Pestovanie sóje: odrody, osivo, vhodná pôda, hnojenie, zber

Vedeli ste o tom, že sója bola obľúbenou strukovinou na pestovanie už pred 2 000 rokmi? Až do dnes je to jedna z najvýznamnejších komerčne pestovaných plodín. Dopyt po nej rastie, pretože zo sóje sa vytvára množstvo produktov. Výhodná je aj vďaka dobrej rentabilite, vysokej predplodinovej hodnote a množstvu bielkovín.

Ako pestovať sóju?

Chcete sa začať venovať jej pestovaniu? Mali by ste si dať záležať na výbere odrody aj na dobrej starostlivosti. Vďaka tomu sa budete môcť tešiť z bohatej úrody.

Výber odrody

Dobrá úroda závisí aj od výberu tej správnej odrody a kvalitného osivového materiálu. Sója je plodinou, ktorá je citlivá na poškodenie semien pri zbere, deformovanie klíčkov a variabilitu klíčivosti. Je vo vašom záujme, aby ste si zadovážili kvalitné a certifikované osivo, pri ktorom je zaručené, že budete mať dobrú úrodu.

Keďže má každý pestovateľ k dispozícií iný typ pôdy a podnebné podmienky, výbere odrody by ste mali zvážiť aj tieto faktory. V južnejších oblastiach je lepšie siahnuť po stredne skorých odrodách, severnejšie oblasti, kde sú drsnejšie podmienky, vyžadujú odolnejšie a výnosnejšie odrody dozrievajúce veľmi skoro. V prípade upršanej jesene je problematické dozrievanie sóje. Ak nie je dozretá a pripravená na zber do polovice októbra, tak už nedozreje vôbec. Preto sú lepšie veľmi skoré odrody, aby ste sa vyhli slabej úrode. Obmedzíte tým aj použitie desikantov.

Sója fazuľová

Sejba sóje

Vysievanie sóje by ste si mali vopred naplánovať a zbytočne sa neunáhliť. Ideálny termín sejby stanovuje teplota pôdy. Dosahovať by mala aspoň 10 stupňov Celzia, pričom závisí aj od počasia v nasledovných dňoch, keď už sú semiačka sóje v zemi. Počas skorej jari sa často stáva, že sa počasie mení a teploty klesajú k nule. Preto ak má nastať výrazné ochladenie, so sejbou by ste mali radšej počkať. Neskôr vysiata sója sa bez problémov vyrovná tej skôr vysadenej a podchladenej.

Čím neskôr sóju vysievate, tým hlbšie do zeme by mala ísť. Na začiatku je to 2,5 centimetra, pri pokročilejšom termíne už treba semiačka zasiať do hĺbky 6 centimetrov. Vzdialenosť riadkov je štandardne od 12,5 do 25 centimetrov, závisí od veľkosti poľa a dostupnej techniky. Podľa sponu sa volí aj výsevok, priemerne predstavuje 100 až 140 kilogramov sóje na 1 hektár. Výsevok sa upravuje podľa toho, aká je šírka medziriadkov a či plánujete mechanicky kultivovať.

Pestovanie a starostlivosť

Sója nepatrí medzi tie najjednoduchšie plodiny na pestovanie. Je veľmi náročná na vlahu, čo je často obmedzujúcim faktorom pri rozširovaní polí. Vo vybranej oblasti by mali byť ideálne rozložené zrážky, vhodná teplota a správny druh pôdy. Už v období klíčenia je pre sóju voda nevyhnutná, no pri kvitnutí a vytváraní strukov je to najviac kľúčové. Ak je v tomto období dostatok zrážok, potom môžete počítať s dobrou úrodou. Sója pozitívne reaguje aj na zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto sa neodporúča pestovanie v oblastiach, ktoré sú slnečné a suché. Pri nedostatku vlahy a vlhkosti dochádza k redukcií úrody, zrýchlenému starnutiu listov, skracovaniu rastovej fázy aj odpadávaniu listov a strukov.

Odrody sóje

Sója vyžaduje aj správnu pôdu a pravidelné hnojenie. Ideálne pH je 6,2 – 6,8. V prípade veľmi kyslej pôdy je aktivita hrčkotvorných baktérií nízka a sója potrebuje priemyselné hnojivá. Vápnením sa zas vytvárajú vhodné podmienky pre tieto baktérie a zlepšuje sa prístupnosť fosforu. Počas roka nie je hodnota pH konštantná. Do pôdy sú vhodné hnojivá s dusíkom, fosforom, draslíkom, horčíkom, vápnikom a sírou. Sója priaznivo reaguje aj na dostatok organických látok v pôde. Plochy hnojené maštaľným hnojom klesajú, takže je možnosť využiť hnojenie slamou alebo zelené hnojenie pestovaním medziplodín.

Z hľadiska svetla je sója rastlinou krátkeho dňa. Najviac ho vyžaduje počas fázy kvitnutia a vytvárania strukov. V čase letného slnovratu (21. júna) je deň najdlhší, čo znamená, že u sóje je v tomto čase potláčaná rastová fáza kvitnutia. Preto sú v našich podmienkach vhodné kanadské, americké a európske odrody sóje. Tie menej reagujú na dĺžku dňa a vedia sa tomu prispôsobiť.

Sója nie je odolnou rastlinou proti burinám a zle znáša aj používanie herbicídov. Ako ju teda ochrániť od zadusenia alebo zatienenia parazitických rastlín? Jediným riešením je kvalitne vyčistená pôda od všetkej buriny. Pri studenšej jari neskorší termín sejby umožňuje vlnu skorých jarných druhov burín. Tie sa dajú zničiť plytkým obrobením povrchu. Pri väčšom množstve sóje sa často využíva dlhšie vzchádzanie sóje a likvidácia burín herbicídmi. Sója je citlivá na vedľajšie účinky herbicídov, preto by ste ich mali aplikovať vo vhodnej rastovej fáze a za vhodných klimatických podmienok. Pre sóju sú herbicídy nebezpečné hlavne v kombinácií s vysokými teplotami a množstvom slnečných lúčov.

Zber a skladovanie

Sója sa zberá pri vlhkosti do 18 %. Keď je prostredie vlhkejšie a pestovatelia sa rozhodnú porast nedesikovať, dochádza k problematickému dozrievaniu strukov a začínajú pukať skôr, nech ich stihnete dozrievať. Zároveň sa pri vyššej vlhkosti zvyšuje aj riziko mechanického poškodenia plodov a straty kvality. Aby ste predišli strate úrody zapríčinenej pukaním strukov, použite prípravky na báze lepidiel. Vylepšovanie tohto problému je jedným z dôvodov, prečo sa sója neustále šľachtí do nových odrôd.

Zber sóje

O tom, koľko úrody nakoniec na poli vyzbierame, rozhoduje aj aktuálne počasie a agronomická disciplína. Nazbieranú sóju by ste mali umiestniť na suché a chladné miesto. Ideálna je špajza, pivnica alebo chladná izba na prízemí. Dávajte si pozor, vysoká vlhkosť môže spôsobiť vznik plesní.

Sója ako predplodina a vyrovnanosť poľa

Sója má v súčasnosti dôležitú úlohu v osevnom postupe, pretože je ideálnou predplodinou. Po jej zbere zostáva v pôde množstvo minerálneho dusíka a zlepšuje pôdnu štruktúru. Môže sa zaraďovať po obilninách alebo sa používa ako prerušovač obilných sledov. Hodí sa vám v prípade, ak plánujete pestovať pšenicu a kukuricu.

Pestovanie sóje by ste mali uprednostňovať na stredne ťažkých pôdach – fluvizemiach. Tam sú lepšie možnosti zavlažovania a vďaka ich alokácii aj lepšia mikroklíma. Sója najlepšie reaguje na vyššiu relatívnu vlhkosť vzduchu. Neprospievali by jej exponované a vysychajúce stanovištia. Pole by malo byť vyrovnané, aby bol zber jednoduchší. Jesenná príprava sa dá urobiť pluhom alebo inými minimalizačnými metódami.

Choroby sóje

Vyskytuje sa viac ako 100 druhov patogénov, z čoho asi 20 je hospodársky významných. V suchých rokoch sa choroby vyskytujú menej, takže pozornosť treba zvýšiť počas sychravej jesene. Ktoré z chorôb sa u nás vyskytujú najčastejšie a ako sa ich zbaviť?

  • Vírusová mozaika – keď sa objaví v rastovej fáze, začne sa zosvetľovať žilnatina. V prípade starších rastlín sa striedajú svetlejšie a tmavšie plochy spolu s kučeravením listov. Vírus sa prenáša infikovaným osivom alebo prostredníctvom vošiek. Napadnuté rastliny bývajú menšie a klesá aj kvalita semien. Tejto choroby sa zbavíte mechanickým odstraňovaním alebo používaním certifikovaného osiva.
  • Bakteriálna škvrnitosť – malé rastlinky môžu byť napadnuté už keď klíčia. Vtedy sa na nich objavia hnedé škvrny a postupne začne odumierať. Staršia sója má na sebe žlté škvrny nepravidelného tvaru. Po čase sa tvoria na listoch trhliny a niekedy môže dôjsť k opadaniu. Sóju ochránite dodržiavaním osevného postupu a agrotechnickými opatreniami. Pomáha aj aplikácia meďnatých prípravkov.
  • Pleseň sójová – u nás je to jedna z najčastejších chorôb. Prvými príznakmi sú menšie žlté škvrny, ktoré sú ostro ohraničené žilkami. Silno napadnuté listy sa skrúcajú a niekedy predčasne odpadávajú. Choroba dokáže prezimovať v odumretom pletive listov. Prevenciou je morenie osiva, pestovaní rezistentných odrôd a neprehusťovaní porastu.
  • Fuzariózy – objavujú sa v ťažších a mokrých pôdach. Nevýhodou je obrovská strata rastlín po napadnutí, úroda sa môže zmenšiť až o 50 %. Najčastejšími druhmi fuzariózy je Fusarium oxysporum, Fusarium solani a Fusarium culmorum. Sú pôvodcom hniloby koreňov, nadzemná časť vädne a listy pomaly hnednú. Pri výskyte tejto choroby treba pestovať odolnejšie odrody. Pomáha aj neskoršia sejba či morenie osiva.
  • Biela hniloba – čoraz častejšie sa u nás vyskytuje aj táto choroba, zvlášť v oblastiach s repkou. Pri infekcií sa objavujú svetlé škvrny, pletivo mäkne a odlupuje sa z neho pokožka. Napadnuté rastliny sú plnené bielou tekutinou, ktorá sa šíri až do listov. Aby ste sa hnilobe vyhli, nemali by ste pestovať sóju na pozemkoch kontaminovaných bielou hnilobou. Regulujte početnosť burín, ktoré sú hostiteľmi patogénu.
  • Koreňová spála – po vytiahnutí koreňov môžete vidieť tmavé škvrny. To indikuje koreňovú spálu. Veľká časť napadnutých rastlín odumiera ešte pred vzídením. Patogén sa rozkonári v pravých uhloch a má hnedú farbu. Spála prežíva vo forme sklerócií alebo mycélia. Optimálna teplota pre vývoj tohto patogénu je 24 – 30 stupňov Celzia pri vyššej vlhkosti. Sóju ochránite morením osiva a dodržiavaním osevného postupu.

Choroby sóje

Základné informácie a účinky

Glycine max alebo aj sója fazuľová patrí medzi strukoviny s vysokým obsahom kvalitných bielkovín. Nachádza sa v nej až 40 % bielkovín podobného zloženia, akými sú bielkoviny v mäse. Z tukov sú v sóji hlavne polonenasýtené mastné kyseliny. Patria tam napríklad kyselina linolová, esenciálne mastné kyseliny a obe zastávajú dôležité funkcie v organizme. Z vitamínov sa v sóji nachádzajú vitamín E, A, C, K a vitamíny skupiny B. Sója je bohatá aj na minerály – vápnik, železo, fosfor, horčík, meď a zinok.

Z hľadiska výživových hodnôt má sója 446 kalórií na 100 gramov. Najväčší podiel majú proteíny (36,49 g), potom sacharidy (30,16 g), lipidy (19,94 g) a vláknina (8,54 g). Fazuľky sóje majú v sebe aj lecitín. Je dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a znižuje zlý cholesterol v krvi. Na činnosť tráviaceho traktu a ako ochrana pred nádorovými ochoreniami je množstvo vlákniny v sóji.

Vďaka množstvu vitamínov a minerálov má sója komplexné účinky pre naše zdravie. Upravuje činnosť trávenia, reguluje a optimalizuje činnosť ciev. Slúži ako prevencia osteoporózy, chráni aj pred chorobami srdca. Sója tiež reguluje hladinu krvného tlaku a optimalizuje činnosť ciev. Pri cukrovke ju odborníci odporúčajú na zníženie potrebnej dávky inzulínu. Fytoestrogény pomáhajú ženám pri menopauze, aby nemali také silné klimakterické ťažkosti.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 25.04.2022
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Valeriánka poľná/poľníček – pestovanie, starostlivosť, použitieValeriánka poľná/poľníček – pestovanie, starostlivosť, použitie

Ako sa poľníček pestuje, zbiera a ako ho správne skladovať? Prečítajte si aj o jeho výživných látkach a vplyvu na vaše zdravie.

Záhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikovZáhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikov

Alergici by si mali vyberať z rastlín, ktoré majú svoj peľ ukrytý a neuvoľňuje sa do okolia. Aké rastliny sú do záhrady pre alergikov najlepšie a ako by ste ich mali medzi sebou...

Ako postaviť skleník – základy, vhodná zemina, podklad, materiál (sklo, polykarbonát)Ako postaviť skleník – základy, vhodná zemina, podklad, materiál (sklo, polykarbonát)

Rozmýšľate nad pestovaním vlastnej zeleniny? Vaším najlepším pomocníkom sa stane skleník. Prezradíme vám, ako postupovať.