Ako pestovať okrasný orgován?

Orgován obyčajný je hustý, rozkonárený drevnatý ker, ktorý narastá do výšky až 5 metrov. Má výrazne okvetie vyznačujúce s typickou aromatickou vôňou.

Fialový orgován v záhrade

Kvety sú usporiadané do strapcov a metličiek a majú rôzne sfarbenie od bielej, modrej, ružovej až po fialovú. Orgován je nenáročný na pestovanie a navyše veľmi pekne ukáže v záhradke.

Umiestnenie a substrát

Orgován je vnímaný aj ako invazívna rastlina a to najmä pre svoju veľkosť, ktorá sa môže vyšplhať do pozoruhodných rozmerov. Patrí medzi vysoké kry a potrebuje veľa miesta. Je preto vhodné vyhradiť mu samostatný priestor, ktorý je vzdialený od ostatných kríkov a stromov aspoň 1 - 2 m. Ak mu doprajeme dostatočný priestor, potom bude bujnieť a rásť bez problémov.

Orgovánu najviac vyhovuje slnečné stanovisko. V zatienených miestach sa mu nedarí kvitnúť, potrebuje výslnie a bohatú intenzitu slnečných lúčov. Kvitne raz ročne, na jar počas teplého mája. Je dokonale prispôsobený na naše podmienky a bez problémov prečká i zimu. Zimovanie orgovánu preto nemusíme riešiť ani počas tuhých mrazov.

S výsadbou začíname na jeseň alebo na jar. Pri zakorenení potrebuje orgován dostatok vlahy, preto ho musíme prvé týždne pravidelne polievať. Vhodná je hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda, mierne zásaditá a priepustná.

 

Zálievka

Pri pestovaní orgovánu na kamenistých pôdach zalievame každých 14 dní. Dospelý orgován nemusíme polievať vôbec, bohato si vystačí vodou z pôdy.

Rez

Zrezávanie nežiaducich konárov je veľmi dôležité. Mladý orgován sa nemusíme bát zrezávať, práve naopak. Rezom vytvoríme tvar podľa vlastných predstáv a navyše sa zbavíme halúzok, ktoré sú príliš tenké, neforemné, alebo omrznuté. Pokiaľ ide o udržiavací rez, ten taktiež netreba vykonávať každý rok. 

Nízky orgován obyčajný

Občasným strihom však nič nepokazíme. Orgován sa omladí a kôra sa presvetlí, navyše sa vytvoria nové a silnejšie halúzky, na ktorých budú kvety omnoho väčšie. Pri staršom orgováne sa odporúča zrezávať až po odkvitnutí kvetov.

Starostlivosť

Starostlivosť o rastlinu nie je vôbec náročná. Nevyžaduje veľa času a ani námahy. Pestovanie orgovánu obyčajného zvládne každý začínajúci záhradkár bez väčších problémov. Nutné je len vybrať vhodné miesto, pôdu a v čase zakoreňovania poskytovať orgovánu dostatok vody.

Dôležitým bodom je postarať sa o odkvitnuté súkvetia a odbremeniť orgován od vyčerpávajúco tvorenie semien. A nezabudnúť na zrezávanie!

Galéria obrázkov

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 01.08.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Komentáre

07/09/2017 13:16
Tomáš

Orgován má nádhernú vôňu. Mali sme ho na rodinnom dome, ale pre výstavbu domu sa musel vypilovať. Tento rok ho určite zasadím.

Pridať komentár