Ako pestovať okrasný orgován?

Orgován obyčajný je hustý, rozkonárený drevnatý ker, ktorý narastá do výšky až 5 metrov. Má výrazne okvetie vyznačujúce s typickou aromatickou vôňou.

Fialový orgován v záhrade

Kvety sú usporiadané do strapcov a metličiek a majú rôzne sfarbenie od bielej, modrej, ružovej až po fialovú. Orgován je nenáročný na pestovanie a navyše veľmi pekne ukáže v záhradke.

Umiestnenie a substrát

Orgován je vnímaný aj ako invazívna rastlina a to najmä pre svoju veľkosť, ktorá sa môže vyšplhať do pozoruhodných rozmerov. Patrí medzi vysoké kry a potrebuje veľa miesta. Je preto vhodné vyhradiť mu samostatný priestor, ktorý je vzdialený od ostatných kríkov a stromov aspoň 1 - 2 m. Ak mu doprajeme dostatočný priestor, potom bude bujnieť a rásť bez problémov.

Orgovánu najviac vyhovuje slnečné stanovisko. V zatienených miestach sa mu nedarí kvitnúť, potrebuje výslnie a bohatú intenzitu slnečných lúčov. Kvitne raz ročne, na jar počas teplého mája. Je dokonale prispôsobený na naše podmienky a bez problémov prečká i zimu. Zimovanie orgovánu preto nemusíme riešiť ani počas tuhých mrazov.

S výsadbou začíname na jeseň alebo na jar. Pri zakorenení potrebuje orgován dostatok vlahy, preto ho musíme prvé týždne pravidelne polievať. Vhodná je hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda, mierne zásaditá a priepustná.

 

Zálievka

Pri pestovaní orgovánu na kamenistých pôdach zalievame každých 14 dní. Dospelý orgován nemusíme polievať vôbec, bohato si vystačí vodou z pôdy.

Rez

Zrezávanie nežiaducich konárov je veľmi dôležité. Mladý orgován sa nemusíme bát zrezávať, práve naopak. Rezom vytvoríme tvar podľa vlastných predstáv a navyše sa zbavíme halúzok, ktoré sú príliš tenké, neforemné, alebo omrznuté. Pokiaľ ide o udržiavací rez, ten taktiež netreba vykonávať každý rok. 

Nízky orgován obyčajný

Občasným strihom však nič nepokazíme. Orgován sa omladí a kôra sa presvetlí, navyše sa vytvoria nové a silnejšie halúzky, na ktorých budú kvety omnoho väčšie. Pri staršom orgováne sa odporúča zrezávať až po odkvitnutí kvetov.

Starostlivosť

Starostlivosť o rastlinu nie je vôbec náročná. Nevyžaduje veľa času a ani námahy. Pestovanie orgovánu obyčajného zvládne každý začínajúci záhradkár bez väčších problémov. Nutné je len vybrať vhodné miesto, pôdu a v čase zakoreňovania poskytovať orgovánu dostatok vody.

Dôležitým bodom je postarať sa o odkvitnuté súkvetia a odbremeniť orgován od vyčerpávajúco tvorenie semien. A nezabudnúť na zrezávanie!

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2017 13:16
Tomáš

Orgován má nádhernú vôňu. Mali sme ho na rodinnom dome, ale pre výstavbu domu sa musel vypilovať. Tento rok ho určite zasadím.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 01.08.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!