Ako prilákať do záhrady motýle – vhodné kvety a kríky pre motýle

Pestrofarebné motýle možno v záhradách vídať čím ďalej, tým menej. Je za tým niekoľko príčin – pestujeme menej druhov rastlín, používame chemické postreky a skrátka nevytvárame vhodné prostredie na to, aby doň títo okrídlení návštevníci zavítali.

Ako prilákať do záhrady motýle?

Aj vy môžete do svojej záhrady prilákať motýle – stačí urobiť niekoľko zmien vo výsadbe rastlín aj v usporiadaní záhrady.

Vytvorte im vhodné podmienky

Za tým, ako prilákať motýle na záhradu, nie je žiadna veda – úspech spočíva v tom, vytvoriť im podmienky vhodné pre ich život. Motýle k svojmu prežitiu potrebujú teplé a slnečné miesto, úkryt v podobe rastlín a kríkov, miesto na kladenie vajíčok, obživu v podobe nektára kvetov a zdroj vody. Toto všetko sa dá zabezpečiť cieleným výberom vhodných rastlín, ich usporiadania, výberom slnečného miesta v záhrade a podobne. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko môžete vo svojej záhrade prispôsobiť, aby ste motýľov prilákali.

Vyberte slnečné miesto v závetrí

Každý vie, že motýle lákajú pestrofarebné kvety, no predtým, než sa do výsadby pustíte, je potrebné vybrať pre ne vhodné miesto. Motýle obľubujú teplé a slnečné miesta, ktoré sú chránené pred prudkým vetrom. Slnko a teplo sú pre motýle dôležité preto, že ide o ektotermné živočíchy. To znamená, že motýle si nedokážu samy regulovať teplotu svojho tela, ale potrebujú teplo slnečných lúčov na udržanie stálej teploty. Bez dostatku tepla nedokážu ani len vzlietnuť, preto často vyčkávajú na skalách a listoch rastlín s rozprestretými krídlami, kým sa dostatočne nahrejú.

Z hľadiska orientácie je preto vhodné vybrať im miesto orientované na juh, príp. juhovýchod či juhozápad. Južná orientácia totiž býva najteplejšia, zaliata slnečnými lúčmi, pričom juhovýchod je viac osvetlený z rána a juhozápad viac popoludní a večer. Pri vyhrievaní môže motýľom pomôcť aj to, ak v záhrade rozmiestnite zopár skaliek, na ktoré si budú môcť bezpečne sadnúť a vyhrievať sa. Vybraté miesto by zároveň malo mať aspoň z jednej, najlepšie z dvoch strán ochranu pred vetrom. Môže ísť o fasádu domu alebo hospodárskej budovy, niekoľko stromov, vyšších kríkov, plot alebo iné elementy, ktoré slnečné miesto ochránia pred náporom vetra.

Nasaďte kvety, ktoré ich prilákajú

Nasadiť rastliny, ktoré motýle prilákajú svojou farebnosťou, nie je jediné potrebné kritérium pri výsadbe. Myslite na to, že motýle sa budú v záhrade zdržiavať od jari až do jesene, preto vyberte takú skladbu kvetov, ktoré budú kvitnúť postupne v priebehu teplých mesiacov. Takto vysadíte rôznorodé druhy kvetov, čo je dôležité aj z toho dôvodu, že motýle rôznych druhov môžu uprednostňovať rôznorodé kvety. To znamená, že tak prilákate viacero odlišných motýľov, nielen jeden alebo zopár druhov. Pri výsadbe tvorte záhony, nie menšie zoskupenia kvetov. Väčšie farebne kvitnúce plochy tak dokážu prilákať motýľov aj z diaľky.

Prilákať ich môžete aj kvitnúcimi stromami a kríkmi. Lákavé sú pre ne najmä farby ako fialová, ružová, červená, oranžová či modrá. Z jarných kvetov obľubujú prvosienky, fialky, hloh, sedmokrásky, prvosienky, nezábudky či žlté narcisy. Na jar ich prilákajú aj kvitnúce ovocné stromy, čerešne, jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, ale aj kry ako orgován. V lete je široké spektrum kvitnúcich rastlín, ktoré motýle prilákajú, napr. ibišteky, klinčeky, ježibaba, nátržník, zvončeky, ľalie, echinacea, margarétky, myší chvost, ďatelina, nevädze, ruže, ale aj levandule a ďalšie bylinky ako pamajorán, šalvia či mäta. Koncom leta až do jesene zase kvitnú známe chryzantémy, astry, georgíny, slezy či hrachory.

Vhodné kvety pre motýle

Pri výbere kvetov si teda namiešajte ten vhodný výber pre vás a vašu záhradu. Kvety by mali dobre znášať priame slnko, z hľadiska kvitnutia by ste mali vybrať viacero druhov, aby kvitli postupne až do jesene a zároveň sa zamerajte na tie pestrofarebnejšie kvety, ktoré motýľov zaručene prilákajú. Aby ste si kvitnutie kvetov užili rovnako ako pozorovanie motýľov, záhony situujte aj vzhľadom na to, kde budete môcť motýle nerušene pozorovať – teda napríklad pri terase, altánku, pri dome a podobne.

Vyhnite sa pesticídom a postrekom

Tento bod znie síce logicky a očividne, no v praxi to nie vždy býva také jasné. Ak chcete mať v záhradke motýľov, musíte počítať s tým, že niektoré rastliny, bylinky či zelenina môžu byť ohryzené motýľmi alebo ich larvami. Preto je dôležitý výber miesta v záhradke. Mnohí sa rozhodnú takéto miesto vytvoriť hneď vedľa zeleninovej záhradky, pričom nie vždy si uvedomujú dopad pobytu motýľov, a tak v snahe zachrániť úrodu siahajú po pesticídoch.

Preto najprv vyberte miesto mimo svojej zeleninovej záhradky, aby vaša úroda nebola postihnutá. V druhom rade sa zmierte s tým, že miesto pre motýle nemá byť akási estetická záhradka s dokonalo vyzerajúcimi rastlinami – niektoré budú mať ohryzené listy, iným môžu listy opadať. Niektoré rastliny poslúžia ako úkryt, iné ako miesto na kladenie vajíčok. Ak chcete mať v záhrade motýle, musíte im skrátka vytvoriť miesto, v ktorom si budú môcť slobodne žiť bez zásahov chemikálií a postrekov.

Vytvorte im aj miesto na kladenie vajíčok a úkryt

Ak sa na vašej záhrade budú zdržiavať motýle, po čase si budú hľadať miesto na kladenie vajíčok. Ideálnym priestorom býva spodná strana listov zeleninových rastlín a bylín. Na to, aby vám motýle nenakládli vajíčka v zeleninovej záhradke, nasaďte im niekoľko rastlín na tento účel. Larvy po vyliahnutí budú zároveň získavať výživu z listov, preto počítajte s tým, že tieto rastliny budú zničené. Na tento účel im dobre poslúžia aj buriny, kôpor, mrkva, petržlen, byliny, ale aj kríky a dreviny. Preto sa nebojte nechať miesto trošku zarásť, vďaka čomu vytvorí pre motýle skvelé útočisko a bezpečný domov.

Skvelým úkrytom pre motýle sú aj staré múriky, skalky z tvárnic, suché múriky či kôpky kamienkov, popadaného lístia, čečina, ale aj drevo do krbu poukladané v kôpkach. Na vytvorenie úkrytov sa používa aj hotel pre hmyz – drevená búdka s rôznymi dierkami, štrbinami a úkrytmi, ktorú možno dnes už jednoducho dostať v záhradníckych potrebách. Môže sa však stať, že namiesto motýľov sa vám doň nasťahujú osy, preto je jednoduchšie poskytnúť im ako úkryt vhodnú stavbu rastlín, kamienky a drievka.

Poskytnite im zdroj vody

Častou chybou býva, ak sa rozhodnete poskytnúť motýľom vodu v jazierku alebo napájadle pre vtáčiky. Takéto väčšie plochy vody motýľom neposlúžia – naopak, prilákajú vtáky, ktoré sú pre motýle prirodzenými predátormi. Napájadlo pre vtáčiky síce môže byť estetický záhradný doplnok, avšak neumiestňujte ho tam, kde chcete, aby sa zdržiavali prevažne motýle. Tie omnoho radšej prijímajú tekutiny z kaluží, kde je voda plytká, no zároveň obsahuje minerály z pôdy. Kaluže môžete vytvoriť aj tak, že plytšie nádoby vložíte do zeme a vysypete ich kamienkami, pôdou a zalejete vodou. V lete nezabudnite takéto kaluže udržiavať, keďže počas horúčav môžu rýchlo vysychať. Stačí, ak do nich počas polievania záhradky raz za deň nalejete vodu.

Motýle v domčeku pre hmyz

Motýle môžete aj prikŕmiť

Hlavným zdrojom energie pre motýle je nektár z kvetov, ktoré v záhrade vysadíte. Avšak podporiť ich výživu môžete aj prikrmovaním. Motýľom chutí sladká dužina ovocia, preto rady sajú dužinu z plodov, ktoré majú narušenú šupku alebo popadali na zem. Ak máte na zemi popadané jablká, hrušky či bobuľovité ovocie, ktoré sú mäkké, dostatočne dozreté či prezreté, môžete ich rozmiestniť po zemi v blízkosti motýľov.

Vytvorte im miesto na prezimovanie

Motýle si zvykneme spájať s letom a teplými obdobiami. Čo sa však deje s motýľmi v zime, keď sú dní krátke a je príliš chladno? Závisí to od konkrétneho druhu motýľa. Niektoré druhy odlietajú pred zimou na juh, do teplejších krajov, podobne ako vtáci. Väčšina motýľov zimu prečká doma, avšak najčastejšie v rôznych vývojových štádiách. Niektoré ako vajíčka, iné ako húseničky alebo ako kukly. Motýle, ktoré zimu prečkávajú ako dospelé jedince, počas celého obdobia hibernujú. No na to, aby v zdraví prečkali zimu, potrebujú bezpečný úkryt. Neznamená to, že musíte hneď kupovať búdky a hotely pre hmyz. Motýle oveľa viac privítajú, ak im nepohrabete napadané lístie, konáriky alebo ich necháte prezimovať v dutinách starého múru, stromu či kope naukladaného dreva na zimu alebo čečiny.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 16.07.2021
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?Čím natrieť altánok? Akú kryciu farbu, lak, lazúru na drevo?

K starostlivosti patrí pravidelná kontrola, nový náter alebo menšie opravy poškodených miest. Ako sa správne starať o altánok a čím by ste ho mali natrieť, aby bolo drevo odolnejšie?

Akú záhradnú techniku/nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?Akú záhradnú techniku/nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?

Ako teda vedieť, čo si do záhrady zaobstarať? V tomto článku nájdete presný zoznam základných vecí, ktoré patria do povinnej výbavy starostlivosti o záhradu.

Zelená strecha svojpomocne – skladba/vrstvy, postup, cenaZelená strecha svojpomocne – skladba/vrstvy, postup, cena

Ako trochu zelene vrátiť medzi množstvo domov a bytoviek? Riešením je zatrávňovanie strechy.