Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Rakytník (Hippophae rhamnoides) sa v našich končinách objavuje stále častejšie. Rakytníkový olej sa stal súčasťou zdravého životného štýlu, preto ho ľudia viac vyhľadávajú.

Plody rakytníka a limonáda

Rakytníkový olej nie je všetko, čo tento ker ponúka. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať?

Rakytník a jeho význam

Tento nenáročný ovocný ker patrí medzi najvýznamnejšie potravinárske a liečivé rastliny. Plody obsahujú oleje (nenasýtené mastné kyseliny), cukry, organické kyseliny, anthokyany, leukoanthokyany, katechiny, pektínové látky, bioflavonidy a minerálne látky.

Jeden ker – rôzne možnosti spracovania

Z rakytníka si aj doma vyrobíte chutný rakytníkový olej alebo sirup, ale využijete aj jeho výhonky a listy. Môžete ich sušiť, aby ste si v zime pochutnali na dobrom čajíku plnom vitamínu C. Kôstky môžete sušiť, mraziť, zavárať, lisovať a pripravovať z nich rôzne tinktúry.

✅ 100% Rakytníkový olej

100% rakytníkový olej Elitphyto

Rakytníkový olej je výborným pomocníkom pri liečbe mykózy, popálenín, preležaním, trhlín na konečníku. Pomáha zregenerovať popraskanú kožu na bradavkách dojčiacich žien, zmierňuje zápaly v ústnej dutine i nose. Možno ho použiť ako obklad, je skvelý na výplachy úst a hrdla, primiešať do pleťového krému či použiť ho ako vlasovú masku.

Zvnútra pomáha hojiť žalúdočné vredy, podporuje zdravie slizničnej imunity, je výbornou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení.

» na vnútorné i vonkajšie použitie
» lisovaný za studena

» výborná cena

Viac informácií

Ako rakytník rešetliakový spoznáte?

Rakytník rastie až do výšky 6 metrov a prvé, čo vám pri ňom padne do oka sú tŕne

Dospelý strom rakytník rešetliakový

Listy má striedavé, kopijovité a celokrajné. Sú dlhé 3 až 8 cm a po oboch stranách majú strieborné šupinky.

Nie je rakytník ako rakytník

Rakytník je dvojdomou rastlinou, má samčie a samičie kry a tie sa od seba líšia. Samčie púčiky sú väčšie a ich kvety sú bezkorunné, majú zelenkavostriebornú farbu, nálevkovitý kalich a dva kališné cípy, v ktorých je ukrytý piestik. Samičie kvety sú žlté, majú štyri tyčinky, ktoré tvoria pozdĺžne prašníky a krátke nitky.

Plody rakytníka rešetliakového

Plody sú guľaté až elipsovité a dorastajú do veľkosti 1 cm. Farba a chuť sa líši od odrody. Môže byť žltá, oranžová alebo červená. Chuť prechádza od kyslastej, cez horkú až po sladkú. Ich dužina je oranžová a má olejovitú štruktúru. Dozrievajú koncom augusta, ale na kroch vydržia až do zimy.

✅ Rakytníkový čaj - sušené plody

Agrokarpaty Čaj Rakytník rešetliakový - sušené plody

Rakytníkový čaj zo sušených plodov je plný vitamínov. Aj vďaka tomu sa používa ako prírodný liek na zlepšenie trávenia a upokojenie podráždeného žalúdka. Zvyšuje odolnosť organizmu a ochraňuje ho pred pôsobením voľných radikálov. Vysoká dávka vitamínu C podporí celkovú imunitu organizmu. Pravidelné popíjanie tohto čaju zlepší naše zdravie.

Čaj možno použiť aj na prípravu obkladov, ktoré pomáhajú liečiť rôzne kožné ochorenia.

» rakytník obsahuje 10x krát viac vit. C ako citrusové plody
» dávkovanie: 1 lyžica na 2dcl vriacej vody

» čistý rakytník bez akýchkoľvek prísad

Viac informácií

Kde sa s rakytníkom stretnete najčastejšie?

S rakytníkom sa najčastejšie stretnete na pobreží severného mora alebo na horských svahoch. Využíva sa na spevnenie svahov, pretože sa zakoreňuje len do hĺbky 10 až 60 cm. Korene obsahujú hľuzové baktérie a tie viažu vzdušný dusík, ktorý rakytník využíva na svoj metabolizmus. Aj to je dôvod, prečo vydrží aj v náročných podmienkach.

Obráťte sa na odborníka

Rozhodli ste sa rakytník si zaobstarať? Navštívte záhradníctvo alebo ovocnú škôlku, v ktorej majú s pestovaním rakytníka skúsenosti. Nechajte si poradiť, ktorá odroda je pre vaše poveternostné podmienky najvhodnejšia.

Plody rakytníka na vetvičkách

Ker rakytníka sa dožíva až 100 rokov. Jeho výber nepodceňujte. Vyšľachtené odrody sú mrazuvzdorné a budú sa chovať inak ako tie, ktoré si prinesiete od severného mora.

Kde rakytník zasadiť a ako pôdu pripraviť?

Najlepšie sa mu darí na slnku a v polotieni v piesočnatohlinitej pôde s vyšším obsahom vápnika. V dlhodobom tieni sa mu dariť nebude. Napriek tomu, že slnko dobre znáša, občas ho polejte. Vodu doprajte najmä krom mladším ako štyri roky a krom, z ktorých chcete pozbierať úrodu. Rakytník zvládne aj jarné mrazy a chladnejšie podnebie.

Fosfor a draslík mu nesmie chýbať

Pôdu, do ktorej sa chystáte rakytník zasadiť pohnojte ešte pred výsadbou. Organické hnojivo (obyčajný hnoj) dodá rakytníku to, čo na dobrý rast potrebuje. V priebehu nasledujúcich rokov mu doprajte fosfor a draslík. Na prihnojovanie dusíkom zabudnite. S jeho tvorbou si vystačí sám a ešte sa vám odvďačí krajším drevom a lepšiu odolnosťou voči rôznym chorobám.

BIO Rakytníkový sirup

Weleda Bio rakytníkový sirup

Ak nemáte možnosť pripraviť si domáci rakytníkový sirup, potom siahnite po tomto kvalitnom bio sirupe od Weledy, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a to najmä v období chrípky a prechladnutia. Je mimoriadne vhodný pre fyzicky a psychicky vyťažených jedincov, podporuje telesnú vitalitu. 


Tento sirup sa vyrába z čerstvých plodov rakytníka a je osladený BIO cukrom a BIO medom. Má príjemnú osviežujúcu chuť.

» výborný do vody, jogurtu či tvarohu
» obsahuje vitamín C a ďalšie cenné vitamíny a antioxidanty

» ochrana a podpora vyčerpaného organizmu

Viac informácií

Sadenie a jeho zásady

Na jednu samčiu rastlinu potrebujete dve až tri samičie (môže ich byť až 6). Samičia rodí, samčia opeľuje. Opeľovače saďte z náveternej strany, úroda bude bohatšia. Sadenice (2 – 3 ročné rastliny) saďte vo vzdialenosti 2 až 3 metre, aby mali dostatok miesta. Porastú rýchlejšie a prvej úrody sa dočkáte skôr, ako po šiestich rokoch. V prípade rakytníka platí, že na dobré sa oplatí počkať. Z jedného kra sa vám každý rok podarí pozbierať 15 až 30 kg úrodu.

S pravidelným strihaním porastie lepšie

Každý rok ho prestrihajte a skráťte dlhšie výhonky, aby ste ho presvetlili a nové plody mali dostatok miesta a slnka. Samčie odrody sú náchylnejšie na vysychanie, preto ich treba pravidelne prestrihať. Samičie zbavujte starých konárov, aby sa kry nerozširovali a aby plody nerástli len na obvodových vetvách. Rakytník špeciálne strihanie nevyžaduje, ale pravidelné strihanie vám prácu s rakytníkom uľahčí.

Zbierajte v pravý čas

Zber plodov rakytníka závisí od odrody, ktorú máte. Skoré odrody dozrievajú v polovičke augusta, neskoršie v septembri a októbri.

Zber plodov rakytníka

Plody pozbierajte skôr, ako začnú praskať, aby vám nevytiekla všetka šťava, ale aj preto, aby nedošlo k degradácii olejových látok a plody nestratili chuť.

Škodcovia, s ktorými sa pri rakytníku stretnete

Rakytník najčastejšie postihujú hubové ochorenia a napáda ho zelená voška rakytníka, Capithophorus hippophaes. V dobrom záhradkárstve vám poradia, ktorý prostriedok rakytník pred neželanou návštevou uchránia. Dnes sú postreky proti škodcom veľmi odolné.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

21/09/2018 16:01
Lenka

nas rakytnik tento rok prvykrat zarodil a veru ze uroda bola velmi stedra :) detom najviac chutila rakytnikova limonada, nastastie zostalo aj volaco do mrazaku. Na rakytniku najviac ocenujem to, ze je to naozaj nenarocna rastlina, o ktoru sa netreba nejak zvlastne starat. Odporucam zasadit hoc aj do mensej zahradky, je to vitaminova bomba, ktoru ocenite hlavne v chripkovom obdobi :)

11/02/2019 09:01
Slavomír

Rakytník som zasadil v roku 2009. Pekne sa rozrástol a plody používame na džem, likér, do medu
ale hlavne do mraziaku na čaj. Vydrží do novej úrody. Môžem skonštatovať že ako pijeme čaj z rakytníka sme nemali chrípku ani sme neboli nachladnutí. Výborný je aj čaj z listov. Skrátka dá sa všestranne používa. Keď dozrie chodia si ho oberať aj susedia na záhradke. Vrelo každému doporučujem je to nenáročný krík.

28/04/2019 17:55
Jozef Piller

Ďakujem pekne za obšírne informácie

28/10/2019 12:18
Adrian Nagy

Ako sušiť plody rakytníka. Aký čas a aká teplota? Po dlhšom sušení sú hnedé a mäkké ako málo suché.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 30.06.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vypestovat ananás z odrezkuAko vypestovat ananás z odrezku

Toto šťavnaté, aromatické ovocie poteší nielen svojou chuťou, no poslúži aj ako interiérový doplnok. V dnešnom článku vám prezradíme ako ho doma pestovať z odrezkov v kvetináči.

Šalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhyŠalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhy

Šalvia je nenáročná bylinka, ktorá je typická svojou aromatickou vôňou. Existujú stovky odrôd šalvie, niektoré zdroje uvádzajú až 900 druhov po celom svete. V texte sa dozviete o šalvii,...

Izbové rastliny do tieňa a tmavých kútovIzbové rastliny do tieňa a tmavých kútov