Ako prať kuchynské utierky, aby boli ako nové

Kuchynské utierky patria medzi našich najvernejších pomocníkov v domácnosti. Pomáhajú nám udržať kuchyňu čistú, odvážne sa postavia paradajkovej šťave, rozliatemu mlieku, a keď je to potrebné, poľahky nahradia podbradník pre naše bábätko. Za život toho vyskúšajú naozaj veľa. Čistá a nezničená ostane najmä vtedy, keď jej doprajeme pravidelnú starostlivosť. Nemusíte sa báť, stačí zopár trikov a vaša pravá ruka pri varení a upratovaní bude vždy vo forme.

Ako prať utierky na riad?

Nešťastný zvyk mnohých gazdiniek je používať kuchynské utierky dovtedy, kým nie sú takmer čierne. Nerobte to. Radšej majte doma dostatočné množstvo utierok, a keď niektoré použijete viackrát, pranie špinavých utierok neodkladajte.

Utierky na riad

Ako vyprať zájdené kuchynské utierky? Rozhodne by ste ich mali prať oddelene od oblečenia a osušiek, pretože sú neraz mastné a potrebujú vyššiu teplotu. Pred praním ich nechajte namáčané v domácom roztoku. Na bielenie kuchynských utierok budete potrebovať dve lyžice sódy, 2 lyžice slnečnicového oleja a šálku prášku na pranie. Roztok nasypte do vriacej vody (asi 5 litrov), vložte do nej utierky a nechajte ju vychladnúť. Potom ich vyberte a operte na 60 stupňov. Tento trik vám pomôže vybieliť aj veľmi znečistené kuchynské utierky.

Ak nemáte dostatok času, každú škvrnu posypte trochou sódy a polejte octom. Je to pomerne jednoduchý odstraňovač škvŕn, ktorý navyše šetrí čas.

Vyváranie kuchynských utierok v hrnci

Ak máte rodinný dom alebo dostatok miesta v byte, určite si nájdite miesto pre väčší hrniec. V ňom môžete kuchynské utierky raz za čas vyvariť. Do vriacej vody nastrúhajte mydlo na pranie, pridajte utierky a nechajte hodinu na sporáku. Utierky budú čisté a krásne prevoňané. Vyváranie je starý trik, ako odstrániť škvrny z utierok, aby boli ako nové.

Vyskúšajte pranie utierok v mikrovlnke!

Práve ste doprali, ale fľaky od kečupu a džemu sú stále na svojom mieste? Vyskúšajte náš mikrovlnový trik, ako odstrániť škvrny z utierok bez väčšej námahy.

Kuchynskú utierku namočte, potrite mydlom na pranie a vložte do igelitového vrecka, ktoré však nezatvárajte. Vrecko dajte do mikrovlnnej rúry, ktorú pustite na strednom výkone približne na 1,5 minúty. Utierku potom opatrne vyberte kliešťami a opláchnite v čistej vode. Škvrny zmiznú.

Pranie a sušenie kuchynských utierok, aby boli ako nové

S čím prať utierky, aby boli mäkké a voňavé?

Pri praní zabudnite na aviváž. Kuchynské utierky by zbavila savosti a navyše, pretože ich používate v kuchyni, nie je ani zdravá. Pred praním pridajte do bubna jednu alebo dve šálky octu, ktorý nielen dezinfikuje, ale zároveň odstraňuje nepríjemné pachy. Druhou možnosťou je nahradiť aviváž z obchodu niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja (vhodný je napríklad levanduľový). Voňavé utierky budú na dotyk príjemne mäkké.

Zopár tipov naviac

  • Radi žehlíte? Vaše utierky sa tomu potešia. Doprajeme im tým starostlivosť navyše, a opäť raz urobíte niečo pre ich príjemnú vôňu.
  • V lete sušte utierky vonku. Slnko vám poslúži na prirodzené bielenie utierok, a navyše dezinfikuje.
  • Nikdy ich nehádžte do kaša na špinavú bielizeň mokré. Nepríjemnej plesne by ste sa už nemuseli zbaviť.
  • Kuchynské utierky vám dlhšie vydržia vtedy, ak si dobre vyberiete. Syntetické látky sa po čase zvyknú strapkať a horšie sajú. Najodolnejšia je klasická bavlna.
  • A aké triky na kuchynské utierky sa osvedčili vám? Podeľte sa s nami o vaše nápady a skúsenosti.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 03.02.2018
Hodnotenie článku:
(92.6%)

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako a kde získať list vlastníctva zadarmo? Ako a kde získať list vlastníctva zadarmo?

List vlastníctva je doklad, ktorým sa preukazuje vzťah vlastníkov k nehnuteľnosti. Existujú však dva typy listu vlastníctva - jeden zdarma, druhý za poplatok. Aký je medzi nimi rozdiel?...

Bezpečnostné dvere Sherlock, Adlo alebo Securido? Ktoré sú najlepšie? Bezpečnostné dvere Sherlock, Adlo alebo Securido? Ktoré sú najlepšie?

Elektrické píly - chvostová, okružná, kotúčová a priamočiara Elektrické píly - chvostová, okružná, kotúčová a priamočiara

Elektrická píla. Jedno z ďalších náradí, ktoré dokáže byť veľmi nápomocné. Každý majster určite ocení výpomoc s prácami v záhrade, okolo domu alebo priamo v domácnosti. Veď predsa,...


Pridať komentár