Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie

Zeleň vo vnútri domu alebo na záhradke určite poteší a z útulní nejedno oko. A čo tak rastlinky, ktoré majú všestranné využitie? Napríklad takú pažítku, môžete použiť nielen v kuchyni ako dekoráciu, ale môžete si ju dať aj priamo na chlebík či na vaše obľúbené jedlo.

Ako pestovať pažítku v kvetináči a vonku?

Nie je náročná na pestovanie, a preto bude tou správnou voľbou. Ochutí vám nielen jedlo, ale aj dušu. Odkiaľ pochádza pažítka, aké má účinky, a hlavne ako ju pestovať, sa dozviete v tomto článku.

Čo je to pažítka?

Pažítka je rastlinka, ktorá patrí do cibuľovín, presnejšie do čeľadi cesnakovitých. Pôvodne pochádza zo stredomorských oblastí, ale je nenáročná na pestovanie, preto sa jej darí aj na našom území. Rastie približne do výšky 10 - 35 cm. Má dlhé, tmavozelené, rúrkovité listy. Kvet pažítky má guľovitý tvar do špicu, pripomína menšiu verziu kvetu ďateliny. Podľa toho, o akú odrodu ide, sú kvety sfarbené od bielej až po fialovú. Je to viacročná rastlinka, ktorá príjemnú cibulkovo-censakovú chuť.

Odrody

Pažítka má až 4 odrody. Najčastejšie sa vyskytuje Pažítka pražská, ktorá je súčasťou záhrad, ale aj balkónov, parapetných dosiek a kuchynských liniek. Ďalšie sú:

  • Pažítka pražská = má štipľavejšiu chuť, dlhšie rúrkovité listy sfarbené do tmavo-zelena, obsahuje vitamín C;
  • Pažítka jemná = jej druhotné meno je odvodené od jej príjemnej jemnej chuti, ide o skorú odrodu, obsahuje vitamín C;
  • Pažítka čínska/cesnaková = rastie najvyššie zo všetkých pažítok, až do výšky 45 cm, listy sú ploché a vôňou pripomínajú cesnak, obsahuje vitamín C;
  • Pažítka bohemia - je vysoko výnosná odroda, má silnú aromatickú chuť; darí sa jej v kvetináči, podobne ako predošlé odrody, aj táto obsahuje vitamín C.

Prečo sa pestuje?

Pažítka sa najviac využíva v kulinárstve. Vďaka svojej chuti, príjemne ochutí natretý chlebík, kde sa využíva najviac. A síce, veľmi často ju nájdete aj v reštauráciách ako atraktívnu ozdobu šalátov, rýb, a samozrejme, na vrchu takmer každej polievky. Používa sa aj na dochutenie jedál, napr. varených zemiakov, praženici, omáčok, nátierok.

Využitie pažítky v kuchyni

Pri varení ju však používajte na poslednú chvíľu, aby si zachovala svoju chuť a nestratila svoje zdravotné benefity, pre ktoré sa pestuje tiež.

Zdravotné výhody pažítky

Okrem toho, že pažítka sa pestuje hlavne pre jej chuť, patrí aj medzi bylinky s liečivými účinkami. Obsahuje mnoho vitamínov a minerálov, medzi nimi aj vitamín A, B, C, E, K, železo, fosfor, horčík, zinok, meď, selén, omega 3 atď. Už dve lyžičky pažítky vám nahradia potrebnú dennú dávku vitamínu K, ktorá posilňuje kosti a neuróny v mozgu. Stojí za to spomenúť aj vitamín A, ktorý sa stará o dobrý zrak a krásnu pokožku bez akné a vrások.

Možno by ste to ani neboli povedali, ale táto nenápadná rastlinka v sebe ukrýva vysoké množstvo vlákniny, ktorá zabezpečuje fungovanie tráviaceho systému. Vďaka ďalším užitočným látkam dokáže znížiť krvný tlak, ničí voľné radikály, znižuje hladinu zlého cholesterolu čím prečisťuje cievy a posilňuje srdce.

Pažítka - pestovanie

Pažítku jednoducho musíte mať vždy k dispozícii. Či bývate v dome, či v byte, či máte záhradu, balkón alebo nie. Nevyžaduje si náročnú starostlivosť a s minimálnou pomocou sa jej darí aj vnútri aj vonku. Aby ste sa vyhli začiatočníckym chybám pri pestovaní, mali by ste o tom niečo vedieť.

Kedy a ako ju vysievať?

Podľa toho, či ju chcete pestovať vo vnútri alebo vonku bude závisieť aj obdobie, ktoré je na vysievanie najlepšie.

Pestovanie v interiéri

V interiéri to môžete vysadiť pažítku kedykoľvek. Semienka zasejte do kvetináča po viac kusoch, ale urobte viacero plytkých jamiek. Potom prihrňte zem a zalejte vodou. Kvetináč umiestnime najlepšie k oknu, aby ste zabezpečili pažítke dostatok svetla. Pre prípad aby ste to neprehnali s polievaním, umiestnime rastlinku do kvetináča, ktorý má na spodnej strane otvory a kvetináč podložte mištičkou.

Výsadba v exteriéri

Pri vonkajšej výsadbe ju vysievame na jar, približne koncom marca alebo začiatkom apríla. Semienka sejeme plytko, približne 1,3 cm a asi 10 cm od seba. Prihrňte pôdou a zalejte. Pôda by mala byť s prímesou humusu, aby poskytla pažítke všetky potrebné živiny.

Pestovanie pažítky v exteriéri (v záhrade či na balkóne)

Ako rastie a kedy sa zbiera?

Pažítka rastie vo zväzkoch. Po jej vysadení rýchlo vzíde a preto sa prvým lístkom môžete radovať už v priebehu 14 dní. Zbiera sa kedykoľvek počas roka a to strihaním, nie rezaním. Pri strihaní nechajte pažítku v kvetináči vždy dlhú asi 3 cm, aby nevyschla. Strihanie a zber majú za následok to, že pažítka nevykvitne, hoci aj jej kvety sú jedlé a používajú sa rovnako ako listy, plus si ich môžete dať aj do vázy.

Počas zimy nevyžaduje špeciálny prístup. Jednoducho ju len zastrihnite na dĺžku približne 2-3 cm. Ona už sama odumrie, resp. stiahne svoje živiny ku koreňom a takto prezimuje. Svoju silu v novom šate preukazuje už skoro na jar prvými zelenými lístkami.

Čo má a nemá rada?

Pažítka obľubuje ľahkú piesčitú pôdu, do ktorej môžete pridať kompost. Darí sa jej v pôde, ktorá je zásobovaná dusíkom a draslíkom a pH pôdy je 6 - 7. Má rada vlahu, ale pozor, s polievaním treba zaobchádzať opatrne, je na to mimoriadne citlivá. Nemá totiž rada príliš mokrú pôdu a kyslú, teda s pH pod 6. Odporúča sa ju polievať radšej menej ako viac a to s odstátou vodou, izbovej teploty. Pozor, neznesie priame slnko.

Nemá rada zmeny a neustále premiestňovanie, preto jej aj miesto či už vo vnútri alebo vonku vyberajte opatrne.

Aké choroby ju postihujú a ako im zabrániť

Pažítku napádajú hlavne larvy Mínerky cibuľovej resp. pórovej. Je to muška, ktorú ste už určite stretli. Je drobná, má škvrnité hnedé a biele krídla. Škodí nielen pažítke, ale aj pórovitým plodinám. Ochrániť ich možno aplikovaním systémových insekticídov = Decis EW 50; BI58 EC. Ak neradi používate postrek, prikryte pažítku bielou netkanou textíliou. Tá znemožní kladenie vajíčok Minerke, ale aj ďalším podobným škodcom ako je napr. Vrtalka pórová.

Je náchylná na hrdze rodu Melampsora, ktorá napáda hlavne listy pažítky. Spoznáte ju tak, že na listoch sa vytvárajú oranžovo-žlté alebo oranžové vankúšiky, listy žltnú a uschýnajú. Proti nim vám pomôže postrek Saprol New.

POZNÁMKA: Žlté listy nemusia hneď znamenať prítomnosť škodcu. Môže to byť znakom toho, že rastlinka nemá dostatok svetla. Skúste jej zmeniť miesto pred tým ako použijete chemický postrek.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 06.10.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vypestovať bonsaj zo semien, kedy presadiť? Strihanie, tvarovanie, zálievkaAko vypestovať bonsaj zo semien, kedy presadiť? Strihanie, tvarovanie, zálievka

Plánujete si bonsaj zakúpiť alebo vypestovať zo semien? Naučíme vás, ako ju treba zalievať, upravovať a čo všetko potrebuje.

Mach namiesto trávy? Pomôže postrek, hrable na mach v trávniku i zelená skalicaMach namiesto trávy? Pomôže postrek, hrable na mach v trávniku i zelená skalica

Chcete sa zbaviť machu vo vašom trávniku? Najúspešnejším riešením je prevencia. Ak už si machy na vašom pozemku šantia jedna radosť, budete musieť pristúpiť k ráznejším riešeniam.

Vhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúkVhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúk

Povinnou súčasťou vašej záhradnej výbavy by mal byť aj ochranný pracovný odev. Viete, čím všetkým by ste sa mali vybaviť, ak plánujete vstúpiť do záhrady, poprípade do dielne?