Ako pestovať lekná v jazierku a nádobe

Lekná alebo Nymphaea patria medzi najznámejšie rastliny, ktoré sa pestujú na vodných plochách. Ľudovo sú nazývané i vodné ruže a patria do čeľade leknovité. Zakvitajú nádherným kvetom, ktorý sa na hladine ukazuje od júna do októbra.

Ružové lekno na hladine vody

Mladé listy lekna sú najprv sfarbené do purpurova a starnutím úplne zozelenejú. Okrem dekoračnej funkcie sú lekná v jazierku i praktickou zásobárňou kyslíka a poskytujú rybám úkryt. Navyše nám pomáhajú zbaviť sa i nežiaducich rias, keďže všetky živiny spotrebujú skôr, ako by sa akékoľvek riasy mohli rozvinúť.

Kedy lekná kvitnú

Na to, aby nám lekná zakvitali, je nutné, aby mali dostatok svetla. Je preto vhodné, aby sa jazierko nachádzalo na svetlom mieste, kde budú slnečné lúče dopadať na hladinu jazera aspoň osem hodín denne. Ak je jazierko nešťastne umiestené na tienistom mieste, je možné, že nám budú lekná zakvitať len ojedinele, ak vôbec.

Lekná kvitnú od júna do októbra. Najprv sa pod hladinou rozvinie kvet, ktorý sa následne predlžovaním stonky vynesie nad hladinu. Výber správneho typu lekna je preto dôležitý, mohlo by sa totiž stať, že kvet by zostal pod hladinou. Počas rozkvitania s kvetom nemanipulujeme.

 

Umiestnenie lekna

Najlepšie prirodzené prostredie, ktoré pre ne môžete pripraviť, je jazierko. Pokiaľ však jazierko nemáte a po lekne napriek tomu túžite, môžete ich umiestniť do nádob, ktoré napustíte vodou. Vyhovuje im stojatá voda s pH 6 – 8,5. Dôležitá je i samotná hĺbka vody, keďže každý druh lekna potrebuje inú plochu a hĺbku vody na svoj rast. Pred umiestnením do nádoby si preto túto hĺbku overte.

Pestovanie lekna v nádobách

Výsadba do jazera alebo nádob

Rastliny sadíme buď priamo na dno jazera, alebo samostatne do kvetináčov. Druhá možnosť je praktickejšia, z dôvodu ľahšej manipulácie s leknom. Postup je nasledovný. Na dno nádoby nasypeme rašelinu. Pridáme ílovitý substrát, ktorý nasypeme asi do polovice kvetináča. Zeminu obohatíme o tabletkové alebo granulované hnojivo, ktoré podporí rast lekna. Do kvetináča uložíme lekno a dosypeme ílovitou vrstvou. Vrch substrátu vysypeme tenkou vrstvou štrku, čím zabránime tomu, aby sa substrát uvoľňoval a kalil vodu v jazierku.

Prezimovanie lekna

Prezimovania lekien si nevyžaduje veľa práce. Kvetináče vyberieme von z vody a prenesieme ich do miestnosti s teplotou minimálne 4°C. Uložíme ich do nádoby s vodou a necháme prezimovať. Lekná prezimujú i na dne jazierka. Je však potrebné, aby ste ich zbavili listov a kvetináč  presunuli do hĺbky aspoň jeden meter. V tej hĺbke má voda teplotu približne 4°C, čo je pre nich ideálne.

Hnojenie

Hnojivo, ktoré sme pri výsadbe pridali do substrátu, by malo rastlinke stačiť na 2 – 3 roky. Vo všeobecnosti platí, že to s hnojením lekien netreba preháňať. Pokiaľ sa vám však zdá, že rastlina slabo kvitne, hoci má dostatok svetla, môžete ju prihnojiť. Pozor si dajte na výber hnojiva! Ideálne sú hnojivé tyčinky, ktoré sa nevyplavujú do vody.

Rozmnožovanie a presádzanie

Je dôležité, aby sme koreňovú sústavu rastliny rozdelili po 3, najneskôr 4 rokoch. V tom čase je rastlina rozrastená, unavená a nutne potrebuje presadiť. Lekná presádzame začiatkom jari, keď ešte nie sú v úplnom rozkvete a práca s nim je jednoduchšia. Rastlinu vyberieme z nádoby, rozrežeme a jednotlivé časti rozsadíme samostatne do nových kvetináčov.

Lekná v záhradnom jazierku

Spolužitie rybičiek spolu s leknami v jazierku môže byť niekedy náročné. Najmä ak ide o bylinožravé ryby, ktoré sa vám s radosťou pustia do vyjedania okrasných lekien. Je dôležité, ak takéto rybičky už v jazierku máte, lekno oplotiť drôteným pletivom, ktoré môžete navyše obaliť zeleným plastom pre nenápadnosť vo vode.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 11.09.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.