Ako pestovať rukolu a kedy ju zbierať

Rucola (latinsky Eruca sativa) je listová zeleniny, ktorá k nám prišla zo Stredomoria. Svojim vzhľadom nápadne pripomína listy púpavy. Vyznačuje sa horkastou a jemne pikantnou chuťou.

Listy čerstvo natrhanej rukoly

Je využívanou ingredienciou do šalátov a rôznych jedál. Má skvelé účinky na trávenie, podporuje činnosť pečene a čistí krv. Na pestovanie je nenáročná, takže to zvládne každý jeden začínajúci záhradkár. Ako však na to?

Kde ju pestovať?

Môžete si vybrať z troch stanovísk, kde budete rukolu pestovať. Buď ju umiestnite do kvetináča, voľne do záhradky alebo použijete netradičný spôsob pestovanie pomocou vaty.

Na to, aby sa rastlina dobre zakorenila je dôležité pripraviť jej kvalitný substrát. Na dno kvetináča dajte drenážnu vrstvu, ktorá bude odvádzať prebytočnú vodu. Na rast rukoly je ideálna pôda, ktorá je bohatá na organické látky. Absolútne najjednoduchšie je kúpiť si substrát na výsev a pestovanie byliniek, čím semiačkam rukoly poskytnete dostatočnú starostlivosť.

Pestovanie rukoly v kvetináči

Ak ju chcete pestovať v záhradke, tak jej nájdite vhodné miesto a vysaďte ju najlepšie na začiatku jari. Semienka saďte do hriadok a to cca 0,5 cm do hĺbky a 5 cm od seba. Rukola je je odolná voči mrazom. Bez problému prezimuje v pôde a na jar vás prekvapí v podobe malých zelených lístkov, vykúkajúcich zo zeme.

Pestovanie rukoly v záhrade

Zaujímavosťou je, že rukolu môžete bez problémov vypestovať aj na vate alebo vláknine. Pokiaľ sa z úrody chcete tešiť celý rok, potom je tento spôsob ten pravý! Budete potrebovať len tácku či kvetináč, ktorý si vyložíte vatou. Semienka rukoly, ktoré dostať kúpiť bežne v záhradkárstve, zasejte, uhlaďte a mierne zatlačíte do vaty. Do 7-8 dní vám začne klíčiť a vy sa môžete tešiť z prvej úrody.

 

Zálievka a umiestnenie

Správna a častá zálievka je nevyhnutnosťou pre správny rast rukoly. Najmä počas horúcich letných dní je nutné zálievku zvýšiť, ale určite si dajte pozor na preliatie rastliny. Polievajte každý jeden deň, minimálne každý druhý.

Rukolu umiestnite na slnečné miesto, tieňu sa vyhnite. Pozor však na priame slnko, tomu sa rukola určite nepoteší. Síce sa vám môže zdať, že rastie oveľa rýchlejšie, vplyvom priameho slnka stráca listy a rýchlejšie zakvitá. Listy, ktoré na nej v tomto prostredí zostávajú, majú intenzívnu horkú až pikantnú chuť. Vôbec najchutnejšie sú mladé lístky, ktoré majú dĺžku približne 15 cm.

Kedy zbierať rukolu?

Po 14 dňoch od vysatia semienok je rukola pripravená na zber. Lístky zberajte opatrne, snažte sa o to, aby ste nepoškodili materskú rastlinu a tá mohla naďalej rodiť. Prácu vám uľahčia aj obyčajné nožnice.

Strihanie rukoly nožnicami 

Nenechajte rastlinku dlho rásť, pretože po zakvitnutí listy strácajú jemnú chuť a sú pikantnejšie a horkejšie. Rastlinku môžete uskladniť do chladničky, dajte si však pozor, vydrží tam len niekoľko dní.

Galéria obrázkov

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 26.07.2017
Hodnotenie článku:
(87.6%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Komentáre

07/09/2017 13:23
Hana

Rukola je skvelá prísada do varenia. Jej pestovanie vyzerá naozaj jednoducho, určite to skúsim.

Pridať komentár