Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Zabýval sa u vás ďateľ a robí nepekné diery do fasády vášho domu? Nie ste v tom sami, nakoľko tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia.

Dospelý ďateľ v hniezde v strome

Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa?

Ďatľom sa páči fasádny materiál

V prvom rade si treba povedať, prečo ďatle vytvárajú diery vo fasádach ľudských príbytkov. Dôvodov môže byť samozrejme viac a môžu sa líšiť prípad od prípadu. Ďatle si len hľadajú potravu, o ktorej si myslia, že sa pod fasádou nachádza, miesto na hniezdenie alebo ďobaním akusticky upozorňujú na svoje teritórium.

Materiál používaný na fasádne zatepľovanie im totiž rezonuje podobne ako stromy v ich prirodzenom prostredí. Ďobaním ďatle dokážu zhodnotiť, či je strom tvrdý a pre ne nepreniknuteľný, dutý a teda sa v ňom môže nachádzať skrytá potrava alebo mäkký a vhodný na vyďobanie diery na hniezdenie.

V súvislosti s tým bude pravdepodobne potrebné v budúcnosti používať novú technológiu a materiály na zatepľovanie obytných domov. Ochránime tak nielen svoje príbytky pred ničením ďatľov, ale aj samotné vtáctvo. Sme to totiž my ľudia, ktorí svojou činnosťou zasahujú do prirodzeného prostredia živočíchov a mätú ich svojimi vynálezmi.

Ako odplašiť zabývaného ďatľa?

Odplašenie už zabývaného ďatľa nebude jednoduché. Sú to totiž veľmi učenlivé a teritoriálne vtáky, ktoré sa svojho miestečka len tak nevzdajú. Avšak každý jedinec je iný a čo zabralo na jedného, nemusí na druhého a naopak. Vyskúšať teda môžete rôzne odplašovanie metódy, aj keď ich účinnosť je vo väčšine prípadov mizivá až nulová:

  • Umiestenie plašičov (napríklad uviazané PET fľaše, ktoré do seba vo vetre narážajú)
  • Makety dravcov ( dravce, sovy, vrany)
  • Zvukové nahrávky

Maketa ďatľa na odplašenie ďatľa

Ak sa ďateľ sústreďuje len na určité miesto, môžete mu k nemu zabrániť prístup a miesto ohradiť mriežkou alebo sieťkou.

Odchyt ďatľa a preventívne opatrenia

Ak na ďatľa žiadne plašiace metódy nezaberú, bude potrebný jeho samotný odchyt. Ten môže vykonať len oprávnený ornitológ s potrebným vybavením a licenciou na odchyt a táto služba vás bude stáť okolo 100 eur. Odchyty sa však môžu robiť až keď ďatľovi skončí obdobie hniezdenia a vyvedie z hniezda svoje mláďatá.

Nakoľko sú ďatle teritoriálne vtáky, ostávajú na mieste svojho vypustenia a nevyhľadávajú nové lokality. Môže sa však u vás objaviť úplne nový jedinec. Odchytom a premiestnením ďatľa sa teda proces nekončí a je potrebné urobiť ďalšie preventívne opatrenia na odplašenie nových záujemcov.

Etický odchyt ďatľa ako prevencia voči ničeniu fasády

Ako sme už spomínali, ďatle sú teritoriálne vtáky. Aj keď na zabývaných jedincov rôzne makety a plašiče nezaberajú a jedinou účinnou metódou je ich odchyt, nových jedincov môžu pomôcť odradiť. Na tento účel sa používajú makety samotných ďatľov, ktoré sa rozmiestnia po fasáde na kritické miesta tak, aby si ich ďateľ všimol a vyhol sa už zabranému teritóriu.

Ako ďatľa určite nevyháňať?

Ďatle sú zákonom chránené živočíchy a ich hubenie je trestné, preto sa ďatľa určite nepokúšajte zbaviť pomocou vzduchovky, petárd alebo iných drsných metód. Obdobie jeho hniezdenia budete musieť nejako vydržať a potom sa už o ich odchyt postará odborník.

Keď sa ďatľa zbavíte, opravte diery vo fasáde, umiestnite teritoriálne makety a zabráňte tak príchodu nových jedincov, ktorých by vaša fasáda mohla lákať. Pokiaľ neurobíte tieto preventívne opatrenia, pravdepodobne budete už čoskoro riešiť ten istý problém s novým ďatľom.

Svoju fasádu tiež môžete ochrániť vysadením popínavých rastlín, ktoré ju izolujú pred doternými ďatľami a zároveň okrášlia dom svojou zeleňou. To je už však vec vkusu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 07.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!

Nádrže na dažďovú vodu vám ušetria peniaze. Zachytávač môže byť aj sud Nádrže na dažďovú vodu vám ušetria peniaze. Zachytávač môže byť aj sud

Priemerná spotreba vody na Slovensku je 124 litrov na osobu a deň. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako a kde využiť dažďovú vodu, ktorá dopadá na strechu vášho domu? Poradíme vám!  

Najlepšia termoska na kávu a čaj? Recenzie a test pomôžu s výberom Najlepšia termoska na kávu a čaj? Recenzie a test pomôžu s výberom

Termoska je súčasťou vybavenia takmer každej domácnosti. V lete udržuje nápoje dostatočne chladné, v zime zas naopak, teplé. Máte ju tiež?


Pridať komentár