Ako pestovať rukolu a kedy ju zbierať

Rucola (latinsky Eruca sativa) je listová zeleniny, ktorá k nám prišla zo Stredomoria. Svojim vzhľadom nápadne pripomína listy púpavy. Vyznačuje sa horkastou a jemne pikantnou chuťou.

Listy čerstvo natrhanej rukoly

Je využívanou ingredienciou do šalátov a rôznych jedál. Má skvelé účinky na trávenie, podporuje činnosť pečene a čistí krv. Na pestovanie je nenáročná, takže to zvládne každý jeden začínajúci záhradkár. Ako však na to?

Kde ju pestovať?

Môžete si vybrať z troch stanovísk, kde budete rukolu pestovať. Buď ju umiestnite do kvetináča, voľne do záhradky alebo použijete netradičný spôsob pestovanie pomocou vaty.

Na to, aby sa rastlina dobre zakorenila je dôležité pripraviť jej kvalitný substrát. Na dno kvetináča dajte drenážnu vrstvu, ktorá bude odvádzať prebytočnú vodu. Na rast rukoly je ideálna pôda, ktorá je bohatá na organické látky. Absolútne najjednoduchšie je kúpiť si substrát na výsev a pestovanie byliniek, čím semiačkam rukoly poskytnete dostatočnú starostlivosť.

Pestovanie rukoly v kvetináči

Ak ju chcete pestovať v záhradke, tak jej nájdite vhodné miesto a vysaďte ju najlepšie na začiatku jari. Semienka saďte do hriadok a to cca 0,5 cm do hĺbky a 5 cm od seba. Rukola je je odolná voči mrazom. Bez problému prezimuje v pôde a na jar vás prekvapí v podobe malých zelených lístkov, vykúkajúcich zo zeme.

Pestovanie rukoly v záhrade

Zaujímavosťou je, že rukolu môžete bez problémov vypestovať aj na vate alebo vláknine. Pokiaľ sa z úrody chcete tešiť celý rok, potom je tento spôsob ten pravý! Budete potrebovať len tácku či kvetináč, ktorý si vyložíte vatou. Semienka rukoly, ktoré dostať kúpiť bežne v záhradkárstve, zasejte, uhlaďte a mierne zatlačíte do vaty. Do 7-8 dní vám začne klíčiť a vy sa môžete tešiť z prvej úrody.

 

Zálievka a umiestnenie

Správna a častá zálievka je nevyhnutnosťou pre správny rast rukoly. Najmä počas horúcich letných dní je nutné zálievku zvýšiť, ale určite si dajte pozor na preliatie rastliny. Polievajte každý jeden deň, minimálne každý druhý.

Rukolu umiestnite na slnečné miesto, tieňu sa vyhnite. Pozor však na priame slnko, tomu sa rukola určite nepoteší. Síce sa vám môže zdať, že rastie oveľa rýchlejšie, vplyvom priameho slnka stráca listy a rýchlejšie zakvitá. Listy, ktoré na nej v tomto prostredí zostávajú, majú intenzívnu horkú až pikantnú chuť. Vôbec najchutnejšie sú mladé lístky, ktoré majú dĺžku približne 15 cm.

Kedy zbierať rukolu?

Po 14 dňoch od vysatia semienok je rukola pripravená na zber. Lístky zberajte opatrne, snažte sa o to, aby ste nepoškodili materskú rastlinu a tá mohla naďalej rodiť. Prácu vám uľahčia aj obyčajné nožnice.

Strihanie rukoly nožnicami 

Nenechajte rastlinku dlho rásť, pretože po zakvitnutí listy strácajú jemnú chuť a sú pikantnejšie a horkejšie. Rastlinku môžete uskladniť do chladničky, dajte si však pozor, vydrží tam len niekoľko dní.

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2017 13:23
Hana

Rukola je skvelá prísada do varenia. Jej pestovanie vyzerá naozaj jednoducho, určite to skúsim.

19/03/2019 10:01
Andrea

Ja mám doma priesady.A chcela by som ju už presadiť na záhradu.Ma výbornú chuť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 26.07.2017
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Ktoré odrody sú na to...

Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici

Patríte medzi milovníkov húb? Od dnes ich už nemusíte chodiť hľadať do lesa, pohodlne si ich vypestujete aj doma. Prezradíme vám všetko potrebné na to, aby ste sa už o pár týždňov mohli...

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...