Nádchovník – pestovanie, rozmnožovanie, použitie, účinky

Nádchovník patrí k tým bylinkám, ktoré sa v domácnosti rozhodne oplatí mať. Ako už z názvu vyplýva, je účinný najmä proti nádche, avšak jeho využitie je omnoho širšie.

Nádchovník – starostlivosť, pestovanie, účinky

Jeho pestovanie je nenáročné, zvládnete to aj sami doma a my vám prezradíme, ako sa o túto rastlinku starať, kedy je vhodná na použitie a čo všetko môžete s nádchovníkom urobiť.

Nádchovník – rastlina mnohých mien

V našich končinách túto rastlinu bežne nenájdete. Nádchovník je totiž pôvodom z Ázie, Afriky a Austrálie, odkiaľ pochádza vyše 350 druhov tejto byliny. Zaujímavé je, pod koľkými názvami je táto rastlina známa. Nádchovník ľudia poznajú aj ako kubánske oregano, rýmovník, mexický eukaliptus, grécky eukalyptus, španielsky tymian, plektrant či pod jeho latinským názvom ako Plectranthus argentatus. Nádchovník svojím vzhľadom, vôňou a chuťou pôsobí ako zmes viacerých bylín, vďaka čomu sa napríklad v holandčine nazýva „vijf-in-één-kruid“, teda „bylinka 5 v 1“. Ide o týchto 5 bylín – mäta, tymian, majorán, pamajorán a borák lekársky, avšak mnohí ho prirovnávajú aj k medovke či oreganu.

Nádchovník je rastlina s dužinatými stonkami s chĺpkami dorastajúca do výšky 30 – 100 cm a dužinatými lístkami oválneho tvaru. Spoznať ju môžete aj podľa svetlofialových kvietkov, ktoré rastú v zhlukoch po 10 – 20 kvietkov blízko pri sebe. Lístky nádchovníka sa vyznačujú špecifickou arómou, v ktorej sa mieša vôňa medovky, oregana a tymianu, pričom chuťovo sa podobajú skôr mäte a tymianu.

Pestovanie

Aj keď v našich končinách sa vo voľnej prírode nenachádza, jeho pestovanie je na Slovensku bezproblémové. Nevyžaduje si špeciálnu starostlivosť ani podmienky. Rastlinu si môžete zakúpiť v záhradníctve ako dospelú rastlinu alebo semená kvetov, alebo ak ju vlastní váš známy, jednoducho ju môžete rozmnožiť z výhonku. Ten stačí ponoriť do vody a počkať, kým zapustí korene. Vtedy bude vhodné presunúť ho do pôdy. Nádchovník môžete pestovať v kvetináči aj na záhrade, pričom mu vyhovuje mierne až dobre priepustná pôda, najlepšie ľahšia piesočnatá alebo hlinitá zemina.

Nádchovník má rád slnečné miesta, v tmavom kúte sa mu nebude dariť. Doprajte mu teda svetlé miesto, avšak vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu na poludnie. Ak rastline chýba svetlo, listy môžu vädnúť a odpadávať. Príliš priame slnečné žiarenie zas môže spôsobiť ich žltnutie. Ak máte rastlinu vo vnútri, na jar a na leto ju môžete vyniesť von, do záhrady, na balkón či terasu. V zime a na jeseň by však nezniesla nielen mráz, ale ani teploty pod 12 °C, preto ju premiestnite dovnútra. Ak máte rasltinu na okennom parapete, uistite sa, aby vám v zime počas vykurovania nepreschla.

Pri umiestnení sa vyhnite chodbám a vstupným halám, v ktorých by mohol byť prievan, na ktorý je nádchovník náchylný. Nádchovník neprelievajte, radšej prstom skontrolujte, či už je zemina suchá, a až tak ho zalejte. Vlhkú a premočenú pôdu totiž neznesie, je odolnejší voči suchu. Nádchovník môžete z času na čas prihnojiť organickým hnojivom na izbové rastliny v kvapalnej podobe. Hnojí sa len na jar a v lete, pričom úplne stačí, ak rastlinu pohnojíte raz za mesiac.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Zber a využitie

Túto rastlinu sa naozaj oplatí mať doma, pretože pre jej využitie sú najlepšie čerstvé listy. Pri zastrihávaní rastliny a zberu lístkov nemajte obavy, rastlina sa pomerne rýchlo rozrastá a odstrihnuté výhonky doplní novými. Z lístkov potom môžete vyrobiť rôzne tinktúry, sirupy alebo si jednoducho uvariť čaj. Zber lístkov do zásoby môže byť problém, pretože nádchovník nie je práve najjednoduchšie vysušiť. Jeho listy obsahujú priveľa dužiny a šťavy, preto ide o dlhý proces, pričom nie vždy sa úplne podarí a nedokonale vysušené lístky môže chytiť pleseň. Na uchovávanie tejto byliny sa preto odporúča skôr mrazenie. Lístky stačí jednoducho nazbierať a v uzatvárateľnej nádobe alebo mikroténovom vrecúšku jednoducho zamraziť. Takto si čaj užijete aj v zime.

Nádchovník účinky

Nádchovník obsahuje množstvo esenciálnych olejov a látok, ktoré podporujú zdravie dýchacej sústavy, preto je využívaný najmä na liečbu kašľa, upchatých dutín, boľavého a zapáleného hrdla, nádchy, ale aj alergií, astmy a ochorení dýchacích ciest. Silice v rastline pôsobia na dýchacie cesty a pomáhajú uvoľniť hustý hlien, ale aj opuchnuté dýchacie cesty podobne ako nosové spreje. Na liečbu dýchacích ciest je najvhodnejšie piť čaj z nádchovníka, ale aj jeho vôňu inhalovať podrvením lístkov či zaliatím horúceho čaju. Pri častých nádchach a ochoreniach dýchacích ciest pomáha aj to, ak rastlinu v miestnosti pestujete. Do ovzdušia sa tak budú pravidelne vypúšťať jej silice, čo má priaznivý účinok na liečbu respiračných ochorení. Môžete si však aj zakúpiť esenciálny olej z nádchovníka, ktorý sa hodí do aromalampy, na inhaláciu, dezinfekciu ovzdušia, masáže či prevoňanie miestnosti.

Čerstvé lístky nádchovníka

Jeho využitie je však širšie. Pitie čaju z nádchovníka pomáha regulovať hladinu cholesterolu, krvného tlaku a prispieva k zdraviu srdcovocievnej sústavy a obličiek. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že nádchovník si vie poradiť aj s obličkovými a žlčovými kameňmi. Obklady a tinktúry z nádchovníka sa zas využívajú na zmiernenie bolesti rán, zápalov a opuchov. Obklady z nádchovníka pomáhajú rany skôr hojiť a predchádzajú nepríjemným zápalom či jazvám. Tinktúry pomáhajú aj pri chronických bolestiach kĺbov, napríklad pri reume. Nádchovník tiež pomáha pri kožných ochoreniach, ekzémoch, psoriáze, svrbení, bodnutí hmyzom a herpesoch.

Nádchovník a jeho využitie v domácnosti

Okrem zdravotných účinkov má táto bylina svoje využitie aj v domácnosti. Najprv sa zastavíme v kuchyni – tam, rovnako ako mnohé iné byliny, našiel svoje miesto pri varení a príprave rôznych pokrmov. Má výraznú chuť ako tymian či mäta, preto sa s obľubou využíva pri varení omáčok, polievok, ochutení mäsa alebo spestrení šalátov. Podobne ako lístky mäty, aj nádchovník možno využiť na dekoračné účely a ozdobu zákuskov či obložených mís. Nádchovník však nie je len na okrasu, ale prospieva k dobrému tráveniu, predchádza hnačkám a zápcham, a zároveň osviežuje dych.

Výraznú a jedinečnú vôňu nádchovníka možno využiť aj v domácnosti, a to na odplašenie komárov, múch a hmyzu. Silice a arómu, ktoré do vzduchu vypúšťa, totiž podobne ako mäta a ďalšie aromatické bylinky pôsobia na hmyz odpudzujúco. Preto si najmä v lete zaobstarajte do spálne rastlinku nádchovníka a komáre vás už v noci nedoštípu. Rastlinu môžete umiestiť na okenný parapet a balkón medzi ostatné rastlinky, ktoré trápia molice – vôňa nádchovníka ich totiž taktiež odpudzuje.

Nádchovník je vhodné umiestňovať do izieb aj pre to, že má veľký vplyv na kvalitu ovzdušia. Už vieme, že vďaka siliciam sa vám bude lepšie dýchať, avšak nádchovník vzduch aj prečisťuje od baktérií a mikróbov v ovzduší, čo môže prospieť najmä alergikom a astmatikom. Okrem ovzdušia prečistí nádchovník aj pleť, preto je vhodnou prevenciou pred pupienkami a vyrážkami, keďže má antibakteriálne účinky, a zároveň jeho odvar pomáha zbaviť sa lupín.

Nádchovníkový sirup i čaj

  • Čaj: Na čaj z nádchovníka sú najlepšie čerstvé listy, avšak v zime pomôžu aj mrazené. Podľa veľkosti vyberte 1 – 3 listy, ktoré môžete pomrviť a v šálke zaliať vriacou vodou. Lúhujte minimálne 10 minút. Pri boľavom hrdle môžete čaj osladiť medom a dochutiť citrónom. Čaj pomáha nielen pri nádche, ale aj pri nervozite a úzkostných stavoch, dokáže regulovať krvný tlak a zmierniť menštruačnú bolesť či príznaky PMS.
  • Sirup: Sirup z nádchovníka sa pripravuje z citrusov. Pripravte si 30 – 35 lístkov nádchovníka a obľúbené citrusové ovocie. Môže ísť o pomaranče, citróny, limetky či pomelo. Množstvo by malo zodpovedať 2 citrónom či 1 väčšiemu pomaranču, ktoré je potrebné umyť a aj s kôrou nakrájať na plátky. Citrusy, nádchovník a 1 l vody sa povarí a nechá 1 – 2 dni odstáť bez lúhovania. Až potom je možné zmes precediť a vzniknutú tekutinu povariť s 1 kg cukru do zhustnutia. Vzniknutý sirup nalejte do sterilizovaných fliaš a v chrípkovom období ho používajte na uľavenie symptómov.

Čaj z nádchovníka

  • Masť: Masť z nádchovníka využijete na ochorenia kože i menšie ranky a popáleniny alebo ňou možno potrieť hrudník pri respiračných ochoreniach a kašli. Vyrába sa celkom jednoducho – v roztopenej bravčovej masti nechajte lúhovať 30 lístkov nádchovníka. Na druhý deň, keď už masť zatuhne, ju na sporáku opäť roztopte a lístky povarte ešte asi 2 hodiny. Následne lístky preceďte a masť vlejte do sterilizovaných uzatvárateľných nádob. Tie uskladnite na tmavom a chladnom mieste.  
  • Tinktúra: Vyrába sa z 80 % alkoholu, v ktorom sa nádchovník nechá lúhovať minimálne 1 mesiac, avšak pre najlepšie výsledky predĺžte lúhovanie na 3 mesiace. Nazbierajte 20 – 25 lístkov čerstvého nádchovníka, ktoré dobre umyte a vložte do čistej fľaše či uzatvárateľnej nádoby. Zalejte 0,5 l alkoholu, zatvorte vekom a nechajte odstáť na tmavom a chladnom mieste. Nádchovníkové kvapky sa hodia aj do čaju, na obklady, naparovanie a podobne.
  • Kúpeľ: Odvar z nádchovníka môžete priliať aj do kúpeľa. Počas nádchy vám pomôže zbaviť sa upchatého nosa a uvoľniť dutiny. Zároveň pôsobí blahodarne na pokožku, pomáha aj pri kožných ochoreniach a urýchľuje liečbu rán a popálenín.

Nežiaduce účinky a upozornenia

Táto rastlina sa často vychvaľuje aj preto, že vraj nemá žiadne nežiaduce účinky. Nádchovník je všeobecne veľmi dobre znášaný či už vo forme čaju, sirupu, tinktúry, alebo ako súčasť pokrmov. Ak však pri jeho konzumácii zaznamenáte akékoľvek alergické reakcie, konzumáciu prerušte a poraďte sa so svojím lekárom. Nádchovník sa neodporúča konzumovať tehotným a dojčiacim ženám.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 25.10.2020
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocneVertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocne

Ako si vertikálnu záhradu vytvoriť, aké rastliny sa tam najviac hodia a kde by ste ju mali umiestniť? Všetky tieto informácie nájdete v tomto článku.

Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?

Valec na trávnik sa používa predovšetkým pri kladení trávnikového koberca a vysievaní trávy. Na čo všetko sa valec na trávu používa, kedy je vhodné ho použiť a ako si poradiť s jeho...

Vermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cenaVermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cena

Čo to je vermikulit, na čo sa používa, kedy by ste nad jeho použitím mali premýšľať, čo všetko obsahuje a ako sa používa správne?