Oleander pestovanie, rozmnožovanie, strihanie, choroby, prezimovanie. Aké hnojivo a zeminu?

Oleandre sú rastliny, ktoré poznáme najmä z dovolenkových prímorských destinácií, rastú hlavne v Stredomorí a krajinách s teplejšou klímou. Oleandre sú známe svojimi pestrofarebnými kvetmi viacerých farebných variácií a exotickým vzhľadom, ktorý zaujal nejedného krajana. Preto sa postupom času tieto rastliny dostali aj do našich končín, kde napriek chladnejšiemu podnebiu nie je pestovanie vôbec náročné.

Ako pestovať oleander?

Chcete si doma vypestovať oleander? Prezradíme vám, aké podmienky mu vyhovujú, kedy je vhodné ho strihať, hnojiť či akým spôsobom ho prezimovať.

Vhodné substráty a hnojivo pre oleander

Čo by ste mali o oleandri vedieť

Oleander, botanicky nazývaný Nerium oleander, pochádza zo Stredomoria, no vyskytol sa aj na Blízkom východe a v Číne. Je to stálozelená drevnatá rastlina, ktorá môže v Stredomorí kvitnúť počas celého roka. V našich klimatických podmienkach je čas kvitnutia kratší, spravidla od mája do konca októbra, pričom kvitnutie závisí predovšetkým od teplého počasia a slnečného stanovišťa. Rastlina dorastá do výšky až 3 m, no jestvujú aj trpasličie odrody dorastajúce do 1 m, napr. Petite Pink či Petite Salmon.

Oleander poznáme ako rastlinu s bielymi, ružovkastými až sýto červenými kvetmi. Dokopy totiž jestvuje až 160 druhov tohto kra. Svojimi ružovými kvetmi sú známe odrody ako Maurin des Maures, Hardy Pink, Rosario, tmavoružová Margharita či lososovo ružový Petit Salmon. Biele kvety sú príznačné pre Mont Blanc či Isle of Capri, ktoré mávajú až žltkastý odtieň. Z červených odtieňov je známy Hardy Red a Jannoch. Nenechajte sa však zlákať vábivou farbou kvetou – celá rastlina, od kvetov až po listy, je jedovatá.

Tento ker si neraz získa priaznivcov z radu dovolenkárov v Stredomorí, avšak pestovať sa dá jednoducho aj v chladnejších oblastiach. Oleander zvláda rôzne životné podmienky, neprekáža mu ani kyslá či menej výživná pôda, vydrží sucho aj premočenú zeminu, zvládne vysoké horúčavy aj daždivé a chladnejšie počasie. Ničivým je preň ale mráz a teploty pod 6 °C, čo v našich zemepisných šírkach znamená, že je potrebné prezimovať ho v interiéri.

Ako pestovať oleandre

Oleandre sú rastliny, ktorým sa najlepšie darí vonku, v záhrade, na slnečnom a teplom mieste. Predtým, než si oleander zadovážite, zvážte, kam ho umiestnite. Vyhnite sa miestam, kde majú voľný prístup deti a zvieratá – rastlina je totiž prudko jedovatá a jej konzumovanie, požutie, oliznutie i vdýchnutie dymu zo spaľovanej rastliny môže spôsobiť silnú otravu a mať aj fatálne následky. Dokonca aj dotyk a kontakt s rastlinou môže u niektorých jedincov vyvolať alergickú reakciu a spôsobiť podráždenie kože, preto sa odporúča pri manipulácii s oleandrom používať ochranné rukavice a mať oblečené tričko s dlhým rukávom.

Ružový oleander v kvetináči v záhrade

Keď už oleandru vyberiete vhodné stanovište s dostatkom slnečných lúčov a priestoru pre rast, zistíte, že starostlivosť oň vám zaberie minimum času. Oleandre znesú suchšiu pôdu aj viac vlahy, menej živín v pôde aj rôzne typy pôd, no len ak im zabezpečíte ideálne podmienky, odmenia vás bohatým kvitnutím. V našich končinách sa oleandre pestujú v kvetináčoch, kvôli jednoduchému zimovaniu.

Rozmnožovanie

Svoju prvú rastlinu si najjednoduchšie zadovážite kúpou v záhradníctve, no ak poznáte niekoho, kto vlastní oleander, rastlinu môžete aj rozmnožiť. Oleandre sa dajú rozmnožovať odrezkami a semenami. Najvhodnejší čas pre zber odrezkov je počas leta, pričom ich môžete hneď nechať zakoreniť do vody. V prípade semien je na ich zber vhodný čas v septembri – októbri, resp. po odkvitnutí kvetov. Nazbierané semená sa však môžu zasadiť až na jar, keď majú vhodnejšie podmienky na rast, pričom ich klíčenie potrvá dlhšie než zakorenenie odrezkov.

Pri zbere odrezkov siahnite po asi 15 cm stonkách s niekoľkými pármi listov, pričom ten spodný je vhodné odrezať. Ak na odrezky použijete mladšie stonky, rýchlejšie sa zakorenia, ak použijete drevené stonky, budú rásť pevnejšie. Odrezky šikmo zrežte a vložte do vlhkého substrátu, prípadne zeminy s ílom. Doba zakorenenia je približne 4 týždne, u mladších výhonkov o čosi kratšie a odrezkom možno dopomôcť aj namočením do rastového hormónu, ktorý rast korienkov urýchli. Odrezky potrebujú veľa tepla, svetla a ideálna aj vlhkosť, čo možno dosiahnuť prikrytím fóliou.

V prípade semien tiež voľte vlhký substrát či zeminu s ílom, na ktorú rozmiestnite semienka. Tie uložte na teplé a svetlé miesto a udržujte ich stále vlhké. Pomôcť môže aj prikrytie fóliou. Semienka vyrastú za 2 – 3 týždne, no ich rast bude oproti výhonkom pomalší. V oboch prípadoch si však budete musieť počkať, kým rastlina dosiahne požadovanú výšku a začne kvitnúť. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov, preto ak nemáte trpezlivosť, zadovážte si radšej už dospelú rastlinu, ktorá vám bude zaručene kvitnúť.

Zemina pre oleander

Výhodou tejto rastliny je to, že sa dokáže prispôsobiť rôznym druhom pôdy. Prežije vo vyčerpanej pôde s menším množstvom živín, v suchšej pôde, vlhkej pôde, kyslejšej pôde, pôde s vyšším obsahom solí a podobne. Pre dosiahnutie najlepších pestovateľských výsledkov je potrebné zabezpečiť tejto rastline čo najvhodnejšiu pôdu. Ideálna zemina pre oleander je neutrálna pôda s pH v rozmedzí 6,5 až 7,5 a dobre priepustná pôda s obsahom piesku či ílu, ktorá nezadržiava príliš veľa vody. Použiť môžete napr. substrát pre stredomorské rastliny či substrát pre balkónové rastliny, ale aj zeminu zo záhrady s prímesou piesku, ílu či rašeliny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Zálievka

Oleandre si vyžadujú pravidelnú zálievku, no nezaškodí im ani pár dní sucha. Zalievať ich je potrebné častejšie v lete ako v zime. Spočiatku môžete rastlinu zalievať 2 – 3x týždenne a pravidelnosť aj množstvo vody prispôsobiť vašej rastline. Ak je zemina vlhká, zbytočne oleander neprelievajte – aj preto máva v kvetináči drenážny systém, aby zbytočne nestál vo vode a nežltli mu listy. Vyhnite sa aj druhému extrému a nenechávajte oleander bez vody dlhšiu dobu, aby mu nezačali schnúť listy.

Hnojenie

Na rozdiel od iných rastlín, oleander nepotrebuje príliš často hnojiť a darí sa mu aj v pôde menej bohatej na živiny. Používa sa hnojivo na ibišteky a oleandre, univerzálne hnojivá na kvitnúce kry a rastliny alebo kompost. Hnojivo je možné použiť koncom jari a v priebehu leta na podporu kvitnutia, buď jednorazovo alebo pravidelne v týždenných intervaloch, podľa návodu na obale konkrétneho hnojiva. Oleander možno prihnojiť aj v jari, po presádzaní, na podporu rastu a posilnenie rastliny. Koncom jesene a v zime nie je vhodné používa hnojivo.

Prezimovanie

Aj keď oleander veľa znesie, jeho achillovou pätou sú práve mrazy, preto je potrebné mať oleander pripravený na prezimovanie ešte pred príchodom prvých mrazov. Keďže oleandre sa pestujú v kvetináčoch, ich prezimovanie nie je náročné a spočíva len v presunutí rastliny do interiéru. Pre rastlinu vyberte priestor, ktorý nie je vykurovaný tak, ako bežná miestnosť v dome. Vhodné sú pivnice, garáže, chladnejšie chodby, zateplené terasy či zimné záhrady. V zime mu postačí 10 – 15 °C, nie 20 °C ako vo vyhriatom dome.

Oleander prezimovanie

Ďalším dôvodom, prečo by ste oleander mali presunúť skôr do garáže či pivnice (s dostatkom svetla) než do miestnosti, v ktorej sa denne zdržiavate, je jeho jedovatosť. Ak máte malé deti alebo zvieratá, rastlina ich môže lákať. Niektoré zdroje však usádzajú, že jedy môže oleander vylučovať aj do okolitého ovzdušia, čo v uzavretom priestore môže viesť k symptómom otravy u ľudí, ktorí sa v ňom zdržiavajú.

S nižšou teplotou je treba znížiť aj príjem vody a prerušiť hnojenie. Oleander prečká zimné obdobie spomalením rastu aj nižším príjmom živín a vody. Niekedy postačí aj zálievka raz za 3 – 4 týždne. Zeminu oleandra možno pokryť mulčom či kompostom, ktoré ochránia korene pred chladom. Pred zazimovaním je zároveň vhodné rastlinu prestrihať, vďaka čomu sa vám bude s oleandrom lepšie manipulovať a rastlina bude potrebovať menej vody a výživy.

Presádzanie

Presádzať rastlinu je vhodné vtedy, ak jej už veľkosť kvetináča nevyhovuje a potrebuje väčší priestor pre rast. Pozor, presádza sa do kvetináča s priemerom väčším len o pár cm, max. 5 cm, aby sa rýchly rast o čosi spomalil. Vhodným obdobím na presádzanie je jar, príp. jeseň až zima po odkvitnutí kvetov. Presádzanie je vhodné spojiť s presvetľovacím rezom, vďaka čomu sa vám bude aj s rastlinou lepšie manipulovať. Pri presádzaní sa nezabudnite vybaviť rukavicami a tričkom s dlhým rukávom, aby ste zbytočne neprišli do priameho kontaktu s rastlinou.

Na presádzanie si pripravte kvetináč s otvorom zospodu a mištičkou. Keďže oleander potrebuje dobrý odtok vody, zospodu kvetináča je vhodné vytvoriť drenážny systém z kamienkov, štrku či keramzitu. Predtým, než kamienky do kvetináča vysypete, zakryte spodný otvor väčším kameňom, aby vám kamienky nevypadávali. Kamienky zakryte substrátom, napr. substrátom na stredomorské rastliny. Do kvetináča teraz môžete premiestniť oleander aj s koreňmi obalenou zeminou z pôvodného kvetináča. Zvyšok dosypte zeminou. Zeminu môžeme prikryť aj vrstvou mulču, ktorý zabraňuje rastu burín. V jeseni možno vrstvu mulču vymeniť za novú, pričom tá bude oleander chrániť pred zimou. Po presadení rastlinu dôkladne polejte zálievkou, umiestnite ju skôr do svetlejšieho polotieňa než na priame slnko a môžete ju aj prihnojiť.

Kedy a ako strihať oleander

Strihanie oleandrov je dobré z dvoch dôvodov. Strihom jednak dosiahneme požadovaný tvar, teda je potrebný z estetického hľadiska, ale oleandre je vhodné strihať aj pred zimou, zbaviť ich hustejších konárov, aby lepšie prečkali zimu (bude tak potrebovať menej vody a živín) a na jar môže toto strihanie prispieť rastu a kvitnutiu. Pred zimou, keď sa oleandre sťahujú do interiérov na prezimovanie, vám sťahovanie uľahčí aj ich upravenejší a menší vzhľad, vďaka ktorému bude manipulácia s krom jednoduchšia.

Starostlivosť o kvitnúci oleander

Na strihanie si teda vyhraďte obdobie medzi odkvitnutím kvetov a presunutím rastliny do interiéru. Z konárov odtrhnite suché a napadnuté listy, prípadne semená, ktoré si môžete odložiť a zasiať na jar. Všetky tieto časti by v zime zbytočne brali rastline živiny, preto je vhodné ich odstrániť. Konáre zastrihnite záhradníckymi nožnicami do požadovaného tvaru, no nikdy nestrihajte viac než polovicu konára, ideálne len jednu tretinu. Prílišné zostrihanie konárov by mohlo mať vplyv na kvitnutie v ďalšej sezóne. Pri strihaní sa zamerajte na tenšie konáriky, nie hrubé konáre.

Škodcovia a choroby

Oleandre sú pomerne náchylné na rôznych škodcov a choroby. Najčastejšie sa vyskytujú vošky, puklice, roztoče, červce (vlnatky) a štítničky. Dajú sa odstrániť chemickým postrekom, mydlovým postrekom i manuálnym odstránením za pomoci handričky namočenej do liehu. Skúsiť môžete aj rôzne prípravky a prostriedky na prírodnej báze. Problémom je, že nie je neobvyklé, ak sa ich výskyt objavuje. Preto je vhodné prostriedky na ich odstránenie kombinovať.

Na listoch oleandrov sa môže vyskytnúť pleseň, hlavne ak necháte rastlinu prezimovať vo vlhkej pivnici. V prvom rade treba rastlinu premiestniť do miestnosti s nižšou vlhkosťou, ubrať zo zálievky a listy manuálne utierať handričkou. Na listoch sa môže vyskytnúť ascochyta, huba, ktorá sfarbuje listy dočierna. Podobne ako pleseň, môže sa objaviť vo vlhkých, slabo vetraných priestoroch. Rastlinu zbavte napadnutých lístkov (nevyhadzujte do kompostu) a aplikujte prípravok proti hubovým ochoreniam.

Časté problémy pri pestovaní

  • Čo robiť, ak oleander nekvitne? Oleander začína kvitnúť približne od 2. roka. Ak nekvitne, problém môže byť v prostredí, v ktorom sa nachádza. V lete potrebuje dostatočne slnečné a teplé prostredie a dostatok zálievky. Kvitnutie je vhodné podporiť hnojivom pre kvitnúce kry a rastliny. Kvitnutie môžete podporiť aj zastrihávaním rastliny na zimu, čím sa tvorí priestor pre rast nových výhonkov, a odstrihávaním suchých listov, ktoré zbytočne odoberajú živiny.
  • Čo robiť, ak má oleander suché listy? Suché listy môžu byť spôsobené nedostatočnou závlahou, ale aj škodcami, ktorí z listov vyciciavajú šťavu, napr. vošky. Ak na rastline nepozorujete škodcov, suché listy odstráňte a doprajte jej dostatok zálievky. Ak sa objavili škodcovia, použite prípravok na ich odstránenie.
  • Prečo má oleander žlté listy? Žltnutie listov u oleandrov indikuje príliš veľa vody v pôde. Aj keď oleandre znášajú rôzne podmienky, premočená pôda povedie k žltnutiu listov. Tento stav sa upraví s reguláciou polievania. To, či rastlina potrebuje zaliať, zistíte jednoducho – prstom si overte stav pôdy. Ak je suchá, rastlinu zalejte primeraným množstvom vody (vzhľadom na veľkosť kvetináča). Ak je pôda vlhká až mierne vlhká, oleander ešte zalievať nemusíte.
  • Prečo má oleander hnedé listy? Hnedé sfarbenie listov je charakteristickým javom počas zimovania. Vzniká vtedy, ak sa rastlina zimuje v príliš chladnom a vlhkom prostredí, ktoré je živnou pôdou pre množenie húb. Napadnuté listy je vhodné odstrániť, rastlinu presunúť do miestnosti s približne 10 – 15 °C, nižšou vlhkosťou a dobrým vetraním. Ak problém pretrváva, možno aplikovať prípravok proti hubovým ochoreniam.
  • Čo ak sú listy oleandra pokryté bielym povlakom? Biely povlak je často príznakom napadnutia červcami, ktoré vytvárajú na listoch vatový, pavučinový povlak. Ten je potrebné odstráni manuálne, handričkou, pričom pod povlak sa najčastejšie nachádzajú ďalšie vajíčka červcov. Na rastlinu je potrebné aplikovať postrek proti červcom, pričom bude potrebné tento postrek niekoľkokrát opakovať – červce sú pomerne vytrvalé, rýchlo sa môžu vrátiť a nakaziť aj ďalšie rastliny. V prípade zistenia bieleho povlaku je najlepšie, ak oleander izolujete od iných, zdravých rastlín.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 12.03.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Mrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanieMrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanie

Olivovník má síce na juhu pre rast plodov lepšie podmienky, no dopestujete ho bez problémov aj na Slovensku.Prezradíme vám, ako na to.

Dažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodnéDažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodné

Dažďové záhrady pomáhajú zmierniť následky povodní, udržiavať dažďovú vodu v pôde, filtrujú ju a dopĺňajú tak zásoby podzemnej vody. Dažďovú záhradu si môže každý vybudovať svojpomocne...

Mrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníkuMrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníku

V tomto článku sa budeme venovať pestovaniu granátového jablka. Je to najzdravšia možnosť a keď si toto ovocie sami vypestujete, tak vám bude chutiť o čosi viac.