Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Filodendrony „doputovali“ do našich končín z tropických oblastí a do obľuby sa dostali hlavne kvôli tomu, že ich listy ponúkajú veľmi pestré kreácie vhodné na skrášlenie akéhokoľvek priestoru.

Pestovanie filodendronu v črepníku

Okrem toho sú tieto okrasné izbové rastliny veľmi nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov.

Krátke predstavenie filodendronov

Ako už bolo načrtnuté, tak korene filodendronov nie sú len v kvetináči, no tiež siahajú do tropických regiónov Afriky a Ázie. A práve ich história, pôvod a vývin sa postarali o typický vzhľad filodendronov, vďaka ktorému dokážu navodiť práve pomyselnú exotickú atmosféru. V našom článkom sa budeme venovať klasickým izbovým druhom, no celkovo existuje veľké penzum rôznorodých odrôd – lianovité typy, machové a iné.

Pri výbere mieste dbajte na teplotu, svetlo a kvalitu vzduchu

V rámci vhodného umiestnenia filodendronov v miestnosti musíte do úvahy vziať teplotu, intenzitu svetla a kvalitu ovzdušia. Počas letných mesiacov túto rastlinu pestujte približne pri teplote 21 až 25°C, čiže v podstate pri klasickej izbovej teplote.

V zime sa teplota môže znížiť približne o 10 stupňov na rozmedzie 13°C až 18°C. Záleží od konkrétneho druhu. Tie náchylnejšie druhy preferujú skôr teplotu 15°C a vyššie. Na nižšie teploty sú háklivé predovšetkým korienky a preto môžeme kvetináč položiť na nejaký izolačný materiál (polystyrén/korok). Je dôležité, aby ste počas pestovania zabránili teplotným výkyvom.

Filodendronon vyhovuje nepriame svetlo

Filodendrony by ste mali pestovať na takom mieste, aby mali dostatok slnečných lúčov, no zároveň preferujú skôr nepriame svetlo, takže sa vyhnite oknám, cez ktoré vám pravidelne svieti slnko. Ak je prísun svetla dostatočný, tak listy bývajú perforované, ak však svetla nie je toľko veľa, tak listy bývajú celistvé. Čo sa týka kvality vzduchu, tak by ste mali zabezpečiť, aby prebýval vo vlhkom ovzduší. Ak je vzduch suchší, tak pravidelne rosíme listy.

Polievanie a hnojenie filodendronov

Ako väčšina izbových rastlín, tak aj filodendrony potrebujú, aby ich koreňový systém bol udržiavaný v primerane vlažnom substráte. Na výdatné polievanie dbáme hlavne v období približne od marca do augusta. Vtedy polievame pravidelne tak, aby zemina nikdy úplne nevyschla a raz do týždňa môžeme orosiť listy. Počas zimy nie je pravidelnosť v polievaní až taká dôležitá. Samozrejme, platí, že nezachádzame ani do jedného extrému – rastlinu neprelievame a zároveň ju nenecháme úplne vyschnúť.

Pre podporu rastu filodendrony hnojíme vo vegetačnom období od jari do zimy, konkrétne je to opäť približne od marca do augusta. Používame klasické tekuté hnojivá na izbové rastliny a aplikujeme ich raz za dva týždne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Presádzanie a rozmnožovanie filodendronov

Filodendrony môžete rozmnožovať prakticky počas celého roku okrem zimy. Spôsob množenia v klasických bytových podmienkach je pomerne jednoduchý. Na rozmnoženie používame vrcholové výhonky alebo odrezky stoniek. Opatrne odoberieme spomínanú časť rastliny – mala by ma na sebe mať malé lístočky a vlhké vzdušné korene.

Odrezky namočíme do špeciálneho stimulátoru na zakoreňovanie a vložíme do kvetináča/nádoby s ľahkou zeminou a približne za 4-6 týždňov (1,5 mesiaca) sa pri teplote asi 23°C zakorenia. Prvé tri mesiace nové výhonky hnojíme raz mesačne a po uplynutí tohto obdobia sú pripravené na presádzanie.

Rozmnožovanie filodendronu odrezkami

Mladé rastlinky presádzame každý rok na jar, pričom pri tých starších stačí výmena vrchnej časti zeminy. Ak presádzame, tak je dobré zvoliť si väčšiu nádobu pre podporu rastu a používať strednú alebo ťažkú zeminu s rašelinovým substrátom.

Choroby, škodce a starostlivosť

Bohužiaľ, filodendrony nie sú príťažlivé len pre ľudské oko, ale aj pre klasických škodcov ako sú vošky alebo molice. Listy rastliny preto musíme pravidelne kontrolovať, či sa náhodou na nich neusídlilo vymenované duo. Ak áno, tak proti škodcom bojujeme postrekmi z prírodných materiálov, alebo klasických z obchodu.

Prečítajte si aj náš článok, v ktorom sa dozviete ako bojovať s voškami.

Rastline môžu pri prílišnom polievaní zožltnúť, zhniť a opadať listy a preto si na to treba dávať pozor. Listy zároveň pravidelne pretierame handričkou, aby sme ich zbavili prachu. Zožltnutie listov môže spôsobiť aj nevyhovujúce svetelné podmienky alebo slabý prísun živín. Keďže je rastlina pomerne veľká, tak môžeme do kvetináču pridať nejakú oporu, prípadne ju obstrihávať.

Aký je vhodný substrát?

Naprieč našim článkom boli niekoľkokrát okrajovo spomenuté vlastnosti a požiadavky na zeminu vhodnú pre tieto kvety. Poďme si to teda uceliť. Filodendrony obľubujú kyprú pôdu bohatú na živiny, takzvanú humóznu. Do substrátu sa môže zamiešať rašelina, listovka piesok alebo kompostová zemina. Pridaním čierneho uhlia dodáte rastline v podstate dezinfekčný prostriedok.

Na spodok nádoby sa pokladá drenáž. Táto drenáž môže byť tvorená kamienkami, štrkom alebo keramzitom. Vďaka nej predídete premokreniu koreňov.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

04/06/2020 14:36
Jozef Zaťko

Listy aj stonky našej filodendry sú pravidelne napádané bielou medovo lepkavou plesňou aj keď ich pravidelne utierame jarovou vodou, po pár týždňoch sa pleseň objaví znovu. Výmena hliny v kvetináči nepomáha. Listy nerosíme, po aplkácii tekutého hnojiva sa pleseň objavila i na zemine, rastlina je vo svetlej izbe, nie na slnku, polievame ju do misky nie z vrchu, stejnú pleseň má i filodendra, ktorá je úplne v inej miestnosti. Stejnú pleseň majú i črepníkové orchidee a pod nimi je všetko lepkavé.
Ďakujem za odpoveď.
Anna Zaťková Bratislava

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 09.05.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.

Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Tradičná kosa má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod. Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.