Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Zabýval sa u vás ďateľ a robí nepekné diery do fasády vášho domu? Nie ste v tom sami, nakoľko tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia.

Dospelý ďateľ v hniezde v strome

Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa?

Ďatľom sa páči fasádny materiál

V prvom rade si treba povedať, prečo ďatle vytvárajú diery vo fasádach ľudských príbytkov. Dôvodov môže byť samozrejme viac a môžu sa líšiť prípad od prípadu. Ďatle si len hľadajú potravu, o ktorej si myslia, že sa pod fasádou nachádza, miesto na hniezdenie alebo ďobaním akusticky upozorňujú na svoje teritórium.

Materiál používaný na fasádne zatepľovanie im totiž rezonuje podobne ako stromy v ich prirodzenom prostredí. Ďobaním ďatle dokážu zhodnotiť, či je strom tvrdý a pre ne nepreniknuteľný, dutý a teda sa v ňom môže nachádzať skrytá potrava alebo mäkký a vhodný na vyďobanie diery na hniezdenie.

V súvislosti s tým bude pravdepodobne potrebné v budúcnosti používať novú technológiu a materiály na zatepľovanie obytných domov. Ochránime tak nielen svoje príbytky pred ničením ďatľov, ale aj samotné vtáctvo. Sme to totiž my ľudia, ktorí svojou činnosťou zasahujú do prirodzeného prostredia živočíchov a mätú ich svojimi vynálezmi.

Ako odplašiť zabývaného ďatľa?

Odplašenie už zabývaného ďatľa nebude jednoduché. Sú to totiž veľmi učenlivé a teritoriálne vtáky, ktoré sa svojho miestečka len tak nevzdajú. Avšak každý jedinec je iný a čo zabralo na jedného, nemusí na druhého a naopak. Vyskúšať teda môžete rôzne odplašovanie metódy, aj keď ich účinnosť je vo väčšine prípadov mizivá až nulová:

  • Umiestenie plašičov (napríklad uviazané PET fľaše, ktoré do seba vo vetre narážajú)
  • Makety dravcov ( dravce, sovy, vrany)
  • Zvukové nahrávky

Maketa ďatľa na odplašenie ďatľa

Ak sa ďateľ sústreďuje len na určité miesto, môžete mu k nemu zabrániť prístup a miesto ohradiť mriežkou alebo sieťkou.

Odchyt ďatľa a preventívne opatrenia

Ak na ďatľa žiadne plašiace metódy nezaberú, bude potrebný jeho samotný odchyt. Ten môže vykonať len oprávnený ornitológ s potrebným vybavením a licenciou na odchyt a táto služba vás bude stáť okolo 100 eur. Odchyty sa však môžu robiť až keď ďatľovi skončí obdobie hniezdenia a vyvedie z hniezda svoje mláďatá.

Nakoľko sú ďatle teritoriálne vtáky, ostávajú na mieste svojho vypustenia a nevyhľadávajú nové lokality. Môže sa však u vás objaviť úplne nový jedinec. Odchytom a premiestnením ďatľa sa teda proces nekončí a je potrebné urobiť ďalšie preventívne opatrenia na odplašenie nových záujemcov.

Etický odchyt ďatľa ako prevencia voči ničeniu fasády

Ako sme už spomínali, ďatle sú teritoriálne vtáky. Aj keď na zabývaných jedincov rôzne makety a plašiče nezaberajú a jedinou účinnou metódou je ich odchyt, nových jedincov môžu pomôcť odradiť. Na tento účel sa používajú makety samotných ďatľov, ktoré sa rozmiestnia po fasáde na kritické miesta tak, aby si ich ďateľ všimol a vyhol sa už zabranému teritóriu.

Ako ďatľa určite nevyháňať?

Ďatle sú zákonom chránené živočíchy a ich hubenie je trestné, preto sa ďatľa určite nepokúšajte zbaviť pomocou vzduchovky, petárd alebo iných drsných metód. Obdobie jeho hniezdenia budete musieť nejako vydržať a potom sa už o ich odchyt postará odborník.

Keď sa ďatľa zbavíte, opravte diery vo fasáde, umiestnite teritoriálne makety a zabráňte tak príchodu nových jedincov, ktorých by vaša fasáda mohla lákať. Pokiaľ neurobíte tieto preventívne opatrenia, pravdepodobne budete už čoskoro riešiť ten istý problém s novým ďatľom.

Svoju fasádu tiež môžete ochrániť vysadením popínavých rastlín, ktoré ju izolujú pred doternými ďatľami a zároveň okrášlia dom svojou zeleňou. To je už však vec vkusu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 07.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...

V tejto kategórií nájdete aj:

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti? Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je   časovo i finančne náročná. Ako si...

Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné? Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné?

Zimné záhrady sú veľmi pekným spestrením každého domu. Príbytok vkusne spájajú s dotykom prírody. Pri troške fantázie si zo zimnej záhrady môžete vytvoriť útulné miesto na oddych.

Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok

Komáre, ktorí s vami zdieľajú spálňu, vás nenechajú vyspať sa a kazia inak idylické leto. Chcete bez ťažkostí spať pri otvorenom okne? Potom pre vás máme jednoduché riešenie - sieť proti...


Pridať komentár