Návod na výrobu búdy pre psa – rozmery, cena, farba, zateplenie

Či už váš pes behá voľne po pozemku alebo prespáva v koterci, kvalitná búdka je neoddeliteľnou súčasťou jeho povinnej výbavy.

Ako vyrobiť búdu pre psa

Nemáte financie na jej kúpu alebo iba jednoducho radi majstrujete? Tak si ju vyrobte sami.

Psia búda – rozmery a tvar

Rozmery psej búdy musíte prispôsobiť veľkosti vášho chlpáča. Odrazte sa od týchto čísiel:

 • Pes potrebuje v sede aspoň 10 – 15 cm priestoru nad hlavou.
 • Šírku a dĺžku búdy merajte vtedy, keď pes leží na bruchu s vyrovnanými prednými nohami. Z každej strany by ste mu mali dopriať minimálne 30, maximálne však 50 cm. V príliš malej búde sa nebude môcť pohodlne natiahnuť, vo veľkej zas môže vzniknúť problém v zime, kedy bude musieť pes zbytočne „vlastným teplom“ vyhrievať veľký priestor.
 • Búda pre dvoch psov môže byť vysoká aj dlhá rovnako ako pre jedného, zväčšite iba jej šírku o cca 20 cm na každého psa.

Nezabudnite ani na veľkosť otvoru – vchodu, cez ktorý pes musí prejsť bez toho, aby sa plazil. Jemné pokrčenie je v poriadku. Vchod by nemal byť ani zbytočne široký a vysoký. Takto cezeň bude v zime zbytočne unikať veľa tepla a naopak do búdy „vchádzať“ zima.

Z čoho vyrobiť búdu pre psa

Na výrobu psej búdy použite určite drevo, s ktorým sa vám bude pracovať najjednoduchšie  a je tiež cenovo dostupné. Vhodné sú klasické dosky alebo rôzne „polotovary“, napríklad OSB doska, hrubšia preglejka či laty z paliet. Využiť môžete i odpadový materiál zo starého nábytku. Dajte si však pozor, aby dokázal odolávať vlhkosti. Klasické dosky, z ktorých sú vyrobené skoro všetky staré skrine, začnú i pri minimálnej vlhkosti bobtnať a postupne sa rozpadávať.

TIP: Celé drevené panely (napr. OSB doska) vám montáž podstatne uľahčia. Nemusíte zabíjať latku po latke, navyše nie je nutné konštruovať samostatnú konštrukciu z hranolov.

POZOR: Pri výrobe búdy pre psa, ktorý hryzie všetko, čo mu príde pod zuby, zhodnoťte použitie OSB dosiek. Sú napustené rôznymi chemickými látkami, ktoré psa určite nezabijú, na druhej strane ich „konzumácia“ nie je úplne ideálna.

Strecha: rovná, šikmá, áčková

Ešte predtým, ako sa pustíte do prípravy dosák či lát na výrobu búdy, sa musíte rozhodnúť, či použijete strechu šikmú alebo rovnú. Od toho totiž závisí, ako presne dosky napílite.

Drevená búda pre psa so šikmou strechou

 • Búda so šikmou strechou je podstatne náročnejšia na výrobu, na druhej strane zabráni zatekaniu vody do vnútra búdy. Toto riešenie je vyslovene nevyhnutné iba vtedy, ak búdu umiestnite pod holé nebo. V koterci alebo na terase nepríde do priameho kontaktu s vodou, takže skutočne nie je potrebná. Sklon šikmej strechy musí byť minimálne 15 cm a viac.
 • Búda s klasickou áčkovou strechou je z hľadiska funkčnosti ekvivalentom k tej „skosenej“. Z hľadiska náročnosti jej výroby hovoríme o omnoho komplikovanejšej možnosti.
 • Búda s rovnou strechou je na výrobu najjednoduchšia a navyše vášmu psovi poskytne vyvýšený priestor na ležanie, ktorý je u drvivej väčšiny chlpáčov veľmi obľúbený.

POZOR: Ak bude psia búda umiestnená pod holým nebom, strechu je potrebné doplniť o krytinu. Vyhýbajte sa plechu, ktorý sa v lete neskutočne nahrieva a môže popáliť psie labky.

Výroba psej búdy – návod

Šikovný majster zmontuje jednoduchú psiu búdu v priebehu 2 až 3 hodín. Pokiaľ vám zručnosť chýba, môže vám to zabrať i deň, ak si však vezmete do úvahy, koľko financií môžete ušetriť a navyše, aké pohodlie poskytnete vášmu chlpáčovi, určite uznáte, že to stojí za to. Spôsobov, ako postaviť psiu búdu, je mnoho. My si vysvetlíme akýsi základný postup na veľmi jednoduché „psie bývanie“.

Verzia č. 1: Búda z „celých“ dosiek

Ak na stavbu použijete celé dosky (OSB, preglejka atď.), na začiatok stačí vytvoriť vyvýšenú podlahu, konštrukciou z hranolov sa zaoberať nemusíte, dosky spolu iba jednoducho prepojíte.

Začnite prípravou dosiek na podlahu, „telo“ búdy a strechu. Nezabudnite do jednej z nich vyrezať vchod. Či bude na kratšej alebo na dlhšej strane je v podstate jedno, väčšinou sa však vchod nachádza na dlhšej stene. Vyrezávanie si môžete uľahčiť tak, že na jednu stranu použijete kratšiu dosku, vchod teda nebude oblý, z praktického hľadiska však poslúži rovnako dobre.

Pripravte si:

 • 2 dosky na dlhšie steny búdy – ak chcete vytvoriť šikmú strechu, jedna z nich musí byť min. o 10 – 15 cm vyššia
 • 2 dosky na kratšie steny búdy – pri šikmej streche ich musíte spíliť „na šikmo“ na ich vrchnej časti
 • 1 dosku na podlahu – jej dĺžka aj šírka musia sedieť s dĺžkou a šírkou stien búdy
 • 1 dosku na strechu – v porovnaní s podlahou by mala byť širšia aj dlhšia o cca 15 cm, takto dosiahnete presah strechy
 • Pripravte si tiež drevené hranoly, ktoré upevníte na podlahu, a ktoré musia rozmermi sedieť s jej dĺžkou a šírkou

Po celom obvode dosky, ktorá bude slúži ako podlaha, pripevnite drevené hranoly s hrúbkou od 10 cm. Pri búde dlhšej ako 1 m, umiestnite hranol aj do stredu, aby sa podlaha neprehýbala. Takto vytvoríte nožičky búdy, ktoré ju vyvýšia a zabránia jej priamemu kontaktu zo zemou, teda i chladom a vlhkosťou.

Prístrešok pre psa s rovnou strechou z celých dosiek

„Telo“ búdy môžete vytvoriť troma spôsobmi:

 • Dosky je možné na hranách priskrutkovať priamo k sebe. Toto riešenie je vhodné len pri hrubších doskách (cca nad 4 cm), pri tenších spoje nebudú držať pevne, nehovoriac o tom, že nie je jednoduché sa správne trafiť.
 • Druhým a zároveň lepším riešením sú klasické l-kové hliníkové lišty, ktorými spojíte jednotlivé steny. Môžete ich pripevniť z vnútornej alebo vonkajšej strany búdy.
 • Steny je možné spojiť aj pomocou drevených hranolov, ktoré pripevníte malými kovovými l-kami k podlahe v každom jej rohu.

Spojené „telo“ búdky následne pripevnite na podlahu. Vhodný je prvý aj druhý postup uvedený pri spájaní stien. Posledná prichádza na rad strecha. Tú môžete opäť pripojiť pomocou hliníkových líšt a skrutiek, o čosi lepším riešením sú však pánty. Takto môžete búdu kedykoľvek otvoriť a jednoducho poupratovať.

Verzia č. 2: Búda z latiek

Podlahu aj strechu vyrobíte rovnakým spôsobom ako v predošlom prípade. Pri búdke z latiek, napríklad z tých z paliet, však musíte na podlahe najprv vytvoriť konštrukciu z tenkých drevených hranolov, na ktorú ich pripevníte jednu po jednej. Medzi latkami nenechávajte žiadne medzery, a ak plánujete vyrobiť šikmú strechu, horné laty musíte taktiež spíliť došikma.

Ako vyrobiť zateplenú psiu búdu

Tento postup je nepochybne komplikovanejší, avšak i rozumnejší. Zaizolovaná búda poskytuje psovi väčší komfort v lete aj v zime. Takéto riešenie je nevyhnutnosťou hlavne pri menších psoch alebo plemenách bez podsady. Tie by síce mali byť výhradne interiérovými maznáčikmi, to je však iná téma.

Zateplenú búdu pre psa vyrobíte jedným z vyššie spomenutých postupov, a to v závislosti od toho, či použijete latky alebo celé dosky. Rozdiel spočíva v tom, že musíte vytvoriť dve steny na každej strane, medzi ktoré vložíte izolačný materiál. Medzeru medzi nimi ponechajte širokú podľa toho, ako hrubá bude vrstva izolácie. Minimum je 5 cm, tenšia izolácia v podstate nemá veľký zmysel.

Ak premýšľate nad tým, že izolačný materiál iba pripevníte na vnútornú časť stien, nie je to najlepšie riešenie. Polystyrén, vata alebo rôzne hliníkové izolačné fólie bývajú pre psov obrovským lákadlom. Hovoríme o ich hryzení či rozškriabaní, čo nie je pohodlné z hľadiska upratovania, no ani bezpečné kvôli zdraviu vášho miláčika. Kúsok polystyrénu zaseknutý v žalúdku nie je sranda, veterinárne náklady vás navyše vyjdú omnoho drahšie, ako dve steny na búde.

Farba na psiu búdu

Výber izolačného materiálu do psej búdy

 • Polystyrén je efektívny a aj cenovo dostupný. Výhodou je, že nie je lákadlom pre hlodavcov či hmyz. Jeho hrúbka nesmie byť menšia ako 5 cm, 10 cm je istota.
 • Minerálna alebo sklenená vata splní svoju úlohu rovnako dobre, jej hrúbka by mala byť rovnaká ako v predošlom prípade. Mínusom je, že do nej môžu naliezť rôzne potvorky, vrátane parazitov (napr. blchy).
 • Na zaizolovanie búdy môžete využiť aj starý molitan, dokonca i kúsky z neho. Toto riešenie síce nie je rovnako efektívne, do istej miery však búdu zateplí. Ak budete izolačnú vrstvu vytvárať z kúskov molitanu, snažte sa ho do medzery medzu doskami natlačiť čo najviac.

Ako vybrať farbu na psiu búdu

Keďže pes farby nedokáže rozlišovať najlepšie, výber farby je len na vašom vkuse. Dôležitá je však otázka bezpečnosti. Drevo je potrebné namoriť a nalakovať, aby ste predĺžili jeho životnosť. Takéto ošetrenie zrealizujte po zmontovaní búdy a následne aspoň raz do roka. Určite sa vyhnite akýmkoľvek toxickým lakom a farbám. V našich obchodoch nenatrafíte na žiadne špeciálne prípravky určené na „nábytok a bývanie“ pre zvieratá, preto použite produkty na natieranie detského nábytku či hračiek. Vhodné sú aj vosky a oleje na prírodnej báze, ktoré nemajú psovi ako ublížiť.

Ekologické farby a laky na búdu pre psa nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Tvar psej búdy a praktické doplnky

Či bude búda v tvare obdĺžnika, alebo štvorca, je len na vás. Častejšie sa zvyknú využívať búdky s dlhšou a kratšou stranou, pretože lepšie kopírujú tvar psieho tela v ležme. Pri štvorcovej búde si dajte pozor iba na to, aby sa v nej pes mohol pohodlne natiahnuť.

Búdu môžete vylepšiť aj o niekoľko vychytávok, ktoré uľahčia život vám a zvýšia komfort vášho psa.

 • K veľmi praktickým riešeniam patrí spomínaná strecha upevnená na pántoch. Ak sa nechcete pri každom čistení psieho pelechu pchať cez malý vchod, iné riešenie v podstate neexistuje.
 • Búdu môžete predeliť vnútornou priečkou umiestnenou asi 0,5 metra od vchodového otvoru. Priečka nie je nutnosťou, zlepší však izolačné vlastnosti búdky. Ak sa pre ňu rozhodnete, otvor na priečke umiestnite vždy diagonálne od prvého – vonkajšieho vchodu. Takto zabránite vzniku prievanu a zmiernite vnikanie chladu či tepla do búdy. Medzi vonkajšou stenou búdky a priečkou nezabudnite ponechať dostatok priestoru, aby sa pes mohol pohodlne „vytočiť“.
 • Ak máte čas a chuť, pred búdou môžete postaviť aj drevené pódium a striešku. Takéto riešenie je na mieste len v tom prípade, keď búdku umiestnite priamo na pozemok, teda nie vo voliére.

Búda pre psa a bezpečnosť

Búda pre psa a bezpečnosť

Niečo sme si už naznačili, bezpečnosť však zohráva extrémne dôležitú úlohu, preto je potrebné zdôrazniť ešte niekoľko detailov. Verte tomu, že sa neoplatí zanedbať ani jedinú maličkosť. Psy vedia vymyslieť veci, ktoré by vám ani vo sne nenapadli, no a táto ich kreativita neraz končí mastnými účtami na veterine, v lepšom prípade, horší prípad si asi viete domyslieť sami.

 • Na výrobu búdy používajte len chemicky neošetrené drevo.
 • Vyhnite sa akýmkoľvek toxickým farbám, lakom alebo moridlám.
 • Izoláciu pred psom dôkladne ukryte a zabezpečte pevnou doskou.
 • Z búdy nesmú trčať žiadne klince, skrutky alebo väčšie a ostré triesky.
 • Pri starších alebo maličkých psoch myslite na výšku búdy, skoky z príliš veľkej výšky môžu zvieraťu spôsobiť problémy s kĺbmi alebo iné zranenie.
 • Ubezpečte sa, že sa pes nemôže zaseknúť vo vchode do búdky.
 • Búdu neumiestňujte v blízkosti plota alebo pletiva v koterci, ktoré môže pes preliezť.

Cena psej búdy: kupovaná verzus vyrobená

Priemerná cena psej búdy s rozmermi okolo 60 x 80 x 70 cm sa pohybuje okolo 40 eur. Búdy pre väčšie plemená nekúpite pod 100 – 150 eur. Kompromisom môžu byť montované búdky, ktoré stoja o niečo menej. Funguje to podobne ako pri skrini. Kúpite si ju rozmontovanú a sami zmontujete.

Cena psej búdy, ktorú si vyrobíte sami, sa v závislosti od použitého materiálu a jej rozmerov pohybuje v rozmedzí od 10 do XY eur. O desiatich eurách hovoríme vtedy, keď využijete odpadové dosky alebo laty z paliet, a dokúpite si už iba skrutky a kovové e-lká. Ak by ste kupovali úplne nový materiál, cena hand made búdky môže niekedy, bohužiaľ, presiahnuť cenu tej kupovanej. V tomto smere vám nemôžeme poradiť presne. Rozhodnite sa jednoducho podľa toho, čo je výhodnejšie vo vašom prípade.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 03.10.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.