Zemolez kamčatský (Honey Bee, Aurora, Duet): pestovanie, sadenie, rozmnožovanie, strihanie

Na prvý pohľad by sa dal zemolez pomýliť s čučoriedkou, jeho sýtomodré plody sú však o čosi viac predĺžené. Zemolez pochádza z chladivej Sibíri, takže je zvyknutý na nehostinné prostredie, vďaka čomu je veľmi jednoduché vypestovať si ho takmer kdekoľvek.

Ako pestovať zemolez

V tomto článku si povieme viac o tejto rastlinke aj o tom, ako na pestovanie zemolezu.

Charakteristika zemolezu

Zemolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) je ovocný ker pochádzajúci z východnej Sibíri a Kamčatky, čo znamená, že je zvyknutý na tuhé mrazy a extrémny chlad. Ide o veľmi tolerantnú rastlinu zvyknutú na nehostinné podmienky, a preto sa jej výborne darí aj v našich podmienkach. Dorastá do výšky 1,5 – 2 m a na jar zakvitne malými bielymi až žltkastými kvetmi, ktoré prilákajú opelivý hmyz.

A už v máji prinesie ker prvé ovocie v podobe modrých bobúľ podobných čučoriedkam, len podlhovastého tvaru. Vďaka tejto podobnosti získal zemolez prezývku kamčatská čučoriedka. Plody sa dajú skonzumovať priamo alebo pridať do jogurtu, smoothies, pudingov či müsli, alebo ich možno použiť do koláčov, na výrobu zmrzliny, zamraziť ich, spracovať do kompótu alebo džemu.

Odrody

Zemolez kamčatský je dostupný v rôznych odrodách. Každé záhradníctvo ponúka viacero druhov podľa toho, kde budete zemolez pestovať a ako chcete plody využiť. Vždy sa oplatí zadovážiť si minimálne 2 rôzne odrody. Medzi často sadené patria nasledovné odrody:

  • Honey Bee – Honey Bee je zemolez dorastajúci do výšky 1,5 m. Plodí veľké bobule s jemnejšou, no sladkou chuťou, ktoré po dozretí neopadávajú.
  • Aurora – Je odroda dorastajúca do výšky 1,8 – 2 m. Je známa väčšími, šťavnatejšími a sladšími plodmi, takže sú vhodné na priamy konzum. Je veľmi odolná proti chorobám aj škodcom.
  • Wojtek – Poľská odroda dorastajúca do výšky 1,8 m a dozrievajúca až v júni, no môžete očakávať bohatú úrodu. Plody sú aromatické a šťavnaté, vhodné na džemy a zaváraniny.
  • Morena – Menšie kry dorastajú do výšky 1,5 m a majú menšiu úrodu. Majú veľké a aromatické plody, ktorú sú sladké, bez trpkosti, preto sú skvelé na priamy konzum.
  • Duet – Ide o menšiu odrodu, kry rastú len do výšky 1 – 1,5 m. Plody pripomínajú čučoriedky, majú sviežu, sladkokyslú chuť a veľkosť cca 3 cm.
  • Jugana – Táto odroda dorastá do výšky 1,5 až 1,8 m. Je veľmi odolná, no rodí až druhý rok po vysadení. Plody sú mierne sladké, no majú tvrdšiu dužinu, preto sú lepšie na spracovanie.
  • Sinoglaska – Je to odroda dorastajúca do výšky 1,8 m a rodí sladkokyslé plody. Tie sú pomerne veľké a šťavnaté a hodia sa na priamy konzum aj na zaváranie.
  • Karina – Ide o zemolez s väčším prínosom úrody. Dorastá do výšky 1,5 až 2 m a vytvára veľké plody, ktoré neopadávajú. Sú veľmi sladké a šťavnaté, vhodné na konzum aj spracovanie.

Zemolez odrody

Účinky na zdravie

Zemolez má jedinečné zloženie živín a zdraviu prospešných látok, a preto sa oplatí tieto plody pestovať a zaradiť do jedálnička. Obsahuje vysoký podiel fenolových kyselín alebo fenolov, ktoré sú známe ako protirakovinové a protizápalové látky vyskytujúce sa v bobuľovitom ovocí. Významné je zastúpenie antokyánov, flavonoidov spôsobujúcich modrú pigmentáciu bobúľ. Tie priaznivo pôsobia na zdravie srdca, ciev, reguláciu krvného tlaku a cholesterolu. Zároveň sú nabité antioxidantmi, ktoré bojujú proti voľným radikálom a chránia naše bunky pred oxidačným stresom. Z vitamínov sú zastúpené predovšetkým vitamíny A, B a C.

Zemolez má protizápalové účinky, používal sa na podporu zdravia dýchacieho ústrojenstva a slizníc. Môže prispieť k zdraviu kardiovaskulárnej sústavy, pri vyššom krvnom tlaku a cholesterole. Vysoký podiel antioxidantov a vitamín A majú priaznivý vplyv na oči a zrak. Prispieť môže aj k zlepšeniu stavu pokožky a vysoký obsah vitamínu C sa podieľa na posilnení imunitného systému a celkovej obranyschopnosti.

Ako sadiť zemolez

Zemolezy sú robustné kríky nenáročné na podmienky, preto je pomerne jednoduché pestovať ich kdekoľvek. Sadia sa buď na jar, v marci, alebo až na jeseň, v októbri. Saďte ešte predtým, než sa objavia mrazy – vtedy je už na výsadbu neskoro. Keďže sú cudzoopelivé, zemolez potrebuje pre úspešné opelenie vysadiť pri sebe aspoň 2 rôzne odrody, aby došlo ku krížovému oplodneniu, takže na to pri sadení a výbere odrody myslite.

Ako sadiť zemolez

Stanovište

Vyhovuje im polotieň aj plné slnečné žiarenie, preto môžu byť vsadené takmer kdekoľvek. Ak máte na výber, saďte ich radšej na slnečné stanovište. Zvládnu aj veľmi nízke teploty do -40 °C, takže sa nemusíte obávať zimovania. Zemolezy vydržia extrémne chlady a určite vám nevymrznú. Na sadenie si pripravte dostatok miesta, zemolez je predpestovaný v kontajneri (majú väčší koreňový bal) a je potrebné vedľa seba zasadiť aspoň 2 – 3 rastlinky, kvôli opeľovaniu. Sadí sa v odstupoch aspoň 1,5 m. Vykopte dostatočnú dieru na celú koreňovú sústavu zemoleza, no nekopte príliš hlboko – rastlina má plytké korene.

Pôda

Zemolez nie je náročný ani na pôdu. Na rozdiel od čučoriedky si nevyžaduje umiestnenie v kyslej pôde, ale vyhovuje mu taktiež neutrálne pH. Zemina by mala byť piesočnatá, piesočnato-hlinitá až hlinitá. Zemolez síce porastie aj v pôde s nízkym obsahom živín, avšak výživnejšia pôda zlepší kvitnutie a skvalitní úrodu. Preto ak máte doma menej kvalitnú pôdu, primiešajte do nej obyčajný kompost. Okolo kra je dobré vytvoriť mulč z kôry alebo pilín, čím sa vyhnete rastu burín. Mulč rozmiestnite v okruhu do 1 m, aspoň 5 cm vrstvu.

Zálievka

Aj keď zemolez si nevyžaduje nejaké extra polievanie, je citlivý na vysychanie, preto by mal byť vždy vo vlhkej pôde. V letných mesiacoch, ak sa objavia horúce dni a obdobie sucha, je potrebné rastlinu poliať dostatočným množstvom vody, aby sa dostala hlboko ku koreňom. Práve vtedy má význam použiť mulč, ktorý zabráni rýchlemu vyparovaniu vody a pôdu udrží dlhšie vlhkú.

Zemolez pestovanie

Hnojenie

Hnojenie zemoleza je potrebné pre podporu rastu, zdravia, aj lepšej úrody. Stačí hnojiť raz ročne, v jeseni alebo na jar. Použiť môžete organické hnojivo, ako maštaľný hnoj a kompost, ktoré stačí primiešať k pôde. Ak použijete syntetické hnojivá, mali by byť mierne, v rovnovážnom zastúpení prvkov, napr. 10 : 10 : 10.

Prerezávanie

K prerezávaniu zemolezu sa dostaňte na jar. Zemolez má tendenciu hustnúť, preto je dobré korunu mierne preriediť a upraviť tvar. Týka sa to už starších krov, v prvých 3 – 5 rokoch prestrihávať nemusíte. Pri prestrihávaní sa zamerajte na staré a odumreté konáre, príp. poškodené alebo napadnuté vetvy. Pretŕčajúce konáre a miesta, kde je koruna zhustená, môžete taktiež upraviť a urobiť tak omladzovací rez.

Rozmnožovanie

Zemolez možno rozmnožiť zo semien aj odrezkami. Rozmnožovanie zo semien je náročnejšie, keďže ide o dlhší proces a dlhšie potrvá, kým vám ker prinesie prvú úrodu. Semienka zozbierajte zo zrelých alebo prezretých plodov, očistite ich od dužiny. Umiestnite ich do vlhkého a teplého prostredia, buď ich nechajte naklíčiť vo vlhkej servítke, alebo priamo v pôde, ktorú udržujte vlhkú. Potrvá niekoľko týždňov, kým semienka začnú rásť. Na druhý rok na jar ich môžete vysadiť do pôdy na záhradu.

Rozmnožovanie z odrezkov je rýchlejšie. Treba si odrezať 10 – 15 cm odrezky, ktoré sa namočia do vody. Najlepšie je pridať rastový hormón, čím sa podporí rast korienkov. Potom ich napichajte do vlhkej pôdy v kvetináči, ktorú udržujte vlhkú, kým sa nezakorenia a možno ich popresádzať. Odrezky nezabudnite brať z viacerých rastlín, keďže nie sú samoopelivé a potrebujú rásť v skupinách.

Zemolez plody

Zber

Zemolez  dozrieva najskôr zo všetkých ovocí v záhrade. Jeho plody vás potešia už v máji, pričom zbierať ich môžete až do júna. Dozrievať budú postupne, preto je potrebné prísť ich každých pár dní pooberať. Zber závisí od druhu zemolezu, aký si vyberiete. Niektoré odrody majú plody, ktoré pri dozretí rýchlo popadajú, preto je dobré pod ker podložiť plachtu, z ktorej budete plody zbierať. Iné odrody sa zase zostávajú držať na vetvách, takže môžete oberať priamo. Tak či onak, keďže ide o skoro kvitnúce ovocie, určite priláka do vašej záhrady drozdy, vrabce a iné vtáky, ktoré si na zemoleze rady pochutnajú. Preto buďte pri zbere v strehu, aby ste vystihli úrodu predtým, než vás niekto predbehne, alebo si zaobstarajte ochranné sieťky.

Choroby a škodce

Našťastie, zemolez je veľmi odolná rastlina a typicky sa na nej nevyskytujú žiadne choroby ani škodce. Skvelo sa preto hodí do ekologických záhrad, kde sa nepoužívajú postreky, keďže zemolez ich nepotrebuje. Na čo si však treba dávať pozor, sú nálety vtákov, ktoré tieto plody rady maškrtia. Rastlinu stačí obaliť ochrannou sieťou a plody pravidelne oberať.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 22.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.

Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Tradičná kosa má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod. Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.