Rakytník – pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Rakytník (Hippophae rhamnoides) sa v našich končinách objavuje stále častejšie. Rakytníkový olej sa stal súčasťou zdravého životného štýlu, preto ho ľudia viac vyhľadávajú.

Plody rakytníka a limonáda

Rakytníkový olej nie je všetko, čo tento ker ponúka. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať?

Rakytník a jeho význam

Tento nenáročný ovocný ker patrí medzi najvýznamnejšie potravinárske a liečivé rastliny. Plody obsahujú oleje (nenasýtené mastné kyseliny), cukry, organické kyseliny, anthokyany, leukoanthokyany, katechiny, pektínové látky, bioflavonidy a minerálne látky.

Jeden ker – rôzne možnosti spracovania

Z rakytníka si aj doma vyrobíte chutný rakytníkový olej alebo sirup, ale využijete aj jeho výhonky a listy. Môžete ich sušiť, aby ste si v zime pochutnali na dobrom čajíku plnom vitamínu C. Kôstky môžete sušiť, mraziť, zavárať, lisovať a pripravovať z nich rôzne tinktúry.

✅ 100% Rakytníkový olej

100% rakytníkový olej Elitphyto

Rakytníkový olej je výborným pomocníkom pri liečbe mykózy, popálenín, preležaním, trhlín na konečníku. Pomáha zregenerovať popraskanú kožu na bradavkách dojčiacich žien, zmierňuje zápaly v ústnej dutine i nose. Možno ho použiť ako obklad, je skvelý na výplachy úst a hrdla, primiešať do pleťového krému či použiť ho ako vlasovú masku.

Zvnútra pomáha hojiť žalúdočné vredy, podporuje zdravie slizničnej imunity, je výbornou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení.

» na vnútorné i vonkajšie použitie
» lisovaný za studena

» výborná cena

Viac informácií

Ako rakytník rešetliakový spoznáte?

Rakytník rastie až do výšky 6 metrov a prvé, čo vám pri ňom padne do oka sú tŕne

Dospelý strom rakytník rešetliakový

Listy má striedavé, kopijovité a celokrajné. Sú dlhé 3 až 8 cm a po oboch stranách majú strieborné šupinky.

Nie je rakytník ako rakytník

Rakytník je dvojdomou rastlinou, má samčie a samičie kry a tie sa od seba líšia. Samčie púčiky sú väčšie a ich kvety sú bezkorunné, majú zelenkavostriebornú farbu, nálevkovitý kalich a dva kališné cípy, v ktorých je ukrytý piestik. Samičie kvety sú žlté, majú štyri tyčinky, ktoré tvoria pozdĺžne prašníky a krátke nitky.

Plody rakytníka rešetliakového

Plody sú guľaté až elipsovité a dorastajú do veľkosti 1 cm. Farba a chuť sa líši od odrody. Môže byť žltá, oranžová alebo červená. Chuť prechádza od kyslastej, cez horkú až po sladkú. Ich dužina je oranžová a má olejovitú štruktúru. Dozrievajú koncom augusta, ale na kroch vydržia až do zimy.

✅ Rakytníkový čaj - sušené plody

Agrokarpaty Čaj Rakytník rešetliakový - sušené plody

Rakytníkový čaj zo sušených plodov je plný vitamínov. Aj vďaka tomu sa používa ako prírodný liek na zlepšenie trávenia a upokojenie podráždeného žalúdka. Zvyšuje odolnosť organizmu a ochraňuje ho pred pôsobením voľných radikálov. Vysoká dávka vitamínu C podporí celkovú imunitu organizmu. Pravidelné popíjanie tohto čaju zlepší naše zdravie.

Čaj možno použiť aj na prípravu obkladov, ktoré pomáhajú liečiť rôzne kožné ochorenia.

» rakytník obsahuje 10x krát viac vit. C ako citrusové plody
» dávkovanie: 1 lyžica na 2dcl vriacej vody

» čistý rakytník bez akýchkoľvek prísad

Kde sa s rakytníkom stretnete najčastejšie?

S rakytníkom sa najčastejšie stretnete na pobreží severného mora alebo na horských svahoch. Využíva sa na spevnenie svahov, pretože sa zakoreňuje len do hĺbky 10 až 60 cm. Korene obsahujú hľuzové baktérie a tie viažu vzdušný dusík, ktorý rakytník využíva na svoj metabolizmus. Aj to je dôvod, prečo vydrží aj v náročných podmienkach.

Obráťte sa na odborníka

Rozhodli ste sa rakytník si zaobstarať? Navštívte záhradníctvo alebo ovocnú škôlku, v ktorej majú s pestovaním rakytníka skúsenosti. Nechajte si poradiť, ktorá odroda je pre vaše poveternostné podmienky najvhodnejšia.

Plody rakytníka na vetvičkách

Ker rakytníka sa dožíva až 100 rokov. Jeho výber nepodceňujte. Vyšľachtené odrody sú mrazuvzdorné a budú sa chovať inak ako tie, ktoré si prinesiete od severného mora.

Kde rakytník zasadiť a ako pôdu pripraviť?

Najlepšie sa mu darí na slnku a v polotieni v piesočnatohlinitej pôde s vyšším obsahom vápnika. V dlhodobom tieni sa mu dariť nebude. Napriek tomu, že slnko dobre znáša, občas ho polejte. Vodu doprajte najmä krom mladším ako štyri roky a krom, z ktorých chcete pozbierať úrodu. Rakytník zvládne aj jarné mrazy a chladnejšie podnebie.

Fosfor a draslík mu nesmie chýbať

Pôdu, do ktorej sa chystáte rakytník zasadiť pohnojte ešte pred výsadbou. Organické hnojivo (obyčajný hnoj) dodá rakytníku to, čo na dobrý rast potrebuje. V priebehu nasledujúcich rokov mu doprajte fosfor a draslík. Na prihnojovanie dusíkom zabudnite. S jeho tvorbou si vystačí sám a ešte sa vám odvďačí krajším drevom a lepšiu odolnosťou voči rôznym chorobám.

BIO Rakytníkový sirup

Weleda Bio rakytníkový sirup

Ak nemáte možnosť pripraviť si domáci rakytníkový sirup, potom siahnite po tomto kvalitnom bio sirupe od Weledy, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a to najmä v období chrípky a prechladnutia. Je mimoriadne vhodný pre fyzicky a psychicky vyťažených jedincov, podporuje telesnú vitalitu. 


Tento sirup sa vyrába z čerstvých plodov rakytníka a je osladený BIO cukrom a BIO medom. Má príjemnú osviežujúcu chuť.

» výborný do vody, jogurtu či tvarohu
» obsahuje vitamín C a ďalšie cenné vitamíny a antioxidanty

» ochrana a podpora vyčerpaného organizmu

Sadenie a jeho zásady

Na jednu samčiu rastlinu potrebujete dve až tri samičie (môže ich byť až 6). Samičia rodí, samčia opeľuje. Opeľovače saďte z náveternej strany, úroda bude bohatšia. Sadenice (2 – 3 ročné rastliny) saďte vo vzdialenosti 2 až 3 metre, aby mali dostatok miesta. Porastú rýchlejšie a prvej úrody sa dočkáte skôr, ako po šiestich rokoch. V prípade rakytníka platí, že na dobré sa oplatí počkať. Z jedného kra sa vám každý rok podarí pozbierať 15 až 30 kg úrodu.

S pravidelným strihaním porastie lepšie

Každý rok ho prestrihajte a skráťte dlhšie výhonky, aby ste ho presvetlili a nové plody mali dostatok miesta a slnka. Samčie odrody sú náchylnejšie na vysychanie, preto ich treba pravidelne prestrihať. Samičie zbavujte starých konárov, aby sa kry nerozširovali a aby plody nerástli len na obvodových vetvách. Rakytník špeciálne strihanie nevyžaduje, ale pravidelné strihanie vám prácu s rakytníkom uľahčí.

Zbierajte v pravý čas

Zber plodov rakytníka závisí od odrody, ktorú máte. Skoré odrody dozrievajú v polovičke augusta, neskoršie v septembri a októbri.

Zber plodov rakytníka

Plody pozbierajte skôr, ako začnú praskať, aby vám nevytiekla všetka šťava, ale aj preto, aby nedošlo k degradácii olejových látok a plody nestratili chuť.

Škodcovia, s ktorými sa pri rakytníku stretnete

Rakytník najčastejšie postihujú hubové ochorenia a napáda ho zelená voška rakytníka, Capithophorus hippophaes. V dobrom záhradkárstve vám poradia, ktorý prostriedok rakytník pred neželanou návštevou uchránia. Dnes sú postreky proti škodcom veľmi odolné.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

21/09/2018 16:01
Lenka

nas rakytnik tento rok prvykrat zarodil a veru ze uroda bola velmi stedra :) detom najviac chutila rakytnikova limonada, nastastie zostalo aj volaco do mrazaku. Na rakytniku najviac ocenujem to, ze je to naozaj nenarocna rastlina, o ktoru sa netreba nejak zvlastne starat. Odporucam zasadit hoc aj do mensej zahradky, je to vitaminova bomba, ktoru ocenite hlavne v chripkovom obdobi :)

11/02/2019 09:01
Slavomír

Rakytník som zasadil v roku 2009. Pekne sa rozrástol a plody používame na džem, likér, do medu
ale hlavne do mraziaku na čaj. Vydrží do novej úrody. Môžem skonštatovať že ako pijeme čaj z rakytníka sme nemali chrípku ani sme neboli nachladnutí. Výborný je aj čaj z listov. Skrátka dá sa všestranne používa. Keď dozrie chodia si ho oberať aj susedia na záhradke. Vrelo každému doporučujem je to nenáročný krík.

27/04/2020 15:22
Slavomír Bielený

SUZI je to veľmi jednoduché. Samica ma len lístočky a samec má šišky a pár listov.
Slavomír

28/04/2019 17:55
Jozef Piller

Ďakujem pekne za obšírne informácie

28/10/2019 12:18
Adrian Nagy

Ako sušiť plody rakytníka. Aký čas a aká teplota? Po dlhšom sušení sú hnedé a mäkké ako málo suché.

24/04/2020 16:40
Slavomír Bielený

Chcel som sušiť rakytník voľne na vzduchu hore na chate ale mi neuschol ale skôr zhnil.
Idem si skúsiť vyrobiť malú sušičku a budem ju používať na starom kuchynskom šporáku v pivnici.
Ak sa mi to podarí podám žiadosť na " patent " na sušičku. Kúpil som elektrickú sušičku ale som ju
vrátil lebo rakytník prepadol cez sito. ak to bude O. K. tak sa ozvem. Slavomír

10/09/2020 20:41
Jano

Plody a liečivé byliny sa odporúča sušiť všeobecne na 45 C, aby vysokou teplotou nevyprchali silice - preto nie na slnku... Keďže rakytníkové plody obsahujú olej, sušenie je veľmi zdlhavé a možno pripustiť aj teplotu 50 C. Rátajte s ozaj dlhou dobou na elektrickej sušičke, až cca 2 týždne po 5 - 6 hodinách denne....tá šupka a olej skutočne vzdorujú a odolávajú sušeniu - na vzduchu sa to nepodarí, teda buď v rúre, alebo sušičke treba. Lepšie sú šťavy a džemy, alebo nakladanie - na www sú recepty - je to ekonomickejšie ako sušenie. Ale listy sa sušia veľmi dobre - je z nich hodnotný čaj.

10/09/2020 20:41
Jano

Plody a liečivé byliny sa odporúča sušiť všeobecne na 45 C, aby vysokou teplotou nevyprchali silice - preto nie na slnku... Keďže rakytníkové plody obsahujú olej, sušenie je veľmi zdlhavé a možno pripustiť aj teplotu 50 C. Rátajte s ozaj dlhou dobou na elektrickej sušičke, až cca 2 týždne po 5 - 6 hodinách denne....tá šupka a olej skutočne vzdorujú a odolávajú sušeniu - na vzduchu sa to nepodarí, teda buď v rúre, alebo sušičke treba. Lepšie sú šťavy a džemy, alebo nakladanie - na www sú recepty - je to ekonomickejšie ako sušenie. Ale listy sa sušia veľmi dobre - je z nich hodnotný čaj.

10/09/2020 20:47
Jano

Pokiaľ v elektrickej sušičke cez sitá prepadávajú menšie bobuľky (akékoľvek, nielen rakytník,) kúpte si syntetickú sieťku (nie kovovú) na okná, vystrihnite kruh a na tom sa bobule pekne udržia. K niektorým sušičkám sa takéto vložky prikladajú už z výroby.

10/09/2020 21:04
Jano

Elektrické sušičky, čo nemajú nastavovanie teploty (zvyčajne od 35-40 do 70-75 C), pracujú na plný výkon stále, a to je asi cca 60 - 70 C.... treba aj prekladať sitá, spodné hore, horné dole, pretože tie spodné sušia rýchlejšie. Iba moderné sušičky, čo majú ventilátor na zadnej strane, ako teplovzdušné šporákové rúry, sušia rovnomerne. Väčšina sušičiek má topnú špirálu dole, alebo občas hore a tam sa sitá musia striedať.
Drahšie sušičky majú vyhrievanie aj s ventilátorom zvisle na zadnej stene - sú hranaté, nie okrúhle ako tie bežné v cene okolo 40 €. Výkonná sušička s časovačom, regulátorom, nerez sitami a veľkou plochou stojí cca od 120 € po cca 200€.

24/04/2020 15:57
Zuzana

Dobrý deň ja mam rakytnik už 4 roky a ešte nezaradil. Možno nemám samca alebo samičku. Ako to rozoznám? Ďakujem za odpoveď

10/09/2020 20:27
Jano

Tie štyri roky býva taký štandard - niekedy (vynímočne) rodí až za 6 rokov... ale je dobre vedieť, zistiť, či je správna zostava - opeľovač - samčia rastlina + samičie - rodiace...pomer sa udáva na 1 opeľovač až cca 4 - 6 samičích rastlín.
P.S. nestačí jedna rastlina - opeľovač sám nikdy nerodí a jedna samotná samičia bez opeľovača takisto nerodí - minimálne musí byť pár - ako klasická rodinka...
Samec má tie puky - také mini šištičky pri listoch väčšie - samičia rastlina má malé, akoby len dve "kridielka" na tej šiške - ale to sa pozná až u cca tri roky starej rastliny - zo začiatku majú puky akoby jednaké.... do rodivosti vstúpi, až sa objavia trne a konce konárov začnú tvoriť praslene, taký vejár - dospelý rakytník nerastie ako hruška, či jabloň kolmo hore, v rodivosti sa konce rozvetvujú ako špice od dáždnika, ale opačným smerom ako dáždnik....

28/04/2020 18:31
Slavomír Bielený

ZUZANA: je to jednoduché samica má listy a samec má šišky, Slavomír

10/09/2020 20:29
Jano

Aj samica má puky, ale menšie - z čoho by tvorila plody, keby nemala?

30/07/2020 18:21
Anna Krajcovicova

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako sa oberá rakytník. Ďakujem za každú radu.

31/07/2020 06:55
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ak máte 1-2 kríky, môžete plody oberať po bobuľkách, bude to však trochu zdĺhavé. Jednoduchšou cestou je odrezať vetvičky s plodmi, vložiť ich do polyetylénového vrecka a dať do mrazničky. Nechajte ich tam 3 až 5 dní, aby dôkladne premrzli, a potom stačí vrecúškom pobúchať a plody samy opadajú.

02/09/2020 20:02
Eva Dzurova

Dobry den, zaujimalo by ma kedy strihat kricky na jar alebo na jesen?
Dakujem

08/09/2020 16:59
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
rakytník by ste mali strihať až 2.-3. rok po výsadbe. Uschnuté či zamrznuté vetvičky môžete na jar.

10/09/2020 20:33
Jano

uschnuté vetvičky sa odporúča strihať bez ohľadu na ročné obdobie ihneď, pretože vysychanie sa od suchých, ponechaných konárikov zvyčajne rozširuje ďalej do hĺbky rastliny.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 30.06.2018
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nádchovník – pestovanie, rozmnožovanie, použitie, účinkyNádchovník – pestovanie, rozmnožovanie, použitie, účinky

Nádchovník je účinný najmä proti nádche, avšak jeho využitie je omnoho širšie. Prezradíme vám, ako sa o túto rastlinku starať, kedy je vhodná na použitie a čo všetko môžete s...

Postup, ako zazimovať ťahavé/popínavé, stromčekové a ruže v kvetináčiPostup, ako zazimovať ťahavé/popínavé, stromčekové a ruže v kvetináči

Zimovanie pomáha rastlinám čo najlepšie prežiť zimu bez zmrznutia a poškodenia rastliny. Takúto pozornosť je treba venovať aj ružiam, aby nám ich nádherné a voňavé kvety robili radosť aj...

Pripravte svoju záhradu na jar ešte v zime. Ako postupovať?Pripravte svoju záhradu na jar ešte v zime. Ako postupovať?

Neskúsenému záhradkárovi by sa mohlo zdať, že koncom septembra končia aj práce na záhrade. Prác je síce omnoho menej, no tie sa nekončia, kým nie je záhrada poriadne pripravená na zimu.