Ako pestovať oregano

Oregano patrí medzi divoko rastúce bylinky. Dorastá do výšky 50-60 cm, tvarom nápadne pripomína malý polokrík. Je rozšírená v oblastiach Stredozemného mora a veľa ľudí ju pozná pod názvom majorán či Pamajorán obyčajný.

Oregano alebo Pamajorán obyčajný

Má silné antibiotické a protizápalové účinky, pomáha pri nespavosti, je silným antioxidantom  a obsahuje veľké množstvo vitamínov, preto je viac ako vítaným pomocníkom v našej kuchyni.

Vhodné podmienky na pestovanie

Optimálne a prospešné prostredie pre rast oregana predstavuje slnkom presvetlená oblasť. Patrí medzi svetlomilné rastliny a vyhovuje jej 18 - 20°C, pri vyššej teplote sa zvykne ťahať za slnečnými lúčmi, čo rastlinu značne oslabuje. Zásadne sa vyhnite prievanu. Oregano patrí medzi trvalky a bezproblémovo prezimuje i v našich podmienkach.

 

Substrát a hnojenie

Oregano môžete pestovať v zimných mesiacoch vnútri príbytkov napr. v kvetináči na okennom parapete. Keď vyjde slniečko na oblohu a zima sa prelinie do leta určite ju dajte na balkón či terasu. Odvďačí sa vám za to voňavými bylinkami, pretože slnenie je jej obľúbená záležitosť. Oregano má rado piesočnatú pôdu, pokiaľ rastlinku sadíte do nádoby, použite radšej širšiu ako hlbšiu. Odporúčame zakúpiť si substrát pre Bylinky a zelené korenie. Hnojenie nie je nevyhnutné.   

Rozmnožovanie oregana

Pre rastlinku je dôležité, aby mala dostatok slnečného svetla, na vodu nie je náročná a znesie i obdobie sucha.

Rozmnožujeme v jarnom až jesennom období pomocou odkrezkov, ktoré si necháme zapustiť vo vode tak, aby nám pustili korienky. Následne zasadíme do pôdy. 

Odrezky oregana na rozmnožovanie

Rozmnožovanie oregana odrezkami

V letných mesiacoch je vhodnejšie rastlinku rozmnožovať práve pomocou odrezkov, je to rýchlejší spôsob ako pestovanie oregana zo semienka.

Zber byliniek

Bylinky je vhodné zbierať dvakrát do roka, na jar, keď má rastliny nové výhonky a na jeseň, pred zazimovaním rastlinky. Avšak môžeme ich zbierať i priebežne, je to len na spôsobe zberu, ktorý si zvolíme. Striháme nové lístky a vyhýbame sa zastihovaniu do drevnatých častí rastlín. Bylinky necháme vysušiť a v závere "stiahneme" lístky zo stonky jednoduchým pohybom ruky.

Sušenie a zber lístkov oregana zo stonky

Choroby

Rastlina nie je náchylná na choroby, skôr je sama bojovníčka proti nim. Pokiaľ vám začne vysychať, problém je jednoducho riešiteľný. Sledujte si množstvo zálievky a vlhkosť substrátu. Nemôže byť premočený, pretože to vašej bylinke náramne vadí.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2017 13:51
Paula

S oregánom dochucujem veľmi rada. Určite zvážim jeho pestovanie.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 16.06.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Ktoré odrody sú na to...

Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici

Patríte medzi milovníkov húb? Od dnes ich už nemusíte chodiť hľadať do lesa, pohodlne si ich vypestujete aj doma. Prezradíme vám všetko potrebné na to, aby ste sa už o pár týždňov mohli...

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...