Ako pestovať okrasný orgován?

Orgován obyčajný je hustý, rozkonárený drevnatý ker, ktorý narastá do výšky až 5 metrov. Má výrazne okvetie vyznačujúce s typickou aromatickou vôňou.

Fialový orgován v záhrade

Kvety sú usporiadané do strapcov a metličiek a majú rôzne sfarbenie od bielej, modrej, ružovej až po fialovú. Orgován je nenáročný na pestovanie a navyše veľmi pekne ukáže v záhradke.

Umiestnenie a substrát

Orgován je vnímaný aj ako invazívna rastlina a to najmä pre svoju veľkosť, ktorá sa môže vyšplhať do pozoruhodných rozmerov. Patrí medzi vysoké kry a potrebuje veľa miesta. Je preto vhodné vyhradiť mu samostatný priestor, ktorý je vzdialený od ostatných kríkov a stromov aspoň 1 - 2 m. Ak mu doprajeme dostatočný priestor, potom bude bujnieť a rásť bez problémov.

Orgovánu najviac vyhovuje slnečné stanovisko. V zatienených miestach sa mu nedarí kvitnúť, potrebuje výslnie a bohatú intenzitu slnečných lúčov. Kvitne raz ročne, na jar počas teplého mája. Je dokonale prispôsobený na naše podmienky a bez problémov prečká i zimu. Zimovanie orgovánu preto nemusíme riešiť ani počas tuhých mrazov.

S výsadbou začíname na jeseň alebo na jar. Pri zakorenení potrebuje orgován dostatok vlahy, preto ho musíme prvé týždne pravidelne polievať. Vhodná je hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda, mierne zásaditá a priepustná.

 

Zálievka

Pri pestovaní orgovánu na kamenistých pôdach zalievame každých 14 dní. Dospelý orgován nemusíme polievať vôbec, bohato si vystačí vodou z pôdy.

Rez

Zrezávanie nežiaducich konárov je veľmi dôležité. Mladý orgován sa nemusíme bát zrezávať, práve naopak. Rezom vytvoríme tvar podľa vlastných predstáv a navyše sa zbavíme halúzok, ktoré sú príliš tenké, neforemné, alebo omrznuté. Pokiaľ ide o udržiavací rez, ten taktiež netreba vykonávať každý rok. 

Nízky orgován obyčajný

Občasným strihom však nič nepokazíme. Orgován sa omladí a kôra sa presvetlí, navyše sa vytvoria nové a silnejšie halúzky, na ktorých budú kvety omnoho väčšie. Pri staršom orgováne sa odporúča zrezávať až po odkvitnutí kvetov.

Starostlivosť

Starostlivosť o rastlinu nie je vôbec náročná. Nevyžaduje veľa času a ani námahy. Pestovanie orgovánu obyčajného zvládne každý začínajúci záhradkár bez väčších problémov. Nutné je len vybrať vhodné miesto, pôdu a v čase zakoreňovania poskytovať orgovánu dostatok vody.

Dôležitým bodom je postarať sa o odkvitnuté súkvetia a odbremeniť orgován od vyčerpávajúco tvorenie semien. A nezabudnúť na zrezávanie!

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2017 13:16
Tomáš

Orgován má nádhernú vôňu. Mali sme ho na rodinnom dome, ale pre výstavbu domu sa musel vypilovať. Tento rok ho určite zasadím.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 01.08.2017
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.