Návod, ako postaviť domácu drevenú a murovanú udiareň nielen na klobásy

Udiareň si viete kúpiť hotovú priamo u predajcov so širokým sortimentom. Ak ste však šikovným majstrom, udiareň sa dá postaviť aj jednoducho svojpomocne. V tomto „zariadení“ si pripravíte chutné produkty z mäsa, syry a ďalšie údené pochutiny.

Ako postaviť drevenú udiareň

Ako si postaviť vlastnú udiareň? Podrobný návod aj s tým, čo budete potrebovať si prečítate v nasledujúcich riadkoch.

Tipy na domáce udiarne


Rôzne typy udiarní

Na začiatku by ste si mali určiť presný typ, aký chcete do vašej záhrady. Výber by mal závisieť od toho, aké suroviny sa v nej chystáte pripravovať a či chcete udiareň na teplé alebo studené údenie. Samozrejme, každému vyhovuje niečo iné a táto stavba by mala sedieť najviac vašim požiadavkám. Aké sú rozdiely v rôznych druhoch udiarní?

Udiareň podľa pripravovaných surovín

Prvé rozdelenie je podľa toho, aké potraviny by ste v udiarni mali pripravovať. Je jasné, že sa v klasickej udiarni nedajú naraz údiť ryby a syry. Pri tomto procese by vôňa z rýb nasiakla aj do syra. Pokiaľ chcete naraz údiť viacero rôznych potravín, mali by ste si postaviť multifunkčnú udiareň. Udiarne sa podľa pripravovaných surovín rozdeľujú na:

 • Udiareň na mäso a ryby – každá udiareň sa dá použiť na tepelnú úpravu akýchkoľvek potravín. Väčšinou sú to spracované mäsové výrobky. Rovnako sa v nej dajú pripraviť aj rôzne druhy zeleniny, ovocia, orechy, syry a ďalšie nemäsité výrobky. Špeciálnou je udiareň na ryby, ktorá sa inak nazýva aj rybárska udiareň. Celkovo sa tento typ udiarne odlišuje tým, že v nej môžete pripravovať naraz len jeden typ potravín.
 • Multifunkčná udiareň – v tomto prípade sa dajú naraz pripravovať rôzne typy potravín, no navzájom neovplyvnia svoju chuť a vôňu. Tieto zariadenia sú vybavené viacerými údiacimi komorami. Vďaka tomu budete môcť naraz tepelne upravovať mäso, ryby aj nemäsové výrobky. Aj keď je táto udiareň na stavbu zložitejšia a nákladnejšia, oplatí sa to v prípade, že si zvyknete údiť viacero produktov.

Teplé a studené údenie

Existujú aj rôzne štýly údenia, pri ktorých je základným faktorom teplota a dĺžka údenia. Nazývajú sa teplé a studené údenie. K tomuto budete potrebovať nielen správnu udiareň, ale je potrebné dokúpiť aj príslušenstvo. Navyše, jednou z metód je aj údenie za vlhka, kedy sa vo vnútri udiarne udržiava vyššia vlhkosť. Vďaka tomu sú výrobky šťavnatejšie a využíva sa hlavne pri príprave salámy. Poďme sa bližšie pozrieť na teplé a studené údenie.

 • Udiareň na teplé údenie – každá udiareň sa dá použiť na teplé aj horúce údenie. Vo svojpomocne postavenej udiarni by nemal chýbať kvalitný teplomer a prípadne aj termostat. Takto budete vedieť presne regulovať teplotu pri úprave mäsa a nemäsových výrobkov. Teplé údenie prebieha pri teplotách od 45 do 75 stupňov. Pri horúcom údení je to do 100 stupňov Celzia.
 • Udiareň na studené údenie – táto metóda je šetrnejšia, no zároveň vám zaberie viac času. Proces prebieha pri teplote 25 stupňov Celzia. Studené údenie sa oplatí pri potravinách s menším obsahom tuku (hovädzie, bravčové a kuracie mäso, ryby, zelenina alebo syr). Týmto spôsobom predĺžite trvanlivosť vybraných produktov.

Údené ryby

Príslušenstvo

 • Háčiky – háčiky v tvare S sú univerzálne a dajú sa využiť najmä pri príprave mäsových výrobkov. U-čkové háčiky boli prispôsobené na údenie rýb. Tie sa pripravujú v celku. Jednu časť v tvare očka pretiahnete bruchom von cez ústa a otočíte okolo chrbtice.
 • Rošty – sú dva typy roštov: rovné a vlnkové. Rovné rošty slúžia na údenie mäsa a niektorých rýb. Zvlnené rošty sú vhodné pri príprave rýb (pstruhy, makrely a podobné druhy).
 • Tyčky na zavesenie háčikov – pripevníte ich na predpripravené zarážky v hornej časti udiarne.
 • Rám na tyčky – vylepšeným riešením je vysúvací rám. Tým si uľahčíte prácu pri rozkladaní a zbieraní údených potravín.
 • Odkvapová miska – v spodnej časti udiarne sa do nej zachytávajú odkvapkávaného tepla z potravín, ktorý sa vplyvom tepla roztápa. Pri tomto procese sa naplní pieskom alebo soľou.
 • Komín – nachádza sa v každej udiarni. Medzi 2 základné typy patria tie, ktoré sú priamo na udiarni a komíny odvádzajúce dym mimo udiarne.
 • Teplomer – nachádzať by sa mal v každej udiarni, aby ste vedeli regulovať teplotu údenia. Jeho cena sa pohybuje do 20 €.
 • Ohnisko – musí byť uzavreté, aby sa v ňom dala regulovať teplota.

Cena udiarne

Koľko ma bude stáť svojpomocná stavba udiarne? Toto je otázka, ktorú si položí nejeden majster pred začiatkom takéhoto projektu. Financie sú jedným z najdôležitejších faktorov. Asi vám nemusíme spomínať, že dokážete ušetriť hlavne tým, keď sa do stavby pustíte sami. Na čom by ste ale nemali šetriť je určite kvalitný materiál a príslušenstvo. Životnosť udiarne predĺžite aj správnou starostlivosťou, no tomu sa budeme venovať neskôr. Aký rozpočet si treba pripraviť na stavbu udiarne svojpomocne?

Drevená udiareň

Drevo je jedným z prírodných materiálov, ktorý sa na stavebné účely používa už od nepamäti. Je ľahké, pekne vyzerá a pri správnom ošetrovaní vydrží roky neporušené. Ak si postavíte v záhrade drevenú udiareň, bude vám pekne ladiť s ostatnými stavbami a záhradným nábytkom. Výhodou použitia dreva na udiareň je zachovanie chute potravín a získanie špeciálnej arómy z dreva.

Drevená udiareň

Pri drevenej udiarni by ste mali rátať s malou stavbou. Dôležitý je výber konkrétneho druhu dreva – ideálne sú tvrdšie typy ako buk, dub alebo jelša. Cena udiarne závisí od viacerých faktorov. Množstva použitého materiálu, veľkosti, komponentov navyše či typu základov. Náklady sa budú pohybovať v stovkách eur (od 200 do 1 000 eur). Ušetria tí, ktorí majú vlastné drevo, pretože to odkrajuje najviac z celého rozpočtu.

Murovaná udiareň

Na stavbu murovanej udiarne si potrebujete vyhradiť viac času aj peňazí. Zároveň to bude vyžadovať už aj inú techniku a nejaké tie odborné znalosti. Výhodou tohto typu udiarne je možnosť využitia počas celého roka. Stavba je pevnejšia, stabilnejšia a zvyčajne má aj dlhšiu životnosť. Celkovo sú murované udiarne obľúbenejšie, než tie drevené. Všetky potrebné komponenty nájdete na stavebninách a v železiarstve.

Na začiatku by ste si pri oboch stavbách mali pripraviť projekt. Môžete si ho vypracovať sami alebo sa poradiť so skúseným odborníkom. Vo výbave na murovanú udiareň nemôže chýbať kvalitná tehla, malta a ďalšie komponenty, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou udiarne (rúra, vystužené tyče či teplomer). Konečná cena sa odvíja od veľkosti a typu použitých materiálov. Celkovo sú ale náklady na túto stavbu o niečo vyššie, než pri drevenej udiarni, a to až nad 1 000 €.

Čo všetko budete potrebovať a postup stavby drevenej udiarne krok po kroku

Náradie:

Materiál na rozmery 1 x 1 x 2 metre:

 • Hobľované hranoly
 • Perodrážkový profil
 • Pánty na dvere
 • Spojovací materiál
 • Náter
 • Plech z nehrdzavejúcej ocele
 • Betón na základy
 • Oceľová sieť
 • Teplomer
 • Izolácia

Postup stavby:

 1. Najprv si vykopte jamu na základy. Keďže sú rozmery udiarne 1 x 1 x 2 metre, základy by mali byť o niečo väčšie. Hĺbka je ideálna 10 centimetrov. Do vnútra vložte predpripravený rám s vnútorným rozmerom 2 500 x 1 200 milimetrov.
 2. Nasleduje betónovanie základov. Prvú vrstvu tvorí štrk a hrúbka by mala byť aspoň 3 centimetre. Potom vložte tenkú armovaciu sieť. Betónujte vodoodolným betónom a na rade je vrchná armovacia sieť.
 3. Kým je betón čerstvý, treba osadiť spodný rám udiarne s vonkajšími rozmermi 960 x 960 milimetrov. Priskrutkujte ho k betónu.
 4. Platňa z nehrdzavejúcej ocele musí mať predvŕtané otvory s priemerom 4 milimetre a mala by límcovať so spodným rámom.
 5. Z predpripravených hranolov poskladajte kostru udiarne. Rám musí byť pri skladaní v rovine. Konštrukciu tvoria dve hlavné steny, následne zložte bočnice a na ich dočasné uchytenie použite sťahovacie pásy.
 6. Je čas, aby bola udiareň ukotvená k pripraveným základom. Do spodných hranolov predvŕtajte diery a k plechu ich pripevnite základnou skrutkou. Strešné debnenie zas upevní hornú stranu udiarne.
 7. Vetracie otvory vytvoríte Forstnerovým vrtákom. Na tieto otvory pôjde z vnútornej strany antikorová sieťka. Postupne obkladajte všetky steny a pero profilu musí byť smerom nahor. Profil použitý na stavbu udiarne by mal byť na bokoch zrezaný pod uhlom 45 stupňov, aby do seba čo najlepšie zapadali.
 8. Vytvorte otvor na dymovod. Priložte antikorovú priechodku, obkreslite a okolo nej vyrežte otvor v tvare štvorca. Vyčistite ho a z vonkajšej strany priskrutkujte prechodný plech.
 9. Piecku osadíte tak, že dymovod zasuniete dostatočne hlboko, aby sa nedotýkal dreveného obkladu. Dym by mal ísť na rozrážací plech v udiarni. Pomocný plech z nehrdzavejúcej ocele je na pomocných latách (950 x 50 x 50 mm).
 10. Na boky pomocných hranolov upevnite štyri ohnuté plechy (950 x 250 mm) na odkvapkávanie a zachytávanie masti z údených potravín. Do udiarne ich osaďte v dvoch rovinách proti sebe.
 11. Pripraviť treba aj závesné tyče, aby došlo k rovnomernému údeniu potravín. Do predvŕtaných hranolov na bokoch udiarne upevníme rúrky s priemerom 20 mm. Na to uchyťte antikorové háčiky. Ak chcete tepelne upravovať aj syry, pripravte si poličku na ich vyúdenie.
 12. Na rade je teplomer, ktorý namontujete a upevníte tmelom do interiéru udiarne. Dvere zaveste na pánty a dokončite strechu osadením krytiny.

Murovaná udiareň – rozdiely a časti

Druhým typom je murovaná udiareň s ohniskom. Na začiatku by ste si mali zostrojiť kostru podľa stanoveného plánu a rozmerov. Vnútorný priestor pre mäso by mal mať asi 90 x 90 centimetrov. Výška by mala byť dostatočná, aby ste sa nemuseli zohýbať. Zároveň by ste mali pohodlne dočiahnuť na regulačnú klapku v komíne. Vopred si stanovte aj vnútorné usporiadanie, ktoré ovplyvňuje kvalitu údenia. Na protiľahlé strany namontujte lišty so zárezmi, ktoré poslúžia na podopretie nerezových tyčí. Ideálne sú vysúvacie lišty. V spodnej časti sa budú zachytávať kúsky mäsa a tuk. Táto časť by mala byť jednoducho odnímateľná, aby sa dala čistiť.

Murovaná udiareň

Podlaha a bočné steny sú tiež dôležitou časťou. Pevnosť podlahy zabezpečíte použitím tehál alebo betónu. Steny vymurujte z vhodného typu tvárnic, no rovnako sa dajú použiť aj tehly. Dávajte si pozor na detailné škárovanie. Nezabudnite na dymovod spájajúci oddelené ohnisko a priestor udiarne. Dymovod býva z kameniny, liatiny alebo ocele. Udiareň nepotrebuje rovinu, dokonca je lepšie, keď ju umiestnite do svahu.

Základ ohniska s dvierkami a miestom na popol môže byť vybudovaný zo starých kachlí. Dvere od popolníka by mali umožňovať spodnú reguláciu vzduchu, čím regulujete aj teplotu v udiarni. Zabezpečíte si tak optimálnu teplotu pri minimálnej spotrebe dreva. Pripravené ohnisko treba obmurovať tehlami.

Keď už máte vybudovanú celú udiareň, na rade je strecha. Určite si jej rozmery a nezabúdajte ani na predĺženie. Pod predĺženú strechu sa vám zmestí aj drevo do zásoby. Ako krytina sa používa lepenka, teda kanadský šindeľ. Je to kvalitný, no teplu málo odolný a horľavý materiál. Pre väčšiu bezpečnosť odporúčame staviť na klasickú horskú krytinu.

Starostlivosť o udiareň

 • Predĺženie životnosti – ako predĺžite životnosť drevenej udiarne? Prvou možnosťou je použitie kvalitného dreva, napríklad červeného smreka na kostru a borovice ako obklad. Dôležité je ochrana dreva pred vlhkosťou. Preto by mala strecha presahovať na každú stranu aspoň 10 centimetrov. Profil na bokoch osádzajte s malou medzerou kvôli rozpínaniu dreva pri vlhkosti.
 • Základom je bezpečnosť – podceňovať by ste nemali ani umiestnenie udiarne. Mala by sa nachádzať aspoň pár metrov od ostatných stavieb v záhrade. Takto budete chránení pred prípadným vznikom požiaru. Najprv si hotovú udiareň vyskúšajte na prázdno.
 • Teplota údenia – na zvýšenie teploty o niekoľko stupňov musíte použiť zmiešavač vzduchu, ktorý chráni pred možnosťou vzniku požiaru. Nenechávajte udiareň bez dozoru, aby nevznikol požiar.
 • Nezabúdajte na hygienu – nemali by ste zabúdať ani na pravidelnú údržbu udiarne. Pravidelne čistite hlavne antikorové tyče a háčiky, ktoré sa dostávajú do kontaktu s potravinami najviac. Údenie spôsobuje vznik korozívneho kondenzátu, čo môže narušiť kovové časti udiarne. Po údení treba udiareň poriadne odvetrať.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 01.08.2022
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevený alebo kovový prístrešok na auto pri dome svojpomocne – rozmery, cena, povolenieDrevený alebo kovový prístrešok na auto pri dome svojpomocne – rozmery, cena, povolenie

Jedným z riešení, ako uskladniť svoje motorové vozidlo, je svojpomocné postavenie prístrešku na auto. Návod spolu s výhodami tohto riešenia nájdete v článku.

Ako vŕtať do skla a kachličiek – postupAko vŕtať do skla a kachličiek – postup

Vŕtanie do skla a kachličiek patrí medzi tie najťažšie činnosti, na ktoré môžete počas rekonštrukcie natrafiť. Prezradíme vám, ako pri tom postupovať.

Ako vybrať pásovú pílu na drevo, na kov či na sklo. Obľúbené sú Scheppach, Einhell, Güde i ParksideAko vybrať pásovú pílu na drevo, na kov či na sklo. Obľúbené sú Scheppach, Einhell, Güde i Parkside

Vytváranie kriviek, uhlov, rezanie guľatiny na vlastné rezivo – všetko to a omnoho viac uľahčí pásová píla. Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo si pri kúpe pásovej píly všímať.