Ako sa zbaviť červotočov v dreve či trámoch?

Počujete čudné zvuky, aj keď ste doma samy? Práve ste dopratali a na polici sa objavil jemný drevený prach? Skôr, ako začnete riešiť svoje psychické zdravie zistite, či sa vo vašom nábytku neudomácnil červotoč a zbavte sa ho skôr, ako sa zmocní celého vášho nábytku.

Drevený nábytok napadnutý červotočom

Viete, kto to ten červotoč je, čo všetko dokáže a ako sa ho zbaviť?

Neželaný domáci hosť

Červotoč má rád drevo. Keď zistíte, že ochutnal aj to vaše, pusťte sa do boja skôr, ako dôjde k jeho úplnej deštrukcii. Pre drevo nie je nebezpečný len dospelý jedinec, ale aj larvy. Požierajú drevo a vytvárajú si rôzne chodbičky. Drobné dierky, ktoré na nábytku vidíte, keď si ho lepšie pozriete, sú len výletové otvory a nemusí ich byť veľa. V nábytku už pravdepodobne urobil väčšie škody. Sieť chodieb oslabuje drevo a je aj vstupnou bránou pre vodu a drevokazné huby. Červotoč v dreve prežije tri a viac rokov. Rozsah poškodenia dreva by mal preto posúdiť odborník.

Drevokazný hmyz

Červotoč patrí medzi hmyz, ktorý najviac škodí zabudovanému drevu. Vajíčka kladie do prasklín alebo do chodbičiek po svojich predchodcoch. Má 8 až 11 tykadiel a jednotlivé druhy sa líšia podľa toho, či napadajú čerstvé alebo zabudované drevo a či uprednostňujú ihličnaté alebo ovocné stromy.

Larva červotoča v dreve

V biológii sa stretnete s ôsmimi rodmi, ktoré sa delia na ďalšie druhy. Je ich dosť. V našich končinách sa najviac vyskytuje červotoč pruhovaný a červotoč umrlčí.

Červotoč pruhovaný

Červotoč pruhovaný dosahuje dĺžku 3 – 7 mm. Spoznáte ho podľa svetlo až tmavohnedého zafarbenia a bodkovaných rýh. Tento červotoč ostáva tam, kde sa vyliahol alebo v blízkosti tohto miesta. Samičky kladú vajíčka (20 až 50 vajíčok) do drobných poškodení nábytku alebo do starých výletových dierok a najviac mu chutí ihličnaté drevo.

Nie je to tajnostkár. Nábytok napadá len z vonkajšej strany. Nech ho vidieť. Vyvíja sa 1 až 3 roky, záleží to od okolitej teploty, druhu dreva a vlhkosti. Ideálne podmienky má pri vlhkosti 15 – 18 %, 30 a viac stupňové horúčavy nezvláda a – 18 °C je pre neho smrteľných.

Červotoč umrlčí

Telo tohto červotoča je hnedé až čierne a zdobia ho zlatožlté škvrnky na obidvoch stranách zadných nôh. Je o 1 až 2 mm väčší, ako červotoč pruhovaný, a väčšie sú aj jeho chodby a výletové otvory.

Červotoč umrlčí - Hadrobregmus pertinax

Pre priaznivý vývoj potrebuje 19 % vlhkosť dreva a chlad. Čerstvé drevo mu nechutí, ale priviesť si ho môžete v starom nábytku. Rád sa usadí v stropných trámoch a strešných krovoch. Vedie skrytý nočný život a chutí mu drevo listnatých a ihličnatých stromov.

Ako sa zbaviť červotočov v dreve?

Odhalili ste červotoča? Konajte. Nie zajtra, dnes! Červotoč vŕta, kým je do čoho. Nedovoľte mu zájsť až do útrob nábytku a preskočiť na jeho ďalšie časti. Podľa rozsahu poškodenia zvoľte spôsob zásahu proti škodcom, spôsob jeho ochrany a v najhoršom prípade aj výmenu nábytku.

Boj s červotočom v nábytku

Ničenie červotočov nezaberie veľa času. Dá sa porovnať s veľkým upratovaním a nanášaním ochranného laku. Nábytok, ktorý sa dostal do rúk týmto malým škodcom dôkladne skontrolujte a oddeľte ho od ostatného nábytku, aby nenarobil ešte viac škody.

Na starú dobrú klasiku je červotoč slabý

Stavte na babské recepty a využite to, čo doma máte. Do koncentrovaného octu pridajte prípravok na umývanie riadu v pomere 10 : 1 a pridajte dávku čierneho korenia. Všetko spolu poriadne premiešajte a vzniknutým roztokom potrite napadnuté miesta.

Impregnácia dreva proti červotočom

Tento spôsob boja s červotočom je rýchly a lacný. Účinným pomocníkom je aj luhované mydlo, odvar zo soli a čierneho alebo bieleho korenia, cesnaku, feferónok a horúcej vody.

Chemická ochrana dreva pred červotočom

Účinným bojovníkom proti červotočom je impregnácia dreva proti škodcom. Nájdete ju v každej dobrej drogérii. Predtým, ako ju na poškodené miesto nenesiete, prečítajte si návod na použitie. Niektoré môžete naniesť na drevo priamo, iné treba riediť.

 ✅ BORI IMPREGNÁCIA - OCHRANA PROTI ČERVOTOČOM A HUBÁM

BORI IMPREGNÁCIA - OCHRANA PROTI ČERVOTOČOM A HUBÁM

BORI impregnácia sa nanáša ako ochrana nového dreva v interiéri i exteriéri. Je výborná na ochranu dreva prístrešku, altánku, zábradlia či strechy, pomôže aj na miestach so zvýšenou vlhkosťou (pivnice, kuchyne či kúpeľne). Tento výrobok ochráni drevo nielen pred červotočmi a ostatným hmyzom, ale aj pred plesňami, modraním či drevokaznými hubami.

» jednoduché nanášanie
» na báze vody
» výdatnosť 1L = 10 – 16 m2

Viac informácií

Ako naniesť náter proti červotočom naniesť?

Nanášajte ho štetcom alebo postrekom, ale buďte dôsledný. Väčšie poškodenie vyžaduje injektovať prípravok hlbšie do dreva, aby sa k larvám vôbec dostal. Poškodené drevo môžete máčať priamo v účinnej látke. Chemický prípravok nechajte na poškodenom mieste nejaký čas pôsobiť. Nanášajte ho v dobre vetrateľnej miestnosti, najlepšie mimo obývaných častí, pretože má veľmi výraznú a nepríjemnú vôňu. Cieľom chemickej ochrany dreva je predlžiť funkčnosť a životnosť drevených konštrukcií a výrobkov.

Ničenie červotočov - insekticídy i žiarenie

Larvy sa bránia. Keď sa cítia ohrozené, prehryzú sa hlbšie do nábytku a na to už môže byť krátky aj ten najkvalitnejší chemický prípravok. Na trhu sa stretnete s niekoľkými impregnačnými prípravkami.

Medzi najvyhľadávanejšie patrí insekticíd BOCHEMIT PLUS. Tento prípravok na ošetrenie napadnutného dreva funguje ako štvrofázová likvidácia hmyzu (vajíčko, larva, kukla, dospelý jedinec). Okrem toho poskytuje prevenciu voči plesniam, hubám a ostatnému hmyzu.

BOCHEMIT PLUS - OŠETRENIE NAPADNUTÉHO DREVA

Viac informácií

Existujú insekticídy, ktoré po nanesení larvy zožerú spolu s drevom a znamenajú pre nich istú smrť, alebo hormonálne insekticídy, ktorých konzumáciu larva prežije, ale zabráni jej v ďalšom vývoji a raste.

Mikrovlné žiarenie

Jedným z účinných prostriedkov, ako sa červotoča zbaviť je mikrovlné žiarenie. Ide o ohrev za pomoci elektromagnetického vlnenia od 300 MHz. Na to, aby ste sa červotoča zbavili potrebujete okolo 2500 MHz. Toto žiarenie je v boji proti červotočom veľmi účinné, ale nezabráni červotoču sa do dreva vrátiť.

Po žiarení natrite nábytok impregnáciou proti škodcom. Pre istotu. Tento druh ochrany nepoužívajte pri nábytku citlivom na teplo, pri lakovaných výrobkoch a starožitnostiach. Odstraňovanie červotoča mikrovlným žiarením zverte do rúk odborníka.

Gama žiarenie

Ionizujúce gama žiarenie červotoču nedá šancu. Pôsobí len na larvy a nepoškodzuje drevo. Je vhodné pri nábytku alebo rozobratých drevených prvkoch stavby (schody). Poškodený nábytok sa dáva do komory, takže jeho veľkosť je obmedzená. Aj v tomto prípade je potrebná následná impregnácia ochranného roztoku.

Nestačí sa červotoča len zbaviť

Drevo, ktoré navštívil červotoč stráca súdržnosť a okrem toho, že sa zbavíte škodcu, napustite poškodené miesto spevňujúcim roztokom alebo nahraďte celú poškodenú časť.

Ošetrovanie nábytku pred napadnutím červotočmi

V najhoršom prípade sa vám nábytok zachrániť nepodarí a musíte ho vyhodiť. Ak však chcete zachrániť kúsok nábytku, na ktorom vám naozaj záleží, potom sa oplatí aspoň to skúsiť.

Ako sa pred červotočom brániť?

Pri stavbe domu používajte drevo so zníženým obsahom vlhkosti a uprednostňujte drevo z listnatých stromov. Tie červotoč napáda len výnimočne. Základná povrchová úprava nábytku by mala z preventívneho hľadiska stačiť. Keď kupujete nábytok z druhej ruky, poriadne ho skontrolujte. Nechcete si domov priniesť aj neželaného návštevníka.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 25.06.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Koncesionárske poplatky v domácnosti Koncesionárske poplatky v domácnosti

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví Ako znížiť teplotu pod strechou v podkroví

Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis Ako vybaviť povolenie na stavbu plota. Výška plotu, žiadosť, technický popis

Chystáte sa stavať nový plot a napadlo vám, či z toho nemôžete mať nepríjemnosti? Záleží od toho, aký plot a takisto, kde ho chcete stavať. Aké náležitosti si teda stavba plota vyžaduje?