Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Zabýval sa u vás ďateľ a robí nepekné diery do fasády vášho domu? Nie ste v tom sami, nakoľko tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia.

Dospelý ďateľ v hniezde v strome

Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa?

Ďatľom sa páči fasádny materiál

V prvom rade si treba povedať, prečo ďatle vytvárajú diery vo fasádach ľudských príbytkov. Dôvodov môže byť samozrejme viac a môžu sa líšiť prípad od prípadu. Ďatle si len hľadajú potravu, o ktorej si myslia, že sa pod fasádou nachádza, miesto na hniezdenie alebo ďobaním akusticky upozorňujú na svoje teritórium.

Materiál používaný na fasádne zatepľovanie im totiž rezonuje podobne ako stromy v ich prirodzenom prostredí. Ďobaním ďatle dokážu zhodnotiť, či je strom tvrdý a pre ne nepreniknuteľný, dutý a teda sa v ňom môže nachádzať skrytá potrava alebo mäkký a vhodný na vyďobanie diery na hniezdenie.

V súvislosti s tým bude pravdepodobne potrebné v budúcnosti používať novú technológiu a materiály na zatepľovanie obytných domov. Ochránime tak nielen svoje príbytky pred ničením ďatľov, ale aj samotné vtáctvo. Sme to totiž my ľudia, ktorí svojou činnosťou zasahujú do prirodzeného prostredia živočíchov a mätú ich svojimi vynálezmi.

Ako odplašiť zabývaného ďatľa?

Odplašenie už zabývaného ďatľa nebude jednoduché. Sú to totiž veľmi učenlivé a teritoriálne vtáky, ktoré sa svojho miestečka len tak nevzdajú. Avšak každý jedinec je iný a čo zabralo na jedného, nemusí na druhého a naopak. Vyskúšať teda môžete rôzne odplašovanie metódy, aj keď ich účinnosť je vo väčšine prípadov mizivá až nulová:

  • Umiestenie plašičov (napríklad uviazané PET fľaše, ktoré do seba vo vetre narážajú)
  • Makety dravcov ( dravce, sovy, vrany)
  • Zvukové nahrávky

Maketa ďatľa na odplašenie ďatľa

Ak sa ďateľ sústreďuje len na určité miesto, môžete mu k nemu zabrániť prístup a miesto ohradiť mriežkou alebo sieťkou.

Odchyt ďatľa a preventívne opatrenia

Ak na ďatľa žiadne plašiace metódy nezaberú, bude potrebný jeho samotný odchyt. Ten môže vykonať len oprávnený ornitológ s potrebným vybavením a licenciou na odchyt a táto služba vás bude stáť okolo 100 eur. Odchyty sa však môžu robiť až keď ďatľovi skončí obdobie hniezdenia a vyvedie z hniezda svoje mláďatá.

Nakoľko sú ďatle teritoriálne vtáky, ostávajú na mieste svojho vypustenia a nevyhľadávajú nové lokality. Môže sa však u vás objaviť úplne nový jedinec. Odchytom a premiestnením ďatľa sa teda proces nekončí a je potrebné urobiť ďalšie preventívne opatrenia na odplašenie nových záujemcov.

Etický odchyt ďatľa ako prevencia voči ničeniu fasády

Ako sme už spomínali, ďatle sú teritoriálne vtáky. Aj keď na zabývaných jedincov rôzne makety a plašiče nezaberajú a jedinou účinnou metódou je ich odchyt, nových jedincov môžu pomôcť odradiť. Na tento účel sa používajú makety samotných ďatľov, ktoré sa rozmiestnia po fasáde na kritické miesta tak, aby si ich ďateľ všimol a vyhol sa už zabranému teritóriu.

Ako ďatľa určite nevyháňať?

Ďatle sú zákonom chránené živočíchy a ich hubenie je trestné, preto sa ďatľa určite nepokúšajte zbaviť pomocou vzduchovky, petárd alebo iných drsných metód. Obdobie jeho hniezdenia budete musieť nejako vydržať a potom sa už o ich odchyt postará odborník.

Keď sa ďatľa zbavíte, opravte diery vo fasáde, umiestnite teritoriálne makety a zabráňte tak príchodu nových jedincov, ktorých by vaša fasáda mohla lákať. Pokiaľ neurobíte tieto preventívne opatrenia, pravdepodobne budete už čoskoro riešiť ten istý problém s novým ďatľom.

Svoju fasádu tiež môžete ochrániť vysadením popínavých rastlín, ktoré ju izolujú pred doternými ďatľami a zároveň okrášlia dom svojou zeleňou. To je už však vec vkusu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 07.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...

V tejto kategórií nájdete aj:

Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia

Aby ste vedeli, či sa vám skutočne investícia do nich vyplatí, mali by ste vedieť, ako fungujú, aké druhy čerpadiel sú dostupné a aké sú ich nevýhody. V našom podrobnom článku vám všetko...

Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť

Aká je reálna a objektívna trhová cena nehnuteľnosti? Tú dokáže najpresnejšie určiť súdny znalec vypracovaním tzv. znaleckého posudku. Kedy ho potrebujeme a koľko stojí?

Termostatické batérie znížia účet za vodu. Pozrite sa, ako fungujú Termostatické batérie znížia účet za vodu. Pozrite sa, ako fungujú

Chcete sa sprchovať sa komfortnejšie a navyše ušetriť pár eur na účtoch za vodu? V článku vám prezradíme ako termostatická batéria funguje, a prečo by ste si ju mali nechať namontovať...


Pridať komentár