Ako pestovať oregano

Oregano patrí medzi divoko rastúce bylinky. Dorastá do výšky 50-60 cm, tvarom nápadne pripomína malý polokrík. Je rozšírená v oblastiach Stredozemného mora a veľa ľudí ju pozná pod názvom majorán či Pamajorán obyčajný.

Oregano alebo Pamajorán obyčajný

Má silné antibiotické a protizápalové účinky, pomáha pri nespavosti, je silným antioxidantom  a obsahuje veľké množstvo vitamínov, preto je viac ako vítaným pomocníkom v našej kuchyni.

Vhodné podmienky na pestovanie

Optimálne a prospešné prostredie pre rast oregana predstavuje slnkom presvetlená oblasť. Patrí medzi svetlomilné rastliny a vyhovuje jej 18 - 20°C, pri vyššej teplote sa zvykne ťahať za slnečnými lúčmi, čo rastlinu značne oslabuje. Zásadne sa vyhnite prievanu. Oregano patrí medzi trvalky a bezproblémovo prezimuje i v našich podmienkach.

 

Substrát a hnojenie

Oregano môžete pestovať v zimných mesiacoch vnútri príbytkov napr. v kvetináči na okennom parapete. Keď vyjde slniečko na oblohu a zima sa prelinie do leta určite ju dajte na balkón či terasu. Odvďačí sa vám za to voňavými bylinkami, pretože slnenie je jej obľúbená záležitosť. Oregano má rado piesočnatú pôdu, pokiaľ rastlinku sadíte do nádoby, použite radšej širšiu ako hlbšiu. Odporúčame zakúpiť si substrát pre Bylinky a zelené korenie. Hnojenie nie je nevyhnutné.   

Rozmnožovanie oregana

Pre rastlinku je dôležité, aby mala dostatok slnečného svetla, na vodu nie je náročná a znesie i obdobie sucha.

Rozmnožujeme v jarnom až jesennom období pomocou odkrezkov, ktoré si necháme zapustiť vo vode tak, aby nám pustili korienky. Následne zasadíme do pôdy. 

Odrezky oregana na rozmnožovanie

Rozmnožovanie oregana odrezkami

V letných mesiacoch je vhodnejšie rastlinku rozmnožovať práve pomocou odrezkov, je to rýchlejší spôsob ako pestovanie oregana zo semienka.

Zber byliniek

Bylinky je vhodné zbierať dvakrát do roka, na jar, keď má rastliny nové výhonky a na jeseň, pred zazimovaním rastlinky. Avšak môžeme ich zbierať i priebežne, je to len na spôsobe zberu, ktorý si zvolíme. Striháme nové lístky a vyhýbame sa zastihovaniu do drevnatých častí rastlín. Bylinky necháme vysušiť a v závere "stiahneme" lístky zo stonky jednoduchým pohybom ruky.

Sušenie a zber lístkov oregana zo stonky

Choroby

Rastlina nie je náchylná na choroby, skôr je sama bojovníčka proti nim. Pokiaľ vám začne vysychať, problém je jednoducho riešiteľný. Sledujte si množstvo zálievky a vlhkosť substrátu. Nemôže byť premočený, pretože to vašej bylinke náramne vadí.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 16.06.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...

Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.  


Komentáre

07/09/2017 13:51
Paula

S oregánom dochucujem veľmi rada. Určite zvážim jeho pestovanie.

Pridať komentár