Ako pestovať pivónie

Pivónie sú podľa starodávnych tradícií symbolom bohatstva a cti. Pestovali sa v záhradách cisárskych rodín v Číne, neskôr v Japonku, až sa približne pred 200 rokmi dostali do Európy.

Kvet ružovej pivonky

Kvôli ich zbožnému uctievaniu mali veľkú hodnotu a nevesty ich nosili do nového manželského zväzku ako veno. Pivónie majú honosný vzhľad, vďaka krásnych kvetom. Kvety sú guľovitého tvaru a najčastejšie sa vyskytujú v bielej či ružovej farbe.  

Čo o nich vieme?

Pivonky delíme do 2 skupín. Prvou sú bylinné pivonky, ktorým každý rok odumierajú nadzemné časti. Druhú skupinu tvoria drevité pivónie. Výhonky im po odkvitnutí zdrevnatejú a stávajú sa kríkmi. Bylinné pivonky majú nižší vzrast ako zdrevnatené pivónie, ktoré dokážu narásť až do výšky 2 metrov. U bylinných je výška približne 40 - 75 cm. 

Na starostlivosť nie sú náročné, avšak vyžadujú trvalé stanovisko. Nepresádzajte ich, až pokým to nie je vyslovene nutné.

Výsadba a starostlivosť

S vysádzaním pivoniek  s vyvinutým koreňovým obalom začíname na jar. Pivonky bez koreňov vysádzame na jeseň, aby stihli do prichádzajúcich mrazov zakoreniť.  

Vyberieme si stanovisko, kde budeme pivonky vysádzať.  Malo by to byť miesto, na ktoré dopadá dostatkom slnečného žiarenia. Pripravíme si pôdu. Zeminu porýľujeme do hĺbky 50 – 60 cm, aby mali pivonky dostatočné miesto na zakorenenie.

Ryľovanie pôdy pre pivonky

Výhonky sadíme šikmo, čím dosiahneme bohatý rast kru. Nesmieme ich však zasadiť príliš hlboko! Dosiahli by sme tým síce bohatý rast, ale pivonky by nezakvitli, a ak áno, tak len veľmi slabo. Dobré je pripraviť si jamu rozmerov 50 x 50 x 50 cm. Na spodku jamy môžete vytvoriť drenáž z piesku alebo jemného štrku. 

Výsadba pivoniek do záhrady

Pivonkám vyhovuje priepustná, mierne kyslá pôda. Nevhodné sú ťažké a premočené pôdy, ktoré sťažujú ich rast. Zeminu premiešame s hnojivom a výhonky zasadíme. Na záver zalejeme vodou a prikryjem čečinou či drobným lístím, ktoré bude rastlinu chrániť pre mrazmi. 

Pivonky si na hnojenie nepotrpia, najmä prvé tri roky po výsadbe. Rastlinu môžeme neskôr hnojiť minerálnym hnojivom alebo kompostom, ktorý zapracujeme do pôdy - max 7 cm pod zem. Hnojíme v júni po odkvitnutí rastliny alebo na jeseň. Zálievka zostáva priemerná a pravidelná.

Presádzanie a rozmnožovanie

Pivonky nepatria medzi kvety, ktoré by si rýchlo zvykali na nové prostredie. Ak presádzanie nie je nevyhnutné, radšej s tým počkajte. Nie nadarmo sa im hovorí trvalky. Mohlo by sa totiž stať, že rastlina by si nevedela zvyknúť na nové prostredie a uhynula by. 

Presádzame na začiatku septembra a najneskôr v októbri.   

Rez - Drevité pivónie

Nesprávnym rezom by ste mohli spôsobiť dočasné alebo úplne zastavenie kvitnutia rastliny. Je veľmi dôležité, aby ste preto zrezávali rastlinu dôkladne. Zamerajte sa len na uschnuté či poškodené časti rastliny.  

Omladzujúci rez rastlinu oživí. Zrežte staré výhonky, ktoré rastlinu zaťažujú a dajte priestor novým, mladým konárikom.

Druhy pivoniek

Pivonky delíme na základe toho, v akej krajine boli vyšľachtené. Z Japonka pochádzajú vyššie kry s jednoduchými kvetmi, ktoré nemajú tak výraznú vôňu ako napríklad čínske. Medzi najznámejšiu pivonku patrí Pivonka krovitáNajkrajšími kvetmi s priemerom až 25 cm sa pýši odroda Rockie.

Bledoružová a biela pivónia v záhrade

Kvety majú nádherné sfarbenie a nezameniteľnú vôňu. Najčastejšie sa u nás pestuje pivonka Lemoineova. Je to medzinárodným krížencom, ktorý vytvára kry vysoké 1 meter. 

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie v každej obývačke.Publikované dňa: 19.02.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Ktoré odrody sú na to...

Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici

Patríte medzi milovníkov húb? Od dnes ich už nemusíte chodiť hľadať do lesa, pohodlne si ich vypestujete aj doma. Prezradíme vám všetko potrebné na to, aby ste sa už o pár týždňov mohli...

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...