Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Filodendrony „doputovali“ do našich končín z tropických oblastí a do obľuby sa dostali hlavne kvôli tomu, že ich listy ponúkajú veľmi pestré kreácie vhodné na skrášlenie akéhokoľvek priestoru.

Pestovanie filodendronu v črepníku

Okrem toho sú tieto okrasné izbové rastliny veľmi nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov.

Krátke predstavenie filodendronov

Ako už bolo načrtnuté, tak korene filodendronov nie sú len v kvetináči, no tiež siahajú do tropických regiónov Afriky a Ázie. A práve ich história, pôvod a vývin sa postarali o typický vzhľad filodendronov, vďaka ktorému dokážu navodiť práve pomyselnú exotickú atmosféru. V našom článkom sa budeme venovať klasickým izbovým druhom, no celkovo existuje veľké penzum rôznorodých odrôd – lianovité typy, machové a iné.

Pri výbere mieste dbajte na teplotu, svetlo a kvalitu vzduchu

V rámci vhodného umiestnenia filodendronov v miestnosti musíte do úvahy vziať teplotu, intenzitu svetla a kvalitu ovzdušia. Počas letných mesiacov túto rastlinu pestujte približne pri teplote 21 až 25°C, čiže v podstate pri klasickej izbovej teplote.

V zime sa teplota môže znížiť približne o 10 stupňov na rozmedzie 13°C až 18°C. Záleží od konkrétneho druhu. Tie náchylnejšie druhy preferujú skôr teplotu 15°C a vyššie. Na nižšie teploty sú háklivé predovšetkým korienky a preto môžeme kvetináč položiť na nejaký izolačný materiál (polystyrén/korok). Je dôležité, aby ste počas pestovania zabránili teplotným výkyvom.

Filodendronon vyhovuje nepriame svetlo

Filodendrony by ste mali pestovať na takom mieste, aby mali dostatok slnečných lúčov, no zároveň preferujú skôr nepriame svetlo, takže sa vyhnite oknám, cez ktoré vám pravidelne svieti slnko. Ak je prísun svetla dostatočný, tak listy bývajú perforované, ak však svetla nie je toľko veľa, tak listy bývajú celistvé. Čo sa týka kvality vzduchu, tak by ste mali zabezpečiť, aby prebýval vo vlhkom ovzduší. Ak je vzduch suchší, tak pravidelne rosíme listy.

Polievanie a hnojenie filodendronov

Ako väčšina izbových rastlín, tak aj filodendrony potrebujú, aby ich koreňový systém bol udržiavaný v primerane vlažnom substráte. Na výdatné polievanie dbáme hlavne v období približne od marca do augusta. Vtedy polievame pravidelne tak, aby zemina nikdy úplne nevyschla a raz do týždňa môžeme orosiť listy. Počas zimy nie je pravidelnosť v polievaní až taká dôležitá. Samozrejme, platí, že nezachádzame ani do jedného extrému – rastlinu neprelievame a zároveň ju nenecháme úplne vyschnúť.

Pre podporu rastu filodendrony hnojíme vo vegetačnom období od jari do zimy, konkrétne je to opäť približne od marca do augusta. Používame klasické tekuté hnojivá na izbové rastliny a aplikujeme ich raz za dva týždne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Presádzanie a rozmnožovanie filodendronov

Filodendrony môžete rozmnožovať prakticky počas celého roku okrem zimy. Spôsob množenia v klasických bytových podmienkach je pomerne jednoduchý. Na rozmnoženie používame vrcholové výhonky alebo odrezky stoniek. Opatrne odoberieme spomínanú časť rastliny – mala by ma na sebe mať malé lístočky a vlhké vzdušné korene.

Odrezky namočíme do špeciálneho stimulátoru na zakoreňovanie a vložíme do kvetináča/nádoby s ľahkou zeminou a približne za 4-6 týždňov (1,5 mesiaca) sa pri teplote asi 23°C zakorenia. Prvé tri mesiace nové výhonky hnojíme raz mesačne a po uplynutí tohto obdobia sú pripravené na presádzanie.

Rozmnožovanie filodendronu odrezkami

Mladé rastlinky presádzame každý rok na jar, pričom pri tých starších stačí výmena vrchnej časti zeminy. Ak presádzame, tak je dobré zvoliť si väčšiu nádobu pre podporu rastu a používať strednú alebo ťažkú zeminu s rašelinovým substrátom.

Choroby, škodcovia a starostlivosť

Bohužiaľ, filodendrony nie sú príťažlivé len pre ľudské oko, ale aj pre klasických škodcov ako sú vošky alebo molice. Listy rastliny preto musíme pravidelne kontrolovať, či sa náhodou na nich neusídlilo vymenované duo. Ak áno, tak proti škodcom bojujeme postrekmi z prírodných materiálov, alebo klasických z obchodu.

Prečítajte si aj náš článok, v ktorom sa dozviete ako bojovať s voškami.

Rastline môžu pri prílišnom polievaní zožltnúť, zhniť a opadať listy a preto si na to treba dávať pozor. Listy zároveň pravidelne pretierame handričkou, aby sme ich zbavili prachu. Zožltnutie listov môže spôsobiť aj nevyhovujúce svetelné podmienky alebo slabý prísun živín. Keďže je rastlina pomerne veľká, tak môžeme do kvetináču pridať nejakú oporu, prípadne ju obstrihávať.

Aký je vhodný substrát?

Naprieč našim článkom boli niekoľkokrát okrajovo spomenuté vlastnosti a požiadavky na zeminu vhodnú pre tieto kvety. Poďme si to teda uceliť. Filodendrony obľubujú kyprú pôdu bohatú na živiny, takzvanú humóznu. Do substrátu sa môže zamiešať rašelina, listovka piesok alebo kompostová zemina. Pridaním čierneho uhlia dodáte rastline v podstate dezinfekčný prostriedok.

Na spodok nádoby sa pokladá drenáž. Táto drenáž môže byť tvorená kamienkami, štrkom alebo keramzitom. Vďaka nej predídete premokreniu koreňov.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 09.05.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.

Pestovanie Aloe Vera zo semienka - substrát, choroby, polievanie Pestovanie Aloe Vera zo semienka - substrát, choroby, polievanie

Rastlina Aloe Vera má množstvo zdraviu prospešných účinkov a okrem toho bude na vašom okne pôsobiť aj ako veľmi pekný estetický doplnok. Akú starostlivosť si Aloe Vera vyžaduje, kde by...

Sadenie mrkvy, hrachu, fazule, cibule či kalerábu – kedy a ako Sadenie mrkvy, hrachu, fazule, cibule či kalerábu – kedy a ako

Máte záhradu, no nemáte príliš veľké skúsenosti s pestovaním plodín? Radi vám s tým pomôžeme. Pripravili sme si pre vás súhrnný návod pestovania najrozšírenejších rastlín v našich...