Ako pestovať jahody na balkóne a akú odrodu zvoliť? Obľúbené sú mesačné jahody

Jahody patria medzi obľúbené ovocie mnohých ľudí. Sú symbolom letných, teplých dní a najlepšie chutia vždy tie, ktoré si vypestujeme sami na záhradke. Ako si však poradiť v tom prípade, že nemáte vlastnú záhradku a túžite po tomto sladkom potešení?

Pestovanie jahôd v čepníku na balkóne

Nie je to až také nemožné, ako sa na prvý pohľad zdá. Jahody si môžete vypestovať i na balkóne. Základ je dopriať im dostatok slnečného žiarenia a vlahy, potom sa vám oplatia hojnou úrodou. Dokonca existujú špeciálne odrody, ktoré sú vyšľachtené na to, aby sa pestovali v závesných črepníkoch. Váš balkón skrášli a navyše i potešia vaše bruško.

Obľúbené hnojivá na jahody

Ako postupovať?

V záhradkárstve alebo cez internet zakúpite semienka a zeminu. Pokiaľ si však chcete robotu uľahčiť, na trhovisku si môžete zaobstarať priesadky. Ak sa vám pestovanie jahôd na balkóne zapáči, potom vám nič nebráni v tom, aby ste si rozmnožili ďalšie jahody z poplazov

Odrody balkónových jahôd

Pestovanie jahôd na balkóne sa zásadne líši od pestovania v záhrade či na poliach. Na mieste je preto aj dôsledné zváženie odrody, ktorá by mala spĺňať aspoň tieto všeobecné požiadavky:

  • vysoká úrodnosť
  • zvýšená odolnosť voči chorobám plodov, listov a koreňovej sústavy
  • odolnosť voči vysokým teplotám v lete

Nezabúdajte na to, že balkónová jahoda je aj dizajnovým prvkom. Vyberte si takú odrodu, ktorá vás poteší pri každom pohľade. Ideálnou voľbou je tzv. stáleplodiaca odroda, ktorá dodáva jahody od začiatku júna až po obdobie prvých mrazov.

Vhodné odrody jahôd na balkón

Jahody na pestovanie na balkóne

K známym odrodám patria:

  • previsnutá Delikatess
  • popínavá Super Star
  • superprevisnutá Maranell

Vhodnou alternatívou pri balkónovom sadení sú i mesačné jahody, majú menšie plody, ale plodia po celý rok a navyše sú známe svojou sladkou chuťou.

Vysádzanie zo semienka

Ak chcete, aby jahody rodili ešte v ten istý rok, musíte semená vysiať vo februári, najneskôr na začiatku marca. Ako humus je vhodné použiť substrát s prevažným podielom organickej hmoty (najlepšie je kokosové vlákno) s 15% podielom ílu a piesku. Vhodnou alternatívou je aj rašelinový substrát stredne hrubej štruktúry s 15% podielom ílu a hrubého piesku s ph 5 - 5,5. Ak nemá substrát dostatočné množstvo živín, potom nezabudnite pridať aj vodorozpustné hnojivo na jahody, ktoré sa dávkuje podľa návodu na použitie (uvedeného na balení).

Pestovanie jahôd zo semienka

Dôležitým aspektom pestovania jahôd je správna závlaha. Semienka najprv len rosíte vodou. Dávajte si špeciálny pozor na to, aby ste ich nevyplavili a to až do momentu vykuknutia prvých rastliniek. Polievajte však naďalej primerane, a pamätajte na to, že zemina nemôže byť premočená, ale ani vyschnutá.

V júni by sme ste sa mali dočkať prvých plodov.

Nápady na sadenie jahôd na balkóne

Ako pestovať jahody v kvetináči

Vysádzanie sadeníc

Vysádzať je možné v dvoch obdobiach a to, apríl/máj alebo na jeseň, najlepšie v septembri. Pri jesennom vysádzaním hrozí riziko prvých mrazov, keďže rastlinka sa musí v predstihu zakoreniť. Pokiaľ si všetko odsledujete, nemal by sa vyskytnúť žiaden problém.

Rastliny zasaďte do črepníkov husto vedľa seba a zasypte zeminou. Môžete ich občasne prihnojiť, ale zásadne nie v čase dozrievania plodov. Dostatok vlahy je nevyhnutnosťou po celú dobu pestovania, korene udržiavajte vlhké.

Výsadba priesad jahôd do črepníka

Vysádzanie ťahavých jahôd do kvetináča

Ako prezimovať jahody v črepníku

Pôda v črepníkoch môže ľahko premrznúť, preto je vhodné črepník obaliť hrubou tkaninou alebo izolačným materiálom. Rastliny prikryte čečinou, slamou, alebo ak máte možnosť i kompostom. Dôležité je nezabudnúť na občasné zalievanie, pretože im v zime nehrozí len zamrznutie, ale i vyschnutie.

Životnosť balkónových jahôd

Ak si chcete zabezpečiť stály prísun jahôd z črepníka, potom pamätajte na to, že životnosť jednej rastliny je max. 2-3 roky. Rastliny preto priebežne rozmnožujte z poplazov. Najjednodušou cestou je zasunutie poplazov do vrchnej časti substrátu materskej jahody. Po cca 3 týždňoch si poplaz vytvorí vlastnú koreňovú sústavu a je vy ho preto môžete bezpečne odstrihnúť od materskej rastliny.

Zhrnutie na záver

  • Kedy sadiť jahody zo semienka - február/marec
  • Kedy vysádzať sadenice jahôd - apríl/máj
  • Ako často polievať jahody - v období rastu plodov každý druhý deň
  • Ako často hnojiť jahody - raz za rok, na jar, vždy pred sezónou

Obľúbené hnojivá na jahody

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

05/06/2017 18:53
Lucka

nepoznám nič lepšie, než detskú radosť z očakávania, kedy už konečne tie jahody dozrejú :) naša malá denne kontroluje naše jahody na balkóne a nevie sa ich dočkať.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 24.05.2017
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.

Pestovanie Aloe Vera zo semienka - substrát, choroby, polievanie Pestovanie Aloe Vera zo semienka - substrát, choroby, polievanie

Rastlina Aloe Vera má množstvo zdraviu prospešných účinkov a okrem toho bude na vašom okne pôsobiť aj ako veľmi pekný estetický doplnok. Akú starostlivosť si Aloe Vera vyžaduje, kde by...

Sadenie mrkvy, hrachu, fazule, cibule či kalerábu – kedy a ako Sadenie mrkvy, hrachu, fazule, cibule či kalerábu – kedy a ako

Máte záhradu, no nemáte príliš veľké skúsenosti s pestovaním plodín? Radi vám s tým pomôžeme. Pripravili sme si pre vás súhrnný návod pestovania najrozšírenejších rastlín v našich...