Ako pestovať pivónie

Pivónie sú podľa starodávnych tradícií symbolom bohatstva a cti. Pestovali sa v záhradách cisárskych rodín v Číne, neskôr v Japonku, až sa približne pred 200 rokmi dostali do Európy.

Kvet ružovej pivonky

Kvôli ich zbožnému uctievaniu mali veľkú hodnotu a nevesty ich nosili do nového manželského zväzku ako veno. Pivónie majú honosný vzhľad, vďaka krásnych kvetom. Kvety sú guľovitého tvaru a najčastejšie sa vyskytujú v bielej či ružovej farbe.  

Čo o nich vieme?

Pivonky delíme do 2 skupín. Prvou sú bylinné pivonky, ktorým každý rok odumierajú nadzemné časti. Druhú skupinu tvoria drevité pivónie. Výhonky im po odkvitnutí zdrevnatejú a stávajú sa kríkmi. Bylinné pivonky majú nižší vzrast ako zdrevnatené pivónie, ktoré dokážu narásť až do výšky 2 metrov. U bylinných je výška približne 40 - 75 cm. 

Na starostlivosť nie sú náročné, avšak vyžadujú trvalé stanovisko. Nepresádzajte ich, až pokým to nie je vyslovene nutné.

Výsadba a starostlivosť

S vysádzaním pivoniek  s vyvinutým koreňovým obalom začíname na jar. Pivonky bez koreňov vysádzame na jeseň, aby stihli do prichádzajúcich mrazov zakoreniť.  

Vyberieme si stanovisko, kde budeme pivonky vysádzať.  Malo by to byť miesto, na ktoré dopadá dostatkom slnečného žiarenia. Pripravíme si pôdu. Zeminu porýľujeme do hĺbky 50 – 60 cm, aby mali pivonky dostatočné miesto na zakorenenie.

Ryľovanie pôdy pre pivonky

Výhonky sadíme šikmo, čím dosiahneme bohatý rast kru. Nesmieme ich však zasadiť príliš hlboko! Dosiahli by sme tým síce bohatý rast, ale pivonky by nezakvitli, a ak áno, tak len veľmi slabo. Dobré je pripraviť si jamu rozmerov 50 x 50 x 50 cm. Na spodku jamy môžete vytvoriť drenáž z piesku alebo jemného štrku. 

Výsadba pivoniek do záhrady

Pivonkám vyhovuje priepustná, mierne kyslá pôda. Nevhodné sú ťažké a premočené pôdy, ktoré sťažujú ich rast. Zeminu premiešame s hnojivom a výhonky zasadíme. Na záver zalejeme vodou a prikryjem čečinou či drobným lístím, ktoré bude rastlinu chrániť pre mrazmi. 

Pivonky si na hnojenie nepotrpia, najmä prvé tri roky po výsadbe. Rastlinu môžeme neskôr hnojiť minerálnym hnojivom alebo kompostom, ktorý zapracujeme do pôdy - max 7 cm pod zem. Hnojíme v júni po odkvitnutí rastliny alebo na jeseň. Zálievka zostáva priemerná a pravidelná.

Presádzanie a rozmnožovanie

Pivonky nepatria medzi kvety, ktoré by si rýchlo zvykali na nové prostredie. Ak presádzanie nie je nevyhnutné, radšej s tým počkajte. Nie nadarmo sa im hovorí trvalky. Mohlo by sa totiž stať, že rastlina by si nevedela zvyknúť na nové prostredie a uhynula by. 

Presádzame na začiatku septembra a najneskôr v októbri.   

Rez - Drevité pivónie

Nesprávnym rezom by ste mohli spôsobiť dočasné alebo úplne zastavenie kvitnutia rastliny. Je veľmi dôležité, aby ste preto zrezávali rastlinu dôkladne. Zamerajte sa len na uschnuté či poškodené časti rastliny.  

Omladzujúci rez rastlinu oživí. Zrežte staré výhonky, ktoré rastlinu zaťažujú a dajte priestor novým, mladým konárikom.

Druhy pivoniek

Pivonky delíme na základe toho, v akej krajine boli vyšľachtené. Z Japonka pochádzajú vyššie kry s jednoduchými kvetmi, ktoré nemajú tak výraznú vôňu ako napríklad čínske. Medzi najznámejšiu pivonku patrí Pivonka krovitáNajkrajšími kvetmi s priemerom až 25 cm sa pýši odroda Rockie.

Bledoružová a biela pivónia v záhrade

Kvety majú nádherné sfarbenie a nezameniteľnú vôňu. Najčastejšie sa u nás pestuje pivonka Lemoineova. Je to medzinárodným krížencom, ktorý vytvára kry vysoké 1 meter. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 19.02.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...

Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.  

Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené) Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené)

K čomu vlastne domáce parenisko slúži? Je výroba pareniska zložitá? Aká je cena kupovaného pareniska? Všetko podstatné sa dozviete práve v tomto článku.


Pridať komentár