Ako prať kuchynské utierky, aby boli ako nové

Kuchynské utierky patria medzi našich najvernejších pomocníkov v domácnosti. Pomáhajú nám udržať kuchyňu čistú, odvážne sa postavia paradajkovej šťave, rozliatemu mlieku, a keď je to potrebné, poľahky nahradia podbradník pre naše bábätko. Za život toho vyskúšajú naozaj veľa. Čistá a nezničená ostane najmä vtedy, keď jej doprajeme pravidelnú starostlivosť. Nemusíte sa báť, stačí zopár trikov a vaša pravá ruka pri varení a upratovaní bude vždy vo forme.

Ako prať utierky na riad?

Nešťastný zvyk mnohých gazdiniek je používať kuchynské utierky dovtedy, kým nie sú takmer čierne. Nerobte to. Radšej majte doma dostatočné množstvo utierok, a keď niektoré použijete viackrát, pranie špinavých utierok neodkladajte.

Utierky na riad

Ako vyprať zájdené kuchynské utierky? Rozhodne by ste ich mali prať oddelene od oblečenia a osušiek, pretože sú neraz mastné a potrebujú vyššiu teplotu. Pred praním ich nechajte namáčané v domácom roztoku. Na bielenie kuchynských utierok budete potrebovať dve lyžice sódy, 2 lyžice slnečnicového oleja a šálku prášku na pranie. Roztok nasypte do vriacej vody (asi 5 litrov), vložte do nej utierky a nechajte ju vychladnúť. Potom ich vyberte a operte na 60 stupňov. Tento trik vám pomôže vybieliť aj veľmi znečistené kuchynské utierky.

Ak nemáte dostatok času, každú škvrnu posypte trochou sódy a polejte octom. Je to pomerne jednoduchý odstraňovač škvŕn, ktorý navyše šetrí čas.

Vyváranie kuchynských utierok v hrnci

Ak máte rodinný dom alebo dostatok miesta v byte, určite si nájdite miesto pre väčší hrniec. V ňom môžete kuchynské utierky raz za čas vyvariť. Do vriacej vody nastrúhajte mydlo na pranie, pridajte utierky a nechajte hodinu na sporáku. Utierky budú čisté a krásne prevoňané. Vyváranie je starý trik, ako odstrániť škvrny z utierok, aby boli ako nové.

Vyskúšajte pranie utierok v mikrovlnke!

Práve ste doprali, ale fľaky od kečupu a džemu sú stále na svojom mieste? Vyskúšajte náš mikrovlnový trik, ako odstrániť škvrny z utierok bez väčšej námahy.

Kuchynskú utierku namočte, potrite mydlom na pranie a vložte do igelitového vrecka, ktoré však nezatvárajte. Vrecko dajte do mikrovlnnej rúry, ktorú pustite na strednom výkone približne na 1,5 minúty. Utierku potom opatrne vyberte kliešťami a opláchnite v čistej vode. Škvrny zmiznú.

Pranie a sušenie kuchynských utierok, aby boli ako nové

S čím prať utierky, aby boli mäkké a voňavé?

Pri praní zabudnite na aviváž. Kuchynské utierky by zbavila savosti a navyše, pretože ich používate v kuchyni, nie je ani zdravá. Pred praním pridajte do bubna jednu alebo dve šálky octu, ktorý nielen dezinfikuje, ale zároveň odstraňuje nepríjemné pachy. Druhou možnosťou je nahradiť aviváž z obchodu niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja (vhodný je napríklad levanduľový). Voňavé utierky budú na dotyk príjemne mäkké.

Zopár tipov naviac

  • Radi žehlíte? Vaše utierky sa tomu potešia. Doprajeme im tým starostlivosť navyše, a opäť raz urobíte niečo pre ich príjemnú vôňu.
  • V lete sušte utierky vonku. Slnko vám poslúži na prirodzené bielenie utierok, a navyše dezinfikuje.
  • Nikdy ich nehádžte do kaša na špinavú bielizeň mokré. Nepríjemnej plesne by ste sa už nemuseli zbaviť.
  • Kuchynské utierky vám dlhšie vydržia vtedy, ak si dobre vyberiete. Syntetické látky sa po čase zvyknú strapkať a horšie sajú. Najodolnejšia je klasická bavlna.
  • A aké triky na kuchynské utierky sa osvedčili vám? Podeľte sa s nami o vaše nápady a skúsenosti.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 03.02.2018
Hodnotenie článku:
(92.6%)

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...

V tejto kategórií nájdete aj:

Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie

Kvalitný kuchynský riad by v kuchyni rozhodne nemal chýbať. Často sa sústredíme na moderné a dizajnové spotrebiče, pekný príbor a kvalitné prestieranie. Zanedbáva sa to najdôležitejšie....

Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov

Ako budúci majiteľ chameleóna sa musíte poriadne pripraviť, aby ste mu vytvorili, čo možno najviac identické prostredie, v ktorom žije aj v prírode. 

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...


Pridať komentár