Ako pestovať hlivu ustricovú

Hliva ustricová rastie na kmeňoch listnatých stromov v sezónnom období - od októbra do marca. Mimo sezóny sa pestuje na špecializovaných farmách, kde sú prispôsobené podmienky na jej rast. 

Pestovanie hlivy ustricovej

Táto obľúbená huba rastie v trsoch. Má 40 – 200 mm široký klobúk hnedoolivovej až sivomodrej farby. Dužina hlivy je biela a má príjemnú vôňu. Hliva je plná vzácnych látok, ktoré podporujú náš imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a pri dlhodobejšom užívaní i tlak. 

Vďaka jej skvelým účinkom sa o nej hovorí ako o elixíre mladosti. Hlivu ustricovú nájdeme v našich lesoch, ale môžeme si ju dopestovať isami. Pripravte jej prostredie, ktoré je pre ňu prirodzené a ona sa vám odmení úrodou. 

Pestovanie na dreve

Budete potrebovať klátiky (priemer  15 cm a dĺžka 40 cm) z listnatých stromov, ktoré nebudú spílené dlhšie ako pol roka. Do dreva vyrežete diery veľké približne 12 – 15 cm a drevo zaštepíte.

Pestovanie hlivy na dreve

Môžete použiť očkovací substrát alebo do škár natlačiť sadivo, ktoré potom zatriete štepársky voskom a pokryjete štepárskou páskou. Kláty uložíte do plastového vreca na 2 – 3 mesiace a necháte ich v miestnosti, v ktorej je stála teplota minimálne 20°C. Predtým však musíte vo vreci vytvoriť vhodné prostredie na rozvíjanie hlív. Dno vreca zaťažte tehlou a nalejte doň 2 – 3 litre vody.

Na záver zapustite 1/3 klátu do zeme v tienistej časti záhrady. Môžete ich občasne kropiť vodou, aby mali dostatočne vlhké prostredie.  

Hliva vám bude rodiť 2 – 5 rokov.

Pestovanie na slame

Pripravte si kvalitnú slamu, ktorú predom sterilizujete, aby ste ju zbavili prípadných plesní a baktérií, ktoré by mohli neskôr na hlive parazitovať. Sterilizácia môže prebiehať 2 spôsobmi.  

  1. Slamu zalejete vodou a necháte ju variť v hrnci približne hodinu. Na záver ju precedíte a počkáte kým vychladne na teplotu 20 – 25°C. 
  1. Pri druhom postupe proces opakujete dvakrát. Slamu uložíte do hrnca, zalejete vriacou vodou, počkáte kým vychladne a znovu zopakujete. Po vychladnutí je slama pripravená na štepenie.  

Pestovanie hlivy na slame

Budeme potrebovať veľké plastové vrece, do ktorého budeme striedavo vkladať slamu a hlivové sadivo. Keď vrece naplníme, zviažeme ho a vyrobíme zárezy na jeho povrchu - približne 10 zárezov veľkosti 3 - 5 cm. Vrece uložíme do miestnosti s teplotou 20 – 25°C a prikryjeme plastovou fóliou.

Miestnosť nevetráme, prvé znaky podhubia by sa mali ukázať do 2 až 3 týždňoch. Po uplynutí doby čakania vrece odokryjeme a teplotu v miestnosti znížime na 15 – 17°C. Miestnosť by mala zostať vlhká a poskytovať dostatok svetla (keď nie prirodzené, postačí i umelé) aspoň 8 hodín denne. 

Hliva v tomto prostredí rodí približne 4 mesiace v tzv. úrodných vlnách. Trsy hlív sa zbierajú vždy celé. Po dovŕšení 4 mesiaca sa musí proces znovu zopakovať.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 05.11.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné

Najčastejšie sa používa pri liečbe chrípky a nachladnutiu, ale jej liečivé účinky siahajú oveľa ďalej. Ak ju chcete spoznať a možno aj pestovať doma, pozorne čítajte. 

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...