Rozvrhnite si záhradné stavby správne. Poradíme, kam s krbom, altánkom, bazénom i skleníkom

Záhradné jazierko, posedenie na terase či skleník – to všetko sú prvky, ktoré dokážu záhradu spríjemniť a zatraktívniť. Predtým, než do záhrady pridáte novú stavu, je potrebné všetko starostlivo naplánovať.

Ako si rozvrhnúť záhradné stavby

Ako si záhradu vytvoriť tak, aby v nej bolo nielen všetko, čo si želáme, ale aby bola funkčná, praktická aj estetická? Prezradíme vám niekoľko tipov.

Ako si záhradu rozplánovať

Pri vytváraní záhrady vašich snov je najdôležitejšie plánovanie a príprava. Čím viac zmien chcete do záhrady uviesť, tým dôležitejšie je preniesť svoje nápady na papier, kde získajú konkrétnu podobu. Ak aj plánujete pridať do záhrady 1 či 2 stavby, aj vtedy môže byť prospešné tieto nové elementy zakresliť do plánu záhrady a získať tým lepší prehľad o tom, koľko miesta zaberú, ako sa zmení prostredie v okolí a čo všetko bude potrebné vziať pri stavbe do úvahy.

Záhrada nie je len o stavbách, ktoré si naplánujete. Je potrebné zvážiť aj rozmiestnenie stromov, zelene či zeleninovej záhradky, vziať do úvahy prírodné faktory, svetové strany, svetlo a tieň, veternú stranu a závetrie, zrážky, zavlažovanie a odtok, roviny, kopce a nížiny. Všetko to by malo ovplyvniť vaše rozhodovanie o tom, čo kam umiestnite. Ale pekne po poriadku – začnite s mapou alebo nákresom záhrady v ruke. Nákres by mal odrážať aktuálnu situáciu, súčasné stavby, stromy, kry a všetko, čo sa v záhrade nachádza. Takto si môžete záhradu lepšie predstaviť a premyslieť, čo všetko chcete v záhrade zmeniť a čo naopak ponechať.

Pri rozhodovaní sa o zmenách nechajte v prvom kroku možnosti otvorené pre všetko. Čokoľvek vám napadne, spíšte si to do zoznamu nápadov a nezabudnite zahrnúť ani členov rodiny. Kým vy možno túžite po rozsiahlych kvetinových záhonoch, vaše deti možno túžia po väčšom priestore na hry a šport. V prvom kroku brainstormingu si netrápte hlavu s rozpočtom, rozmermi ani štýlom záhrady – jednoducho dajte dokopy všetko, čo by vám urobilo radosť. Pri rozmýšľaní zvážte, že každá záhrada má určité sektory, ktoré sú zamerané na konkrétne aktivity. Ide napríklad o:

  • Posedenie a stravovanie – terasy, krby, ohniská a altánky
  • Rekreačné aktivity a oddych – bazén, sauna, detské ihrisko, domček na strome pre deti, jazierko, fontána
  • Pestovateľská časť – ovocné stromy, kvetinové záhony, pareniská, skleníky, foliovníky
  • Praktické prvky – osvetlenie, chodníky, múry, živý plot, parkovacie miesto

Po zvážení všetkých nápadov sa môžete rozhodnúť, ktoré sú pre vás prioritou a ktoré menej. Tieto prvky môžete následne zakresliť do plánu vašej záhrady. Začnite väčšími stavebnými prvkami a zvážte ich umiestnenie. Parkovacie miesto by malo byť pred domom, resp. v blízkosti vchodu, no posedenie si určite radšej naplánujete za domom, mimo dohľadu zvedavých okoloidúcich. Jednotlivé prvky sa snažte sceliť do logických častí – rekreačné prvky pri sebe, pestovateľskú či farmársku časť osobitne, avšak mierne prelínanie môže dodať záhrade osobité čaro.

Špecifickosti jednotlivých stavieb

Pri plánovaní záhradných stavieb je dôležité zohľadniť špecifické črty každej jednej z nich. Rozmernejšie stavby budú vyžadovať stavebné povolenie, preto si ho nezabudnite včas zabezpečiť. Väčšie a vyššie stavby plánujte s ohľadom na svojich susedov – aby im netienili v záhrade, nestekala im zo striešky voda alebo aby im z ohniska či krbu nefúkal dym priamo do okien. Rozmiestnenie jednotlivých objektov je taktiež kľúčové, pričom je potrebné vziať do úvahy rozmery stavby v pomere k rozmerom záhrady.

Plán záhrady

Posedenie a stravovanie

V záhrade je vhodné vytvoriť si miesto na posedenie a na stravovanie, kde sa môže stretávať stretávať celá rodina i priatelia.

Terasa

Skvelým spôsobom, ako si užiť vonkajšie posedenie pri dobrom jedle, je postaviť k domu záhradnú terasu. Terasa by mala mať minimálne 4 x 4 m, aby ste na ňu pohodlne umiestnili záhradný nábytok a stále mali dostatok priestoru na pohyb. Taktiež by mala nadväzovať na dom, aby sme mali jednoduchý prístup dovnútra, do kuchyne a k potravinám. Terasy najčastejšie ľudia využívajú v letných a teplých mesiacoch, preto zvážte, kedy budete priestor využívať vy – počas leta príde vhod terasa, na ktorú v popoludňajších hodinách nedopadá slnko, no na jar a počas neskorej jesene môžete slnko naopak privítať. Tento problém môžete vyriešiť aj postavením prístrešku, pergoly alebo slnečníkom pokrývajúcim celú terasu.

Terasu môžete spojiť s ďalšími záhradnými prvkami. Predel, ale aj súkromie vám pomôže vytvoriť živý plot, tieň počas horúcich letných dní zabezpečí košatý strom (na ktorý si však budete musieť nejaký ten rok počkať) a posedenie si spríjemníte aj pristavaním záhradného ohniska či krbu, čím vyriešite aj záhradné stravovanie. Okolie terasy spríjemní záhradné jazierko, bazén či výsadba kvetov.

Krb a ohnisko

Ideálnym miestom pre záhradný krb či ohnisko je práve pri terase, vďaka čomu nebudete mať ďaleko do kuchyne a uľahčíte si tak prípravu pokrmov. Tieto záhradné stavby však môžete realizovať aj na inom mieste v záhrade – napríklad vtedy, ak je vaša terasa umiestnená príliš blízko k susedovmu domu, čo by znamenalo, že počas pečenia by dym smeroval rovno k susedom. Dym a smer vetra sú pri plánovaní krbu a ohniska kľúčové – mali by stáť na rovinke, najlepšie v závetrí, aby dym nefúkal všade po okolí. Pri umiestnení sa vyhnite miestam v blízkosti kôlní, záhradného domčeka, stromov a krov, ktoré by zvýšili požiarne riziko.

Záhradný krb

Okolie krbu a ohniska by malo mať dostatok priestoru, najmä ak nestoja priamo pri dome – vtedy budete potrebovať vybudovať aj priestor na prípravu pokrmov, priestor na uloženie dreva a vydláždiť miesto na posedenie. Počítajte teda s minimálnym rozmerom 3 x 4 m. Podľa typu požadovaného posedenia môžete zvážiť aj zavedenie vody a elektriny. Vodu oceníte pri varení a čistení, elektrinu zas budete potrebovať v podobe osvetlenia.

Altánok

Alternatívou terasy predstavuje posedenie v altánku. Ide o zväčša drevenú okrúhlu konštrukciu so strieškou, ktorá má po stranách umiestnené lavice na sedenie a v strede stôl. Tento druh posedenia je vhodný najmä vtedy, ak nemáte dostatok priestoru v blízkosti domu a posedenie chcete umiestniť ďalej v záhrade. Podobne ako pri terase, aj na altánok si vyhraďte aspoň 4 x 4 m. Altánok môžete pripojiť k záhradnému ohnisku či krbu – vtedy však budete potrebovať väčší priestor. V záhrade ho umiestnite na miesto, ktoré vám poskytne pekný výhľad, no nezabudnite ani na závetrie, polotieň a prístupovú cestičku v podobe chodníka. V altánku oceníte elektrinu, keďže pri večernom posedení môže prísť vhod osvetlenie aj ohrievač.

Rekreačné aktivity a oddych

Záhrada je miestom relaxu a oddychu. Aby ste si ho užili naplno, mali by ste si dobre premyslieť, kam umiestnite bazén, záhradné jazierko a prípadne aj detské ihrisko.

Bazén

Na umiestnenie bazéna potrebujete skutočne dostatok priestoru. Okrem plochy samotného bazéna pripočítajte minimálne 1 m po obvode celého bazéna a priestor na posedenie, prípadne terasu. Všetko však závisí od vami zvoleného bazéna. Štandardné bazény v záhradách zaberajú plochu 20 – 30 m2, no jestvujú aj mini alternatívy do 10 m2, prípadne väčšie rozmery pre plavcov. Čo však zvážiť pri umiestňovaní záhradného bazéna? V prvom rade potrebujete dostatočne veľkú plochu pre bazén aj s okolitými prvkami. Nezabudnite na hĺbku – budete potrebovať aspoň 1,5 – 2,5 m.

Bazén by mal byť na slnečnej strane domu, aby sa v horúce dni mohla voda v bazéne sama dostatočne ohriať. Vyhnite sa tienistým miestam so stromami – listy z nich by skončili priamo v bazéne. Ako ochrana pred znečistením i priamym slnečným žiarením počas kúpania by mala byť strieška, resp. tieniaca plachta nad bazénom. V neposlednom rade myslite na to, že pri kúpaní budete pravdepodobne vyžadovať súkromie, preto bazén orientujte skôr za domom alebo v zadnej časti záhrady.

Jazierko či fontána

Vodné plochy v záhradách vždy dokázali vniesť do prostredia čaro a pokojnú atmosféru. Či sa už rozhodnete pre jazierko s leknami a niekoľkými rybičkami alebo žblnkajúcu fontánku, opäť zvážte, či je vo vašej záhrade dostatok vhodného miesta. Veľkosti vodných plôch sa líšia len na základe vašich predstáv, no k rozmeru jazierka či fontány pripočítajte aj 1 m priestoru okolo, ktorý možno vyložiť okrasnými kamienkami. Ak nechcete, aby vám do vody padalo lístie, vyhnite sa blízkosti stromov a krov. Nezabúdajte ani na praktické aspekty – pri napúšťaní a čistení budete potrebovať zdroj vody, jazierko s rybičkami bude vyžadovať filter, fontána zas elektrinu (tu si vypočítajte aj to, aké mesačné náklady vám prevádzka fontány spôsobí) a nezabudnite ani na bezpečnosť najmenších detí, prípadne domácich miláčikov. Tieto záhradné prvky sa skvelo dekorujú vodnými rastlinami, trávami a okrasnými rastlinami či kameňmi.

Záhradné jazierko

Detské ihrisko

Záhrada by nemala slúžiť len pre dospelých, ale aj tých najmenších, ktorí ocenia hojdačky, šmykľavky, preliezačky, bránky či skrýše. Ak máte deti a dostatočne veľkú záhradu, určite nezabudnite rozmiestniť aj tieto prvky. Môžete ich buď koncentrovať na jednom priestore, ktorý bude vyhradený pre detské ihrisko, alebo ak máte menšiu záhradu, strategicky využite čo máte tak, že napr. na strom zavesíte hojdačku. Detské ihrisko by malo byť umiestnené predovšetkým na bezpečnom mieste – na rovnom povrchu, bez blízkosti vodných plôch alebo ohniska, mimo dosahu ostrých a nebezpečných predmetov. Na tomto mieste zvážte aj voľbu zelene a vyhnite sa jedovatým rastlinám a kvetom. Ideálne je, ak sa bude ihrisko nachádzať tam, kde budete mať deti stále na očiach, napríklad ich zahliadnete z kuchyne alebo svojej pracovne.

Pestovateľská časť

Keď sa povie záhrada, väčšina si predstaví riadky so zasadenou zeleninou a stromy. Ak si plánujete pestovať vlastné potraviny, mali by ste pri rozvrhovaní záhrady myslieť aj na umiestnenie zeleninových záhodov, skleníka či pareniska.

Skleník, fóliovník a parenisko

Z hľadiska polohy je vhodné skleníky a fóliovníky umiestniť do tej časti záhrady, ktorá je počas dňa najslnečnejšia. Počas extrémnych horúčav v lete ich môžete zatieniť tienidlom, no po zvyšné mesiace tak získajú maximum svetla a tepla pre rast rastlín. Vyhnite sa preto miestam v ovocnom sade alebo tieni stromov a budov. V chladnejších mesiacoch zas môže rastlinky potrápiť nočný mráz; z toho hľadiska je lepšie stavať skleník a fóliovník na rovine, nie na dolinke pod kopcom, kde by sa tiež mohla zachytávať voda po daždi. Lacnejšou verziou skleníka je nielen fóliovník, ale aj parenisko, ktoré sú ľahšie, preto je možné s nimi viac manipulovať a ak zistíte, že vám ich poloha nevyhovuje, je ľahšie ich premiestniť. Keďže ich plášť tvorí špeciálna fólia, je potrebné, aby boli aspoň čiastočne v závetrí a chránené pred vplyvom počasia.

Zeleninová záhrada, záhony a stromy

Kým zeleninovú časť záhrady je dobré oddeliť a zamedziť vstup napríklad domácim miláčikom, kvetinové záhony a záhony s okrasnými krami a trávami môžete rozmiestniť po celom pozemku. Umiestnením záhonov pekne prepojíte jednotlivé časti záhrady a zároveň sa postaráte o dekoračné prvky. Na čo však treba myslieť, sú jednotlivé rastliny a ich potreba svetla, tepla, vlahy a závetria. Ako zeleninovú záhradku, tak aj záhony umiestnite na miesta chránené pred vetrom. Zeleninová záhradka by mala byť na slnečnom mieste netienená korunami stromov a na rovine, aby v nej po daždi nestála voda. Vopred myslite na to, akou cestou do nej privediete závlahu alebo či je v blízkosti zdroj vody, napr. studňa. Najlepšie urobíte, ak záhradku ohradíte nízkym plotom a uchránite ju tak pred zvieratami.

Ako si rozvrhnúť zeleninovú záhradu

Záhony môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, dôležité je, aké rastlinky do nich vyberiete. Kým niektoré majú radi polotieň, iné potrebujú priame slnečné žiarenie, čomu prispôsobte aj výber rastlín. Ak siahnete po kvetoch, stavte na rozmanitosť, aby vám neustále malo čo kvitnúť. V blízkosti terasy či altánku oceníte aj bylinkovú záhradu, z ktorej si budete môcť kedykoľvek natrhať bylinky priamo do varenia. Namiesto bylinkovej záhradky esteticky pôsobia aj skalky s rôznymi skalničkami, v ktorých môžete využiť väčšie kamene zo záhrady. Vďaka ovocným stromom či orechu si zas užijete vlastnú úrodu, no pri umiestnení myslite na to, že zo stromov budú padať listy aj plody, preto by mali dopadať na čisté miesto, ktoré je ľahko dostupné na zber plodov aj hrabanie listov a zároveň netieni zeleniny, necloní výhľad a nie je príliš blízko pri susedovom pozemku.

Praktické prvky

Súčasťou záhrady sú aj rôzne praktické prvky (chodníky, osvetlenie, záhradný domček atď.), na ktoré sa pri plánovaní záhrady často zabúda. Prečo si pri plánovaní také dôležité?

Parkovacie miesto

Parkovacie miesto oceníte, či už vlastníte garáž alebo nie. Zíde sa buď pre ďalšie auto v domácnosti, alebo pre hostí. Jeho rozmer by mal byť minimálne 2,5 x 5 m pre jedno auto, pričom ak máte dodávku, karavan či auto s väčšími rozmermi, zmerajte si individuálne rozmery a pripočítajte 1 m ku každej strane. Pri výbere miesta zvážte najme priestory pred domom a priamo pri bráne. Nezabudnite ani na priestor pre prístupovú cestu a prípadne striešku, ktorá ochráni auto pred prípadným krupobitím alebo nadmerným znečistením listami. Strieška je taktiež ideálna na umiestnenie osvetlenia, ktoré sa zíde najmä počas tmavších mesiacov.

Koterec pre psa

Majitelia štvornohých miláčikov taktiež často rozmýšľajú, kde je najvhodnejšie miesto na umiestnenie búdy a koterca. Veľkosť koterca sa už, samozrejme, bude odvíjať od veľkosti a nárokov vášho psíka, no počítajte s tým, že koterec by mal mať navôkol dostatok miesta. Koterec by mal byť orientovaný tak, aby mal psík dostatočný výhľad a prehľad o situácii na vašom pozemku, a to najmä ak máte psa za účelom stráženia. Ideálne je, ak budete mať na koterec výhľad priamo z domu, aby ste pri štekaní mohli rýchlo a jednoducho skontrolovať, čo sa deje. Tento aspekt je dôležitý aj pre vášho psíka. Ak by bol na druhom konci záhrady bez akéhokoľvek kontaktu s vami, mohol by sa cítiť opustený. Výhľad na pozemok neznamená, že má byť koterec odhalený z každej strany – pes totiž potrebuje závetrie, aby nemal prievan a nezafukoval mu dážď či sneh.

Záhradný domček

Záhradný domček je väčšinou stavba neveľkého rozmeru, prevažne z dreva, ktorá slúži na odkladanie záhradného náradia, prípadne nábytku, kosačky, bicyklov a rôznych drobností potrebných pre prácu v záhrade. Jeho rozmer teda prispôsobte tomu, koľko záhradného vybavenia potrebujete uskladniť. Z praktického hľadiska je najjednoduchšie umiestniť ho v pestovateľskej časti záhrady, kde je umiestnený skleník, záhony a políčka. Záhradný domček neumiestňujte v blízkosti plota, keďže susedovi by mohol v záhrade tieniť alebo by mu zo striešky stekala voda. Uistite sa, že pre domček máte vybratý rovinatý terén, nie v dolinke, aby ho počas prehánok nezaplavila voda.

Červený záhradný domček

Chodníky

Chodníky plánujte rovno s ostatnými stavbami, keďže či už k altánku, skleníku alebo parkovaciemu miestu budete chcieť prísť aj za dažďa bez zablatených topánok. Chodníky nemusia byť po celom pozemku rovnaké, materiál sa môže líšiť tak, aby ladil s danou stavbou. Medzi záhonmi a políčkami v záhrade vám postačia užšie chodníčky vysypané štrkom, vyložené drevom alebo plochými kameňmi, čo bude pôsobiť vidieckym štýlom. V časti v okolí bazéna, altánku či detského ihriska sú vhodnejšie širšie chodníky, keďže ich naraz bude pravdepodobne užívať viacero ľudí, a vyložené by mali byť dlaždicami, kameňmi či iným hladkým materiálom, ktorý bude príjemný na dotyk aj vtedy, ak budete kráčať bosí.

Osvetlenie

Popri stavbách nezabudnite na dôležitý prvok každej záhrady – osvetlenie. Mnohé stavby budú mať pravdepodobne svoj vlastný zdroj svetla, avšak nezabudnite na svetlo napríklad na chodníkoch, v okolí detského ihriska a podobne. Nie celá záhrada musí byť osvetlená, avšak svetelný bod tu i tam vám padne vhod hlavne vtedy, keď sa začne stmievať skôr. V okolí chodníkov sú vďačným elementom práve solárne záhradné lampy, ktoré sa dajú jednoducho zapichnúť do zeme a o svetlo je postarané. Kým tieto svetielka fungujú výborne a bez nákladov v lete, počas tmavších mesiacov ich budú musieť nahradiť lampičky na batérie. V lete sú skvelým svetelným zdrojom, ale aj krásnou dekoráciou lampáše, ktoré možno rozmiestniť na terase či v altánku. V zime zas môžete staviť na svetelné reťaze, ktoré okrem svetla prinesú aj vianočnú atmosféru.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 04.08.2021
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako opraviť poškodenú plávajúcu, poškriabanú drevenú, vinylovú a laminátovú podlahu Ako opraviť poškodenú plávajúcu, poškriabanú drevenú, vinylovú a laminátovú podlahu

Podlaha je časť interiéru, ktorá je najviac namáhaná. Zisťovali sme, ako opraviť rôzne typy podláh, dlažby a plošných kobercov.

Montáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postupMontáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postup

Aby vám umývadlo správne slúžilo, potrebujete ho správne namontovať.   Ako na montáž umývadla bez toho, aby ste si na pomoc museli zavolať odborníka?

Ako zrenovovať vaňu (tekutý smalt, fólia, farba na vaňu) – postup, cenaAko zrenovovať vaňu (tekutý smalt, fólia, farba na vaňu) – postup, cena

Poškodený povrch vane nemusí automaticky znamenať, že je potrebné celú vaňu vymeniť. Niekedy stačí povrch zaceliť opravným náterom.