Ako sa zbaviť nápisov alebo graffiti na stene či plote?

Graffiti alebo grafity je novodobý druh výtvarného vyjadrovania sa, ktoré vyzerá fascinujúco len vtedy, ak sa nenachádza na vašom dome alebo plote. Ak máte na dome graffiti, cena vašej nehnuteľnosti výrazne klesá.

Ako sa zbaviť graffiti?

Netrápte sa, prezradíme vám, ako graffiti odstrániť tak, aby po nich nebolo ani stopy.

Tipy a triky, ako sa zbaviť grafitov

Najlepším a najspoľahlivejším riešením je zavolať si na pomoc firmu, ktorá sa vyzná do danej problematiky a grafity odstráni z rôznych povrchov bez toho, aby bol pôvodný povrch poškodený. Háčikom však je, že takýchto firiem je málo a sú drahé. Cena firemných prác závisí od rozmerov, od toho, či ide o priestory interiéru alebo exteriéru, od použitých sprejov, od toho, ako dlho sa graffit nachádza na danom mieste a pod. Aby ste sa vyhli zbytočným poplatkom, ponúkam vám tipy, ktoré by vám mohli pomôcť z odstraňovaním graffitov.

Ak sú graffiti na stene/plote len pár hodín

Prvým riešením, ak majú graffiti len pár hodín, môže byť použitie wapky s vysokým tlakom. Ak to nepôjde, skúste použiť prací prostriedok na škvrny alebo mydlo. Buďte však opatrní a prostriedky vyskúšajte najprv na malej časti, aby vášmu plotu, stene neublížili.

Komerčne dostupné prostriedky

Najčastejšie sa pri tvorbe graffitov používajú tekuté farby v spreji, vyrobené na báze aerosólov. Sú dlhotrvácne a tým pádom sa ťažko odstraňujú. Našťastie, na trhu sa nachádza množstvo produktov, ktoré vám sľubujú odstránenie grafitov. Pred tým, ako produktom zasiahnete veľké plochy, vyskúšajte jeho účinnosť na malej ploche. Môže sa totiž stať, že farba pri styku s povrchom zmení svoju štruktúru a konzistenciu a odstraňujúci prípravok, ktorý je väčšinou transparentný, v tomto prípade zmení farebný odtieň.

Potom, ako sa presvedčíte, že prostriedok je spoľahlivý, ho používajte presne podľa návodu, nechajte pôsobiť a následne umyte vysokým tlakom vody. Tlakový čistič tiež pre istotu vyskúšajte, aby ste vplyvom vysokého tlaku vody neprišli o múr alebo o obklad na ňom.

Chemické rozpúšťadlo odstráni graffiti

Nie všetky spôsoby, ako odstrániť grafity, sú vhodné pri každom type povrchu. Jeden spôsob môže na 100 % zabrať v prípade grafitov na plechu, ale s grafitmi na omietke alebo na múre ani nepohne. Podobne je to aj v prípade použitia chemického rozpúšťadla. Rozpúšťadlo odstráni grafity len na plechovom plote.

Odstraňovanie grafity pomocou chemického rozpúšťadla

Práca s chemickým rozpúšťadlom je celkom jednoduchá, len ho naneste na handričku a na malom kúsku vyskúšajte, či sa dajú grafity bezpečne odstrániť. Ak áno, pokračujte v práci a miesto poriadne navlhčíte rozpúšťadlom. V závere plochu umyte tlakovým čističom, aby ste zlikvidovali pozostatky rozpúšťadla. Nevýhodou je, že ak je povrch porézny, teda nie je rovný, ale pórovitý, rozpúšťadlo grafity neodstráni dokonalo a vám zostanú len 2 možnosti, buď zvoliť iný spôsob odstránenia, alebo plot pretrieť novou farbou. Ak ide o krikľavé farby, ktoré svietia aj na 100 km, potom bude nutné vytvoriť z náteru hrubšiu vrstvu, viacnásobným pretrením.

Špeciálne obrúsky

Netrápte sa únavným odstraňovaním grafitov prostredníctvom spôsobu pokus-omyl, použite špeciálne obrúsky. S obrúskami Graffiti Safewipes vyčistíte grafity z lakovaných, farebných a hladkých povrchov. Poradia si s posprejovanými dverami, sklom vo výkladoch, popísanými poštovými schránkami, s autami... Ide o výborného pomocníka nielen pri odstránení grafitov, ale aj pri čistení nábytku a rôznych plôch od pier, fixiek, pasteliek, voskoviek, mastnoty. Jeden obrúsok postačí na 1 m² a stojí okolo 2 €.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysokotlakové čističe

Urobte preventívne opatrenia

Grafity sú pre nechceného "majiteľa" tohto umenia, postrachom. Existuje niekoľko opatrení, ktoré vám pomôžu grafitom zabrániť, niektoré vám zas pomôžu pri ich odstraňovaní.

Kamerový systém

Veľmi spoľahlivým preventívnym krokom je vyvesiť si na plot alebo na budovu oznámenie, že je objekt monitorovaný kamerovým systémom. To, či je to naozaj tak alebo nie, nemusí nikoho zaujímať a aj keď nemáte na to, aby ste si kamerový systém zaobstarali, vďaka tomuto upozorneniu bude delikventov okolo vášho domu určite menej.

Špeciálny antigraffiti náter

Ide o špeciálny náter, ktorým sa ľahko aplikuje a je šetrný k prírodnému prostrediu. Graffiti sa z takéhoto povrchu ľahko zmývajú len pomocou čistej vody. Myslite však nato, že spolu s gafitmi zmyjete aj náter, preto ho na povrch budete musieť natrieť znovu. Jeho výhodou je, že sa môže použiť aj v interiéroch.

Weber antigraffiti program

Jednou zo spoľahlivých metód, ako ochrániť steny pred grafitmi, je program Weber antigraffiti. Ide o permanentnú ochranu proti grafitom v podobe ochranného náteru. Graffitiodstránite ľahko a rýchlo bez toho, aby ste náter opakovane museli aplikovať.

Odstraňovanie grafitov z múru pomocou brúsky

Nevýhodou je, že ide o náročnejší postup nanášania náteru a keďže za kvalitu sa platí, aj cena je vyššia.  Program pozostáva z 3 prípravkov/náterov (Scalp antigraffiti 49, Antigraffiti systém, Scalpnet EDJ 28), ktoré je potrebné naniesť všetky. 

Postite si nehnuteľnosť a plot

Ďalšou možnosťou, ako sa obrniť proti „graffiťákom“ je poistiť si vonkajšie múry domu alebo plot. V prípade poškodenia vám poisťovňa škodu aspoň niečo zaplatí.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

01/06/2021 14:55
Aďo

ten sprej ma zaujal, večne nám bytovku niekto skrášľuje svojimi výtvormi, skúsim vaše rady

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 12.05.2021
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosťAkú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosť

Nie ste si istí, aká fontána je tá správna pre vás? Prečítajte si článok a dozviete sa, čo všetko treba pri výbere zvážiť.

Rady a tipy, ako prípraviť domácnosť na letoRady a tipy, ako prípraviť domácnosť na leto

Stačí niekoľko trikov a váš domov sa razom premení na čarovnú dovolenkovú vilu, v ktorej sa budete cítiť príjemne aj počas horúčav.

Ako si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cenaAko si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cena

Slnečníky sú skvelou voľbou pre každého, kto miluje leto a rád si ho naplno užíva vonku. Poradíme vám, ako si vybrať vhodný záhradný slnečník.