Ako pestovať pivónie

Pivónie sú podľa starodávnych tradícií symbolom bohatstva a cti. Pestovali sa v záhradách cisárskych rodín v Číne, neskôr v Japonku, až sa približne pred 200 rokmi dostali do Európy.

Kvet ružovej pivonky

Kvôli ich zbožnému uctievaniu mali veľkú hodnotu a nevesty ich nosili do nového manželského zväzku ako veno. Pivónie majú honosný vzhľad, vďaka krásnych kvetom. Kvety sú guľovitého tvaru a najčastejšie sa vyskytujú v bielej či ružovej farbe.  

Čo o nich vieme?

Pivonky delíme do 2 skupín. Prvou sú bylinné pivonky, ktorým každý rok odumierajú nadzemné časti. Druhú skupinu tvoria drevité pivónie. Výhonky im po odkvitnutí zdrevnatejú a stávajú sa kríkmi. Bylinné pivonky majú nižší vzrast ako zdrevnatené pivónie, ktoré dokážu narásť až do výšky 2 metrov. U bylinných je výška približne 40 - 75 cm. 

Na starostlivosť nie sú náročné, avšak vyžadujú trvalé stanovisko. Nepresádzajte ich, až pokým to nie je vyslovene nutné.

Výsadba a starostlivosť

S vysádzaním pivoniek  s vyvinutým koreňovým obalom začíname na jar. Pivonky bez koreňov vysádzame na jeseň, aby stihli do prichádzajúcich mrazov zakoreniť.  

Vyberieme si stanovisko, kde budeme pivonky vysádzať.  Malo by to byť miesto, na ktoré dopadá dostatkom slnečného žiarenia. Pripravíme si pôdu. Zeminu porýľujeme do hĺbky 50 – 60 cm, aby mali pivonky dostatočné miesto na zakorenenie.

Ryľovanie pôdy pre pivonky

Výhonky sadíme šikmo, čím dosiahneme bohatý rast kru. Nesmieme ich však zasadiť príliš hlboko! Dosiahli by sme tým síce bohatý rast, ale pivonky by nezakvitli, a ak áno, tak len veľmi slabo. Dobré je pripraviť si jamu rozmerov 50 x 50 x 50 cm. Na spodku jamy môžete vytvoriť drenáž z piesku alebo jemného štrku. 

Výsadba pivoniek do záhrady

Pivonkám vyhovuje priepustná, mierne kyslá pôda. Nevhodné sú ťažké a premočené pôdy, ktoré sťažujú ich rast. Zeminu premiešame s hnojivom a výhonky zasadíme. Na záver zalejeme vodou a prikryjem čečinou či drobným lístím, ktoré bude rastlinu chrániť pre mrazmi. 

Pivonky si na hnojenie nepotrpia, najmä prvé tri roky po výsadbe. Rastlinu môžeme neskôr hnojiť minerálnym hnojivom alebo kompostom, ktorý zapracujeme do pôdy - max 7 cm pod zem. Hnojíme v júni po odkvitnutí rastliny alebo na jeseň. Zálievka zostáva priemerná a pravidelná.

Presádzanie a rozmnožovanie

Pivonky nepatria medzi kvety, ktoré by si rýchlo zvykali na nové prostredie. Ak presádzanie nie je nevyhnutné, radšej s tým počkajte. Nie nadarmo sa im hovorí trvalky. Mohlo by sa totiž stať, že rastlina by si nevedela zvyknúť na nové prostredie a uhynula by. 

Presádzame na začiatku septembra a najneskôr v októbri.   

Rez - Drevité pivónie

Nesprávnym rezom by ste mohli spôsobiť dočasné alebo úplne zastavenie kvitnutia rastliny. Je veľmi dôležité, aby ste preto zrezávali rastlinu dôkladne. Zamerajte sa len na uschnuté či poškodené časti rastliny.  

Omladzujúci rez rastlinu oživí. Zrežte staré výhonky, ktoré rastlinu zaťažujú a dajte priestor novým, mladým konárikom.

Druhy pivoniek

Pivonky delíme na základe toho, v akej krajine boli vyšľachtené. Z Japonka pochádzajú vyššie kry s jednoduchými kvetmi, ktoré nemajú tak výraznú vôňu ako napríklad čínske. Medzi najznámejšiu pivonku patrí Pivonka krovitáNajkrajšími kvetmi s priemerom až 25 cm sa pýši odroda Rockie.

Bledoružová a biela pivónia v záhrade

Kvety majú nádherné sfarbenie a nezameniteľnú vôňu. Najčastejšie sa u nás pestuje pivonka Lemoineova. Je to medzinárodným krížencom, ktorý vytvára kry vysoké 1 meter. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 19.02.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Buxus (krušpán) často trápia škodcovia a choroby Buxus (krušpán) často trápia škodcovia a choroby

Buxus je vďačný ker, ktorý má svoje korene pri šľachtení bonsajov. Ako dopestovať zdravý buxus? Je ho potrebné zazimovať? Čomu sa pri pestovaní vyvarovať? Všetko podstatné nájdete v...

Ibištek - presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie Ibištek - presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie

Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Vres sa radí sa k liečivým bylinám. Ako ho pestovať? Ako rozmnožovať? Vyžaduje si vres zložitú starostlivosť? Všetko podstatné o tejto rastline sa dozviete v nasledujúcom článku.


Pridať komentár