má 40 – 200 mm široký klobúk hnedoolivovej až sivomodrej farby. Dužina hlivy je biela a má príjemnú vôňu. Hliva je plná vzácnych látok, ktoré podporujú náš imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a pri dlhodobejšom užívaní i tlak. 

Vďaka jej skvelým účinkom sa o nej hovorí ako o elixíre mladosti. Hlivu ustricovú nájdeme v našich lesoch, ale môžeme si ju dopestovať isami. Pripravte jej prostredie, ktoré je pre ňu prirodzené a ona sa vám odmení úrodou. 

Pestovanie na dreve

Budete potrebovať klátiky (priemer  15 cm a dĺžka 40 cm) z listnatých stromov, ktoré nebudú spílené dlhšie ako pol roka. Do dreva vyrežete diery veľké približne 12 – 15 cm a drevo zaštepíte.

Pestovanie hlivy na dreve

Môžete použiť očkovací substrát alebo do škár natlačiť sadivo, ktoré potom zatriete štepársky voskom a pokryjete štepárskou páskou. Kláty uložíte do plastového vreca na 2 – 3 mesiace a necháte ich v miestnosti, v ktorej je stála teplota minimálne 20°C. Predtým však musíte vo vreci vytvoriť vhodné prostredie na rozvíjanie hlív. Dno vreca zaťažte tehlou a nalejte doň 2 – 3 litre vody.

Na záver zapustite 1/3 klátu do zeme v tienistej časti záhrady. Môžete ich občasne kropiť vodou, aby mali dostatočne vlhké prostredie.  

Hliva vám bude rodiť 2 – 5 rokov.

Pestovanie na slame

Pripravte si kvalitnú slamu, ktorú predom sterilizujete, aby ste ju zbavili prípadných plesní a baktérií, ktoré by mohli neskôr na hlive parazitovať. Sterilizácia môže prebiehať 2 spôsobmi.  

  1. Slamu zalejete vodou a necháte ju variť v hrnci približne hodinu. Na záver ju precedíte a počkáte kým vychladne na teplotu 20 – 25°C. 
  1. Pri druhom postupe proces opakujete dvakrát. Slamu uložíte do hrnca, zalejete vriacou vodou, počkáte kým vychladne a znovu zopakujete. Po vychladnutí je slama pripravená na štepenie.  

Pestovanie hlivy na slame

Budeme potrebovať veľké plastové vrece, do ktorého budeme striedavo vkladať slamu a hlivové sadivo. Keď vrece naplníme, zviažeme ho a vyrobíme zárezy na jeho povrchu - približne 10 zárezov veľkosti 3 - 5 cm. Vrece uložíme do miestnosti s teplotou 20 – 25°C a prikryjeme plastovou fóliou.

Miestnosť nevetráme, prvé znaky podhubia by sa mali ukázať do 2 až 3 týždňoch. Po uplynutí doby čakania vrece odokryjeme a teplotu v miestnosti znížime na 15 – 17°C. Miestnosť by mala zostať vlhká a poskytovať dostatok svetla (keď nie prirodzené, postačí i umelé) aspoň 8 hodín denne. 

Hliva v tomto prostredí rodí približne 4 mesiace v tzv. úrodných vlnách. Trsy hlív sa zbierajú vždy celé. Po dovŕšení 4 mesiaca sa musí proces znovu zopakovať.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 05.11.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Lienka a zlatoočka – výborní pomocníci proti voškámLienka a zlatoočka – výborní pomocníci proti voškám

Ako vypestovat ananás z odrezkuAko vypestovat ananás z odrezku

Toto šťavnaté, aromatické ovocie poteší nielen svojou chuťou, no poslúži aj ako interiérový doplnok. V dnešnom článku vám prezradíme ako ho doma pestovať z odrezkov v kvetináči.

Šalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhyŠalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhy

Šalvia je nenáročná bylinka, ktorá je typická svojou aromatickou vôňou. Existujú stovky odrôd šalvie, niektoré zdroje uvádzajú až 900 druhov po celom svete. V texte sa dozviete o šalvii,...