Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie.

Niekto sa ho chce zbaviť a nevie ako, niekto ho túži pestovať a tiež nevie ako. S "Rodinným šťastím" je to už raz tak. Je veľmi vrtkavé a akurát, keď nechcete, je ho až až a keď po ňom túžite, nie a nie ho vypestovať.

Ako pestovať Rodinné šťastie (Soleirolia)?

Kladiete si otázku, kto by už len netúžil po Rodinnom šťastí? Nikoho takého asi nenájdete, ale nejde o Rodinné šťastie v pravom slova zmysle. Ide o rastlinku, ktorá sa pod týmto pseudonymom skrýva.

Čo je to "Rodinné šťastie"?

"Soleirolia soleirolii"alebo aj "Helxine"je rastlinka, ktorá patrí do žihľavovitých bylín a je trvalkou. Medzi jej ďalšie názvy patrí: "Detské slzy", "Anjelské slzy". Pochádza zo Stredozemia, zo Sardínie a z Korziky, dokiaľ pochádza aj jej ďalší názov "Korzická liana" alebo "Soleirolia" podľa svojho objaviteľa kapitána Jozefa Francoisa Soleirolia. Ide o šikovnú rastlinku, ktorá oživí každú skalku či obývačku a dokonca aj cenovo dostupnú. Cena Soleirolii sa pohybuje len okolo 2,50. "Rodinné šťastie", teda nie je drahé, len si ho treba udržať.

Ako vyzerá?

Rastlina má lesklé okrúhle listy, rastúce na krátkej a štíhlej stonke, v krásnej žiarivej trávičkovej alebo nažltlej farbe. Je mierne plazivá a rýchlo sa rozrastá. Má sympatický barančekový vzhľad a počas najväčšieho rozkvetu vyzerá ako jemný zelený koberček, či perinka, do ktorej máte chuť sa len tak zvaliť.

Aj napriek tomu, že mnohým je táto trvalka známa, bude prekvapením, že aj kvitne. Jej kvety sú ružovo-krémovo-bielej farby. Ak sa jej darí, okolo mája - júna je celá posiata drobnými kvietkami.

Prečo práve Rodinné šťastie?

Zaujímavosťou tejto rastlinky je jej ľudový názov. Vraj preto sa nazýva aj Rodinné šťastie, pretože údajne sa jej darí len v rodine, ktorá je šťastná a kde panuje láska.

Rodinné šťastie s oranžovými bobuľami

Dokonca túto rastlinku odporúča aj Feng shui pre udržanie harmónie priestoru a energie.

Rodinné šťastie a jeho druhy

Existuje viacero druhov tejto trvalky. Líšia sa od seba hlavne veľkosťou lístkov a odtieňom zelenej. Pestujú sa však veľmi podobne. Najčastejším, resp. najrozšírenejším druhom je "Soleirolia soleirolii", ktorú poznáme ako jasne zelenú rastlinku s drobnými lístočkami. Nie je to však všetko. Ďalšími sú:

 • "Soleirolia soleirolii Aurea" - je zlatá verzia Rodinného šťastia. Listy sú sfarbené do zeleno-žlta až zlata.
 • "Soleirolia soleirolii Variegata" - má listy sfarbené do bledej zelenej, ktoré majú po okrajoch biely lem. Vďaka nemu budí dojem striebristého odtieňa.

Zaujímavo vyzerá, ak pestujete všetky tri druhy vedľa seba. Vyzerá to pekne, moderne a navyše môžete pozorovať ako sa vzájomne od seba odlišujú.

Ako pestovať doma?

Pestovanie Rodinného šťastia nie je náročné. Darí sa jej vonku a aj vo vnútri, rýchlo sa rozmnožuje, ale poznáte to. Zákon schválnosti funguje a keď chcete aby sa jej darilo, tak nie a nie sa rozrásť a pozviechať a keď sa ho túžite zbaviť, neviete ako. Pre jeden aj druhý prípad vám ponúkame riešenie.

Akú rastlinu kúpiť?

Na to aby ste mohli začať vôbec niečo pestovať, potrebujete si zaobstarať rastlinku. Zájdite teda do záhradkárstva a kúpte si ju. Buďte však opatrní. Kupujte len jemne rozkonárenú, takú na ktorej vidíte, že ešte nebola strihaná. To, že bola strihaná znamená, že už nejaký ten čas pobudla v obchode, preto bude ťažšie do nej znovu vdýchnuť energiu na rozrastanie sa.

Ako kúpiť zdravú rastlinku Rodinné šťastie?

Vyhnite sa aj prerastenému Rodinnému šťastiu alebo tomu s vytiahnutými výhonkami. Tie môžu byť totiž odstránené práve preto, že sa na nich objavil patogénny vplyv. Preto ju radšej nekupujte, pretože hoci teraz vyzerá dobre, patogénny vplyv sa na nej skôr či neskôr objaví znovu.

Aké stanovište potrebuje?

Hoci je Rodinné šťastie určené na pestovanie v exteriéri, darí sa mu aj v interiéri, ale vždy sa mu bude dariť skôr vonku ako vo vnútri. Mimoriadne sa mu darí na miestach, kde nie je príliš teplo.

Má rada polotieň, najlepšie jej je pod papraďami. V domácom prostredí jej vyberte miesto na okne, kde na ňu priamo nesvieti slnko. Príliš silné slnečné lúče buď listy spália, alebo spôsobia ich zažltnutie, poprípade budú listy sfarbené do červena alebo do fialova.

Dobre jej neurobí ani príliš veľa tieňa. Ak má málo svetla, jej výhonky zblednú a rastlina budí chorý dojem. Nepremiestňujte ju však prudko, aby ste jej neublížili. Ideálnou teplotou pre Soleirollu je 18 °C.

Ako zalievať?

So zavlažovaním pracujte citlivo. Nemá rada sucho, ale ani príliš mokro. Ak ju nepolievate, veľmi rýchlo uschne a už len málokedy sa vám ju podarí zachrániť. Niekedy sa môže stať, že ju aj prelejete, ale ak ju premiestnite na teplejšie miesto a istý čas ju nebudete polievať, je schopná sa rýchlo pozviechať.

V ideálnom prostredí, vonku, napr. pod spomínaným papradím, tieto problémy pravdepodobne nebude mať, horšie je to v bytových podmienkach. V nich je najlepšou variantou pravidelné rosenie rastlinky, napr. rozprašovačom. Takto sa voda dostane do celej rastlinky, vyhnete sa jej nadbytočnému polievaniu, vyschnutiu a aj jej zaprášeniu.

Hnojenie

V podstate nejde o náročnú rastlinku, ktorú je potrebné mimoriadne hnojiť. Ak na tom trváte alebo je to potrebné, môžete ju hnojiť štandardným hnojivom pre izbové rastlinky.

Rodinné šťastie možno pestovať vnútri aj vonku

Odporúča sa hnojiť ju každé 2 týždne počas letných mesiacov. Cez zimu stačí hnojiť raz za mesiac. Radšej venujte pozornosť pôde a sem tam ju nožom mierne prekyprite.

Rozmnožovanie a presádzanie

Soleirolia sa rozmnožuje viacerými spôsobmi. Jedným z nich je koreňom, ktorý sa rozrastá, druhým je prostredníctvom semien z kvetov a tretím je odrezkami. Presádzanie sa uskutočňuje vtedy, keď sa vašej rastlinke mimoriadne darí. Odporúča sa počas najlepšej vegetácie a to v letných mesiacoch, ale aj vtedy, keď spozorujete, že v strede črepníka sa začala solejrola strácať. V tomto okamihu ju celú vyberte z črepníka, rozdeľte ju na 2 a viac častí a umiestnite do nových črepníkov.

Zvoľte však radšej menšie ako väčšie črepníky, aby nedostala šok z nového priestoru. V malom črepníku sa udomácni oveľa rýchlejšie. Presádzaním jej dodáte aj novú, čerstvú, okysličenú zeminu.

Aké choroby ju postihujú a ako si s nimi poradiť?

 • Úpal - častým ochorením "Rodinného šťastia" a ďalších izbových rastlín je úpal. Prejavuje sa zhnednutými až suchými listami, poprípade spálenými časťami na strane listov, kde silne dopadá slnko.
  Riešenie: odstráňte suché listy odstrihnutím a premiestnite rastlinku tak, aby sa vyhla priamemu slnečnému žiareniu.
 • Mráz - hoci mráz nie je chorobou v pravom slova zmysle, môže rastlinku zahubiť. V prípade "Rodinného šťastia" sa tak deje, ak teplota klesne pod - 20 °C. V prírode sa s tým rastlinka dokáže ľahko vysporiadať a počas jari sa zregenerovať. V interiéri jej však dokáže ublížiť teplota nižšia ako je vo väčšine času, v byte zvyknutá. Spozorujete to na zvädnutej, upadnutej rastlinke. Zamrznutie alebo podchladenie môže spôsobiť aj vlhká pôda.
  Riešenie: presuňte rastlinku na teplejšie miesto, pár dní ju nezalievajte a sledujte ako reaguje.
 • Nedostatok železa - žlté listy so zelenými žilami.
  Riešenie: nanášanie hnojiva s obsahom železa. Hnojenie však nepreháňame. Skôr pohnojíme menej a pozorujeme, aby sme jej prílišným hnojením viac neublížili ako pomohli.
 • Nedostatok dusíka - listy začínajú žltnúť po okrajoch a postupne sa žltosť dostáva až k strede listu.
  Riešenie: hnojenie s hnojivom, ktoré obsahuje dusík. Stačí použiť raz a sledovať ako rastlinka zareaguje. V prípade potreby opakujeme.
 • Vošky - prejavujú sa tak, že listy sú žlté, vykrútené a na spodnej strane listov alebo v pôde sa nachádzajú vošky. Otestujete si ich veľmi rýchlo tak, že ak fúknete do rastliny alebo do pôdy, začnú lietať. Objavujú sa aj v prípade, ak je príliš zalievaná a má neustále mokrú pôdu.
  Riešenie: insekticídne mydlo alebo záhradnícke olejové spreje, ktoré sú vysoko účinné proti voškám a nepoškodzujú rastliny.

Naše odporúčania

Keďže vo všeobecnosti ide o rastlinku, ktorá sa ľahko a rýchlo rozrastá a rozmnožuje, rýchlo vytlačí z vašej skalky aj ostatné kvety. Preto odporúčame zasadiť ju na miestach, kde potrebujete vyplniť priestor, resp. tam, kde vám jej rozmach nebude prekážať. Výborným nápadom je zasadiť ju do pneumatiky alebo do väčšieho črepníku či starého hrnca, kde sa vám jej rast nevymkne z pod kontroly.

Dekorácia s Rodinným šťastím

Vlhkosť rastliny docielite nielen rosením rastliny, ale aj vlhkým štrkom. Ten umiestnite pod Rodinné šťastie do mištičky a polievajte ho.

5 rád "čo robiť ak ... ?"

 1. sa objavia dlhé nesúmerné výhonky - pravdepodobne sa ťahá za svetlom, ktoré je chýba. Premiestnite ju na svetlejšie miesto, ale robte to opatrne. Nemá totiž rada extrémy, radšej ju premiestňujte pomalšie až sa napokon dostanete na konečné stanovisko.
 2. vyzerá smutne, mdlo - zrejme je jej zima a potrebuje teplejšie podmienky. Možno ste počas zimy zabudli zavrieť okno alebo ste ju nechali na balkóne počas chladnej noci.
 3. je zvädnutá - jej pôda je dlhšiu dobu suchá. Odstrihnite suché lístky a hoci ju zalejete, len málokedy sa ju podarí zachrániť. Každopádne to s ňou nevzdávajte a začnite znovu rosiť tak akoby žila.
 4. prestala rásť, nerastie - možno má málo miesta v črepníku a je ju potrebné presadiť či rozmnožiť. Alebo ste ju umiestnili do veľkého črepníka a nie je schopná sa prispôsobiť, preto zvoľte menší črepník.
 5. v strede nemá výhonky - je načase ju presadiť, rozmnožiť alebo jej len vymeniť pôdu za čerstvú.

Rýchlo a stručne ako na to

 • Pestovanie v polotieni
 • Teplota okolo 18 °C
 • Žiadne polievanie, len každodenné rosenie
 • Presádzanie do malých črepníkoch
 • Presádzanie pre zabezpečenie čerstvosti pôdy
 • Najlepšie zavlažovať rosením
 • Odstrihávať suché časti
 • Obstrihávať pri zabránení rozrastania sa,
 • V zime zavlažujeme menej
 • Nesmie byť suchá

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

10/12/2019 14:34
beata

mala som ho doma a 2x mi umrelo, asi nemam stastie na tuto rastlinku

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 15.11.2019
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...

Dálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanieDálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanie

Georgíny sú typickými kvetmi babieho leta a ožívajú pri vlhkom, no zároveň už chladnejšom počasí. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Ako postupovať, aby vám tieto kvety vydržali...

Ako pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovaťAko pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovať

Jar je obdobím, v ktorom máte poslednú šancu v záhradne dohnať to, čo ste nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája....