Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Zabýval sa u vás ďateľ a robí nepekné diery do fasády vášho domu? Nie ste v tom sami, nakoľko tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia.

Dospelý ďateľ v hniezde v strome

Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa?

Ďatľom sa páči fasádny materiál

V prvom rade si treba povedať, prečo ďatle vytvárajú diery vo fasádach ľudských príbytkov. Dôvodov môže byť samozrejme viac a môžu sa líšiť prípad od prípadu. Ďatle si len hľadajú potravu, o ktorej si myslia, že sa pod fasádou nachádza, miesto na hniezdenie alebo ďobaním akusticky upozorňujú na svoje teritórium.

Materiál používaný na fasádne zatepľovanie im totiž rezonuje podobne ako stromy v ich prirodzenom prostredí. Ďobaním ďatle dokážu zhodnotiť, či je strom tvrdý a pre ne nepreniknuteľný, dutý a teda sa v ňom môže nachádzať skrytá potrava alebo mäkký a vhodný na vyďobanie diery na hniezdenie.

V súvislosti s tým bude pravdepodobne potrebné v budúcnosti používať novú technológiu a materiály na zatepľovanie obytných domov. Ochránime tak nielen svoje príbytky pred ničením ďatľov, ale aj samotné vtáctvo. Sme to totiž my ľudia, ktorí svojou činnosťou zasahujú do prirodzeného prostredia živočíchov a mätú ich svojimi vynálezmi.

Ako odplašiť zabývaného ďatľa?

Odplašenie už zabývaného ďatľa nebude jednoduché. Sú to totiž veľmi učenlivé a teritoriálne vtáky, ktoré sa svojho miestečka len tak nevzdajú. Avšak každý jedinec je iný a čo zabralo na jedného, nemusí na druhého a naopak. Vyskúšať teda môžete rôzne odplašovanie metódy, aj keď ich účinnosť je vo väčšine prípadov mizivá až nulová:

  • Umiestenie plašičov (napríklad uviazané PET fľaše, ktoré do seba vo vetre narážajú)
  • Makety dravcov ( dravce, sovy, vrany)
  • Zvukové nahrávky

Maketa ďatľa na odplašenie ďatľa

Ak sa ďateľ sústreďuje len na určité miesto, môžete mu k nemu zabrániť prístup a miesto ohradiť mriežkou alebo sieťkou.

Odchyt ďatľa a preventívne opatrenia

Ak na ďatľa žiadne plašiace metódy nezaberú, bude potrebný jeho samotný odchyt. Ten môže vykonať len oprávnený ornitológ s potrebným vybavením a licenciou na odchyt a táto služba vás bude stáť okolo 100 eur. Odchyty sa však môžu robiť až keď ďatľovi skončí obdobie hniezdenia a vyvedie z hniezda svoje mláďatá.

Nakoľko sú ďatle teritoriálne vtáky, ostávajú na mieste svojho vypustenia a nevyhľadávajú nové lokality. Môže sa však u vás objaviť úplne nový jedinec. Odchytom a premiestnením ďatľa sa teda proces nekončí a je potrebné urobiť ďalšie preventívne opatrenia na odplašenie nových záujemcov.

Etický odchyt ďatľa ako prevencia voči ničeniu fasády

Ako sme už spomínali, ďatle sú teritoriálne vtáky. Aj keď na zabývaných jedincov rôzne makety a plašiče nezaberajú a jedinou účinnou metódou je ich odchyt, nových jedincov môžu pomôcť odradiť. Na tento účel sa používajú makety samotných ďatľov, ktoré sa rozmiestnia po fasáde na kritické miesta tak, aby si ich ďateľ všimol a vyhol sa už zabranému teritóriu.

Ako ďatľa určite nevyháňať?

Ďatle sú zákonom chránené živočíchy a ich hubenie je trestné, preto sa ďatľa určite nepokúšajte zbaviť pomocou vzduchovky, petárd alebo iných drsných metód. Obdobie jeho hniezdenia budete musieť nejako vydržať a potom sa už o ich odchyt postará odborník.

Keď sa ďatľa zbavíte, opravte diery vo fasáde, umiestnite teritoriálne makety a zabráňte tak príchodu nových jedincov, ktorých by vaša fasáda mohla lákať. Pokiaľ neurobíte tieto preventívne opatrenia, pravdepodobne budete už čoskoro riešiť ten istý problém s novým ďatľom.

Svoju fasádu tiež môžete ochrániť vysadením popínavých rastlín, ktoré ju izolujú pred doternými ďatľami a zároveň okrášlia dom svojou zeleňou. To je už však vec vkusu.

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 07.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom

Kalové čerpadlo plní poveľa viac funkcií, ako si možno myslíte. V dnešnom článku vám poradíme, na čo slúžia a čo si pri ich kúpe všímať.

Ako vybrať objektív na zrkadlovku? Ako vybrať objektív na zrkadlovku?

Ak s fotením začínate, pozrite sa s nami na delenie objektívov podľa rôznych kritérií a na to, ako vybrať správny objektív pre váš fotografický žáner.

Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Doprajte jej štýl aj funkčnosť vyvýšenými záhonmi.