Ako pestovať lekná v jazierku a nádobe

Lekná alebo Nymphaea patria medzi najznámejšie rastliny, ktoré sa pestujú na vodných plochách. Ľudovo sú nazývané i vodné ruže a patria do čeľade leknovité. Zakvitajú nádherným kvetom, ktorý sa na hladine ukazuje od júna do októbra.

Ružové lekno na hladine vody

Mladé listy lekna sú najprv sfarbené do purpurova a starnutím úplne zozelenejú. Okrem dekoračnej funkcie sú lekná v jazierku i praktickou zásobárňou kyslíka a poskytujú rybám úkryt. Navyše nám pomáhajú zbaviť sa i nežiaducich rias, keďže všetky živiny spotrebujú skôr, ako by sa akékoľvek riasy mohli rozvinúť.

Kedy lekná kvitnú

Na to, aby nám lekná zakvitali, je nutné, aby mali dostatok svetla. Je preto vhodné, aby sa jazierko nachádzalo na svetlom mieste, kde budú slnečné lúče dopadať na hladinu jazera aspoň osem hodín denne. Ak je jazierko nešťastne umiestené na tienistom mieste, je možné, že nám budú lekná zakvitať len ojedinele, ak vôbec.

Lekná kvitnú od júna do októbra. Najprv sa pod hladinou rozvinie kvet, ktorý sa následne predlžovaním stonky vynesie nad hladinu. Výber správneho typu lekna je preto dôležitý, mohlo by sa totiž stať, že kvet by zostal pod hladinou. Počas rozkvitania s kvetom nemanipulujeme.

 

Umiestnenie lekna

Najlepšie prirodzené prostredie, ktoré pre ne môžete pripraviť, je jazierko. Pokiaľ však jazierko nemáte a po lekne napriek tomu túžite, môžete ich umiestniť do nádob, ktoré napustíte vodou. Vyhovuje im stojatá voda s pH 6 – 8,5. Dôležitá je i samotná hĺbka vody, keďže každý druh lekna potrebuje inú plochu a hĺbku vody na svoj rast. Pred umiestnením do nádoby si preto túto hĺbku overte.

Pestovanie lekna v nádobách

Výsadba do jazera alebo nádob

Rastliny sadíme buď priamo na dno jazera, alebo samostatne do kvetináčov. Druhá možnosť je praktickejšia, z dôvodu ľahšej manipulácie s leknom. Postup je nasledovný. Na dno nádoby nasypeme rašelinu. Pridáme ílovitý substrát, ktorý nasypeme asi do polovice kvetináča. Zeminu obohatíme o tabletkové alebo granulované hnojivo, ktoré podporí rast lekna. Do kvetináča uložíme lekno a dosypeme ílovitou vrstvou. Vrch substrátu vysypeme tenkou vrstvou štrku, čím zabránime tomu, aby sa substrát uvoľňoval a kalil vodu v jazierku.

Prezimovanie lekna

Prezimovania lekien si nevyžaduje veľa práce. Kvetináče vyberieme von z vody a prenesieme ich do miestnosti s teplotou minimálne 4°C. Uložíme ich do nádoby s vodou a necháme prezimovať. Lekná prezimujú i na dne jazierka. Je však potrebné, aby ste ich zbavili listov a kvetináč  presunuli do hĺbky aspoň jeden meter. V tej hĺbke má voda teplotu približne 4°C, čo je pre nich ideálne.

Hnojenie

Hnojivo, ktoré sme pri výsadbe pridali do substrátu, by malo rastlinke stačiť na 2 – 3 roky. Vo všeobecnosti platí, že to s hnojením lekien netreba preháňať. Pokiaľ sa vám však zdá, že rastlina slabo kvitne, hoci má dostatok svetla, môžete ju prihnojiť. Pozor si dajte na výber hnojiva! Ideálne sú hnojivé tyčinky, ktoré sa nevyplavujú do vody.

Rozmnožovanie a presádzanie

Je dôležité, aby sme koreňovú sústavu rastliny rozdelili po 3, najneskôr 4 rokoch. V tom čase je rastlina rozrastená, unavená a nutne potrebuje presadiť. Lekná presádzame začiatkom jari, keď ešte nie sú v úplnom rozkvete a práca s nim je jednoduchšia. Rastlinu vyberieme z nádoby, rozrežeme a jednotlivé časti rozsadíme samostatne do nových kvetináčov.

Lekná v záhradnom jazierku

Spolužitie rybičiek spolu s leknami v jazierku môže byť niekedy náročné. Najmä ak ide o bylinožravé ryby, ktoré sa vám s radosťou pustia do vyjedania okrasných lekien. Je dôležité, ak takéto rybičky už v jazierku máte, lekno oplotiť drôteným pletivom, ktoré môžete navyše obaliť zeleným plastom pre nenápadnosť vo vode.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 11.09.2017
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Každý rok sa objaví znova. Našťastie existuje pomoc v podobe postrekov.  

Ako pestovať pivónie Ako pestovať pivónie

Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón. Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón.

Azda najkrajším a najfarebnejším kvetom na balkónoch sú práve petúnie. Nenáročné kvetiny, s ktorými sme sa už určite stretli nie len na balkónoch rodinných domov, ale aj v mestských...


Pridať komentár